Skocz do zawartości

Czy montaż wentylacji mechanicznej to oszczędność?


Gość 3of5

Recommended Posts

Cytat

No, a ci się zaraz napierdzielają. Bajbaga jakoś tak subtelnie, a następni pękają ze śmiechu. icon_mrgreen.gif



Każdemu się zdarza pier.... jakąś głupotę czasem icon_biggrin.gif . Mnie też się zdarza .... jak poprawię na czas to jest git i ocieram pot z czoła z samozadowoleniem że "niec nie byyyyłoooo, nic nie byyyłooooo" icon_lol.gif . Jak nie poprawię na czas to pozostaje mi jeno śmiać się z siebie wraz z innymi icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Ludzie nie słuchajcie tych bredni Strawmana o spadającej "wydajności" rocznej rekuperatora do 30%, jak zrozumiałem z tego wywodu spada do 30 bo w okresie letnim chodzi (spala prąd) a nie odzyskuje ciepła.
Mam rekuperator już kilka lat i wiem co mówię, bo w praktyce jest tak że w lecie to praktycznie reku cały czas stoi i nie potrzebny jest nawet żaden by-pass. Ja uchylam okna gdzie trzeba (najlepiej góra/dół) a w tych oknach mam siatki.
Rekuperator włączany jest chyba tylko w czasie jakiegoś intensywnego gotowania, ale to wiadomo tylko na gdzinę, może dwie.
W pomieszczeniach gdzie brak okien (mam takie jedno) włącza się wentylator punktowy i tela. icon_biggrin.gif

Cytat

Wszystko jest względne - ja nie znam nikogo (dom jednorodzinny, "typowy"), kto dobrze zaprojektowaną i wykonaną instalację wentylacji grawitacyjnej eksploatuje wyłącznie na najniższym biegu!!


nie dość że pisze głupoty to jeszcze dziwi się że na pierwszym biegu, tak na pierwszym bo to w zupełności wystarcza !, a w lecie ta grawitacyjna to powiedz że ciągnie ci lepiej, kurde. W lecie to ona ci ciągnie tyle co nic, mądralo jedna. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No, a ci się zaraz napierdzielają. Bajbaga jakoś tak subtelnie, a następni pękają ze śmiechu. icon_mrgreen.gif


Ci "Ci" pamiętają oryginalny wpis który został dopiero wczoraj (po 6 dniach) poddany edycji.
Wcześniej, przed "uściśleniem" zawierał wyliczenia, absurdalne wyliczenia, oparte na przejęzyczeniu Adiqq'a i szyderstwa skierowane pod jego adresem.
Cytat

Nie sądzisz, że nie warto robić instalacji wentylacji mechanicznej której wydajność jest niższa od grawitacyjnej?
Piszesz 1m3/h... !!!
A co z normami wymuszającymi wymianę dla łazienki na poziomie 50m3/h, kuchni 70m3 (gaz, okno)

edit: uściśliłem, aby uniknąć zamieszania plus kursywa

Ten post edytował Strawman wczoraj, 21:04



A teraz wyobraź sobie jakby wyglądał Twój wpis po edycji mojego posta. Zapewniam Cię że byłby całkowicie oderwany od rzeczywistości i mógłby tylko świadczyć przeciwko Twojej reakcji lub przedstawiać Cię jako osobę piszącą kompletnie nie na temat, tak jakbyś pomylił wątki.



PS.
Daga, czytając z doskoku wątek w ten sposób manipulowany nigdy nie będziesz miała pełnego obrazu tego co się w nim dzieje.
A pan "praktyk" czerpie pełnymi garściami z doświadczenia Irbisa w manipulowaniu wpisami żeby ośmieszyć innych i wybielić siebie. Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

PS.
Daga, czytając z doskoku wątek w ten sposób manipulowany nigdy nie będziesz miała pełnego obrazu tego co się w nim dzieje.
A pan "praktyk" czerpie pełnymi garściami z doświadczenia Irbisa w manipulowaniu wpisami żeby ośmieszyć innych i wybielić siebie.



W takiej sytuacji pozostaje ignorować wpisy osoby manipulującej i przestać z nim gadać icon_biggrin.gif
Nie karmić tolla , nie kamione zdychają icon_wink.gif
Z drugiej strony .... jesli rozmawiam z kimś , kto próbuje przeforsować teorię w kontekście faktu, że są tu i praktycy którzy mają, chwalą, weryfikują .... to chyba też bym się na Waszym miejscu denerwowała .... i gdzie tu złoty środek? Ni ma .... :bezradny:
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Dokładnie 185m3 przy założeniu ze garderoba jest pomieszczeniem "ślepym".
I tylko w momencie przebywania domowników w domu.
Oczywiście faktu, że jest wymóg odnośnie wydajności centrali, a nie pracy ciągłej dalej nie rozumiesz.


Prosiłbym abyś nie imputował co ja rozumiem, a czego nie...
Jak na razie to oczywistym jest, że Ty nie rozumiesz, że latem centrala generuje tylko straty, nawet jeśli zastosujesz by-pass, wentyle muszą chodzić. Piszesz jeszcze o oknie RU, a możesz mi powiedzieć od kiedy jest to element wentylacji mechanicznej??? icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Co do pracy ciągłej - masz pełną rację - kiedy samochód jedzie na holu, to oszczędności paliwa rosną!!!
Tak samo przy zatrzymaniu systemu wentylacji mechanicznej - z jednym zastrzeżeniem: wolałbym aby mój samochód nie jeździł na holu, pomimo oczywistych oszczędności icon_lol.gif

Cytat

A straty (znaczące) na przesyle powstają jak się za montaż biorą fachowcy od wszystkiego.


Jest też druga szkoła - powstają (owe straty) kiedy za montaż biorą się ludzie myślący, że oni zjedli wszystkie rozumy, a inwestor to dyletant.

Cytat

Przecież wyraźnie w niej pisze dla jakiego sprężu jest taki a nie inny pobór mocy.
Więc jeśli mowa o manipulacji zużyciem prądu przez wentyle to Tobie znacznie bliżej do niej, niż nam.


Więc dopuszczamy już manipulację, mniejszą ale jednak...!

Cytat

Dlatego tak ważna rzeczą jest prawidłowy montaż, aby jakakolwiek wymiana termiczna następowała tylko i wyłącznie w wymienniku na a nie "po drodze".


I Ty wiesz jak to się robi icon_lol.gif
Powiedz mi mój drogi Jani_63 jaką grubość izolacji termicznej przyjmuje się aby uzyskać 90% odzysk ciepła na centrali...
Możesz nawet nie liczyć - wystarczy jak podasz szacunkowo icon_biggrin.gif

Cytat

Te 30% sprawności to wiedza podparta - czym ?
Podając około 70% sprawności opierałem się na "doniesieniach" użytkowników WM (z rekuperacją) - wielu użytkowników.
No chyba, ze w ramach teorii spiskowej, uznamy, że termometry są specjalnie wyskalowane (przez producentów) aby "wejść" na takie wyniki.


Bajbaga, ja wiem, że Ty wiesz i tak możemy się przerzucać dowodami jeszcze długo...
Cała tajemnica polega na sposobie wyliczenia tej wydajności - nie jako chwilowy pomiar temperatur na wejściu i wyjściu (tu 70 bywa przy nowej instalacji) ale na uwzględnieniu rocznej pracy centrali. Otwieranie okien w lecie ... no cóż - można i tak, ale nie po to ma się wentylację mechaniczną aby otwierać w lecie okna. Kiedy tak myślimy, to przestaje być ważny argument o małej skuteczności wentylacji grawitacyjnej w lecie, bo też możemy otworzyć okna - nie sądzisz???!!!


Cytat

jak można wymagać rozumienia wentylacji od osoby, do której pisze się 21-23W, potem ktoś inny podaje źródło, po czym ta osoba pisze 24-31W Niby mało istotny detal, ale wymowny.


Jak mi chciałeś "dołożyć", to powinieneś napisać nie "ta osoba pisze" tylko "ta osoba cytuje pełne dane techniczne"
A tam jak byk stoi od "24W/h do 112W/h" w zależności od zapotrzebowania. Mała różnica nie sądzisz?
Przepraszam - Ty nie sądzisz Ty po prostu rozumiesz wentylację mechaniczną icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Wszystko jest względne - ja nie znam nikogo (dom jednorodzinny, "typowy"), kto dobrze zaprojektowaną i wykonaną instalację wentylacji grawitacyjnej eksploatuje wyłącznie na najniższym biegu!!!


Wg Ciebie względne jest eksploatować wentylacje grawitacyjną na najniższym biegu?!!! icon_lol.gif
O czym Ty piszesz? To nie ten temat!!!!
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Śśśśśssssie chopakowi przejęzyczło icon_rolleyes.gif


Nie pierwszy i nie ostatni raz - tak to jest jak się pisze z doskoku.
W każdym razie kto chciał/mógł to zrozumiał, kto nie chciał/nie mógł może zabłysnąć icon_lol.gif

Mnie martwi co innego - zaczynamy tiu rozbudowywać systemy wentylacji mechanicznej o okna RU,
za standard uznajemy wyłączanie systemu na czas nieobecności, jeszcze chwila i będziemy włączać go tylko wtedy, kiedy chcemy zaczerpnąć świeżego powietrza, taki to ekonomiczny wynalazek - jak nas przekonują rzesze użytkowników którzy cieszą się wentylacją mechaniczną :bezradny:

Cytat

Wg Ciebie względne jest eksploatować wentylacje grawitacyjną na najniższym biegu?!!! icon_lol.gif
O czym Ty piszesz? To nie ten temat!!!!


Hmm, jakby Ci to powiedzieć mhtylu... - przeczytaj wyżej!
A jak już przeczytasz, to zastanów się nad tym co Ty napisałeś, bo według mnie względna to może być głupota, a już wentylacja nie bardzo... (chyba, że grawitacyjna icon_rolleyes.gif ) Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1. Wydajność rekuperatora to jedna sprawa - wiadomo co i jak się liczy i dla jakich celów.
2. Nakład energii na pracę wentylatorów, to sprawa druga - też wiadomo jak i dla jakich celów się liczy.
3. Dlaczego współczesne wentylatory, stosowane w centralach, są bardziej wydajne i potrzebują mniej energii - powszechnie wiadomo.
4. Jak ma być wentylacja to musi kosztować, zawsze - sumarycznie przy WM (nawiewno/wywiewnej), rekuperacja pomniejsza wydatki, a w większości przypadków, przynosi realne oszczędności w zużyciu energii, co może przedkładać się na niemałe koszty finansowe (np. przy ogrzewaniu prądem).
5. Wentylacja grawitacyjna zawsze powoduje straty energii potrzebnej do ogrzania, a sprawnie działająca może być powodem chorób (dlatego należy zapytać farmaceutę ......).

6. Na najniższym biegu - może być nawet i tylko 20/m3/h, albo np. 233m3/h, bo to zależy od użytkownika (przynajmniej w omawianej i "przykładowej" centrali). Natomiast DT podają to co podają jako (też) przykład.
7. Wentylacja grawitacyjna też może być, a w zasadzie powinna być (zgodnie z przepisami) wykonana tak, aby była regulowana - czyli może pracować na "najniższym biegu".

Cytat

Nie pierwszy i nie ostatni raz - tak to jest jak się pisze z doskoku.
W każdym razie kto chciał/mógł to zrozumiał, kto nie chciał/nie mógł może zabłysnąć icon_lol.gif



No - zwłaszcza przy tym 1m3/h icon_cool.gif błysk był jak powstanie supernowej Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie pierwszy i nie ostatni raz - tak to jest jak się pisze z doskoku.
W każdym razie kto chciał/mógł to zrozumiał, kto nie chciał/nie mógł może zabłysnąć icon_lol.gif



Hmm, jakby Ci to powiedzieć mhtylu... - przeczytaj wyżej!
A jak już przeczytasz, to zastanów się nad tym co Ty napisałeś, bo według mnie względna to może być głupota, a już wentylacja nie bardzo... (chyba, że grawitacyjna icon_rolleyes.gif )


Nie rozumiesz własnych napisanych słów? napisałeś że wszystko jest względne.
Widzisz, z kogoś to łacha potrafisz drwić, jak ktoś się niechcący pomyli, ale z Ciebie to nie., panie miszczu.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Ci "Ci" pamiętają oryginalny wpis który został dopiero wczoraj (po 6 dniach) poddany edycji.
Wcześniej, przed "uściśleniem" zawierał wyliczenia, absurdalne wyliczenia, oparte na przejęzyczeniu Adiqq'a i szyderstwa skierowane pod jego adresem.


Wyliczenia są obecne, tak jak i "szyderstwa" i takie podsumowanie: Chyba coś pomieszałeś... niech tam, pewnie wentylatory Twojego rekuperatora mają lepszy współczynnik przy większej wydajności. Może podaj model - będziemy wiedzieli o czym mówimy, bo w tej chwili naprawdę nie wiem bezradny.gif
Jak się okazało Adigg faktycznie się pomylił i poprawił po jakimś czasie!

A edycja dotyczyła głównie zwrócenia jednak większej uwagi na proponowane przez Adigg'a rozwiązanie puszczenia wyrzutu z pochłaniacza nad kuchenką w kierunku wyciągu powietrza wentylacyjnego. Nikt nie zwrócił większej uwagi na to rozwiązanie, a chciałem dowiedzieć się czy wśród "znawców" z forum standardowo dopuszcza się takie rozwiązanie. Ja mam do niego spore zastrzeżenia, bazując na doświadczeniach z "zachodu", gdzie jest ono po prostu niedopuszczalne!

Cytat

A teraz wyobraź sobie jakby wyglądał Twój wpis po edycji mojego posta. Zapewniam Cię że byłby całkowicie oderwany od rzeczywistości i mógłby tylko świadczyć przeciwko Twojej reakcji lub przedstawiać Cię jako osobę piszącą kompletnie nie na temat, tak jakbyś pomylił wątki.

I twierdzisz, że tak jest w tym przypadku???
Mógłbyś podać poprzednią wersję i aktualną? Aby wszyscy mogli ocenić czy było tak jak mówisz i celem edycji był zamysł ośmieszenia, wyszydzenia czy jakikolwiek inny złośliwy!!! To byłby twardy dowód na zarzucaną mi manipulację! Jeśli kiedykolwiek udowodnisz mi złośliwą edycję wpisu natychmiast zrezygnuję z uczestnictwa w forum, mogę ewentualnie, ubrany we włosiennicę (Wy dostarczacie kostium) cały dzień pokutować na Zlocie, ale jeśli opierasz się wyłącznie na dowolnej konfabulacji, to może zamilcz...

Cytat

Daga, czytając z doskoku wątek w ten sposób manipulowany nigdy nie będziesz miała pełnego obrazu tego co się w nim dzieje. A pan "praktyk" czerpie pełnymi garściami z doświadczenia Irbisa w manipulowaniu wpisami żeby ośmieszyć innych i wybielić siebie.

Tę samą metodę stosowałeś w stosunku do Irbisa - konfabulacje poparte przez przyjaciół, ale jak zwykle brak konkretów - to się nazywa pomówienie!
Link do komentarza
tylko sprostuję mistrza - bo mistrz nawet nie wie co cytuje....
tutaj
https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=148616
wyraźnie pisze, jaki mam rekuperator. Ale mistrz wie wszystko lepiej - mimo że dostał linka do DTR modeli 300 medium i 400 large - to podał dane nie z tej centrali zalamka.jpg

Cytat

Jak mi chciałeś "dołożyć", to powinieneś napisać nie "ta osoba pisze" tylko "ta osoba cytuje pełne dane techniczne"
A tam jak byk stoi od "24W/h do 112W/h" w zależności od zapotrzebowania. Mała różnica nie sądzisz?
Przepraszam - Ty nie sądzisz Ty po prostu rozumiesz wentylację mechaniczną icon_lol.gif


I nie, nie chce co dołożyć, tylko mi wstyd, że WM zajmują się ludzie, którzy kiepsko czytają i kojarzą fakty, tylko tyle.

Nie podawałem wcześniej modelu, naiwnie licząc na twoją inteligencję - że sam znajdziesz. Nie pierwszy raz się zawiodłem.
Bajbaga mnie wyręczył, dając linka, z wiadomym skutkiem :bezradny:
Jak ty tak podajesz "pełne dane techniczne" to współczuję wszystkim, którzy musieli korzystać z twoich usług

P.S.
A tak jeszcze w kwestii pełnych danych technicznych - to ten reku może pracować z większą wydajnością niż 300m3/h - taki detal "fachowcu - praktyku" icon_lol.gif
Cytat

6.2 Regulacja ilości powietrza
Ilość powietrza Renoventa HR Medium/ Large ustawione są fabrycznie na pozycjach od 1 do 3 na 100, 150/200 wzg. 225/300 m3 /h. Wydajność Renoventa HR zależna jest od jakości kanałów oraz oporu filtra. Jeśli podczas inicjalizacji okazało się, że opór jest zbyt duży, to maksymalna wydajność powietrzna jest ograniczona. Należy zwrócić uwagę,
żeby przy ustawianiu maksymalnego przepływu objętościowego uwzględnić rezerwę celem skompensowania oporów zabrudzonego filtra.

Link do komentarza
Cytat

Jeśli kiedykolwiek udowodnisz mi złośliwą edycję wpisu natychmiast zrezygnuję z uczestnictwa w forum,


To już dawno powinieneś zrezygnować, nieraz Ci to udowadniano.
Miszczu, niech miszcz już zakończy te wyżalania/użalania o spisku przeciw osobie miszcza, bo to staje się już nudne i nie śmieszne.
Link do komentarza
Cytat

Nie pierwszy i nie ostatni raz - tak to jest jak się pisze z doskoku.


fakt, ale za dużo może doskakujesz, wycisz się trochę, bo będzie jak z kózką
Cytat

W każdym razie kto chciał/mógł to zrozumiał, kto nie chciał/nie mógł może zabłysnąć icon_lol.gif


dopuszczasz permutacje i kombinacje tego stwierdzenia, czy tylko którąś z opcji

Cytat

Mnie martwi co innego - zaczynamy tiu rozbudowywać systemy wentylacji mechanicznej o okna RU,
za standard uznajemy wyłączanie systemu na czas nieobecności, jeszcze chwila i będziemy włączać go tylko wtedy, kiedy chcemy zaczerpnąć świeżego powietrza, taki to ekonomiczny wynalazek - jak nas przekonują rzesze użytkowników którzy cieszą się wentylacją mechaniczną :bezradny:
.....


zapewne nie raz zwracano ci uwagę - pisz za siebie, będzie ci łatwiej, nie mówiąc już o innych
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

1. Wydajność rekuperatora to jedna sprawa - wiadomo co i jak się liczy i dla jakich celów.

Chyba się nie rozumiemy - piszesz, że wydajność ocenia się na podstawie pomiaru temperatury na wlocie i wylocie.
Ja uściślam, że powinny to być pomiary załóżmy z okresu całego roku - to nam daje wyobrażenie bliższe rzeczywistości...

Cytat

2. Nakład energii na pracę wentylatorów, to sprawa druga - też wiadomo jak i dla jakich celów się liczy.

A mimo to pole do różnych wariantów liczenia jest spore - co pokazuje nasza dyskusja!

Cytat

3. Dlaczego współczesne wentylatory, stosowane w centralach, są bardziej wydajne i potrzebują mniej energii - powszechnie wiadomo.

Banał, zawsze wykorzystywany przez marketing (bo dlaczego nie icon_lol.gif )

Cytat

4. Jak ma być wentylacja to musi kosztować, zawsze - sumarycznie przy WM (nawiewno/wywiewnej), rekuperacja pomniejsza wydatki, a w większości przypadków, przynosi realne oszczędności w zużyciu energii, co może przedkładać się na niemałe koszty finansowe (np. przy ogrzewaniu prądem).

Z pogrubionym się zgadzam bez zastrzeżeń!

Cytat

5. Wentylacja grawitacyjna zawsze powoduje straty energii potrzebnej do ogrzania, a sprawnie działająca może być powodem chorób (dlatego należy zapytać farmaceutę ......).

Albo korzystać z dobrze pomyślanej wentylacji mieszanej - grawitacyjno mechanicznej. Co do chorób i farmaceuty - duży przepływ powietrza w przypadku wentylacji mechanicznej pozbawia dom wilgoci - to bywa przyczyną dużego dyskomfortu, czasem konieczności konsultacji z farmaceutą icon_cry.gif

Cytat

6. Na najniższym biegu - może być nawet i tylko 20/m3/h, albo np. 233m3/h, bo to zależy od użytkownika (przynajmniej w omawianej i "przykładowej" centrali). Natomiast DT podają to co podają jako (też) przykład.

I na takim przykładzie się opieraliśmy - 100m3/h, jednak (tu moja wina, bo nie zapoznałem się z dziennikiem Adigg'a) nie wiemy dla jakiego zapotrzebowania. Nie bardzo się da mówić o konkretach bez projektu, więc dla uproszczenia oparliśmy się na "przykładowych danych"

Cytat

No - zwłaszcza przy tym 1m3/h icon_cool.gif

Przyznasz, że dla poparcia tezy pasowało idealnie, jednak od razu zasygnalizowałem że to najprawdopodobniej pomyłka!
Link do komentarza
Cytat

Prosiłbym abyś nie imputował co ja rozumiem, a czego nie...
Jak na razie to oczywistym jest, że Ty nie rozumiesz, że latem centrala generuje tylko straty, nawet jeśli zastosujesz by-pass, wentyle muszą chodzić. Piszesz jeszcze o oknie RU, a możesz mi powiedzieć od kiedy jest to element wentylacji mechanicznej??? icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif


Ja Ci nic nie imputuję i kalafiorem mi wisi co rozumiesz, a co nie.
Niemniej jednak cytując Marka Twaina:
-"Lepiej czasem milczeć i uchodzić za głupca
niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości"

Ty mi za to powiedz od kiedy to otwieranie okna jest zabronione przy WM... przy posiadaniu WM?


Cytat

Jest też druga szkoła - powstają (owe straty) kiedy za montaż biorą się ludzie myślący, że oni zjedli wszystkie rozumy, a inwestor to dyletant.


Kolejna odpowiedź godna głupiego Jasia.


Cytat

Więc dopuszczamy już manipulację, mniejszą ale jednak...!


icon_eek.gif
O czym Ty do mnie rozmawiasz? Jaka manipulację? Czym?


Cytat

Powiedz mi mój drogi Jani_63 jaką grubość izolacji termicznej przyjmuje się aby uzyskać 90% odzysk ciepła na centrali...
Możesz nawet nie liczyć - wystarczy jak podasz szacunkowo icon_biggrin.gif


Mniejszą/cieńszą niż grubość krytyczna.


Cytat

Bajbaga, ja wiem, że Ty wiesz i tak możemy się przerzucać dowodami jeszcze długo...


Jak mówisz? - przerzucać?
Ty? - dowodami? icon_lol.gif





Cytat

Przyznasz, że dla poparcia tezy pasowało idealnie, jednak od razu zasygnalizowałem że to najprawdopodobniej pomyłka!


Od razu po 6 dniach?... chyba w kategoriach upływu czasu dla planety. icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

tylko sprostuję mistrza - bo mistrz nawet nie wie co cytuje.... tutaj [...]
wyraźnie pisze, jaki mam rekuperator. Ale mistrz wie wszystko lepiej - mimo że dostał linka do DTR modeli 300 medium i 400 large - to podał dane nie z tej centrali zalamka.jpg


Może zapomniałeś, ale dziwiliście się że podaję średnie zapotrzebowanie na moc wentylatorów 100w/h, dopytywaliście skąd biorę takie dane...! Kiedy patrzyłem na dane techniczne Twojej centrali, nie postało mi w głowie, że masz model ciągnący na 3 biegu dużo więcej... więc dla ścisłości, jak już wnosicie o poprawkę:
pierwszy bieg 21-23W/h, drugi bieg 55 – 67W/h, trzeci bieg 132 – 175W/h
Przepraszam, ale naprawdę nie mam czasu śledzić wszystkich wątków.

Cytat

Jak ty tak podajesz "pełne dane techniczne" to współczuję wszystkim, którzy musieli korzystać z twoich usług



Cytat

A tak jeszcze w kwestii pełnych danych technicznych - to ten reku może pracować z większą wydajnością niż 300m3/h - taki detal "fachowcu - praktyku" icon_lol.gif


I ciągnie wtedy energii.... icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
O tym piszę od początku.
Link do komentarza
Cytat

Chyba się nie rozumiemy - piszesz, że wydajność ocenia się na podstawie pomiaru temperatury na wlocie i wylocie.
Ja uściślam, że powinny to być pomiary załóżmy z okresu całego roku - to nam daje wyobrażenie bliższe rzeczywistości...


odpowiedź
Cytat

A mimo to pole do różnych wariantów liczenia jest spore - co pokazuje nasza dyskusja!

Banał, zawsze wykorzystywany przez marketing (bo dlaczego nie icon_lol.gif )


odpowiedź

Cytat

Z pogrubionym się zgadzam bez zastrzeżeń!


odpowiedź
Cytat

Albo korzystać z dobrze pomyślanej wentylacji mieszanej - grawitacyjno mechanicznej. Co do chorób i farmaceuty - duży przepływ powietrza w przypadku wentylacji mechanicznej pozbawia dom wilgoci - to bywa przyczyną dużego dyskomfortu, czasem konieczności konsultacji z farmaceutą icon_cry.gif


odpowiedź
Cytat

I na takim przykładzie się opieraliśmy - 100m3/h, jednak (tu moja wina, bo nie zapoznałem się z dziennikiem Adigg'a) nie wiemy dla jakiego zapotrzebowania. Nie bardzo się da mówić o konkretach bez projektu, więc dla uproszczenia oparliśmy się na "przykładowych danych"

Przyznasz, że dla poparcia tezy pasowało idealnie, jednak od razu zasygnalizowałem że to najprawdopodobniej pomyłka!


Mam małą prośbę, szczególnie do kolegi Strawmana aby każdy cytat na który odpowiada był zacytowany w oryginale a nie jako cytat przy użyciu
Cytat

bo ni cholery nie można rozgryź kogo słowa cytujesz i komu odpowiadasz, oczywiście poza autorem. Chciałbym aby to wyglądało tak jak to pokazałem poglądowo wyżej a nie jak to wygląda tak jak pozwolę sobie pokazać niżej.


Cytat


Chyba się nie rozumiemy - piszesz, że wydajność ocenia się na podstawie pomiaru temperatury na wlocie i wylocie.
Ja uściślam, że powinny to być pomiary załóżmy z okresu całego roku - to nam daje wyobrażenie bliższe rzeczywistości...


odpowiedź
Cytat

A mimo to pole do różnych wariantów liczenia jest spore - co pokazuje nasza dyskusja!

Banał, zawsze wykorzystywany przez marketing (bo dlaczego nie icon_lol.gif )


odpowiedź

Cytat

Z pogrubionym się zgadzam bez zastrzeżeń!


odpowiedź
Cytat

Albo korzystać z dobrze pomyślanej wentylacji mieszanej - grawitacyjno mechanicznej. Co do chorób i farmaceuty - duży przepływ powietrza w przypadku wentylacji mechanicznej pozbawia dom wilgoci - to bywa przyczyną dużego dyskomfortu, czasem konieczności konsultacji z farmaceutą icon_cry.gif


odpowiedź
Cytat

I na takim przykładzie się opieraliśmy - 100m3/h, jednak (tu moja wina, bo nie zapoznałem się z dziennikiem Adigg'a) nie wiemy dla jakiego zapotrzebowania. Nie bardzo się da mówić o konkretach bez projektu, więc dla uproszczenia oparliśmy się na "przykładowych danych"

Przyznasz, że dla poparcia tezy pasowało idealnie, jednak od razu zasygnalizowałem że to najprawdopodobniej pomyłka!


Za spełnienie mojej prośby serdecznie z góry dziękuje.
Link do komentarza
Gość Strawman
Do kolegi mhtyla:

Szanowny kolego, pragnę poinformować, że każdy pierwszy cytat oznaczony jest nickiem osoby której odpowiadam i linkiem do wpisu na który odpowiadam. Jeśli odpowiedź dzielę na części, pod spodem cytuję kolejne fragmenty tego samego wpisu, już bez szczegółów typu data, nick i link.

W przypadku kiedy kończę odpowiadać na jeden wpis zwykle publikuję odpowiedź i zaczynam odpowiadać na kolejny. Pierwszy cytat jest znowu oznaczony nickiem i linkiem do oryginalnego wpisu, a w przypadku odpowiedzi podzielonej kolejne cytaty tego samego wpisu są nie oznaczone.

Skrypt często wrzuca kilka odpowiedzi do jednego wpisu, na co nie mam wpływu, ale zarzuca mi się to niekiedy jako manipulację (czytaj: bezśladową edycję postu!).

Myślę, że mimo wszystko moje odpowiedzi są czytelne, jeśli ktoś ma odrobinę chęci.

edit: uściślenie

Cytat

Niemniej jednak cytując Marka Twaina:
-"Lepiej czasem milczeć i uchodzić za głupca
niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości"


Uhmm, szczególnie to odkrywcze stwierdzenie, że zastosowanie by-passa powoduje, że WM nie pobiera prądu w lecie (!)
a otwarcie okna RU zapewnia ekonomiczne jej działanie! NAPRAWDĘ ODKRYWCZE!
Może jakiś malinowy Nobel Ci się śni???

Cytat

Ty mi za to powiedz od kiedy to otwieranie okna jest zabronione przy WM... przy posiadaniu WM?


Zabronione to może za mocno powiedziane (chyba jednak ten malinowy Nobel Cię tak nakręca) ale bywa, zapewniam Cię, że bywa. Może Twoje doświadczenie tego nie ogarnia, ale np. przy kompletnym systemie WM połączonym z GWC.

Wentylacja mechaniczna z możliwością wyłącznie odzysku ciepła w zimie, daje tylko tyle, że klimatyzacja zje tę oszczędność w lecie. Połączenie z GWC zapewnia po pierwsze wyższą temperaturę na wlocie do WM w zimie, a po drugie klimatyzuje w lecie, generując możliwość zachowania oszczędności wypracowanych w zimie przez rekuperator. Jeden warunek - nie otwieramy okien icon_cool.gif

Cytat

Mniejszą/cieńszą niż grubość krytyczna.


I to jest odpowiedź godna miszcza! icon_lol.gif

Cytat

Od razu po 6 dniach?... chyba w kategoriach upływu czasu dla planety.


Przez tyle dni nie wypowiedzieliście się w kwestii puszczania powietrza/spalin z okapu kuchennego na wywiew z kuchni.

Poprosiłem Redakcję o umieszczenie w mojej wypowiedzi, którą podobno złośliwie zmanipulowałem (!), wcześniejszej wersji jako cytatu - każdy będzie mógł ocenić kto manipuluje niedopowiedzeniami i pomawia adwersarza o nieczyste zagrywki. Zastanawiam się tylko po co... Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dyskutowałeś zawzięcie jak powinno wyglądać forum, ja podałem przykład jakbym chciał aby cytowane fragmenty wyglądały. To taka mała propozycja aby czasami nie było możliwości manipulowania postami, bo sam cytat można uznać jako nie słowa nie napisane przez autora.
A piszesz takie tasiemce, że wybacz ale chęci mam do czytania ale do cofania się i szukania to nieraz mi już brakuje.

Zwróć uwagę, że nikt tu tak nie robi jak Ty. Nie dziwi Cię to?
Ale rób jak uważasz za stosowne.
Link do komentarza
Cytat

Może zapomniałeś, ale dziwiliście się że podaję średnie zapotrzebowanie na moc wentylatorów 100w/h, dopytywaliście skąd biorę takie dane...! Kiedy patrzyłem na dane techniczne Twojej centrali, nie postało mi w głowie, że masz model ciągnący na 3 biegu dużo więcej... więc dla ścisłości, jak już wnosicie o poprawkę:
pierwszy bieg 21-23W/h, drugi bieg 55 – 67W/h, trzeci bieg 132 – 175W/h
Przepraszam, ale naprawdę nie mam czasu śledzić wszystkich wątków.




Cytat

I ciągnie wtedy energii.... icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
O tym piszę od początku.



już o tym pisałem, pozwolę sobie zacytować sam siebie:
Cytat

ktoś to już chyba pisał wcześniej, ale normy dla WM są zawyżone. Ja wentyluję standardowo dom 100m3/h, okresowo zwiększając wg potrzeb (latem w upały trochę więcej nocami idzie) i nie widzę potrzeby zmieniania ustawień.
czyli uwzględniając te okresowe zwiększanie, można w uproszczeniu przyjąć 35W/h czyli doba=0,84kwh
Na cały miesiąc wyjdzie 25,2kwh, przy średnim koszcie 1kwh dla taryfy G12w=0,44, daje to oszałamiającą kwotę 11,08zł miesięcznie. Latem trochę więcej.


straszne ilości energii ciągnie zalamka.jpg
wiem że masz problem z liczeniem - więc przyjąłem w uproszczeniu 22h pracy po 100m3/h i 2h pracy 300m3/h - czyli najbardziej niekorzystny układ. (bo w statystyczny dzień, czas pracy na 3 biegu jest duuużo krótszy, zakładając że jest to te 300m3/h a często gęsto pracuje cały czas na 100m3/h), czyli 22hx23W+2hx175W=856W/d, czyli 35,6W/h (którą to wartość przybliżoną podałem już wcześniej)
I wybacz, ale nie będę ciągnął dyskusji w tym temacie, bo moje doświadczenia z użytkowania rekuperatora od kilku jak, nijak mają się do twoich teoretycznych dywagacji. I tak wystarczająco długo prostowałem twoje bzdurki.
To co zostało napisane wystarczy w zupełności, żeby każdy śledzący wątek, wyrobił sobie na ten temat zdanie
Link do komentarza
Gość Strawman
Hola, hola mopanku! Pozwolisz, że się przyjrzę temu co tu przekazujesz jako autorytatywne doświadczenia wirtualnego użytkownika systemu wentylacji mechanicznej. Trzeba z ciebie wyduszać informacje, tak jakbyś obawiał się zaplątać we własnych słowach, ale wydusiliśmy już dość aby podsumować icon_cool.gif

Ustalmy więc dane wyjściowe: 100m3/h ci wystarcza (załóżmy, że tak...)!
Maksymalny spręż wentylatorów twojej centrali to zgodnie z danymi technicznymi 150Pa,
ale ty używasz chyba sprężu 18Pa (pierwszy bieg, najwyższy zakres)! Jeśli te dane są wiarygodne, bo podawane w W, a nie Pa.
Nie posiadasz nagrzewania powietrza zasysanego (1000W!) co wiąże się ze znacznym zwiększeniem oporu samego wymiennika w przypadku temperatur ujemnych i szronienia, a w zasadzie zaczyna nam się niezła fantastyka zarysowywać...

Tylko z tego można wyciągnąć wniosek, że masz idealnie dopasowaną instalację wentylacyjną, albo koloryzujesz (w jakim celu?).

Czyżbym to ja konfabulował? A może się mylę? Przy takim sprężu maksymalnym (18Pa) braknie mocy wentylatorów do pokonania oporu instalacji wentylacyjnej mieszkania, a my tu mówimy o domu (pisałem o przykładowym domu 160m2, dwukondygnacyjnym).

Trochę liczenia? Bardzo proszę - policzmy straty ciśnienia dla mieszkania - sam nawiew = opór 2 anemostatów to min. 20Pa, dodajmy czerpnię 20Pa, a gdzie kanały (1mb - ok. 2Pa)... Zalecenie producenta ogranicza wydajność tej centrali do 150Pa, czyli dla domku o jakim pisałem mniej więcej wystarczy, ale tu nie ma mowy o jakichś 21W/h tylko maksymalna moc centrali na 3 biegu - 132-175W/h!!!

Więc nie graj tu dziewicy orleańskiej, tylko przyznaj co najwyżej, że priorytetem jest w twoim przypadku oszczędność energii elektrycznej, a to w zasadzie uniemożliwia korzystanie z zalet wentylacji mechanicznej. Taki zakup Mercedesa, aby sąsiedzi widzieli, a na tankowanie kasy tak naprawdę brak.

Podstawmy więc pod twoje (robaczku) wyliczenia prawdziwe wartości, zgodne z parametrami technicznymi twojej centrali ale dla domu o jakim ja piszę:

22hx132W+2hx175W=3250W/d przeliczając jak ty x 30 dni mamy 42,90 miesięcznie - nie jest to kwota oszałamiająca, ale pamiętajmy, że centrala jest na granicy sprawności, bez możliwości okresowego zwiększenia mocy.
Załóżmy jednak, że chcemy osiągnąć skuteczną rekuperację w zimie i dochodzą kolejne kilowaty na grzałkę (jest możliwość jej zainstalowania w twojej centrali). Mamy ostatnio łagodne zimy, więc grzałkę ci odpuszczę, ale i tak nie wygląda to najlepiej... chyba, że stwierdzisz iż dobór sprężu wentylatorów do instalacji to wymysł Strawmana...

Teraz możemy uznać, że dyskusja nie wniesie już wiele nowego icon_cool.gif

Link do komentarza
Cytat

Trochę liczenia? Bardzo proszę - policzmy straty ciśnienia dla mieszkania - sam nawiew = opór 2 anemostatów to min. 20Pa, dodajmy czerpnię 20Pa, a gdzie kanały (1mb - ok. 2Pa)... Zalecenie producenta ogranicza wydajność tej centrali do 150Pa, czyli dla domku o jakim pisałem mniej więcej wystarczy, ale tu nie ma mowy o jakichś 21W/h tylko maksymalna moc centrali na 3 biegu - 132-175W/h!!!


zalamka.jpg icon_eek.gif zalamka.jpg
To twoje liczenie przypomina liczenie powierzchni koła przy pomocy wzoru na pole kwadratu - a2 - 20% zalamka.jpg :hahaha2:

Teraz udowodniłeś wreszcie wszystkim, że nie masz zielonego pojęcia o tym jak się liczy opory wentylacji i co to jest spręż dyspozycyjny, a całe to Twoje kombinowanie, które Ty nazywasz praktyką, przypomina przemyślenia chłopka-roztropka.

Ile trzeba mieć buty w sobie, żeby przy takim poziomie wiedzy podważać jakiekolwiek opinie. icon_mad.gif
Link do komentarza
Cytat

Hola, hola mopanku! Pozwolisz, że się przyjrzę temu co tu przekazujesz jako autorytatywne doświadczenia wirtualnego użytkownika systemu wentylacji mechanicznej.


Nie zagłębiaj się bo się sam pogłębiasz w głupotach jakie wypisujesz.
Czy adiqq jest wirtualnym użytkownikiem WM? icon_lol.gif chory jesteś człowieku czy co?. Adiqq jest wirtualnym użytkownikiem ale na forum BD .
W przeciwieństwie do Ciebie użytkuje i praktykuje WM, i wie co pisze.
Hejterswo jak wlazło w Ciebie do nie chce wyleż, nie zreformowałeś się po ostatnich zadymach.
Link do komentarza
Powiem tak - mechanika płynów się kłania.

Król jest nagi i cienki.

A to dla potomnych - gdyby jakiś chochlik .....

Cytat

Hola, hola mopanku! Pozwolisz, że się przyjrzę temu co tu przekazujesz jako autorytatywne doświadczenia wirtualnego użytkownika systemu wentylacji mechanicznej. Trzeba z ciebie wyduszać informacje, tak jakbyś obawiał się zaplątać we własnych słowach, ale wydusiliśmy już dość aby podsumować icon_cool.gif

Ustalmy więc dane wyjściowe: 100m3/h ci wystarcza (załóżmy, że tak...)!
Maksymalny spręż wentylatorów twojej centrali to zgodnie z danymi technicznymi 150Pa,
ale ty używasz chyba sprężu 18Pa (pierwszy bieg, najwyższy zakres)! Jeśli te dane są wiarygodne, bo podawane w W, a nie Pa.
Nie posiadasz nagrzewania powietrza zasysanego (1000W!) co wiąże się ze znacznym zwiększeniem oporu samego wymiennika w przypadku temperatur ujemnych i szronienia, a w zasadzie zaczyna nam się niezła fantastyka zarysowywać...

Tylko z tego można wyciągnąć wniosek, że masz idealnie dopasowaną instalację wentylacyjną, albo koloryzujesz (w jakim celu?).

Czyżbym to ja konfabulował? A może się mylę? Przy takim sprężu maksymalnym (18Pa) braknie mocy wentylatorów do pokonania oporu instalacji wentylacyjnej mieszkania, a my tu mówimy o domu (pisałem o przykładowym domu 160m2, dwukondygnacyjnym).

Trochę liczenia? Bardzo proszę - policzmy straty ciśnienia dla mieszkania - sam nawiew = opór 2 anemostatów to min. 20Pa, dodajmy czerpnię 20Pa, a gdzie kanały (1mb - ok. 2Pa)... Zalecenie producenta ogranicza wydajność tej centrali do 150Pa, czyli dla domku o jakim pisałem mniej więcej wystarczy, ale tu nie ma mowy o jakichś 21W/h tylko maksymalna moc centrali na 3 biegu - 132-175W/h!!!

Więc nie graj tu dziewicy orleańskiej, tylko przyznaj co najwyżej, że priorytetem jest w twoim przypadku oszczędność energii elektrycznej, a to w zasadzie uniemożliwia korzystanie z zalet wentylacji mechanicznej. Taki zakup Mercedesa, aby sąsiedzi widzieli, a na tankowanie kasy tak naprawdę brak.

Podstawmy więc pod twoje (robaczku) wyliczenia prawdziwe wartości, zgodne z parametrami technicznymi twojej centrali ale dla domu o jakim ja piszę:

22hx132W+2hx175W=3250W/d przeliczając jak ty x 30 dni mamy 42,90 miesięcznie - nie jest to kwota oszałamiająca, ale pamiętajmy, że centrala jest na granicy sprawności, bez możliwości okresowego zwiększenia mocy.
Załóżmy jednak, że chcemy osiągnąć skuteczną rekuperację w zimie i dochodzą kolejne kilowaty na grzałkę (jest możliwość jej zainstalowania w twojej centrali). Mamy ostatnio łagodne zimy, więc grzałkę ci odpuszczę, ale i tak nie wygląda to najlepiej... chyba, że stwierdzisz iż dobór sprężu wentylatorów do instalacji to wymysł Strawmana...

Teraz możemy uznać, że dyskusja nie wniesie już wiele nowego icon_cool.gif


Link do komentarza
Cytat

...
Wszystko jest względne - ja nie znam nikogo (dom jednorodzinny, "typowy"), kto dobrze zaprojektowaną i wykonaną instalację wentylacji grawitacyjnej eksploatuje wyłącznie na najniższym biegu!!!
...


Używam wentylacji mechanicznej t y l k o na najniższym biegu i do tego jeszcze c y k l i c z n i e,
bo nie mam potrzeby by szła non stop. W związku z tym wg. Strawmana mam źle zaprojektowaną WM.
Nawet jeśli - to co z tego? Sam zaprojektowałem i wykonałem.
Dla mnie jest wystarczająca - spełnia swoje najważniejsze zadanie.

Poza tym mam wrażenie, że niektórzy piszą tylko po by rozdmuchać nic nie wnoszące dyskusje...
Link do komentarza
Cytat

Używam wentylacji mechanicznej t y l k o na najniższym biegu i do tego jeszcze c y k l i c z n i e,
bo nie mam potrzeby by szła non stop. W związku z tym wg. Strawmana mam źle zaprojektowaną WM.


Olej go bo facio bredzi, a jest akurat odwrotnie, gdyż to właśnie dobrze zaprojektowana i wykonana WM, zrealizuje swoje zadania pracując na niskich biegach. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
To nawet czytać trudno.
Jeśli ktoś planuje WM może dojść po przeczytaniu tych wywodów do wniosku, że to zupełnie się nie opłaca.
Z kosztami energii elektrycznej trzeba się liczyć.
Pytanie czy warto te kilkadziesiąt złotych miesięcznie zainwestować w zdrowie czy lepiej się kisić.
Ja polecam zainwestować - zwłaszcza jak się ma małe dzieci.
Link do komentarza
Cytat

(...) to właśnie dobrze zaprojektowana i wykonana WM, zrealizuje swoje zadania pracując na niskich biegach przy małym sprężu dyspozycyjnym.


Widzę że od czytania tych bredni już Ci się wszystko miesza. icon_biggrin.gif
Ale nie dziwię się - tak często bywa, podobnie jak czytając tekst zawierający mnóstwo błędów ortograficznych.
Raz na 100 przypadków mogą ogarnąć wątpliwości jak się coś później pisze icon_razz.gif icon_lol.gif

Przy małej wydajności (niskim biegu) względem zaprojektowanej maksymalnej wymiany (średnica duktów = opory przepływu) mamy akurat do dyspozycji duży spręż dyspozycyjny (wentylatorów) i małe straty ciśnienia na przesyle (Pa).
No i oczywiście bonus, że instalacja jest cicha (niskie szumy)
Link do komentarza
Cytat

Jeśli ktoś planuje WM może dojść po przeczytaniu tych wywodów do wniosku, że to zupełnie się nie opłaca.


No właśnie, ale w sumie widać że facio jarzy temat, jednak w swojej bezgranicznej i nieodpartej chęci polemizowania ze wszystkim i wszystkimi - wypisuje takie pierdoły, które mogą niejednego zniechęcić do tematu.
Link do komentarza
Cytat

Oj, narobiłeś mi smaka - prosiak, no niech będzie udziec, pieczony w glinie.
Tylko jak to w kuchni zrealizować? icon_biggrin.gif


Znałem gościa co zachciało mu się kiełbaski z ogniska, to ją nad kuchenka gazową opiekał icon_biggrin.gif można? można! icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

To twoje liczenie przypomina liczenie powierzchni koła przy pomocy wzoru na pole kwadratu - a2 - 20%
Ile trzeba mieć buty w sobie, żeby przy takim poziomie wiedzy podważać jakiekolwiek opinie.


Konkretów brak w twoim wpisie, za to kontynuujesz niewybredne wycieczki osobiste.
Dlaczego mnie to nie dziwi!


Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Używam wentylacji mechanicznej t y l k o na najniższym biegu i do tego jeszcze c y k l i c z n i e,
bo nie mam potrzeby by szła non stop. W związku z tym wg. Strawmana mam źle zaprojektowaną WM.
Nawet jeśli - to co z tego? Sam zaprojektowałem i wykonałem.
Dla mnie jest wystarczająca - spełnia swoje najważniejsze zadanie.
Poza tym mam wrażenie, że niektórzy piszą tylko po by rozdmuchać nic nie wnoszące dyskusje...


MrTomo... sam sobie zaprojektowałeś, sam zrobiłeś, ustawiasz tak jak Ci wygodnie, wydajność Cię satysfakcjonuje!
Idealne rozwiązanie i nie zamierzam udowadniać, że nie jesteś z tego niezadowolony - to byłoby chyba nie na miejscu!

Zgodzisz się jednak z tym że ktoś kto się przymierza do wyboru sposobu wentylacji powinien mieć możliwość dotarcia do w miarę obiektywnych informacji.
Tu ma informacje podane przez piewców systemu (95% sprawności) i opinię przeciwną - 30% (przy pomiarze całorocznym, wliczając energię potrzebną do nawilżania w okresie grzewczym, zwiększenie zapotrzebowania w okresach dużych mrozów, pracę wentylacji w okresie letnim kiedy potrzebne jest zwiększenie wydajności, a odzysku ciepła nie ma). Można określić też skuteczność odzysku ciepła w samym tylko okresie grzewczym - ok. 70%

Takie postawienie sprawy zmusza potencjalnego inwestora do pogłębienia wiedzy w temacie.
Pozostawmy mu wyciągnięcie wniosków - wcale nie będę rozczarowany jeśli uzna wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła za najlepsze dla siebie rozwiązanie, ale też jestem przekonany, że nie zawsze, nie w każdym przypadku tak będzie!

Sorry, ale tak tu już jest, że dyskusje w których biorę udział zamieniają się szybko w to co widzimy powyżej,
ale wynika to z braku akceptacji przez "kolegów" możliwości innych od prezentowanych/forsowanych za wszelką cenę opinii. Jeśli ktoś ma inne zdanie, to wróg - należy dyskusję zohydzić i możliwie zamącić aby zniechęcić do czytania.
Nie uważam aby w kwestii wentylacji mechanicznej obowiązywał jeden, jedyny słuszny pogląd i nie zamierzam schodzić do podziemia icon_cool.gif
Z Twoich słów odczytuję jednak sporą dozę dezaprobaty w stosunku do siebie... będę musiał z tym żyć.
W każdym razie dzięki za szczerą ocenę dyskusji. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Jeśli ktoś planuje WM może dojść po przeczytaniu tych wywodów do wniosku, że to zupełnie się nie opłaca.


Mówisz o tych kilkudziesięciu złotych jako koszcie pracy wentylatorów?
To z pewnością nie wszystkie koszty (bo to jeszcze filtry, serwis itp). Dochodzi też niemały koszt instalacji systemu!

Cytat

Z kosztami energii elektrycznej trzeba się liczyć.
Pytanie czy warto te kilkadziesiąt złotych miesięcznie zainwestować w zdrowie czy lepiej się kisić.
Ja polecam zainwestować - zwłaszcza jak się ma małe dzieci.


I to jest zdrowe ustawienie dyskusji - są koszty, są zyski, ale w grę wchodzi też komfort!
Każdy powinien sam zdecydować które rozwiązanie wybiera, po analizie możliwości finansowych, kosztów, zysków z odzysku ciepła... jednak argument zdrowia jest tu nieco nie na miejscu. Może w przypadku różnego rodzaju oddechowych alergii WM ma zdecydowaną przewagę, ale w pozostałych przypadkach już nie koniecznie.

Zarówno korzystanie z wentylacji mechanicznej jak i korzystanie z wentylacji grawitacyjnej może prowadzić do problemów zdrowotnych. Z mojego doświadczenia wynika, że tańsze jest dostosowanie w tym zakresie wentylacji grawitacyjnej (zamykane kratki, dodatkowy wyciąg) od dostosowania wentylacji mechanicznej (np. konieczność nawilżania powietrza).

Korzystam z obu rozwiązań i mogę stwierdzić że u mnie wentylacja grawitacyjna spisuje się świetnie (niestety ciepło jednak tracone jest bezpowrotnie!) a wentylacja mechaniczna nie (konieczność zmniejszania intensywności wentylacji w okresie grzewczym, z uwagi na zbyt niską wilgotność powietrza przy normalnej pracy [nawet poniżej 15%], które obniża jednak komfort i warunki zdrowotne). Nawilżanie realizowane częściowo przez wymienniki obrotowe nieco poprawia tę sytuację, ale zmniejsza się wydajność odzysku ciepła. W pozostałych przypadkach dodatkowa funkcja nawilżania słono kosztuje. Nie mówię o nawilżaczach stacjonarnych (np. ultradźwiękowych) czy innych domowych sposobach, bo to jest pomyłka przy konieczności wprowadzenia do powietrza kilkunastu litrów wody na dobę. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Strawmanie, wywoływana tutaj przez Ciebie "burza mózgów" - w mojej ocenie - jest wartością tego forum.
Ten wątek czytają nie tylko ci, którzy mają WM z rekuperacją, ale także ci, którzy o niej myślą.
To całkiem fajna dyskusja, której urok zaburzają wypowiedzi zbyt emocjonalne (zwłaszcza w stosunku do Twojej osoby).
W tym całym galimatiasie podobają mi się też wpisy np. Janiego czy bajbagi. To są całkiem rzeczowe wypowiedzi.
Aż mnie korci zapytać czym faktycznie na co dzień zajmuje się Jani, a czym bajbaga (ino proszę chłopy - bez spiskowych teorii). No bo laik (czerpiący wiedzę z Internetu, jak to sugerujesz) nie jest w stanie pisać tak konkretnie, jak Oni.
Link do komentarza
Cytat

Tu ma informacje podane przez piewców systemu (95% sprawności) i opinię przeciwną - 30% (przy pomiarze całorocznym, wliczając energię potrzebną do nawilżania w okresie grzewczym, zwiększenie zapotrzebowania w okresach dużych mrozów, pracę wentylacji w okresie letnim kiedy potrzebne jest zwiększenie wydajności, a odzysku ciepła nie ma).



i mając na uwadze:

Cytat

Czyli, idąc dalej, zaoszczędzimy ok. 1600kWh, ale strata, nie zrównoważona przez rekuperację, to 3800kWh



wynika, że średnioroczna godzina pracy centrali wentylacyjnej zużywa około 0,43kWh icon_eek.gif (dla tego konkretnego przypadku). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Strawmanie, wywoływana tutaj przez Ciebie "burza mózgów" - w mojej ocenie - jest wartością tego forum.


Chyba nie tylko Ty tak myślisz - dlatego jeszcze mnie stąd nie wywalono icon_biggrin.gif

Cytat

Ten wątek czytają nie tylko ci, którzy mają WM z rekuperacją, ale także ci, którzy o niej myślą.
To całkiem fajna dyskusja, której urok zaburzają wypowiedzi zbyt emocjonalne (zwłaszcza w stosunku do Twojej osoby).

Zastanawiające jest, że powtarza się to samo w każdym niemal wątku, w którym zabiorę głos icon_cool.gif

Cytat

W tym całym galimatiasie podobają mi się też wpisy np. Janiego czy bajbagi. To są całkiem rzeczowe wypowiedzi.
Aż mnie korci zapytać czym faktycznie na co dzień zajmuje się Jani, a czym bajbaga (ino proszę chłopy - bez spiskowych teorii). No bo laik (czerpiący wiedzę z Internetu, jak to sugerujesz) nie jest w stanie pisać tak konkretnie, jak Oni.

I tu się zgadzam - to między innymi ich wpisy zatrzymały mnie na Forum.BudujemyDom ...
Jednak przy bliższym poznaniu wkradł się jakiś niedookreślony fałsz... i tak jest do dziś.

Co do moich sugestii o czerpaniu wiedzy z internetu... to raczej dotyczyło konkretnych wątków, w których były jak najbardziej uzasadnione.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

wynika, że średnioroczna godzina pracy centrali wentylacyjnej zużywa około 0,43kWh icon_eek.gif (dla tego konkretnego przypadku).

Myślałem, że zaczniemy dyskusję a przestaniemy produkować "sieczkę", ale jak tak bardzo chcesz to może pokaż, krok po kroku, jak to wyliczyłeś używając danych z mojego cytatu

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...