Skocz do zawartości

Dotacje z programu Prosument - warunki otrzymania, koszty instalacji


Recommended Posts

Mała, rozproszona energetyka w Polsce praktycznie nie istnieje. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia właśnie program Prosument, który ma zmienić tę sytuację. Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją, i to pokrywający nawet 100% kosztów inwestycji.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/domy-pasywne/19102-dotacje-z-programu-prosument-warunki-otrzymania-koszty-instalacji

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Jakub Wiśniewski
Program Prosument to tylko jedna z opcji. Programów wspierających fotowoltaikę jest co raz więcej, nie mówiąc o ujętych w ustawie o OZE Taryfach Gwarantowanych, w ramach których mamy gwarancję odkupu energii po stałych stawkach (65 - 75 gr/kWh) przez 15 lat. Daje to pewność zwrotu z inwestycji.

Jednocześnie 65 gr (brutto !), to mniej niż statystycznie płacimy za prąd (w szczególności małe firmy).

Dla małych firm fotowoltaika opłaca się bez dotacji.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Gość z Gdańska
Mam 5kW zamontowane przez tą firmę z dotacją z prosumenta. I powiem szczerze jestem zadowolony jak ktoś chce mieć fajną instalację która zapewni mu oszczędności w budżecie domowym to polecam...
Szczęśliwy posiadacz 5kW
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Program Prosument to tylko jedna z opcji. Programów wspierających fotowoltaikę jest co raz więcej, nie mówiąc o ujętych w ustawie o OZE Taryfach Gwarantowanych, w ramach których mamy gwarancję odkupu energii po stałych stawkach (65 - 75 gr/kWh) przez 15 lat. Daje to pewność zwrotu z inwestycji.

Jednocześnie 65 gr (brutto !), to mniej niż statystycznie płacimy za prąd (w szczególności małe firmy).

Dla małych firm fotowoltaika opłaca się bez dotacji.



Trzeba tylko pamięać, że chcąc korzystać z prosumenta, jednocześnie nie możemy korzystać ze stawek gwarantowanych z ustawy o OZE - albo jedno albo drugie
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Ten artykuł to jakiś odgrzany kotlet. Obecnie losy Prosumenta są niejasne, "dobra zmian" potrzebuje wszystkie środki na realizację obietnic wyborczych. Dotacje są wstrzymane od września 2015, stawki gwarantowane odroczone do 07.2016, nawet net-metering może zostać zmieniony, już jest propozycja aby za odprowadzony 1kW można było odebrać tylko 0.7.
Nie ma to jak stabilność przepisów, jak planować opłacalność inwestycji przy takich pomysłach?
Link do komentarza
Cytat

Ten artykuł to jakiś odgrzany kotlet. Obecnie losy Prosumenta są niejasne, "dobra zmian" potrzebuje wszystkie środki na realizację obietnic wyborczych. Dotacje są wstrzymane od września 2015, stawki gwarantowane odroczone do 07.2016, nawet net-metering może zostać zmieniony, już jest propozycja aby za odprowadzony 1kW można było odebrać tylko 0.7.
Nie ma to jak stabilność przepisów, jak planować opłacalność inwestycji przy takich pomysłach?



Na potwierdzenie tegoż takie małe dwa cytaty ze specjalistycznego forum zwolenników OZE.
Cytat

Z racji na ???????????? ustawę/ustawkę mam do odsprzedania 3 inwertery Kaco 7200xi (jednofazowe, które można skonfigurować razem na sieć trójfazową). Zaletą takiej instalacji jest to, że jak jeden padnie (?) to dwa pozostałe produkują. Trójfazówka padnie i kaplica.


I odpowiedź
Cytat

Być może masz towar obecnie, przynajmniej przez chwilę niesprzedawalny. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie wyda teraz pieniędzy na instalację. Gdyby wszystko szło, jak miało iść moje 40.000 było by w czyiś rękach, ktoś by zarobił, państwo dostało by swoją dolę, ja bym się cieszył że choć trochę się uniezależniłem. Na dziś dzięki dobrej zmianie problem wyboru wykonawcy i elementów instalacji odpłynął już tak daleko, że ledwo na horyzoncie co prawda jeszcze się żagiel bieli, ale wiatry odpychają go od lądu, być może na zawsze.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ostatnio Czytałem Profesjonalną Książkę Polskiego autora o PROSUMENCIE.

Podaje ciekawe przykłady Prosumpcji w Polsce i Niemczech. Wszystko szczegółowo zilustrowane i opisane, wraz z analizami potencjału rynku prosumenckiego w Polsce oraz w Niemczech opraz perspektywami rozwoju, poniżej link:

[url]http://lubimyczytac.pl/ksiazka/292904/prosument-prosumpcja-prosumeryzm-prosumer-prosumption-prosumerism[/url]
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Rafał
Też mam wrażenie, że "dobra zmiana" ma wpływ na wypłaty środków. Drugi raz bym się nie skusił na Prosumenta. Walczę od lipca zeszłego roku i do teraz nie mam w pełni wypłaconych środków. Ciągle coś wynajdują. Niektóre pytania i żądania są tak bzdurne, że nie przychodzi mi nic innego do głowy jak celowe przedłużanie. Nigdy więcej nie chcę mieć z dziadami nic więcej wspólnego.
Link do komentarza
Cytat

Też mam wrażenie, że "dobra zmiana" ma wpływ na wypłaty środków. Drugi raz bym się nie skusił na Prosumenta. Walczę od lipca zeszłego roku i do teraz nie mam w pełni wypłaconych środków. Ciągle coś wynajdują. Niektóre pytania i żądania są tak bzdurne, że nie przychodzi mi nic innego do głowy jak celowe przedłużanie. Nigdy więcej nie chcę mieć z dziadami nic więcej wspólnego.



Tak, środki z prosumenta są ciężkie do zdobycia. Teraz w zasadzie w ogóle on nie funkcjonuje - a po tym jak postawiono sprawę z ustawą trudno liczyć na cokolwiek więcej dla prosumentów.

Co powiecie o propozycji nowelizacji ustawy? Czytaliście?
Link do komentarza
Cytat

Tak, środki z prosumenta są ciężkie do zdobycia. Teraz w zasadzie w ogóle on nie funkcjonuje - a po tym jak postawiono sprawę z ustawą trudno liczyć na cokolwiek więcej dla prosumentów.

Co powiecie o propozycji nowelizacji ustawy? Czytaliście?



Tak w skrócie - nici z taryf gwarantowanych i małe gospodarstwa zostały w zasadzie zepchnięte na bocznicę.
Link do komentarza

Lepiej nie będzie, bo... lepiej to już było!
W PRLu państwo dotowało ten nasz węgiel w naszej elektrowni, aby nasz obywatel miał, co mu potrzeba.
Teraz nie mamy naszych elektrowni a i węgiel diabli wiedzą czy jest jeszcze nasz.
Zresztą...
Teraz węgiel jest BE.
Cacy jest panel fotowoltaiczny (ale my go nie produkujemy).
Coś trzeba zrobić, aby naiwni za niego KOMUŚ zapłacili.
Banki pomogą! (nie są nasze).

Jak się z góry zapłaci za prąd pobrany w ciągu kilkunastu lat - to fotowoltaika jest ok.
No, jak tyle wytrzyma...

Adam M.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...