Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Narzędzia do montażu/serwisu klimatyzacji


Recommended Posts

Witam,


coraz więcej początkujących, wiele pytań, dużo zainteresowanych więc parę zdań odnośnie narzędzi do montażu jak i serwisu klimatyzacji lub chłodnictwa. Przedstawię narzędzia podzielone na kryteria ocen według opinii klientów, niezawodności, wydajności, bardzo dobrej czy rewelacyjnej jakości.
Najprostszy zestaw dla osób początkujących można już kupić za 830 zł brutto. Dla bardziej wymagających proponujemy najczęściej kupowane produkty:


1. Stacja odzysku czynnika chłodniczego
a) stacja VALUE 12l przeznaczona do mniejszych układów cena ok: 2050 zł brutto
b) stacja VALUE 24L z separatorem oleju o dużej wydajności odzysku czynnika. Cena ok: 2650 zł brutto
2. Pompa próżniowa
Pomp próżniowych do wyboru jest wiele. Jednostopniowe , dwustopniowe, od 51l/m do 283l/m i większe. Wybór zależy od klienta w jakich wielkich układach się specjalizuje a także dla swojego komfortu bo wiadomo im większa wydajność tym cięższa pompa.
a) w małych układach typu split, samochodówka, itp. najpopularniejszą pompą jest VALUE V-I220SV , dwustopniowa , wydajność 51l na minutę. Cena ok :520zł, można także kupić wygodniejszą, takiej samej wydajności, lecz waga to niecałe 4kg V-I215S-M cena ok 620 zł brutto
b)większe jednostki to już potrzebna większa wydajność pompy. VALUE V-I240SV 100l na minutę, po ilości sprzedaży
jak i pozytywnych opiniach wydaje się być najbardziej optymalna. Cena ok 640zł brutto
Podałem dwa przykłady, które cieszą się największą popularnością. Ale jak wiadomo parametry muszą odpowiadać klientowi.
3. Manometry
Tu otrzymujemy pole do wyboru manometrów analogowych i elektronicznych.
a) zestawy analogowe w walizce z wężami proponuję z marki VALUE lub REFCO cena pierwszych ok 280zł brutto natomiast refco ok 450zł brutto.
b)manometry elektroniczne polecam marki TESTO, najpopularniejszym modelem jest 550-2 w walizce z dwoma czujnikami, protokołem kalibracji. Należy pamiętać, że w zestawach Testo nie ma węży. Zaletą takiego manometru jest duża lista czynników, wskaźnik próżni itp. Cena ok 1500zł brutto.
4. Waga
Wagi możemy podzielić na zwykłe np. do 100kg lub te z zaworem odcinającym. Proponuję:
a) VALUE VES-100A do 100kg cena ok 560zł brutto.
b) VALUE VES-100B z zaworem odcinającym cena ok 870zł brutto.
5. Kielicharka
Można je podzielić na dwie kategorie. Bardzo dobre i rewelacyjne. Zacznę od pierwszej cena ok 180zł Value VFT-808MI. Bloki zaciskowe metryczne i calowe. Nie przekręca kielicha.. Drugą godną polecenia jest słynna kielicharka dziadkowa/gruszkowa. Myślę, że tutaj nie trzeba opisywać tyko podam cenę, niecałe 600 zł brutto.
6. Roztłaczarka/Ekspander
Najpopularniejsze są ręczne calowe/ metryczne. CH-1000/CH-2000 W zestawie wraz z głowicami kosztuje ok 520 zł brutto. Można jeszcze zaopatrzyć się w roztłaczarkę hydrauliczną i wtedy cena wzrasta do ponad 1000zł brutto.
7. Giętarka
Najlepszym rozwiązaniem jest giętarka kuszowa w cenie ok 220zł brutto. Lecz do takiego zestawu warto dokupić sprężyny, które świetnie się sprawdzają w trudno dostępnych miejscach. Cena ok 40zł brutto
8. Przyrządy pomiarowe
Potrzebny nam będzie na pewno termometr cena ok 45zł brutto, multimetr cena ok 100 zł brutto.
9. Wykrywacz nieszczelności
Sprawdzać nieszczelność można na wiele sposobów. Najtrafniejszy moim zdaniem jest wykrywacz elektroniczny który potrafi wykryć ubytek 3 gramów rocznie. Polecam Mastercoola 55100 w cenie ok 760zł brutto. Drugim sposobem jest próba szczelności azotem. Potrzebny do tego reduktor azotu perun polskiej produkcji cena (ok 300zł brutto), wąż (80zł brutto). Można także sprawdzać barwnikiem i latarką wtedy cena takiego zestawu to ok 110zł brutto. Najprostsza pianka cena ok 17 zł brutto.
10. Zestaw do lutowania, akcesoria
Przestawię dwa zestawy, pierwszy duży na kółkach ZLT-5 cena ok 1700zł brutto, który cieszy się dużym zainteresowaniem.
Drugi mniejszy Turbo Set 90 cena ok 590 zł brutto, który zawsze można mieć przy sobie na samochodzie. Warto też zakupić akcesoria typu luty , szczotki, pasy , czyściki.
11. Chemia i akcesoria do czyszczenia.
Do dezynfekcji wewnętrznej jak i zewnętrznej warto kupić koncentrat 5l. Cena za szt ok 180zł brutto. Do tego dokupić hydronetkę w cenie ok 75 zł.
12. Akcesoria
a) nożyk refco cena ok 45zł brutto
b) zaworek odcinający 343 (chroni przed poparzeniem) cena ok 55zł brutto


W przypadku pytań proszę o kontakt na adres sklep@coolmarket.pl
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu przepisów ppoż. Planuję budowę domu jednorodzinnego na wąskiej działce, w granicy wybudowany jest sąsiad (budynek mieszkalny, 3 kondygnacje nadziemne) – ściana w granicy jest pełna, bez okien, ale nie jest ścianą ogniową. Wiem, że nie mogę od strony sąsiada postawić ściany z oknami, bo musiałabym odsunąć się o 8m, a na to nie pozwala już szerokość mojej działki.   Wariant 1: Przyklejam się do sąsiada garażem – ta część domu byłaby niska, o wiele niższa niż dom sąsiada – tylko jedna kondygnacja + dach dwuspadowy. Jak miałaby wyglądać w takim przypadku ściana ogniowa? Czy wystarczy wyprowadzić ją 30cm ponad dach (+oczywiście materiały niepalne)? Czy dach też musiałby spełniać jakieś dodatkowe wymagania oprócz pokrycia nierozprzestrzeniającego ognia?   Wariant 2: Nie przyklejam się do ściany sąsiada. Buduję dom w odległości ok. 3-4m. Dom byłby również budynkiem niższym niż dom sąsiada – 2 kondygnacje nadziemne. Spadek dachu byłby w stronę sąsiada. Jak w tym przypadku musi wyglądać ściana ogniowa? Czy obowiązkowe jest wyprowadzenie tych 30cm ponad dach i 30 cm do przodu od lica muru ściany sąsiedniej? Jeśli cały mój dom byłby wysunięty o 30-50 cm do przodu względem domu sąsiada, to czy załatwi to sprawę wysunięcia ściany ogniowej o tych 30cm od lica muru? Jeśli spadek dachu miałby być w tę stronę, to czy wystarczy by ściana spełniała materiałowo warunki ściany ogniowej  (bez wyciągania jej ponad dach) i dodatkowo ta połać dachu spełniałaby jakieś warunki ppoż? Czy można w takiej sytuacji zrobić okap i jakoś go zabezpieczyć?
  • Nie od spodu jest równiutko. Tak jak powiedziałem, niecka była widoczna już następnego dnia przy podlewaniu a przecież pod spodem był szalunek. Nie, ale pokorą przyznaję że mało widziałem dlatego pytam:)
  • Popatrz na poprzednie posty (temat założony dawno dawno temu). Było o rożnym oświetleniu. A solarne jest dobrym rodzajem ogrodowego oświetlenia dekoracyjnego - takie tez bywa potrzebne.   
  • Wybierając narzędzia, warto się do nich „przymierzyć” i dopasować je do własnych możliwości fizycznych, bo ich wymiary oraz ciężar bywają bardzo różne. Niektóre produkowane są z lekkiego tworzywa, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Najlepiej wybierać te ergonomiczne, pozwalające zredukować wysiłek podczas pracy. Projektowane są one tak, by minimalizować obciążenie kręgosłupa oraz powstawanie odcisków na dłoniach. Warto postawić na ich jakość i zainwestować w narzędzia z wyższej półki.  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...