Skocz do zawartości

przyłacze elektryczne i wodne


Recommended Posts

Kto wykonuje przyłącze elektryczne. Występuję do zakładu energetycznego o warunki podłączenia. Otrzymuję je araz z umową o przyłączenie. Podpisuję, odsyłam i co dalej? Czy to ja muszę załatwiać te wszystkie projekty zgłoszenia itd, czy robi to zakład energetyczny? Wolałabym zapłacić i mieć to z głowy.
Drugie pytanie- czy można od razu chcieć przyłącze docelowe, tzn żeby skrzynka rozdzielczo licznikowa stanęła przy granicy działki i żeby móc z tego miejsca najpierw zasilać plac budowy a potem pociągnąć kabel do budynku.
A jak wygląda budowa przyłącza wodnego?
Link do komentarza
O przyłączach piszemy w artykule : Przyłącza wodno-kanalizacyjne, gazowe, do sieci elektroenergetycznej


Fragment artykułu:
[...]W każdym przypadku, o możliwości podłączenia określonego medium - biorąc pod uwagę konkretne warunki techniczne i ekonomiczne takiego przyłączenia - decyduje właściciel sieci. Właśnie ten problem dotyczy domów stawianych na terenach znacznie oddalonych od istniejących linii zasilających, gdyż poprowadzenie niekiedy kilkukilometrowego odcinka przyłącza pociąga za sobą ogromne koszty, a budowa odgałęzienia sieci do kilku nowych odbiorców może być nieopłacalna dla dostawcy.[...]

Link: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/1169-przylacza-wodno-kanalizacyjne-gazowe-do-sieci-elektroenergetycznej
Link do komentarza
W moim przypadku sytuacja jest dużo prostsza. Słup energetyczny jest po drugiej stronie ulicy (może 15m), a woda na sąsiedniej działce (jakieś 5 m). Poprzedni właściciel miał nawet pozwolenie na budowę (w 2000) , a więc miał i warunki przyłączenia. Poniewać upłynęło sporo czasu, muszę ponownie wystąpić o te warunki, zwłaszcza że mam trochę inną wizję przyłacza prądu (poprzedni właściciel chciał napowietrzne do ściany budynku, a ja chcę do granicy działki, a potem kabel pod ziemią do budynku). Interesuje mnie kwestia techniczna samego wykonania tych przyłaczy, czy muszą to wykonać dostawcy mediów, tzn. zlecić sami, przygotować dokumenty a ja tylko zapłacę, czy też mogą chcieć przerzucić to wszystko na mnie.
Link do komentarza
Wszelkie sprawy z wykonaniem przyłącza załatwia się w rejonie energetycznym, który pobiera zryczałtowaną opłatę za doprowadzenie instalacji do skrzynki przyłączeniowej. W praktyce, takie przyłącza wykonują koncesjonowane przez rejon firmy prywatne i wtedy jednocześnie można zlecić im wykonanie zasilenia w granicach działki.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...