Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

przyłacze elektryczne i wodne


Recommended Posts

Kto wykonuje przyłącze elektryczne. Występuję do zakładu energetycznego o warunki podłączenia. Otrzymuję je araz z umową o przyłączenie. Podpisuję, odsyłam i co dalej? Czy to ja muszę załatwiać te wszystkie projekty zgłoszenia itd, czy robi to zakład energetyczny? Wolałabym zapłacić i mieć to z głowy.
Drugie pytanie- czy można od razu chcieć przyłącze docelowe, tzn żeby skrzynka rozdzielczo licznikowa stanęła przy granicy działki i żeby móc z tego miejsca najpierw zasilać plac budowy a potem pociągnąć kabel do budynku.
A jak wygląda budowa przyłącza wodnego?
Link to postu
O przyłączach piszemy w artykule : Przyłącza wodno-kanalizacyjne, gazowe, do sieci elektroenergetycznej


Fragment artykułu:
[...]W każdym przypadku, o możliwości podłączenia określonego medium - biorąc pod uwagę konkretne warunki techniczne i ekonomiczne takiego przyłączenia - decyduje właściciel sieci. Właśnie ten problem dotyczy domów stawianych na terenach znacznie oddalonych od istniejących linii zasilających, gdyż poprowadzenie niekiedy kilkukilometrowego odcinka przyłącza pociąga za sobą ogromne koszty, a budowa odgałęzienia sieci do kilku nowych odbiorców może być nieopłacalna dla dostawcy.[...]

Link: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/1169-przylacza-wodno-kanalizacyjne-gazowe-do-sieci-elektroenergetycznej
Link to postu
W moim przypadku sytuacja jest dużo prostsza. Słup energetyczny jest po drugiej stronie ulicy (może 15m), a woda na sąsiedniej działce (jakieś 5 m). Poprzedni właściciel miał nawet pozwolenie na budowę (w 2000) , a więc miał i warunki przyłączenia. Poniewać upłynęło sporo czasu, muszę ponownie wystąpić o te warunki, zwłaszcza że mam trochę inną wizję przyłacza prądu (poprzedni właściciel chciał napowietrzne do ściany budynku, a ja chcę do granicy działki, a potem kabel pod ziemią do budynku). Interesuje mnie kwestia techniczna samego wykonania tych przyłaczy, czy muszą to wykonać dostawcy mediów, tzn. zlecić sami, przygotować dokumenty a ja tylko zapłacę, czy też mogą chcieć przerzucić to wszystko na mnie.
Link to postu
Wszelkie sprawy z wykonaniem przyłącza załatwia się w rejonie energetycznym, który pobiera zryczałtowaną opłatę za doprowadzenie instalacji do skrzynki przyłączeniowej. W praktyce, takie przyłącza wykonują koncesjonowane przez rejon firmy prywatne i wtedy jednocześnie można zlecić im wykonanie zasilenia w granicach działki.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Poczytaj to, na co linkuje stopka u retrofooda (post wyżej) - on wie o co chodzi...  
  • Odświeżę temat uziemienia. Mam domek jednorodzinny całkowicie podpiwniczony. W części tej znajduje się garaż. W garażu jest wykopany kanał ale jeszcze nie wymurowany. Pomyślałem sobie, czy dobrym pomysłem przed wylaniem podłogi w kanale zakopać tam bednarkę i dodatkowo wbić pręt. Wtedy od tego miejsca pociągnąć kabel do skrzynki elektrycznej znajdującej się w domu (ganek). Na pewno plusem, jest ,że bednarka będzie głęboko i dużo poniżej poziomu przemarzania. Myślę, że im głębiej tym lepiej. Już sam garaż jest poniżej poziomu "0" i jeszcze sam kanał. Potem bym zasypał bednarkę, zrobił izolację np. papa i wylał podłogę kanału i wymurował ścianki. Czy to będzie dobre rozwiązanie? I jeszcze drugi pytanie. Wyczytałem , że żywotności bednarki to ok. 15lat (Jak wykonać dobre uziemienie domu? Pierwsza część poradnika dobrze wykonanej instalacji | Eleserwis - Bezpieczne i funkcjonalne instalacje elektryczne). Jeżeli to prawda , to po tym czasie instalacja by nie spełniała parametrów ochronnych. Myślałem, że kupię ok. 12m bednarki 30x4 zakpię pod kanałem wbiję dodatkowo pręt uziemiający ok. 3m , połączę z bednarką i dalej już kablem 16mm do tablicy z zabezpieczeniem. Budynek już jest postawiony wiele lat temu ,jest odebrany ale nigdy nie był zamieszkany. Kupiłem i jedną z wielu rzeczy , to wymieniam całą instalację elektryczną. Skrzynka licznikowa i z zabezpieczeniami jest nowa, ciągnę nowe kable w pokojach i zrobię uziemienie, którego dotychczas nie był.  Zależy mi na bezpieczeństwie , a nie na papierze, którego nie potrzebuję. Co radzicie w moim przypadku? 
  • Gość Dominik
   Jak obniżyć temperaturę podłogi nie obniżając temperatury w pokoju? Zmniejszyć temperaturę wody na kotle obecie min 18 max 40 czy może regulować na rozdzielacze?
  • Powierzchnia podłogi, która przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego powinna dawać nam komfort cieplny. Pozostaje tylko pytanie czy posadzka powinna być wyczuwalnie ciepła i jaka jest maksymalna rozsądna temperatura jaką może osiągnąć? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/12912-jaka-temperature-powinna-miec-posadzka
  • Niestety nie ma półsrodków. Albo konstrukcja z łat i kontrałt, albo PROBLEM w przyszłości.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...