Skocz do zawartości

Czy montaż wentylacji mechanicznej to oszczędność?


Gość 3of5

Recommended Posts

Cytat

Z mojego doświadczenia wynika, że tańsze jest dostosowanie w tym zakresie wentylacji grawitacyjnej (zamykane kratki, dodatkowy wyciąg) od dostosowania wentylacji mechanicznej (np. konieczność nawilżania powietrza).

Korzystam z obu rozwiązań i mogę stwierdzić że u mnie wentylacja grawitacyjna spisuje się świetnie (niestety ciepło jednak tracone jest bezpowrotnie!) a wentylacja mechaniczna nie (konieczność zmniejszania intensywności wentylacji w okresie grzewczym, z uwagi na zbyt niską wilgotność powietrza przy normalnej pracy [nawet poniżej 15%], które obniża jednak komfort i warunki zdrowotne). Nawilżanie realizowane częściowo przez wymienniki obrotowe nieco poprawia tę sytuację, ale zmniejsza się wydajność odzysku ciepła.


Niestety po raz kolejny pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić.
To nie WM, ani też WM z rekuperacją odpowiada ze małą wilgotność względną we wnętrzach w okresie grzewczym.
A właściwie stricte w zimowym.
Winę za to ponosi tylko i wyłącznie matka natura.
Wynika to z faktu, że im niższe temperatury tym niższa wilgotność bezwzględna powietrza (punkt rosy i takie tam).
Po dostarczeniu tego suchego powietrza do wnętrza obojętnie przez jaką wentylację (mechaniczną czy grawitacyjną)
i podgrzaniu, jego nasycenie procentowe parą wodną drastycznie spadnie, a zdolność absorpcji wzrośnie.

I wymiennik obrotowy wcale nie jest tu liderem w odzyskiwaniu wilgoci z powietrza wywiewanego.
Zdecydowanie lepiej sprawdzają się wymienniki entalpiczne, ale i one nie są pozbawione wad.

Najskuteczniejszą metodą, a do tego najbardziej naturalną jest produkowanie (po odprowadzeniu wilgoci technologicznej z domu) dużych ilości wilgoci bytowej przez domowników.
Tu przewagę mają np. młode małżeństwa z kilkorgiem dzieci (nie, nie jestem lobbysta polityki prorodzinnej icon_biggrin.gif ) które z racji konieczności opierania potomków używają pralki częściej niż ubikacji icon_biggrin.gif, a później to wszystko trzeba jeszcze wysuszyć i przynajmniej część wyprasować.
Dodatkowo każdy ludź wydziela na dobę średnio 1500-2000g pary wodnej.
Dodatkowo taka mała szarańcza często je, a dla zdrowotność jeść musi także posiłki gotowane (zanim przestawi się na pizzę) to i kuchnia działa jako nawilżacz.
A jak jeszcze płyta jest gazowa, to zaś dodatkowe "litry" ze spalania gazu udaje się pozyskać dla nawilżania powietrza.
No i przydałyby się jeszcze ze dwa psy które po kilka razy na dobę wracają mokre z dworu... wtedy to już bez żadnych problemów będą mieli w domu >40-45% wilgotności nawet jak od dłuższego czasu utrzymują się temperatury ujemne.
Na marginesie.., dwie nastolatki mogą zrównoważyć pozyskiwanie wilgoci ze wszystkich opisanych powyżej czynności z racji częstych i długich kąpieli icon_biggrin.gif



Cytat

Myślałem, że zaczniemy dyskusję a przestaniemy produkować "sieczkę"...


To staraj się, żebym już nigdy nie musiał przywoływać tych Twoich słów w formie cytatu. icon_wink.gif
Link do komentarza
[quote name='Jani_63' date='25.01.2015, 02:10 ' post='455364']

Na marginesie.., dwie nastolatki mogą zrównoważyć pozyskiwanie wilgoci ze wszystkich opisanych powyżej czynności z racji częstych i długich kąpieli icon_biggrin.gif

Dlaczego na marginesie?
Ta opcja nawilżania bardzo mi się podoba icon_biggrin.gif
Oczywiście nastolatki od 18-go roku życia icon_biggrin.gif




Link do komentarza
Cytat

Zgodzisz się jednak z tym że ktoś kto się przymierza do wyboru sposobu wentylacji powinien mieć możliwość dotarcia do w miarę obiektywnych informacji.


Problem w tym, że informacje podawane przez ciebie wyssane są z palca

kolejne przykłady
Cytat

Mówisz o tych kilkudziesięciu złotych jako koszcie pracy wentylatorów?
To z pewnością nie wszystkie koszty (bo to jeszcze filtry, serwis itp).


straszliwie wysokie koszty pradu zużywanego przez mój rekuperator podałem już wcześniej
No ale zamiast napisać 11zł można napisać kilkadziesiąt zł, byle pasowało do wniosków końcowych które się chce wyciągnąć
kolejny mit - koszty filtrów i serwis. Odkąd mam rekuperator,koszty serwisu=0 I tak jest u wszystkich moich znajomych którzy mają te urządzenie.
faktycznie, filtry mogą być drogie,
http://solisfiltry.pl/brink-renovent-hr-400.htmlzakładając, zakładając że mamy kopcących sąsiadów, i co 3 miesiące trzeba wymieniać filtry(wariant pesymistyczny)
Ale wystarczy kupić tkanine filtracyjną
http://allegro.pl/filtr-do-rekuperatora-g4...4949307545.html
i wymienić samą tkanine na ramce (nożyczki+zszywki+kilka minut) i te koszty są śmiesznie małe
na potwierdzenie - znalazłem blog, w którym opisuje to użytkownik tego samego rekuperatora który ja mam
http://www.mojeboje.pl/wymiana-filtra-w-rekuperatorze/
Cytat

Ja zdecydowałem się na zakup wymiennej kasety filtracyjnej. Jest to koszt rzędu 25 PLN za jedną kasetę ( zazwyczaj są to 2 kasety).
Dodatkowo należy się zaopatrzyć we włókninę filtracyjną. Najlepiej zakupy zrobić na zapas. Polecam Allegro- wybór jest naprawdę spory. Wybrałem włókninę klasy EU4 (G4). 16 metrów kwadratowych o grubości 1,2cm wystarczy mi co najmniej na 3 lata? Koszt zakupu z przesyłką to niecałe 100 PLN.


faktycznie, koszty eksploatacyjne tych rekuperatorów są masakryczne!
Po raz kolejny porcja półprawd,mitów wynikających przede wszystkim z niewiedzy wypowiadającego się

a chciałem jeszcze tylko tytułem uzupełnienia odnośnie pracy rekuperatora na 1 biegu dla 100m3/h
podłączyłem prosty watomierz do rekuperatora i starałem się zrobić zdjęcie żeby było widać wyświetlacz z watomierza i jednocześnie wyświetlacz z reku

DSC01446.jpg


na zdjęciu widać 18,6W, ale drugi wynik skrajny to 25,6W
obie te wartości słabo korespondują z
Cytat

22hx132W+2hx175W=3250W/d przeliczając jak ty x 30 dni mamy 42,90 miesięcznie -


i jasno obrazują jaką wartość mają dane i wyliczenia podawane tutaj przez tego teoretyka Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Z tymi przeliczeniami to sprawa indywidualna.
Wyliczenia Strawmana wcale nie są brane z kosmosu.
Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że na wyświetlaczu watomierza na I biegu mam 175W.
Na wiosnę pomierzę dokładnie co na ten pobór mocy się składa i w jakich przedziałach (wentylatory, sterownik)
Reasumując, u mnie reku idzie średnio mniej więcej 10-12h na dobę.
12x175W = 2100W x 30 dni = 63KWh na miesiąc - to u mnie wynosi w przybliżeniu 20zł.
Oczywiście nie uwzględniając grzałki - która póki co się nie załącza.
Gdyby WM szła 24h/dobę koszt byłby taki jak podaje Strawman.
Z tym nie dyskutuję.
Dal jednych jest to dużo, dla innych mało.
Ja mam przewymiarowany reku, tyle że dostałem go w prezencie.
Gdybym kupował go sam - z pewnością starałbym się go dobrać tak, by pracował podobnie jak pisze adiqq.



Cytat

...
Każdy powinien sam zdecydować które rozwiązanie wybiera, po analizie możliwości finansowych, kosztów, zysków z odzysku ciepła... jednak argument zdrowia jest tu nieco nie na miejscu. Może w przypadku różnego rodzaju oddechowych alergii WM ma zdecydowaną przewagę, ale w pozostałych przypadkach już nie koniecznie.
...



Miałem wentylację grawitacyjną i miałem grzyba w całym domu.
Więc argument zdrowia jest tu jednak na miejscu wg. mnie.
Teraz wigotność w domu mam na poziomie 42%.
Model rodziny jak opisie Jani_63 (dużo prania, gotowania) icon_biggrin.gif

Nie wiem czy coś będzie widać - ważna tylko 1-sza linijka icon_biggrin.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Niestety po raz kolejny pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić.
To nie WM, ani też WM z rekuperacją odpowiada ze małą wilgotność względną we wnętrzach w okresie grzewczym.
[...] Winę za to ponosi tylko i wyłącznie matka natura.
Wynika to z faktu, że im niższe temperatury tym niższa wilgotność bezwzględna powietrza (punkt rosy i takie tam).
Po dostarczeniu tego suchego powietrza do wnętrza obojętnie przez jaką wentylację (mechaniczną czy grawitacyjną)
i podgrzaniu, jego nasycenie procentowe parą wodną drastycznie spadnie, a zdolność absorpcji wzrośnie.


Dokładnie tak, ale.. icon_biggrin.gif dla jasności napisz jeszcze po co stosujemy wentylację mechaniczną i będziemy wiedzieli wszystko icon_cool.gif

Pewnie, że opcja fascynująca Bustera jest pociągająca, ale bywa mrzonką icon_lol.gif

Cytat

I wymiennik obrotowy wcale nie jest tu liderem w odzyskiwaniu wilgoci z powietrza wywiewanego.
Zdecydowanie lepiej sprawdzają się wymienniki entalpiczne, ale i one nie są pozbawione wad.


Jani... dajmy spokój podkręcaniu inwestorów - wymiennikiem entalpicznym jest każdy wymiennik ciepła w rekuperatorze, z tym że dla wilgotności w pomieszczeniach obsługiwanych przez ów wymiennik ma to znaczenie marginalne, ale jest dobrym chwytem marketingowym! Chyba,że się uprzesz to wtedy podaj przykład wymiennika entalpicznego dostarczającego 10l wody/24h (taka przykładowa wartość icon_smile.gif

A jak już oczyściliśmy dyskusję z emocji, to może porozmawiamy o zagadnieniach które mogą być interesujące dla potencjalnych użytkowników, np.:

- kwestia wpięcia bądź nie wentylacji z okapu kuchennego
- kwestia wentylacji kotłowni z kotłem z zamkniętą komorą spalania

Widzę, że adigg podaje przykłady, więc wrócę jeszcze do sporo wcześniejszej Twojej wypowiedzi, w której na moje słowa:
"bo rzetelne i miarodajne wyniki otrzymuje się wyłącznie oceniając całoroczną pracę (centrali rekuperacyjnej - dopisek, którego jak mniemam nie uznacie za manipulację!)"
pisałeś coś o TB... ale nie do końca wiem czy negujesz tę zasadę???

Miałem jeszcze sporo pisać, ale po co... adigg - na zdjęcie nawet nie rzuciłem okiem (brak czasu), ale i tak wiem, że nie rozumiesz moich wątpliwości!!! Dlatego fragment najlepiej je ilustrujący i nie napisany prze ze mnie:
"Często wentylatory, pomimo dużego przepływu, nie zapewniają odpowiedniej zdolności do przetłoczenia powietrza przez rekuperator i instalacje wentylacyjną (to tzw. spręż). Oznacza to, że działanie z pozoru doskonałego rekuperatora o minimalnym zużyciu energii, który jednak nie zapewnia wystarczającego sprężu, ogranicza się do zużywania prądu i "mielenia" powietrza wewnątrz swojej obudowy, bez większego wpływu na jego wymianę wewnątrz budynku. Jak zatem sprawdzić, czy rekuperator "da radę" obsłużyć instalację wentylacyjną?"

Wydajność wentylacyjna

Wydajność to ilość powietrza w metrach sześciennych na godzinę [m3/h], jaka może być przetłaczana w czasie pracy centrali. Każdy element, przez który przepływa strumień powietrza, tłumi ten przepływ, dlatego rzeczywista wartość jest zależna od oporów, jakie będzie miał do pokonania strumień powietrza. Często podawana w prospektach wydajność maksymalna oznacza wydajność centrali działającej bez instalacji, czyli takiej, z jaką centrala nigdy nie będzie pracować. Przeciętna domowa instalacja wentylacyjna generuje opór pomiędzy 100 a 200 Pa."


Twoja centrala na pierwszym biegu mieli powietrze (dopuszczalny opór w systemie kanałów na pierwszym biegu 5-18W!!! na biegu drugim 18-67W, dopiero trzeci bieg posiada spręż 40-160W), dlatego pomiary wyglądają zachęcająco!
Po prostu centrala ta na pierwszym biegu nie posiada wystarczającego sprężu aby wyrzucić ogrzane powietrze na zewnątrz, nie zaciąga też zimnego powietrza z zewnątrz - można to spokojnie stwierdzić na podstawie danych podanych przez producenta. Może dlatego podano tę wartość z nieprawidłową jednostką, aby nie tak łatwo było się zorientować!!!

Zainteresowanym wstawię linka do strony źródłowej, która pokazuje takich trików producencko/wykonawczo/marketingowych więcej... Można by zarzucić mi, że podpieram się jakimiś "mało wiarygodnymi źródłami" ... w tym przypadku jest to strona BudujemyDom.pl, a dokładniej:

"Wydajność" wentylacji z odzyskiem ciepła

Jak to powiedział chyba Demo: "o wentylacji mechanicznej wszystko już wiadomo...",
tylko dlaczego tu się próbuje niszczyć w każdy możliwy sposób oponentów prezentujących właśnie tę znaną ponoć od dawna wiedzę??? Pewnie adigg zaraz napisze, że autor artykułu wyssał z palca wszystkie dane, bo jego (adigga) wentylacja działa doskonale, a ja dalej będę twierdził, że jedyna jej oszczędność to taka, że nie działa i nie ciągnie dużo prądu, choć może lepiej ją wyłączyć - będzie ciągnęła jeszcze mniej, a chcąc aby naprawdę spełniała swoją rolę należy korzystać z niej na 3 biegu i koszty zaczynają być realne. Może pokaż jaka jest sprawność odzysku ciepła przy sprężu pokonującym opory instalacji - wtedy zobaczymy czy chwilowy pomiar przekroczy 70% (mamy ok. 0 stopni na zewnątrz)...






Link do komentarza
Cytat

Wyliczenia Strawmana wcale nie są brane z kosmosu.
Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że na wyświetlaczu watomierza na I biegu mam 175W.
Na wiosnę pomierzę dokładnie co na ten pobór mocy się składa i w jakich przedziałach (wentylatory, sterownik)
Reasumując, u mnie reku idzie średnio mniej więcej 10-12h na dobę.
12x175W = 2100W x 30 dni = 63KWh na miesiąc - to u mnie wynosi w przybliżeniu 20zł.
Oczywiście nie uwzględniając grzałki - która póki co się nie załącza.
Gdyby WM szła 24h/dobę koszt byłby taki jak podaje Strawman.
Z tym nie dyskutuję.
Dal jednych jest to dużo, dla innych mało.
Ja mam przewymiarowany reku, tyle że dostałem go w prezencie.
Gdybym kupował go sam - z pewnością starałbym się go dobrać tak, by pracował podobnie jak pisze adiqq.


Z kosmosu nie, ale są nieadekwatne przy świadomym wyborze centrali dla domu około 160m2... bo wokół takiego się cały czas kręcimy.
Twój przypadek jest indywidualny - za mocna centrala, ale za to gratis.
Jej cykliczna praca w odpowiednich interwałach czasowych to bardzo rozsądne i świadome rozwiązanie, dostosowujące jej wydajność do rzeczywistych potrzeb.
A że koszty to nie 11-13zł miesięcznie tylko 20zł - na cóż, masz 5000zł górki żeby dokładać miesięcznie po dysze

... przez przeszło 41 lat icon_biggrin.gif icon_cool.gif

Wyliczenia Strawmena mają swoje odniesienie - tyle że dla chałupy o powierzchni 400m2 z czterema łazienkami, trzema garderobami, w której bytuje sześć osób.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Z tymi przeliczeniami to sprawa indywidualna.
Wyliczenia Strawmana wcale nie są brane z kosmosu.


Bo jak się chce rozmawiać, to zawsze można znaleźć wspólny język.

Cytat

Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że na wyświetlaczu watomierza na I biegu mam 175W.
Reasumując, u mnie reku idzie średnio mniej więcej 10-12h na dobę.
12x175W = 2100W x 30 dni = 63KWh na miesiąc - to u mnie wynosi w przybliżeniu 20zł.


Mądre wykorzystanie właściwości z pewnością zachęca do powielania takiego rozwiązania.
Nachalne zachwalanie budzi podejrzenia o nieczyste intencje - mam tu na myśli adigg'a... choć może wynikać z braku wiedzy.

Cytat

Oczywiście nie uwzględniając grzałki - która póki co się nie załącza.


Te kilkadziesiąt godzin w roku to też nie tragedia, ale warto je uwzględnić przy kalkulacji dla pełnego obrazu.

Cytat

Gdyby WM szła 24h/dobę koszt byłby taki jak podaje Strawman.
Z tym nie dyskutuję.


Pewne rzeczy są oczywiste, ale wtedy można np. zarzucić że "Strawman zjada małe dzieci" albo liczy dla "chałupy 400m2" i już ..

Cytat

Ja mam przewymiarowany reku, tyle że dostałem go w prezencie.
Gdybym kupował go sam - z pewnością starałbym się go dobrać tak, by pracował podobnie jak pisze adiqq.


Jesteś pewien(?), po zapoznaniu się z danymi technicznymi jego centrali i opisem sposobu działania przy takich jakie posiada parametrach?

Cytat

Miałem wentylację grawitacyjną i miałem grzyba w całym domu.
Więc argument zdrowia jest tu jednak na miejscu wg. mnie.


Ja mam w jednym domu wentylację grawitacyjną i nie mam grzyba! Mało tego - uważam, że w tym konkretnym przypadku problemem jest za mała wilgotność - czasem brakuje na higrometrze skali, która kończy się poniżej 20%. Sądzę, że to też jest kwestia indywidualna, zależna od np. sposobu w jaki budynek był budowany...

Cytat

Teraz wigotność w domu mam na poziomie 42%.
Model rodziny jak opisie Jani_63 (dużo prania, gotowania) icon_biggrin.gif


Tu pewnie jest też różnica - mój model to 1+0,5
To zero,pół to ja - więcej przebywam na wyjazdach niż w domu.
Link do komentarza
Cytat

Miałem jeszcze sporo pisać, ale po co... adigg - na zdjęcie nawet nie rzuciłem okiem (brak czasu), ale i tak wiem, że nie rozumiesz moich wątpliwości!!! Dlatego fragment najlepiej je ilustrujący i nie napisany prze ze mnie:.


icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Obrzydzenie mnie bierze jak czytam takie wypociny, żeby cały twój post przeczytać myszka czerwona się robi od przewijania a za przeproszenie pier..... takie bzdury , że nie miałeś czasu rzucić okiem na zdjęcie które pokazał adiqq a nie adigg a na napisanie tasiemca miałeś.
Wiesz czemu piszesz, że nie rzuciłeś okiem an fotkę, Ty rzuciłeś, nawet ja prześwietliłeś a że zatkało kakao to nic nie nie napisałeś i wymyśliłeś bajeczkę, że nie miałeś czasu.
Link do komentarza
Cytat

Z kosmosu nie, ale są nieadekwatne przy świadomym wyborze centrali dla domu około 160m2... bo wokół takiego się cały czas kręcimy.
Twój przypadek jest indywidualny - za mocna centrala, ale za to gratis.
Jej cykliczna praca w odpowiednich interwałach czasowych to bardzo rozsądne i świadome rozwiązanie, dostosowujące jej wydajność do rzeczywistych potrzeb.
A że koszty to nie 11-13zł miesięcznie tylko 20zł - na cóż, masz 5000zł górki żeby dokładać miesięcznie po dysze

... przez przeszło 41 lat icon_biggrin.gif icon_cool.gif

Wyliczenia Strawmena mają swoje odniesienie - tyle że dla chałupy o powierzchni 400m2 z czterema łazienkami, trzema garderobami, w której bytuje sześć osób.



Biorąc pod uwagę, że cały koszt inwestycji wyniósł mnie tyle co materiał na kanały (ocieplenie tez zostało mi z elewacji)
to mogę dokładać po dysze przez następne 41 lat co razem da 82 lat icon_biggrin.gif

Cytat

...
Jesteś pewien(?), po zapoznaniu się z danymi technicznymi jego centrali i opisem sposobu działania przy takich jakie posiada parametrach?
...


Nie jestem pewien - bo nie znam parametrów centrali adiqq.
Natomiast na pewno nie stać byłoby mnie na takiego smoka jak mam teraz, więc musiałbym dokładnie dobrać coś do swoich potrzeb.
I wtedy szukałbym pomocy na takim forum jak BD i w takich postach jak ten - i miałbym wtedy spory kłopot i niemały ból głowy ... icon_biggrin.gif
Z każdego postu można coś jednak wycisnąć i suma sumarum, krok po kroku dojść do czegoś konstruktywnego.


PS.
Dane mojego reku:
Strumień objętości powietrza [m3/h]: 200 - 1000
Spręż dyspozycyjny [Pa]: 580 - 80
Moc nagrzewnicy wstępnej 1KW

PS2
W tym roku jeszcze mam zamiar dokładnie opomiarować wloty i wyloty i policzyć sprawność przy określonych warunkach zewnętrznych. W tym celu muszę dołożyć trochę czujek.

Tylko opierając się na konkretnych danych można faktycznie podyskutować.
Tej zimy już nie ogarnę ale przyszłą już postaram się przeanalizować.

Być może okaże się, że zasadnym byłoby wykorzystać jakąś nagrzewnicę wstępną w oparciu o jakiś wymiennik podłączony do obiegu c.o. (w końcu i tak palę w kotle) icon_question.gif
Link do komentarza
Cytat

Jani... dajmy spokój podkręcaniu inwestorów - wymiennikiem entalpicznym jest każdy wymiennik ciepła w rekuperatorze, z tym że dla wilgotności w pomieszczeniach obsługiwanych przez ów wymiennik ma to znaczenie marginalne, ale jest dobrym chwytem marketingowym! Chyba,że się uprzesz to wtedy podaj przykład wymiennika entalpicznego dostarczającego 10l wody/24h (taka przykładowa wartość icon_smile.gif


icon_lol.gif
Moja rada - nie tykaj tematów których nie rozumiesz.
Entalpia to proces termodynamiczny zachodzący w wymiennikach rekuperatorów.
Ale wymiennik entalpiczny (nazwa producencka) dodatkowo próbuje, zaznaczam - próbuje, przekazywać wilgoć ze strony wywiewnej na stronę nawiewną.
Z jakim skutkiem i ile w tym jest marketingu w to już nie będę wnikał - teraz.
Określenie "wymiennk entalpiczny" stosuje się tylko (producenci je stosują) do wymienników celulozowych.

Szkoda tylko, że ta cała Twoja wiedza pochodzi z skopiowanego i wklejonego naprędce tekstu ze strony
http://www.pro-vent.pl/wymiennik-entalpiczny,0.html

PS.
I ja nikogo nie mam zamiaru podkręcać/nakręcać.
O wymienniku entalpicznym wspomniałem tylko, zaznaczając że nie jest on wcale pozbawiony wad, odnośnie Twojego wpisu jakoby to wymiennik obrotowy był antidotum na wysuszanie powietrza przez rekuperator.


Cytat

Miałem jeszcze sporo pisać, ale po co... adigg - na zdjęcie nawet nie rzuciłem okiem (brak czasu),


A to już jest co najmniej niegrzeczne z Twojej strony. icon_evil.gif
Ale może i rzeczywiście tak było bo byłeś zajęty wyszukiwaniem na szybko tekstów do skopiowania.


Cytat

Dlatego fragment najlepiej je ilustrujący i nie napisany prze ze mnie:
"Często wentylatory...
(...)
Przeciętna domowa instalacja wentylacyjna generuje opór pomiędzy 100 a 200 Pa."


Twoja centrala na pierwszym biegu mieli powietrze (dopuszczalny opór w systemie kanałów na pierwszym biegu 5-18W!!! na biegu drugim 18-67W, dopiero trzeci bieg posiada spręż 40-160W), dlatego pomiary wyglądają zachęcająco!
Po prostu centrala ta na pierwszym biegu nie posiada wystarczającego sprężu aby wyrzucić ogrzane powietrze na zewnątrz, nie zaciąga też zimnego powietrza z zewnątrz - można to spokojnie stwierdzić na podstawie danych podanych przez producenta. Może dlatego podano tę wartość z nieprawidłową jednostką, aby nie tak łatwo było się zorientować!!!


icon_eek.gif
Kto popełnił błąd?
Piszesz coś o oporach wyrażanych w Wattach co już jest kardynalnym błędem.
Mówił Ci już Bajbaga (ja zresztą chyba też), że mechanika płynów się kłania.
Do puki nie zrozumiesz jej podstaw dalej będziesz produkował takie gnioty, czepiając się mocy wyrażonej w Wattach w kontekście sprężu dyspozycyjnego wentylatorów na poszczególnych biegach (czyt. przy różnej wydajności).
Straty ciśnienia na przesyle lepiej kompletnie sobie daruj, bo już raz pokazałeś że nie masz o tym pojęcia.





Ty jednak nie jesteś normalny.
W jednym poście, w JEDNYM!!!, piszesz:

Cytat

A jak już oczyściliśmy dyskusję z emocji...


by zaraz potem, w tym samym poście pierdyknąć taki tekst (opinię odnośnie braku czasu już wyraziłem wcześniej) szukając ewidentnie kolejnej zaczepki:

Cytat

Pewnie adigg zaraz napisze, że autor artykułu wyssał z palca wszystkie dane, bo jego (adigga) wentylacja działa doskonale, a ja dalej będę twierdził, że jedyna jej oszczędność to taka, że nie działa i nie ciągnie dużo prądu, choć może lepiej ją wyłączyć - będzie ciągnęła jeszcze mniej, a chcąc aby naprawdę spełniała swoją rolę należy korzystać z niej na 3 biegu i koszty zaczynają być realne. Może pokaż jaka jest sprawność odzysku ciepła przy sprężu pokonującym opory instalacji - wtedy zobaczymy czy chwilowy pomiar przekroczy 70% (mamy ok. 0 stopni na zewnątrz)...


A jeszcze z żadnej potyczki nie wyszedłeś zwycięsko... więc uważaj.

PS.
Sam się sobie zaczynam dziwić, i zastanawiam się, ile razy jeszcze dam się nabrać na zmianę tonu Twoich wypowiedzi.
Link do komentarza
Cytat

Dane mojego reku:
Strumień objętości powietrza [m3/h]: 200 - 1000
Spręż dyspozycyjny [Pa]: 580 - 80
Moc nagrzewnicy wstępnej 1KW


I to są dane podane w prawidłowej kolejność.

Cytat

W tym roku jeszcze mam zamiar dokładnie opomiarować wloty i wyloty i policzyć sprawność przy określonych warunkach zewnętrznych. W tym celu muszę dołożyć trochę czujek.


Nie spodziewaj się tu niestety rewelacyjnych wyników.
Tak duży wymiennik, dobrany przez producenta do zakładanych przepływów (opory własne, a te są zależne od rozmiaru lameli) przy najmniejszej wydajności nie będzie osiągał procentowo sprawności jaka została mu przypisana.
Jak już wspomniałem, praca cykliczna jest tu najlepszym rozwiązaniem, bo gdyś zdecydował się na ograniczenie wydajności wentylatorów poprzez sterowanie ich obrotami, mógłby w wymienniku wystąpić przepływ laminarny powietrza, który jeszcze bardziej by ograniczył sprawność rekuperatora.
Fakt, że niektóre silniki w ogóle nie ruszają poniżej pewnej prędkości obrotowej już pomijam. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

PS.
Dane mojego reku:
Strumień objętości powietrza [m3/h]: 200 - 1000
Spręż dyspozycyjny [Pa]: 580 - 80
Moc nagrzewnicy wstępnej 1KW

PS2
W tym roku jeszcze mam zamiar dokładnie opomiarować wloty i wyloty i policzyć sprawność przy określonych warunkach zewnętrznych. W tym celu muszę dołożyć trochę czujek.

Tylko opierając się na konkretnych danych można faktycznie podyskutować.
Tej zimy już nie ogarnę ale przyszłą już postaram się przeanalizować.



dane mojego reku masz w linku wyżej
tutaj podaje jeszcze raz
http://www.rekuperator.mazowsze.pl/pliki/R...TR_INWESTOR.pdf
http://www.klimatsklep.pl/brink-renovent-h...ge-id-1520.html
mój to ten po prawej HR 400Large
porównywanie parametrów technicznych za bardzo nie ma sensu, bo twój, jak Jani słusznie zauważył jest przewidziany do trochę innych budynków
To tak, jakbyś chciał porównywać parametry Tico i SUVa
dane moje reku:
Strumień objętości powietrza [m3/h]: 50 - 350
Spręż dyspozycyjny [Pa]: 160
Moc nagrzewnicy wstępnej:brak

kolega, ten co ma ten sam model co ja, ma opomiarowaną całą swoją instalację. Poszukam linka i postaram się wrzucić Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

I to są dane podane w prawidłowej kolejność.

Nie spodziewaj się tu niestety rewelacyjnych wyników.
Tak duży wymiennik, dobrany przez producenta do zakładanych przepływów (opory własne, a te są zależne od rozmiaru lameli) przy najmniejszej wydajności nie będzie osiągał procentowo sprawności jaka została mu przypisana.
Jak już wspomniałem, praca cykliczna jest tu najlepszym rozwiązaniem, bo gdyś zdecydował się na ograniczenie wydajności wentylatorów poprzez sterowanie ich obrotami, mógłby w wymienniku wystąpić przepływ laminarny powietrza, który jeszcze bardziej by ograniczył sprawność rekuperatora.
Fakt, że niektóre silniki w ogóle nie ruszają poniżej pewnej prędkości obrotowej już pomijam. icon_biggrin.gif


A ja właśnie kombinuję, czy nie ograniczyć go przez wyłączenie połowy wentylatorów ?
Link do komentarza
znalazłem
kolega pisał o tym tutaj
http://www.forum.domki.net/budowlane-f3/re...-t17697-10.html
to Adamadam.szen
poniżej linki do jego badań

Test 100m3/h:

http://szyna.civ.pl/rekutest/test2.png

Wyniki:
Na zewnatrz: 0.0 stC
Nawiew reku: 14.4 stC
Wyciag reku: 15.8 stC
Wyrzut reku: 5.1 stC
Zuzycie pradu: 24W/h

Sprawnosc temperaturowa: 91,1%, zuzycie pradu: 24W/h


Test 200m3/h:

http://szyna.civ.pl/rekutest/test3.png

Wyniki:
Na zewnatrz: 0.2 stC
Nawiew reku: 14.8 stC
Wyciag reku: 16.3 stC
Wyrzut reku: 5.5 stC
Zuzycie pradu: 61W/h

Sprawnosc temperaturowa: 90,6%, zuzycie pradu: 61W/h

Test 300m3/h:

http://szyna.civ.pl/rekutest/test4.png

Wyniki:
Na zewnatrz: 0.1 stC
Nawiew reku: 14.3 stC
Wyciag reku: 16.5 stC
Wyrzut reku: 5.7 stC
Zuzycie pradu: 168W/h

Sprawnosc temperaturowa: 86,5%, zuzycie pradu: 168W/h

to tak na szybko, jego archiwalne posty znalazłem. Nie wiem czy dalej to wszystko monitoruje. Ale się dowiem, jeśli będzie taka konieczność/potrzeba - żeby kolejne mity obalić icon_lol.gif

kolega mieszka kilka km ode mnie, więc odległość też nie jest tutaj problemem icon_lol.gif Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Szczerze mówiąc dla mnie nie jest jasne wyrażenie w [W] strat ciśnienia.
Chyba, że o coś innego tu chodzi.


Dla mnie też to nie jest jasne. Nigdy nie twierdziłem że jestem ekspertem. Od samego początku opisuję to co obserwowałem i obserwuję na swojej instalacji (i jeszcze kilku znajomych - w różnych okresach czasu)
Mam wrażenie MrTomo, że jakie by tam nie były jednostki, i cokolwiek by tam nie było napisane, to on by to kwestionował wszystko - bo to nie pasuje do teorii przez niego głoszonych icon_lol.gif .

Cytat

PS.
Sam się sobie zaczynam dziwić, i zastanawiam się, ile razy jeszcze dam się nabrać na zmianę tonu Twoich wypowiedzi.


dokładnie icon_redface.gif
Link do komentarza
Cytat

A tu cytat z tychze danych techniczynych
Dopuszczalny opór w systemie kanałów [W]
I bieg = 5 – 18
II bieg = 18 – 67
III bieg = 40 – 160


Takie DTR-ki trzeba umieć czytać... w całości.
Poniżej są tabele pokazujące potrzebną moc wentylatorów do przetłoczenia określonych ilości powietrza przy danych stratach ciśnienia dla prawidłowo zaprojektowanej instalacji.
Dla mnie tam jest wszystko jasne.


Cytat

Szczerze mówiąc dla mnie nie jest jasne wyrażenie w [W] strat ciśnienia.
Chyba, że o coś innego tu chodzi.


Zastosowali taki skrót myślowy, ale z tabel można wszystko odczytać.

Oczywiście oddanie tej centrali w ręce średnio kumatego instalatora, który źle dobierze średnice duktów zniweczy wszystko to, co założył jej producent.
Link do komentarza
Cytat

Takie DTR-ki trzeba umieć czytać... w całości.
Poniżej są tabele pokazujące potrzebną moc wentylatorów do przetłoczenia określonych ilości powietrza przy danych stratach ciśnienia dla prawidłowo zaprojektowanej instalacji.
....
Zastosowali taki skrót myślowy, ale z tabel można wszystko odczytać.
...


No i wszystko jasne.
Link do komentarza
Cytat

A ja właśnie kombinuję, czy nie ograniczyć go przez wyłączenie połowy wentylatorów ?


Możesz próbować się pobawić i doświadczalnie sprawdzić czy to coś da. icon_rolleyes.gif
Ale pamiętam, że jeden znajomy próbował takiej sztuczki przysłaniając jednocześnie wloty do wymiennika.
Utrzymał przez to w nim przepływ powyżej laminarnego, ale jednocześnie powierzchnia wymiany zmniejszyła się na tyle, że sprawność w efekcie końcowym spadła.

Podobnego efektu spodziewam się u Ciebie, ale kombinuj, kombinuj. icon_wink.gif
Jak się nie przekonasz to nie będziesz do końca wiedział.

Można by też próbował to policzyć matematycznie, tylko po co?
Link do komentarza
Cytat

Można by też próbował to policzyć matematycznie, tylko po co?



No właśnie - szybciej i pewniej sprawdzić "organoleptycznie".
icon_biggrin.gif
Może być tak jak mówisz - wtedy nic nie zyskam - bo WM nie będzie chodzić cyklicznie tylko stale.
No - ale będę miał dwa wentylatory w zapasie na wypadek awarii


PS
Ostatecznie praca cykliczna mi nie przeszkadza.
Ale gdyby udało się zachować pracę cykliczną przy mniejszej ilości wentylatorów mógłbym
dokładać dysię 160 lat ...
Warto?
icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...