Skocz do zawartości

Wentylacja - dom pełen powietrza


Recommended Posts

Gość Strawman
Artykuł przybliżający potencjalnym inwestorom zagadnienie współczesnej wentylacji ? można by go uzupełnić o np. dodanie do omawianych wymienników rekuperacyjnych nasz ? polski wymiennik spiralny! Nieco myląca jest też informacja podpisująca jedno ze zdjęć, a mówiąca że gruntowy wymiennik nie zużywa energii. Otóż wentylator służący przeciąganiu powietrza przez złoże potrzebuje energii. Bywa on niezbędny w niektórych przypadkach ? choćby w GWC żwirowym, ale uzyskujemy dodatkowo możliwość prostego filtrowania i nawilżania powietrza zasilającego wentylację domu. W przypadku GWC rurowego poprawne wykonanie systemu umożliwia pobieranie powietrza z użyciem odpowiednio wyregulowanej centrali wentylacyjno/rekuperacyjnej, bez konieczności stosowania dodatkowego wentylatora.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
wyczuwalne przenikliwe zimno wieje w moim mieszkaniu w kuchni i łazience, takiego zjawiska nie miałam jak mieszkam od 1980r blok betonowy]co mogło sie stac?w kocu na nogach siedzę w kurtce polarowej bo wieje po nogach głowie,czuję jak by jakas pompa czy wiatrak rozpylał ten wiatr po całym mieszkaniu . bARDZO CHORUJE Z TEGO PRZEMARZNIECIA. W zimie spie na bacznosc pod kołdrą i dwoma kocami,MIESZKAM NA PARTERZE MAM DWA NAWIEANIKI W OKNACH
Wentylacja nie ciągła zgłosiła do SM do
nadzoru budowlanego i sie panom naraziłam
cos zaczeli robic i zrobili ze tak wieje ja nie umie dojsc co mogło sie stac, gdzie sie udac co robic POMOCY
Na dworze powietrze sie ociepla a ja mam lodowate powietrze pomopwane do mieszkania
Link do komentarza
Gość Strawman
Nie przejmuj się - tak działa wentylacja! Przecież tego chciałaś. Możesz co najwyżej próbować nią sterować, zmniejszając lub zwiększając nawiew, albo pomyśleć nad rekuperacją, czyli wykorzystaniem ciepła w wywiewanym powietrzu do ogrzania powietrza nawiewanego.
Link do komentarza
ja nie chciałam pogorszenia komfortu zycia w moim mieszkaniu marzniecia w nogi spania na lodowatym łozku i wiania na głowe,brak wyciągu w kratce wentylacyjnej powodował to ze w porze zimowej zmuszona byłam gotowac posiłki przy otwartym oknie mimo ze były otwarte dwa nawiewniki w oknach, i roszczelnione oko nie ciągło w mieszkanu sie dusiłam podczas gotowania, .Wiec zgłosiłam problem SM i nadzoru budowlanego, i sie zaczęło.
wieje całym przewodem kominowym w kuchni przedpokoju i łazience, w wymienionych pomieszczeniach sa liczniki na gaz, prad wodę, w łazience nigdy nie było problemu ciąg dobry nie wiało teraz wieje zimnne powietrze , przy poborze ciepłej wody sa zakłocenia w piecu gazowym cofka, piec sprawdzali fachowcy jest sprawny, centralne ogrzewanie praktycznie juz nie grzeje a w mieszkani wieje rozplone lodowate zimno, siedzę w kocu na nogach i kurtce polarowej ze łzami w oczach, czy tak powinna wyglądac wentylacja,ktora zabija moje zdrowie a nawet zycie,
CZYM MAM STEROWAC PROSZĘ
O jaśniejsze wytłumaczenie mi , bo nie wiem o co chodzi z tym strowaniem, wogole nie znam sie w tych sprawach, wiem ze tak drastycznie nie moze byc w porze zimowej w mieszkaniu miałam tem, 15 stopni, zamarzałam.
POZDRAWIAM
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

To zależy.
Centrala od 1.500zł.
Materiały - od 2.000zł.

Czyli przy prostej centrali i własnym wykonaniu można się zmieścić w około 4.000zł.

Ps. Do tego domu potrzebna jest centrala o wydajności 150 - 200m3/h


icon_eek.gif
widziałem oferty na 14-20 tys z montażem, ale nie szukałem zbyt dużo, bo to tylko informacyjnie.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...

odpowiednia wentylacja mieszkania/domu to kwestia bardzo istotna. Na początku mieliśmy z tym spory problem, ale okazało się że wszystko dobrze rozwiązał rekuperator, który kupiliśmy niedawno. Solidny, energooszczędny sprzęt. W dodatku bardzo prosto mogę nim sterować nawet z telefonu czy tabletu, wystarczy dostęp do internetu.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Pablo
Polecam świetne filmy które jasno tłumacza każdemu jak działa wentylacja i po co jest (temat na czasie smogu ;-) https://www.youtube.com/watch?v=0exAi-KQIcA jak wybrać rekuperator (to z kolei na czasie mrozów ;-) https://www.youtube.com/watch?v=Fj4fIgBOR4Y i ten ostatni jest WOW ! co można zyskac dobrym sterowaniem https://www.youtube.com/watch?v=DXq6FluI2Eg
Link do komentarza
Gość Pablo
Coś się skopało z linkami: jak działa wentylacja i po co jest https://www.youtube.com/watch?v=0exAi-KQIcA jak wybrać rekuperator https://www.youtube.com/watch?v=Fj4fIgBOR4Y sterowanie w domu https://www.youtube.com/watch?v=DXq6FluI2
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość Sylwester
Mam pytanie, nie wiem czy dobrze trafiłem,mieszkam w Irlandi ocieplilem dom założyłem rekuperator dospel 400,a no i jest kominek w salonie z płaszczem wodnym/koza/,w związku z tym że złożyłem forme o dofinansowanie do ocieplenia domu wpadla mi komisja powykonawcza czy wszystko zrobili jak należy.Okazalo się że wykonawca dostał punkty karne a mi wstrzymali wypłatę dofinansowania,a wszystko dlatego że nie mam wentylacji w oknach w razie zaczadzenia od kozy,więc wykonawca chce mi wiercic dziury w oknach i zakladac kratki wentylacyjne.wszystko mi sie kupy nie trzyma,ocieplilem dom zeby nie wpuszczac zimnego powietrza no a teraz jak juz powierca okna to już po ptakach,więc po co rekuperator gdzie nawet przy braku prądu jest obrót grawitacyjny powietrza,no i ile tego powietrza ujdzie przez parę otworów po wiertle skoro z jednej rury fi 80 rekuperacji przeplywa 30m3,chyba że mi z wszystkich oknien sito zrobią,a co z domami pasywnymi czy oni też wierca dziury w oknach,czy wie ktoś może o co tym łepskim ludziom chodzi i jak to obejść,pozdrawiam
Link do komentarza
10 godzin temu, Gość Sylwester napisał:

.Okazalo się że wykonawca dostał punkty karne a mi wstrzymali wypłatę dofinansowania,a wszystko dlatego że nie mam wentylacji w oknach w razie zaczadzenia od kozy,więc wykonawca chce mi wiercic dziury w oknach i zakladac kratki wentylacyjne.wszystko mi sie kupy nie trzyma,ocieplilem dom zeby nie wpuszczac zimnego powietrza

dom ociepliłeś -ale powietrze wpuścić musisz - bo inaczej się udusisz. 

 a jak masz kozę, kominek - to tego powietrza on też potrzebuje  i sobie pobiera, ile mu trzeba, a jak brakuje, to albo dymi, albo powoduje cofkę w wentlacjach wywiewnych - a oprócz tego rozrzedza powietrze, twoje powietrze, które zapewnia ci życie. 

Jeśli masz rekuperator,to albo on nie zapewniał odpowiedniej ilości tego powietrza, albo prawo takiej opcji nie przewiduje.

A w oknach nawietrzniki nie  wyziębiają domu, tylko zapewniają wyrównanie jego ciśnienia  -  dla twego zdrowia. Oczywiście z pewnymi kosztami na energię. Ale to nieuniknione. Nawet dom pasywny + musi wpuścić do środka świeże powietrze i wypuścić zużyte.

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość Felix
Centrala wentylacyjna z obrotowym wymiennikiem ma lepsze właściwości, cicha praca i możliwosc podpięcia okapu kuchennego co daje odzyska ciepła. Wazne są odpowiednie filtry które eliminują wydzielany tłuszcz z gotowania.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...