Skocz do zawartości

Rekuperacja - pomocy!!!


Recommended Posts

Gość Strawman
Cytat

I to była kotłownia z kotłem z zamkniętą komorą spalania?


Tak - spaliny wyrzucane kominem współosiowym i powietrze do spalania tymże!

Cytat

A widziałeś kiedyś kocioł kondensacyjny w łazience?
Czy też wydzielisz wtedy wentylację nawiewno-wywiewną od tej łazienki i zrobisz szczelne drzwi do tejże łazienki a w łazience dasz komin i uruchomisz wentylację grawitacyjną? Nie sadzę...


Zapewne masz rację w tym, że kiedy kocioł zlokalizowany byłby w łazience, to rozwiązanie byłoby inne, ale tu mam wydzieloną kotłownię, dwa wolne kanały wentylacyjne - nie było wielkiego problemu i wszyscy zadowoleni icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Tak - spaliny wyrzucane kominem współosiowym i powietrze do spalania tymże!


Zapewne masz rację w tym, że kiedy kocioł zlokalizowany byłby w łazience, to rozwiązanie byłoby inne, ale tu mam wydzieloną kotłownię, dwa wolne kanały wentylacyjne - nie było wielkiego problemu i wszyscy zadowoleni icon_smile.gif


No widzisz - ale to jest zasadnicza różnica, bo nie można byłoby mieszać dwu rodzajów wentylacji w obrębie takiej kotłowni.
Tak czy inaczej wątek poszedł gdzieś w maliny a autor chyba dopiero ma w planie kupno kotła, bo nie udzielił jak dotąd informacji jaki dokładnie ma ten kocioł icon_biggrin.gif
Już na zakończenie z mojej strony - jeszcze co do kominiarzy - wg. mnie powinni mieć okresowe szkolenia i odpowiednie certyfikaty.
Powinni być "wyrocznią" w swojej dziedzinie a znam przypadek, że człowiek robił odbiór u kominiarza, który miał pogląd na wentylację podobny do tegoż człowieka co go wynajął.
Link do komentarza
Cytat

Zapewne masz rację w tym, że kiedy kocioł zlokalizowany byłby w łazience, to rozwiązanie byłoby inne, ale tu mam wydzieloną kotłownię, dwa wolne kanały wentylacyjne - nie było wielkiego problemu i wszyscy zadowoleni icon_smile.gif


Raczkiem, raczkiem, byle nie powiedzieć że się gniota strzeliło. icon_lol.gif

Cytat

Czytając zalecenia na stronach producentów kotłów gazowych, wyciągam zgoła odmienne wnioski.

Mieliśmy miesiąc wcześniej odbiór instalacji gazowej. Wiesz na co przede wszystkim zwrócili uwagę przedstawiciele dostawcy gazu - ano właśnie na wentylację grawitacyjną w pomieszczeniu kotłowni, z obowiązkowym nawiewem niezależnym od wentylacji mechanicznej.

Znaczy producenci kotłów dbają o bezpieczeństwo użytkownika ich produktów, kominiarz dba o bezpieczeństwo użytkowników, gazownia dba o bezpieczeństwo odbiorców, ale użytkownik ma być postępowy, za radą forum budowlanego mądrzejszy od normy, która nie jest jak mówisz obowiązkowa (ale obowiązująca wg. powyższych podmiotów) i sobie zrobić wbrew zalecanym metodom - tak będzie ok!?...


No to jak to w końcu jest?
Robić to według przepisów, co lansuje/popiera/zaleca Forum,
czy według Ciebie - w oparciu o Twoją interpretację ulotki reklamowej? icon_lol.gif

Cytat

Po to aby nie mieszać dwóch rodzajów niezależnych wentylacji.


A toś wymyślił naprędce. icon_lol.gif
Wcześniej nic nie pisałeś o dwóch rodzajach wentylacji:
Cytat

W przypadku gazu ziemnego nawiew kratką 200cm2 (fi160) i wywiew kratką 200cm2 - wywiew pod sufitem.
I szczelne drzwi do kotłowni...

edit: kursywa


Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Na podstawie przepisów, w tym przypadku na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - konkretnie § 176 tegoż.


Cytuję ten przywołany przez Ciebie fragment WT, na podstawie którego wyciągasz wniosek, że Polska Norma dotycząca kotłowni dla urządzeń ogrzewanych gazem ziemnym nie obowiązuje: "§ 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia,
a także odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych
na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1.
" - nadal odnoszę wrażenie, że dla Ciebie gaz ziemny ma gęstość powyżej 1 icon_cool.gif

Pominąłeś też istotny w tej kwestii § 170 tegoż rozporządzenia, które mówi:
"§ 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki
dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania
określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych"

Właśnie warunki wentylacji takiej kotłowni o jakiej rozmawiamy określa wspomniana prze ze mnie norma
Cytat

I nie obowiązuje m.in. w zakresie wentylacji (takiej) kotłowni, bo w tym zakresie obowiązują inne zapisy dot. wentylacji przywołanego Rozporządzenia.


Ty tak twierdzisz - ja i cytaty z rozporządzenia co innego, a mówimy cały czas o kotłowni z kotłem kondensacyjnym, z zamkniętą komorą spalania i o jej wentylacji.... - gdyby Jani_63 nadal upierał się przy twierdzeniu, że ja tak raczkiem, raczkiem...
Kotłownia to inne wymogi, zaś np. łazienka, to zupełnie inne wymogi!!! Można by uznać, że skoro w łazience nie potrzeba takich specjalnych zabiegów, to i w kotłowni można je pominąć... ale w grę wchodzi bezpieczeństwo i odpowiedzialność za ewentualne skutki nieszczęścia, a wtedy nikt nie będzie się pytał jakie wymogi są dla łazienki, tylko będzie zarzut o niespełnieniu warunków dla kotłowni!

Aby było śmieszniej, sam Bajbaga broni dokładnie mojej tezy w innym wątku, co prawda sprzed 3-4 lat, ale nie zauważyłem, aby coś się w tym zakresie, od tego czasu, zmieniło... icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Są dwa wyjścia: zaawansowana skleroza, albo ...


Cytat

No to jak to w końcu jest?
Robić to według przepisów, co lansuje/popiera/zaleca Forum,
czy według Ciebie - w oparciu o Twoją interpretację ulotki reklamowej? icon_lol.gif


Jak w świetle zacytowanych fragmentów WT brzmią te zalecenia Forum...
chyba, że przytomnie zauważysz, że Forum to także Strawman icon_lol.gif icon_lol.gif

Cytat

A toś wymyślił naprędce. icon_lol.gif
Wcześniej nic nie pisałeś o dwóch rodzajach wentylacji:


Jani_63 - nie poniżaj sam siebie... no chyba, że Ty wywiewy i nawiewy w WM podajesz w cm2? icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

Cytuję ten przywołany przez Ciebie fragment WT, na podstawie którego wyciągasz wniosek, że Polska Norma dotycząca kotłowni dla urządzeń ogrzewanych gazem ziemnym nie obowiązuje: "§ 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia,
a także odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych
na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1.
" - nadal odnoszę wrażenie, że dla Ciebie gaz ziemny ma gęstość powyżej 1 icon_cool.gif

Pominąłeś też istotny w tej kwestii § 170 tegoż rozporządzenia, które mówi:
"§ 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki
dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania
określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych"

Właśnie warunki wentylacji takiej kotłowni o jakiej rozmawiamy określa wspomniana prze ze mnie norma

Ty tak twierdzisz - ja i cytaty z rozporządzenia co innego, a mówimy cały czas o kotłowni z kotłem kondensacyjnym, z zamkniętą komorą spalania i o jej wentylacji.... - gdyby Jani_63 nadal upierał się przy twierdzeniu, że ja tak raczkiem, raczkiem...
Kotłownia to inne wymogi, zaś np. łazienka, to zupełnie inne wymogi!!! Można by uznać, że skoro w łazience nie potrzeba takich specjalnych zabiegów, to i w kotłowni można je pominąć... ale w grę wchodzi bezpieczeństwo i odpowiedzialność za ewentualne skutki nieszczęścia, a wtedy nikt nie będzie się pytał jakie wymogi są dla łazienki, tylko będzie zarzut o niespełnieniu warunków dla kotłowni!

Aby było śmieszniej, sam Bajbaga broni dokładnie mojej tezy w innym wątku, co prawda sprzed 3-4 lat, ale nie zauważyłem, aby coś się w tym zakresie, od tego czasu, zmieniło... icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Są dwa wyjścia: zaawansowana skleroza, albo ...



Jak w świetle zacytowanych fragmentów WT brzmią te zalecenia Forum...
chyba, że przytomnie zauważysz, że Forum to także Strawman icon_lol.gif icon_lol.gif


Jani_63 - nie poniżaj sam siebie... no chyba, że Ty wywiewy i nawiewy w WM podajesz w cm2? icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif




Cytuję w całości, także dla potomnych - bo warto.

Drogi Ireneuszu - mogłeś wycofać się, ale pycha i ego podpowiedziała Ci to to podpowiedziała.

Po raz kolejny - przepisy i inne dokumenty czyta się w całości.
Naprowadziłem na właściwy trop, podając właściwy (dla zagadnienia) paragraf - nie bez kozery, liczyłem, że zastanowisz się i ..... EUREKA.

Okrzyku niet, a w zamian dalej piszesz o czymś co nijak nie jest zgodne ze stanem faktycznym.

Jeszcze raz - z przytoczonego paragrafu jasno wynika, że norma (wiesz jaką przywołali, i gdzie ?) nie dotyczy m.in. wentylacji.

Szukaj dalej - może dopadnie Cię oświecenie.

Ps. A podany/ne cytat/y w mojej tezy w innym wątku co do wentylacji kotłowni (pomieszczenia) nie jest cytatem z przywołanej normy (PN-B-02431-1:1999 )

Ps. A co do § 170, to akurat o zupełnie inną normę chodzi - na 10000000000000000000% icon_lol.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Piec ma być gazowy (gaz ziemny) kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Z tego co kojarzę to piec taki pobiera powietrze przez komin i spaliny wypuszcza też przez komin (rura w rurze), także po co dodatkowy nawiew "grawitacyjny"?

Poniżej poprawiłem projekt wentylacji. Co o tym myślicie?
Dół

DSC01446.jpg



Góra

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Drogi Ireneuszu

???????????????????????
Znaczy mogę Ci mówić Baltazarze!? icon_cool.gif

Cytat

Jeszcze raz - z przytoczonego paragrafu jasno wynika, że norma (wiesz jaką przywołali, i gdzie ?) nie dotyczy m.in. wentylacji.


Nie wiem - opieram się na instrukcji technicznej producenta kotła i wyraźnych uwagach wspomnianych wcześniej przedstawicieli dostawcy gazu i kominiarza!

Ktoś zadał pytanie: Uprzejmie proszę jednoznaczną odpowiedź lub o skierowanie do przepisów w kwestii:
Dom jednorodzinny, ogrzewanie gazowe (kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania), wentylacja mechaniczna z rekuperacją.


Odpowiedź Bajbagi:
„[...] dla kotłowni (pomieszczenia) technicznego, obowiązują w zakresie wentylacji tego pomieszczenia: Pomieszczenie kotłów powinno posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu.”

Odpowiedź moja w tym wątku, na takie samo pytanie: „[...] w przypadku gazu ziemnego nawiew kratką 200cm2 (fi160) i wywiew kratką 200cm2 - wywiew pod sufitem. I szczelne drzwi do kotłowni...”
Te szczelne drzwi dodałem tylko dlatego aby zapobiec zakłóceniu systemu wentylacji mechanicznej przez grawitacyjną w kotłowni i na odwrót, a Bajbaga (jak wynika z tego wątku) akceptuje możliwość zastosowania w (tej) kotłowni wentylacji mechanicznej, czyli jednego systemu wentylującego cały dom, z kotłownią włącznie.

Zarówno dostawca gazu, producent kotła jak i kominiarz zwracają uwagę na spełnienie wymogów wynikających z podanej przeze mnie normy. Chyba Baltazarze czas rozpocząć krucjatę uświadamiania decydentów – jako wykonujący instalację trzymam się danych technicznych jakie narzuca producent kotła i okazuje się że, o dziwo, są takie same jak podawane przez Ciebie...

Hmm, ale ja tu gadu, gadu, a towarzystwo zaj... sobą, tylko pudełka po wazelinie się walają po kątach – nie przeszkadzam, wpadnę jutro icon_razz.gif


Link do komentarza
Ile można czytać tekst i dalej go nie rozumieć?

Cytat

§ 170.
1. .....
2. .....
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
...

§ 172.
3. Kubatura pomieszczeń, w których instaluje się urządzenia gazowe, nie powinna być mniejsza niż:
1) 8 m3 — w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń,
2) 6,5 m3 — w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania.
4. Pomieszczenia, w których instaluje się urządzenia gazowe, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m.

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.



§ 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia,
a także odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1.
2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3.
3. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej powyżej 30 kW do 60 kW należy instalować w pomieszczeniu technicznym lub w przewidzianym wyłącznie na kotłownię budynku wolno stojącym.


Określenie kotłownia w przepisach pojawia się dopiero po przekroczeniu 30kW mocy cieplnej kotła.
Urządzenia typu "C" o niższej mocy niż rzeczone 30kW mogą być instalowane w pomieszczeniach gospodarczych, technicznych, a także w pomieszczeniach mieszkalnych pod warunkiem spełnienia wyjątków które pogrubiłem.
Pomieszczenia te zaś muszą spełniać wymogi wentylacyjne przewidziane odrębnymi przepisami dla tych pomieszczeń, o czym napisał wcześniej Bajbaga w tekście których zacytowałeś, ale jak zwykle nie w całości.

Pomieszczenie, w którym jest zainstalowany kocioł z zamknięta komora spalania, ale także stoi w nim pralka, deska do prasowania, czy też regał na słoiki nie jest kotłownią. Ale może być kuchnią, pomieszczeniem gospodarczym, pom. technicznym, spiżarnią, łazienką czy też garderobą.
Nazywanie takiego pomieszczenia kotłownią, jest takim samym nadużyciem jak nazywanie tym mianem salonu bo jest w nim kominek... choć w potocznej mowie się zdarza.
Ale naginanie przepisów żeby ten fakt usatysfakcjonować/usankcjonować to już przesada.
Link do komentarza
Cytat

Piec ma być gazowy (gaz ziemny) kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Z tego co kojarzę to piec taki pobiera powietrze przez komin i spaliny wypuszcza też przez komin (rura w rurze), także po co dodatkowy nawiew "grawitacyjny"?

Poniżej poprawiłem projekt wentylacji. Co o tym myślicie?
Dół
[attachment=20986:reku_d__2.jpg]

Góra
[attachment=20987:reku_g_ra2.jpg]


Według mnie na górze masz nieefektywnie rozmieszczone nawiewy - praktycznie w każdym pomieszczeniu.
Ale to jest moje zdanie.
Ja dałbym nawiewy w taki sposób:

DSC01446.jpg



Myślię, że Jani_63 to zweryfikuje?

Cytat

Ile można czytać tekst i dalej go nie rozumieć?
...



Spania nie masz ? icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Nie chciałem już wracać do wątku wentylacji, ale nasunęło mi się pytanie.

Sytuacja czysto hipotetyczna (bardzo prawdopodobne) - zanik napięcia i rozszczelnienie gazu (mało prawdopodobne - oby nigdy) w pomieszczeniu wentylowanym ("kotłowni").
Sytuacja trwa dość długo - gaz gromadzi się pod sufitem.
Wraca napięcie - zaczyna działać wentylacja i ciągnie gaz.
Czy w związku z tym w rekuperatorze nie wystąpi prawdopodobieństwo zapłonu tego gazu i tym samym wielkiego boom?
Czy wszystkie reku mają wentylatory bezszczotkowe?
Co prawda stężenie gazu będzie pomniejszone o dopływy powietrza z innych źródeł ale wyciąg z kotłowni może być bezpośredni (krótka droga do reku) a pozostałe dość długie ?

Pytam z czystej ciekawości - czy taka sytuacja jest możliwa?
Link do komentarza
Cytat

???????????????????????
Zarówno dostawca gazu, producent kotła jak i kominiarz zwracają uwagę na spełnienie wymogów wynikających z podanej przeze mnie normy.



Problemem jest zrozumienie przepisów.
Powoływanie się na zapis o wymogach wentylacyjnych, określonych w normie PN -B -02431-1, jest zwykłym nieuctwem (najdelikatniej ujmując) - dlaczego? :
- bo ustawodawca przywołując tą normę wykluczył zapisy dot. m.in. wentylacji (Zał nr. 1. pkt.40),
- wykluczył, bo mimo, że przywołana norma dotyczy tylko gazu lżejszego od powietrza, to jej zapisy, ustawodawca, zastosował także do gazu cięższego od powietrza patrz § 176. 1.
- wykluczył, bo musiałyby obowiązywać także dla kotłów pędzonych gazem cięższym od powietrza.
- przepisy dot. wentylacji pomieszczenia z kotłem gazowym, określone zostały w innych "aktach" prawnych, w zależności od kotła, jego mocy, rodzaju paliwa, pomieszczenia, itp.
- bo ta norma w części wentylacyjnej, zabrania stosowania wentylacji mechanicznej, a przepisy odrębne (np. §170) ją dopuszczają.

Dopisałem:

Cytat

Sytuacja czysto hipotetyczna (bardzo prawdopodobne) - zanik napięcia i rozszczelnienie gazu (mało prawdopodobne - oby nigdy) w pomieszczeniu wentylowanym ("kotłowni").
Pytam z czystej ciekawości - czy taka sytuacja jest możliwa?



To jest bardzo dobre pytanie.
Gaz (ziemny) wybucha tylko przy jego zawartości w powietrzu 5 - 15%.
W zasadzie, przestrzegając przepisy dot. wymogu sprawdzania szczelności instalacji, oraz przepisy dotyczące instalacji gazowej, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Jakaś awaria losowa, może spowodować nagły wypływ gazu, ale wtedy raczej będzie bez znaczenia gdzie (jeśli) nastąpi wybuch.
Ps. Jeśli wypływ gazu nastąpi z kotła, to i tak zdecydowana większość (jeśli nie całość) gazu znajdzie ujście kominem spalinowym. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Pytam z czystej ciekawości - czy taka sytuacja jest możliwa?


Oczywiście że jest możliwa, tylko popatrz ile zbiegów okoliczności musi razem wystąpić.

Kiedyś w Bytomiu był wypadek - na stojący na skrzyżowaniu samochód przewróciła się "grucha" z betonem.
Zginęły cztery osoby, bo w samochodem podróżowała cała rodzina.
Czyli sytuacja zaistniała. Ale jakie było prawdopodobieństwo, że tego typu zdarzenie będzie miało miejsce?

W "Hameryce" pijany żołnierz staranował czołgiem samochód na skrzyżowaniu - ilu ludzie wychodząc z domu i wsiadając do swego auta zakłada że zderzy się akurat z czołgiem? icon_lol.gif

Ale hipotetycznie wszystko się zdarzyć może - o wygranej w totka nie wspominając. icon_biggrin.gif



Cytat

Myślię, że Jani_63 to zweryfikuje?


Wywiew w łazience bliżej narożnika zewnętrznego ja osobiście bym dał.


Cytat

Spania nie masz ? icon_mrgreen.gif


Aaa, jak tak wrócę po nocnych łowach, to lobię jeszcze przed spaniem (ale już po zmyciu krwi) przed kompem usiąść. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Problemem jest zrozumienie przepisów.


Jak wynika z Twojej interpretacji:
?[...] Pomieszczenie kotłów powinno posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu.?

Nie różni się ona zasadniczo od mojej:
?[...] w przypadku gazu ziemnego nawiew kratką 200cm2 (fi160) i wywiew kratką 200cm2 - wywiew pod sufitem."

Różnica polega nie na zrozumieniu przepisów [...]. Swoje wnioski opieram na ich treści
- określanie powierzchni wywiewu i nawiewu w cm2 (które cytujemy obaj tak samo), zamiast objętości m3/h sugeruje jednak wentylację grawitacyjną. Chyba tu leży źródło nieporozumienia!
Kiedy w całym budynku mam wentylację mechaniczną, naturalnym wydaje się odcięcie pomieszczenia w którym zainstalowany jest kocioł z wymogiem wywiewu / nawiewu określonego w cm2

Gdyby przyjąć, że obowiązuje wywiew 200cm2 przy wentylacji mechanicznej, to anemostat fi160 załatwia wymóg, ale już dalsze prowadzenie tegoż wywiewu rurą 63/75 jaką widzimy tu w projekcie... jest mocno naciągane, bo powierzchnia jej przekroju wewnętrznego ma coś ok. 30cm2!
Zgodnie z tym co pisałeś wcześniej (wywiew 200cm2) to jest kilkukrotnie mniej!!! Chyba, że będziemy liczyli wydajność wentylacji grawitacyjnej przy otworze 200cm2 i do tego dobierali wydajność wywiewu wentylacji mechanicznej...


Skąd zatem bierze się to 200cm2 w odniesieniu do wentylacji mechanicznej???


W każdym razie Bajbaga dzięki za odesłanie do załącznika nr 1 - znalazłem przy okazji kilka interesujących mnie informacji.

edit: literówki, kursywa i kolorki Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeszcze raz.

Każdy kto pisząc o wymogach wentylacyjnych dla kotłowni gazowej, powołuje się na normę PN -B -02431-1 wprowadza ludzi w błąd.

W miarę poprawne opracowanie dot. kotłowni (pomieszczeń technicznych) dla paliwa gazowego: http://www.arpena.pl/files/Instrukcje/podstawy_kotlowni.pdf łącznie z podaniem przepisów (wyjaśniających)

Cytat

Gdyby przyjąć, że obowiązuje wywiew 200cm2 przy wentylacji mechanicznej, to anemostat fi160 załatwia wymóg, ale już dalsze prowadzenie tegoż wywiewu rurą 63/75 jaką widzimy tu w projekcie... jest mocno naciągane, [i]bo powierzchnia jej przekroju wewnętrznego ma coś ok. 30cm2!




icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Nie brnij w to dalej - miej choć odrobinę szacunku dla siebie i większy dystans dla swojej "wiedzy".

Pomieszanie z poplątaniem.
Co ma piernik do wiatraka ????

Idąc tym tropem, to żadna "kratka" wywiewna WM nie odpowiada wymogom wentylacji grawitacyjnej, bo wszystkie muszą mieć około (minim) 200cm2.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

W miarę poprawne opracowanie dot. kotłowni (pomieszczeń technicznych) dla paliwa gazowego: http://www.arpena.pl/files/Instrukcje/podstawy_kotlowni.pdf łącznie z podaniem przepisów (wyjaśniających)


Taak, jest tu ta sama wzmianka o 200 cm2 wywiewy i nawiewu..., ale źródła tego wymogu brak - nie sądzisz?

Cytat

Nie brnij w to dalej - miej choć odrobinę szacunku dla siebie i większy dystans dla swojej "wiedzy".


Chyba się nie rozumiemy - jak najbardziej posiadam dystans, nawet duży, do swojej wiedzy, ale... jak piszesz
Bajbaga = "... Czyli w "kotlowni" wentylacja musi byc rozwiazana jak powyżej (nawiew 200cm2, wywiew 200cm2)
Być może wydaje się to nielogiczne, ale zwracam uwagę na fakt, że kotły z zamknięta komorą spalania mogą być instalowane w pomieszczeniach, które spełniają wymogi wentylacyjne dla tych pomieszczeń - co jest już logiczne.
[...] to [...] dotyczy kotłowni (pomieszczenia technicznego) w którym instalowany jest ten kocioł- ma odrębne wymagania co do wentylacji."


A mój wpis komentujesz:
Pomieszanie z poplątaniem. Co ma piernik do wiatraka ????
to pozostaje pewien niedosyt, jakiś mały zgrzyt, po prostu dysonans który mnie drażni, choć może umyka większości czytających! Po prostu nie wiem jak można pisać o wymogach dotyczących wentylacji grawitacyjnej i łączyć to gładko z wentylacją mechaniczną, bez podania źródła takiej interpretacji.

Cytat

Idąc tym tropem, to żadna "kratka" wywiewna WM nie odpowiada wymogom wentylacji grawitacyjnej, bo wszystkie muszą mieć około (minim) 200cm2.


O, właśnie - o to mi chodziło!!! Skąd więc interpretacja że w pomieszczeniu technicznym z kotłem gazowym można stosować wentylację mechaniczną, jeśli wymóg jej wentylacji określony jest warunkami dla wentylacji grawitacyjnej?????????????????????

Wiem, że czepiłem się jak rzep, ale jak dotąd nie podałeś wyjaśnienia tej kwestii, a oceniając projekt kolegi piszesz, że wywiew wentylacji mechanicznej rurą 63/75 jest poprawnym rozwiązaniem! Na jakiej podstawie (w zderzeniu z wymogiem 200cm2) ???
Link do komentarza
Bo to jest urządzenie klasy C, a przepisy (odrębne) dopuszczają instalowania takich kotłów, w każdym pomieszczeniu z wentylacją.

200cm2 (minimum) wynika wprost z przepisów dotyczących wentylacji grawitacyjnej.

Podstawa prawna do "wielkości" przewodu wentylacyjnego: pkt.3.3.4. PN-89/B-10425, przywołanej w § 140.1. (zał.nr.1. pkt.23)

dopisałem:

To był wywiew "grawitacyjny".

Natomiast nawiew wynika (pośrednio) z pkt.2.1.7. PN-83 B-03430 przywołanej w § 147.1. (Zał.nr.1. pkt.26) Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Skąd więc interpretacja że w pomieszczeniu technicznym z kotłem gazowym można stosować wentylację mechaniczną, jeśli wymóg jej wentylacji określony jest warunkami dla wentylacji grawitacyjnej?????????????????????


A było już napisane icon_biggrin.gif
... ale jeszcze raz:

Cytat

Ile można czytać tekst i dalej go nie rozumieć?
(...)
Urządzenia typu "C" o niższej mocy niż rzeczone 30kW mogą być instalowane w pomieszczeniach gospodarczych, technicznych, a także w pomieszczeniach mieszkalnych pod warunkiem spełnienia wyjątków które pogrubiłem.
Pomieszczenia te zaś muszą spełniać wymogi wentylacyjne przewidziane odrębnymi przepisami dla tych pomieszczeń, o czym napisał wcześniej Bajbaga w tekście których zacytowałeś, ale jak zwykle nie w całości.

Pomieszczenie, w którym jest zainstalowany kocioł z zamknięta komora spalania, ale także stoi w nim pralka, deska do prasowania, czy też regał na słoiki nie jest kotłownią. Ale może być kuchnią, pomieszczeniem gospodarczym, pom. technicznym, spiżarnią, łazienką czy też garderobą.



Przy kotle gazowym typu "C" (z zamkniętą komorą spalania) określenie prawne "kotłownia" jakoby przestaje istnieć, mimo że w projekcie tak zostało nazwane.
Tak trudno to zrozumieć? icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Bo to jest urządzenie klasy C, a przepisy (odrębne) dopuszczają instalowania takich kotłów, w każdym pomieszczeniu z wentylacją. 200cm2 (minimum) wynika wprost z przepisów dotyczących wentylacji grawitacyjnej.


Bajbaga, budzisz mój podziw! Podaj jeszcze jakie to są te przepisy odrębne dla kotłów klasy C, a każdemu zaświadczę, że jesteś WIELKI (!) i będziemy mieli na forum temat opracowany kompletnie!!!

Mnie się jednak wydaje, że nie podasz (tych przepisów odrębnych), bo chyba cała sytuacja wynikła, po prostu (Twój błędny wpis historyczny także!), z niedopatrzenia ustawodawcy, kiedy wyłączył stosowanie normy w zakresie wentylacji "kotłowni", a nie dał NIC w zamian. Dlatego wyciąga się wniosek o możliwości montażu kotłów C wszędzie, niezależnie od wentylacji (tak na zdrowy chłopski rozum), a przyjdzie taki rojalista z gazowni i powie NIE. Najśmieszniejsze, że na podstawie obowiązujących przepisów będzie miał zawsze rację - bo wymogi nie są tak na prawdę określone, więc mogą być każde, albo żadne, co kto uzna za stosowne - dla bezpieczeństwa!

Całe zamieszanie zlikwidowałoby uzupełnienie WT o sformułowanie - w § 170.
1. .....
2. .....
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych i nie mieszkalnych (moja propozycja korekty rozporządzenia), niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

I to miałoby sens!!!
Mielibyśmy też jasność co do wielkości nawiewu i wywiewu, bo wtedy odnosimy te elementy wprost do systemu jaki zamierzamy wykonać i wielkości w m3/h przepływu w wywiewie dla WM bądź minimalnej kratki (w cm2) dla WG, a nie do prób interpretacji niekompletnych w tym zakresie przepisów. Każda interpretacja bzdury może być równie bzdurnie zanegowana. Na dziś musimy z tym żyć (albo, jak Sola rozważać zmianę miejsca zamieszkania, bo chyba korekty nie jesteśmy w stanie wymusić icon_razz.gif )

Ten podany przez Ciebie link do podstaw kotłowni, jak również wszystkie (?) podobne opracowania stosują taką samą ekwilibrystykę, wstawiając nieważną część normy (mniej lub bardziej otwarcie) do wymagań - stąd i moja odpowiedź zawierała te same wymogi, choć okazuje się, że to raczej tylko chichot ducha rozporządzenia - obowiązującego!




Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Urządzenia typu "C" o niższej mocy niż rzeczone 30kW mogą być instalowane w pomieszczeniach gospodarczych, technicznych, a także w pomieszczeniach mieszkalnych


To nie jest zapis Rozporządzenia o WT - nie wprowadzaj w błąd czytających!
W oryginale określa się że w pomieszczeniach mieszkalnych bez względu na zastosowaną tam wentylację, zaś w pomieszczeniach technicznych jest odsyłacz do przepisów i analogii z innych działów - z tego można skorzystać, ale trudno obronić ...
Link do komentarza
Cytat

Według mnie na górze masz nieefektywnie rozmieszczone nawiewy - praktycznie w każdym pomieszczeniu.
Ale to jest moje zdanie.
Ja dałbym nawiewy w taki sposób:
[attachment=20989:gora1.jpg]



Normalnie tak bym dał nawiewy jak narysowałeś, ale to jest poddasze użytkowe gdzie od ścianki kolankowej (która ma 1 m wysokości)
jest skos. Dlatego nawiewy umieściłem nie w skosie tylko na normlanym poziomym suficie. Czy można dawać anemostaty w skosie?
To samo jest z łazienką.
W związku z powyższym inaczej się nie da chyba....
Co Wy na to? Edytowano przez mikic (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Całe zamieszanie zlikwidowałoby uzupełnienie WT o sformułowanie - w § 170.

I to miałoby sens!!!
Mielibyśmy też jasność co do wielkości nawiewu i wywiewu, bo wtedy odnosimy te elementy wprost do systemu jaki zamierzamy wykonać i wielkości w m3/h przepływu w wywiewie dla WM bądź minimalnej kratki (w cm2) dla WG, a nie do prób interpretacji niekompletnych w tym zakresie przepisów. Każda interpretacja bzdury może być równie bzdurnie zanegowana. Na dziś musimy z tym żyć (albo, jak Sola rozważać zmianę miejsca zamieszkania, bo chyba korekty nie jesteśmy w stanie wymusić icon_razz.gif )



Nie bardzo wiem o co chodzi.
Wymogi wentylacyjne dla pomieszczeń niemieszkalnych są określone (PN-83 B-03430 pkt.2.2.7, 4.5, 4.6.)
Przepisy są kompletne, ale czytane w całości.

Przypominam również obowiązującą zasadę prawną - wszystko co nie jest zabronione, jest prawnie dozwolone.

Zabronione jest instalowanie urządzeń grzewczych (kotłów) w pomieszczeniach mieszkalnych, poza ........ (wyjątki), w tym kotły gazowe klasy C.

dopisałem:

Cytat

Podaj jeszcze jakie to są te przepisy odrębne dla kotłów klasy C,.......



Rozporządzenie WT § 170 Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
I dla jasności - w temacie i mojej propozycji co do wentylacji tej (takiej) "kotłowni".

Czy zabronione jest stosowanie WM (wyciągowej) w pomieszczeniu w którym zainstalowano kocioł gazowy klasy C ?
Odpowiedź - nie.

Czy można w takim pomieszczeniu zastosować nawiew poprzez "szczelinę" w drzwiach ?
Odpowiedź - tak.

Czy tak "skonfigurowane" pomieszczenie posiada zgodną z przepisami wentylację?
Odpowiedź - tak. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Przecież dostałeś odpowiedź w poście #3



Przepraszam, nie zauważyłem.
Tylko teraz powiedz mi czy jak mam ściankę kolankową na wysokości 1 m to czy umieszczenie anemostatu nawiewnego na wysokości
powiedzmy około 1,2 m będzie ok?
Z kolei takie umieszczenie anemostatu wywiewnego w łazience to już jakaś pomyłka....

Cytat

I dla jasności - w temacie i mojej propozycji co do wentylacji tej (takiej) "kotłowni".

Czy zabronione jest stosowanie WM (wyciągowej) w pomieszczeniu w którym zainstalowano kocioł gazowy klasy C ?
Odpowiedź - nie.

Czy można w takim pomieszczeniu zastosować nawiew poprzez "szczelinę" w drzwiach ?
Odpowiedź - tak.

Czy tak "skonfigurowane" pomieszczenie posiada zgodną z przepisami wentylację?
Odpowiedź - tak.



Dziękuję.
Co do mojej kotłowni jest już wszystko jasne icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Przepraszam, nie zauważyłem.
Tylko teraz powiedz mi czy jak mam ściankę kolankową na wysokości 1 m to czy umieszczenie anemostatu nawiewnego na wysokości
powiedzmy około 1,2 m będzie ok?
Z kolei takie umieszczenie anemostatu wywiewnego w łazience to już jakaś pomyłka....


Słusznie kombinujesz - to bez sensu.
Wyciąg w takim przypadku (skosy, ściany) powinien być umieszczony 15-30cm poniżej poziomu sufitu.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Wymogi wentylacyjne dla pomieszczeń niemieszkalnych są określone (PN-83 B-03430 pkt.2.2.7, 4.5, 4.6.) Przepisy są kompletne, ale czytane w całości.
Przypominam również obowiązującą zasadę prawną - wszystko co nie jest zabronione, jest prawnie dozwolone.



Wszystko jest jasne, do czasu aż odezwie się ktoś... komu nie odbiorą kotłowni icon_evil.gif

W każdym razie dzięki za udział w dyskusji na temat, który przewijał się już wielokrotnie!

:ih:
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Nie wprowadza - czytaj dokładnie przepisy, w całości.
I to jest określone w WT.


Jednak szczegółowe warunki dla technicznych podane są w PN - chodziło mi o połączenie w jednym zdaniu mieszkalnych i technicznych, kiedy jednak warunki są określone oddzielnie.

Link do komentarza
Cytat

Jednak szczegółowe warunki dla technicznych podane są w PN ....



Ta norma jest tak stara, że nie przewidywała np. WM ani takich kotłów jakie są w XXI wieku - co ustawodawca trzeźwo zauważył.
Łatwiej jest zmieniać przepisy typu rozporządzenie (aby nadążyć za "nowinkami") niż zmienić normę, która i tak nie jest obowiązkowa do czasu przywołania jej aktem prawnym, a czas jej "nostryfikacji" może zdeaktualizować wprowadzone zapisy.

I ostatnia sprawa. Kotły gazowe typu C są "neutralne" wobec wentylacji, a mając to na uwadze, raczej jasnym jest dlaczego nie ma określonych wymagań co do spełnienia jakiś dodatkowych warunków, co do wentylacji pomieszczenia w którym je zainstalowano.

Teoretycznie w takim pomieszczeniu, nie potrzebna jest wentylacja (dot. niektórych pomieszczeń niemieszkalnych - np. z oknem)

Ps. I na zakończenie.
Czy w sypialni o powierzchni około 10m2 , mającej wentylację zgodną z przepisami (czyli tylko nawiew), można zainstalować kocioł gazowy klasy C o mocy np. 25kW ? icon_cool.gif

dopisałem - na czerwono Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Nurtuje mnie jeszcze kwestia: wentylacji kuchni z kuchenką gazową - rozmawiałem z kilkoma przedstawicielami producentów central w Polsce i wszyscy, jak jeden mąż odżegnują się od możliwości bezpośredniego puszczenia powietrza z wyciągu kuchennego, z filtrem tłuszczowym, na centralę. Z kolei puszczenie powietrza z pochłaniacza "w kierunku" wywiewu ... (czyli przepuszczenie powietrza ze spalinami przez pochłaniacz z filtrem i przekazanie go w kierunku wywiewu) jakoś do mnie nie przemawia - czy to jest standard???


Cytat

Ps. I na zakończenie.
Czy w sypialni o powierzchni około 10m2 , mającej wentylację zgodną z przepisami (czyli tylko nawiew), można zainstalować kocioł gazowy klasy C o mocy np. 25kW ? icon_cool.gif
dopisałem - na czerwono


Masz na myśli § 175. 1.? Jeśli tak, to pod pewnymi warunkami (wyprowadzenie "komin" w dachu!) Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wszystko jest jasne, do czasu aż odezwie się ktoś... komu nie odbiorą kotłowni icon_evil.gif

W każdym razie dzięki za udział w dyskusji na temat, który przewijał się już wielokrotnie!

:ih:


Szczerze mówiąc rozumiem Cię.
Jeśli przepisy można interpretować w różny sposób to źle świadczy - i raczej nie o ludziach, których te przepisy obowiązują.
Pewnie dlatego wielokrotnie ten temat się przewijał i jeszcze będzie nie raz. Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Ciekawostka za ciekawostkę - widziałeś kiedyś wyprowadzenie przewodu koncentrycznego, do kotła typu C, w sposób przypominający czerpnię gruntową - czyli komin wychodzący pionowo z ziemi? icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Nurtuje mnie jeszcze kwestia: wentylacji kuchni z kuchenką gazową - rozmawiałem z kilkoma przedstawicielami producentów central w Polsce i wszyscy, jak jeden mąż odżegnują się od możliwości bezpośredniego puszczenia powietrza z wyciągu kuchennego, z filtrem tłuszczowym, na centralę. Z kolei puszczenie powietrza z pochłaniacza "w kierunku" wywiewu ... (czyli przepuszczenie powietrza ze spalinami przez pochłaniacz z filtrem i przekazanie go w kierunku wywiewu) jakoś do mnie nie przemawia - czy to jest standard???


Czy standard - nie wiem ale tak właśnie mam.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Szczerze mówiąc rozumiem Cię.
Jeśli przepisy można interpretować w różny sposób to źle świadczy - i raczej nie o ludziach, których te przepisy obowiązują.
Pewnie dlatego wielokrotnie ten temat się przewijał i jeszcze będzie nie raz.



Okazało się, że przepisy są w miarę spójne, ale sposób ich przyswajania pozostawia nieco do życzenia.
Druga kwestia, to taka, że Normy Polskie ... zaczynają obowiązywać dopiero w momencie ich przywołania przez ustawę.
Dalej - przywołując konkretną normę można wykluczyć część jej zapisów... i zaczynają się meandry w których można stracić orientację.
Link do komentarza
Cytat

Masz na myśli § 175. 1.? Jeśli tak, to pod pewnymi warunkami (wyprowadzenie "komin" w dachu!)



Raczej § 170.3.
I pacz Pan - nie ma kratki nawiewnej 200cm2, tylko nawietrzak o "przepustowności" 40m3/h icon_lol.gif


Cytat

Jeśli przepisy można interpretować w różny sposób to źle świadczy - i raczej nie o ludziach, których te przepisy obowiązują.



Akurat przepisy "wentylacyjne" są spójne (w całości).
Problemem są ci, którzy instalują lub "odbierają" - coś tam wiedzą, że dzwoni, ale nie odróżniają dźwięku dzwonu od krowiego dzwonka.

Nie bez przyczyny podałem przykład kominka - to było nagminne "rozumowanie" kominiarzy - choć określenie "było" jest nadużyciem, bo nadal trafiają się pojedyncze egzemplarze, tkwiące w przepisach z lat 70 ubiegłego wieku.
Gorsze jest jednak to, że "nauczanie" w szkołach (kursach) też nie zna aktualnych przepisów.
Link do komentarza
Gość Strawman
Z jedną uwagą - ten "nawietrzak" nie może wychodzić przez ścianę jeśli piec ma moc większą niż 21kW, więc to już nie nawietrzak, a przewód wentylacyjny icon_cool.gif

A to czerwone miało mnie wypuścić w truskawki... icon_rolleyes.gif Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Druga kwestia, to taka, że Normy Polskie ... zaczynają obowiązywać dopiero w momencie ich przywołania przez ustawę.
Dalej - przywołując konkretną normę można wykluczyć część jej zapisów... i zaczynają się meandry w których można stracić orientację.



Dla większości, zwłaszcza tych ze starej szkoły (kiedy normy były prawem w momencie ogłoszenia), świat stanął w miejscu - dalej myślą, że tak jest. Tak było ponad 20 lat temu.

I raczej nie żałujcie, bo tam dopiero był cyrk. Norma powoływała się na inną, a ta inna, jeszcze na inną, a ta jeszcze inna, powoływała się...., itd.
Jazda była niczym zjazd z Giewontu na gołej doopie - jak chciano kogoś udupić, to szukano w powiazanych.
Zresztą te "powołania" są jeszcze i dzisiaj, bo część PN ma rodowód z lat przed 1993r.

Jako przykład obowiązująca PN-83 B-03430

Cytat

3. Normy związane
PN-91/B-02020 Ochrona cieplna budynków. Wymagania i obliczenia
PN-82/B-02402 Ogrzewnictwo. Temperatury ogrzewanych pomieszczeń w budynkach
PN-73/B-03431 Wentylacja mechaniczna w budownictwie. Wymagania
PN-87/B-03433 Wentylacja. Instalacje wentylacji mechanicznej wywiewnej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Wymagania

4. Normy zagraniczne
RFN DIN 18017 — Lliftung von Badern und Spulaborten ohne Aussenfenster
USA ASHRAE Standard 62-81 — Yentiiation for Acceptable Inddoor Air Ouality



icon_lol.gif

Cytat

Z jedną uwagą - ten "nawietrzak" nie może wychodzić przez ścianę jeśli piec ma moc większą niż 21kW, więc to już nie nawietrzak, a przewód wentylacyjny icon_cool.gif

A to czerwone miało mnie wypuścić w truskawki... icon_rolleyes.gif



Mylisz pojęcia - nawietrzak jest elementem wentylacyjnym pomieszczenia, a nie "doprowadzeniem powietrza" do kotła - powiem więcej, ten nawietrzak można "zamknąć".
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Mylisz pojęcia - nawietrzak jest elementem wentylacyjnym pomieszczenia, a nie "doprowadzeniem powietrza" do kotła - powiem więcej, ten nawietrzak można "zamknąć".


Uhmm, skąd zatem wziąłeś ten wymóg, bo na pewno nie z WT § 170.3. icon_cool.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Mylisz pojęcia - nawietrzak jest elementem wentylacyjnym pomieszczenia, a nie "doprowadzeniem powietrza" do kotła - powiem więcej, ten nawietrzak można "zamknąć".


Nie mylę pojęć - Twoje pytanie jest wewnętrznie sprzeczne i po niewielkich modyfikacjach ma po prostu kilka odpowiedzi i każda z nich może być dobra. Nie wymagaj ode mnie, abym wiedział o której z nich myślisz icon_cool.gif
Na przykład co oznacza fragment mówiący o wentylacji zgodnej z przepisami, a w nawiasie uzupełnienie sprzeczne z tymi przepisami (czyli tylko nawiew).

Pytałeś: "Czy w sypialni o powierzchni około 10m2 , mającej wentylację zgodną z przepisami [...], można zainstalować kocioł gazowy klasy C o mocy np. 25kW ?

Odpowiedź brzmi: "Zgodnie z § 175. 1. Warunków Technicznych można zainstalować kocioł gazowy typu C, o mocy ponad 21kW, pod warunkiem (!), że jego przewód koncentryczny zespolony lub oddzielne przewody spalinowy i powietrzny będą wyprowadzone ponad dach. icon_razz.gif

Chyba przechytrzyłeś icon_rolleyes.gif



Link do komentarza
Cytat

Nie mylę pojęć - Twoje pytanie jest wewnętrznie sprzeczne i po niewielkich modyfikacjach ma po prostu kilka odpowiedzi i każda z nich może być dobra. Nie wymagaj ode mnie, abym wiedział o której z nich myślisz icon_cool.gif
Na przykład co oznacza fragment mówiący o wentylacji zgodnej z przepisami, a w nawiasie uzupełnienie sprzeczne z tymi przepisami (czyli tylko nawiew).

Pytałeś: "Czy w sypialni o powierzchni około 10m2 , mającej wentylację zgodną z przepisami [...], można zainstalować kocioł gazowy klasy C o mocy np. 25kW ?

Odpowiedź brzmi: "Zgodnie z § 175. 1. Warunków Technicznych można zainstalować kocioł gazowy typu C, o mocy ponad 21kW, pod warunkiem (!), że jego przewód koncentryczny zespolony lub oddzielne przewody spalinowy i powietrzny będą wyprowadzone ponad dach. icon_razz.gif

Chyba przechytrzyłeś icon_rolleyes.gif



Ja się staram, tłumaczę, wyjaśniam, podaję konkretne przepisy dotyczące wentylacji, a Ty jak ten ślepiec dalej miotasz się.

Już myślałem, że załapałeś, ale nie - kaganek oświaty zbyt nikłym światłem jest dla tego przypadku - wiem, to moja wina, ale bardziej zrozumiale wytłumaczyć się nie da.

No może dałoby się gdybyś posiadał rzeczone normy - może zakup, przeczytaj, będzie łatwiej dyskutować nad pojęciem: prawidłowa wentylacja.

Ps. Uściślam to co w nawiasie - być może za daleko idący skrót myślowy.
Pomieszczenie (sypialnia), posiada tylko nawiew, czyli dopływ powietrza z zewnątrz (nawiewnik dla WG lub nawiew dla WM), natomiast (pomieszczenie) nie posiada bezpośredniego wywiewu na zewnątrz budynku co teoretycznie jest istotne, bo to urządzenie gazowe.

dopisałem:

Ps.2. I jeszcze raz - podstawą jest § 170.3. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Ja się staram, tłumaczę, wyjaśniam, podaję konkretne przepisy dotyczące wentylacji, a Ty jak ten ślepiec dalej miotasz się.


Może nie staraj się tak bardzo, nie tłumacz, nie wyjaśniaj tylko pomyśl o co pytałeś, i ewentualnie napisz, że moja odpowiedź jest błędna icon_cool.gif Przypomnijmy - Twoje pytanie brzmi:
"Czy w sypialni o powierzchni około 10m2 , mającej wentylację zgodną z przepisami, można zainstalować kocioł gazowy klasy C o mocy np. 25kW?"

Moja odpowiedź (tak, podtrzymuję dotychczasową) brzmi: "Zgodnie z § 175. 1. Warunków Technicznych można w tym pomieszczeniu (sypialni) zainstalować kocioł gazowy typu C, o mocy ponad 21kW, pod warunkiem (!), że jego przewód koncentryczny zespolony lub oddzielne przewody spalinowy i powietrzny będą wyprowadzone ponad dach."

Może gdybyś zapytał: Kiedy możliwe jest, zgodnie z przepisami, zamontowanie kotła typu C o mocy 25kW, w sypialni o powierzchni 10m2, to bawilibyśmy się interpretacją normy (2.1.5, 2.1.6.), poza warunkiem który przytoczyłem, a tak zaczynasz nudzić czytających jałowymi popisami.
Link do komentarza
Cytat

Moja odpowiedź (tak, podtrzymuję dotychczasową) brzmi: [i]"Zgodnie z § 175. 1. Warunków Technicznych można w tym pomieszczeniu (sypialni) zainstalować kocioł gazowy typu C,




Prawidłowo to powinno brzmieć - można na podstawie [b]§ 170.3.
i finito.

Ważna podstawa, czyli § 170.3..

§ 175. nijak nie ma znaczenia dla tego przypadku
Może mieć i ma znaczenie (zastosowanie) i uwarunkowanie, tylko w przypadku wyprowadzenia przewodów kotła przez ścianę budynku - bez względu gdzie kocioł jest instalowany (w jakim pomieszczeniu).
Ale z samego § 175 nie wynika, że można zainstalować w sypialni.

dopisałem: na czerwono Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie mylę pojęć - Twoje pytanie jest wewnętrznie sprzeczne i po niewielkich modyfikacjach ma po prostu kilka odpowiedzi i każda z nich może być dobra. Nie wymagaj ode mnie, abym wiedział o której z nich myślisz icon_cool.gif
Na przykład co oznacza fragment mówiący o wentylacji zgodnej z przepisami, a w nawiasie uzupełnienie sprzeczne z tymi przepisami (czyli tylko nawiew).


icon_eek.gif
Sprzeczne i wewnętrznie, i zewnętrznie... dla co poniektórych icon_lol.gif



Cytat

Ja się staram, tłumaczę, wyjaśniam, podaję konkretne przepisy dotyczące wentylacji, a Ty jak ten ślepiec dalej miotasz się.

Już myślałem, że załapałeś, ale nie - kaganek oświaty zbyt nikłym światłem jest dla tego przypadku - wiem, to moja wina, ale bardziej zrozumiale wytłumaczyć się nie da.


icon_smile.gif
Ty do niego z sercem na dłoni, a On mimo że nie wie, OK - nie wiedział do tej pory, jaką funkcję pełni nawietrzak icon_lol.gif , funduje Ci odpowiedź mającą wykazać, że jest doskonale zorientowany w temacie.
... a to Ty (My) ględzimy.
Taki typ... żenada. zalamka.jpg ..., kolejna. :bezradny:

Cytat

Może gdybyś zapytał: Kiedy możliwe jest, zgodnie z przepisami, zamontowanie kotła typu C o mocy 25kW, w sypialni o powierzchni 10m2, to bawilibyśmy się interpretacją normy (2.1.5, 2.1.6.), poza warunkiem który przytoczyłem, a tak zaczynasz nudzić czytających jałowymi popisami.





Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...