Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
MrTomo

Podłączenie do sieci wodociągowej - tak na wszelki wypadek

Recommended Posts

Witajcie
chciałem zapytać - może ktoś wie - jak wygląda kwestia opłat za wodę w przypadku takim, gdy ktoś ma własne ujęcie wody i dodatkowo dołącza się do sieci gminnej.
W zasadzie wodę mam z ujęcia własnego, ale czasem w upalne lato jest jej mało, czasem brakuje i wtedy przełączyłbym się na gminną.
Normalnie opłata za ścieki opiera się na wodomierzu wody czerpanej a jak w takim układzie?
Na swoim ujęciu będę musiał zainstalować drugi wodomierz?
To nie bardzo mi się podoba, bo własną wodą mogę podlewać ogród i nie traktuję tego jako ściek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adiqq
Wydaje mi się że wodomierzy będzie więcej
- na wodociągu gminnym (A)
- na twoim ujęciu (B)
- na twoim ujęciu wydzielonym do podlewania ©

za wodę płacisz:A
wtedy za kanalizację płacisz A+B-C


u mnie wygląda to tak:
mam wodociąg gminny+kanalizacja, za ścieki płacę z licznika głównego, mam też podlicznik na rurce wyprowadzonej na ogród(zaplombowany przez wodociągi - koszt 41zł/5 lat) - co jakiś czas podaję odczyt z tego podlicznika ogrodowego i z niego płacę tylko za wodę

ale tak naprawdę to chyba tylko twoje lokalne wodociągi ci będą w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi na te pytanie
 • Lubię to 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Te podliczniki to czyją są własnością? Te 41zł to jedyny koszt czy też za same liczniki musiałeś zapłacić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adiqq
aaa, no właśnie. Podlicznik sam musiałem kupić i zamontować. Potem zawołać wodociągi do założenia plomb i opłacić te 41zł. Po 5 latach trzeba na nowo plomby założyć - niedługo ten okres minie, jestem ciekaw czy będą pamiętać i się upomną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

aaa, no właśnie. Podlicznik sam musiałem kupić i zamontować.Zdradzisz ile kosztuje taki wodomierz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U mnie a raczej teraz u brata jest tak, jak u Tomka ma podłączenie do sieci wodociągowej, podłączenie do własnego ujęcia wodnego i odprowadza ścieki. Do własnego ujęcia żadnego wodomierza nie ma.
To rozwiązanie które wymienił adiqq wydaje się najbardziej słuszne i uczciwe.
Nie wydaje mi się aby był obowiązek wpięcia wodomierza we własne ujęcie, to zależy już od właściciela.
Co do wody z wodociągów którą używa się w domu i poza domem np do podlewania ogródka to jest tak, że jest licznik i pod licznik i to zakłada zakład wodociągów.

I jeszcze jedna uwaga, musisz mieć tak zrobione aby w żadnym wypadku woda z twojego ujęcia nie dostała się do wodociągów. Jest od tego zawór antyskażeniowy który zapewne masz, ale tak uprzedzam na wszelki wypadek.

Cytat

Po 5 latach trzeba na nowo plomby założyć - niedługo ten okres minie, jestem ciekaw czy będą pamiętać i się upomną.


A nie czasami po 5 latach robi się legalizacje licznika?
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witajcie
chciałem zapytać - może ktoś wie - jak wygląda kwestia opłat za wodę w przypadku takim, gdy ktoś ma własne ujęcie wody i dodatkowo dołącza się do sieci gminnej.
W zasadzie wodę mam z ujęcia własnego, ale czasem w upalne lato jest jej mało, czasem brakujeCzyli moj przypadek, ale:
1. Wody ze swojej studni nie używam w charakterze sanitarnej, więc nie mam tam licznika, poza tym u nas nie ma mowy, aby łączyć te instalacje, to wykluczone, mimo istnienia zaworów antyskażeniowych.
2. Nie ma "pod"liczników, są zwyczajne liczniki, a rury są rozdzielone na dwie linie: zewnętrzną i zwykłą. Taryfa dla zwykłej jest jaka jest, dla linii zewnętrznej nie ma opłaty za ścieki. Drugi licznik dawano wszystkim kto złożył wniosek i przygotował instalację. Opłata wynosiła dodatkowo 100 PLN, w cenie wody są ukryte bieżące koszty wymiany liczników.To nie odbiorca martwi się o liczniki, lecz dostawca.

Jednak nie, jak teraz odtwarzam przebieg, to jest podlicznik.

Cytat

masz rację - ale po wymianie/legalizacji trzeba i tak na nowo zaplombować


Chyba nie bawią się w legalizację, bo ona kosztuje ponad 40 PLN za sztukę, a nowy ok. 50 PLN. I nie trzeba ponosić kosztów wysyłki, odbioru i zajmować się załatwianiem wszystkiego.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dużo informacji o izolowaniu kontenerów można znaleźć na http://swiat-kontenerow.pl/porady/jak-dobrze-zaizolowac-kontener/ 
  • Animus - przecież napisałem - szczelina o małej wydajności. Wąska szczelina pozwala na wolny ruch powietrza, a nie szybki. To nie obniży temperatury do punktu rosy, tylko o jeden dwa stopnie. Tam nie ma wiatru, nie ma przewiewania, jest wysoka stosunkowo temp. w stosunku do zewnetrznej. Małe otwory wentylacyjne, wąska szczelina - to bardzo mała wymiana powietrza.   Poza tym można na 2, 3 miesiące zamknąć te otwory na dole - wtedy nie ma cyrkulacji. Ale przez pozostałe 9, 10 miwsięcy jest - i nie ma pozostającej pary wodnej na powierzcnni ściany. tu mogę odpowiedzieć przykładem.  Był taki program TV odomach z bali  USA - itam jednak narzekali na ciepło i ocieplali niektórzy te budynki dodatkowo, wykazując znaczne oszczędności.
  • no tutaj akurat jest jeszcze ok, ale że widać gołym okiem to wrzuciłem. Na innych scianach musiałbym zrobić zdjęcie z poziomicą, wtedy widać odchyły.  Dzięki za te normy - wychodzi, że norma to 2cm, a u mnie dochodzi do 5cm. Na zdjęciu, przy górnej krawędzi okna, jest ok. 3cm, trochę zasłania tę przestrzeń taśma od ciepłego montażu.    Co do stropu, zastanawiam się czy nie lepiej najpierw go zeszlifować maksymalnie na równo z dolną ścianą, zamiast tynkować? Bo dolne ściany trzymają pion, problem jest z górnymi.   A dlaczego pytasz o sufit w salonie? 
  • Wentylowanie izolacji poprzez wpuszczanie do jej wnętrza powietrza o obniżonej temperaturze spowoduje wprawdzie odprowadzenie części wilgoci z wnętrza przegrody, ale również przyczyni się do obniżenia temperatury w jego wnętrzu, a tym samym spowoduje osiągnięcie w szczelinie przegrody temperatury punktu rosy. Czyli po co ta izolacja, jeżeli jest nieprzydatna? Wody będzie więcej, chłodne powietrze=większa kondensacja.     Budynek zrobiony z prawdziwych bali, ściany jednorodne wykonane z drewna litego, posiadają dużą pojemność cieplną. Duża pojemność to duża bezwładność cieplna, czyli im większa masa ciała, tym większa jego bezwładność cieplna, od tego zależy komfort cieplny domu z bala. W chacie drewnianej o wysokiej bezwładności cieplnej są mniejsze wahania temperatury, ponieważ grube bale zmagazynują więcej ciepła w ciągu dnia, a oddadzą je po zachodzie słońca, gdy powietrze ochładza się. Chałupy drewniane z cienkiego bala o niskiej bezwładności cieplnej szybko nagrzewają się od słońca i szybko wychładzają. Technicznie to się nazywa przesunięcie fazowe strumienia cieplnego w ścianie z bali drewnianych, przy grubości ściany 22 cm wynosi około 11 godz., czyli że ściana z bali nagrzana w ciągu dnia słońcem, przekazuje swoje ciepło do wnętrza budynku jeszcze następnego dnia rano. W okresie zimowym najniższa temperatura powietrza zewnętrznego wystąpi np. o godzinie 3 w nocy, wówczas najniższa temperatura na wewnętrznej powierzchni ściany wystąpi około godz. 14. Osłaniając ścianę z bala przed słońcem sztuczną izolacją wytworzoną przez człowieka, odcinamy możliwość przekazywania strumienia cieplnego przez naturę.  
  • Eeeee, nie jest tragicznie... jest do naprawy...     I tak musisz tynkować, żeby zgubić "wystający" strop, na którym stoi ta ściana - wrzucą ciut więcej tynku i będziesz Pan zadowolony    Ciekawy jestem, jak ma wyglądać sufit/strop w salonie...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...