Skocz do zawartości

Ocieplenie Piwnicy w Kamienicy


Recommended Posts

Witam.
Najpierw krótki opis piwnicy:

Piwnica murowana z czerwonej cegły pokryta 2-3 cm tynkiem, wymienione okno na nowe PVC, nad piwnicą mieszkanie. przy temp. zewnętrznej 0 st. temp w piwnicy jest 11 st.

Chciałbym ocieplić tą piwnice i mam pytanie czy ocieplając ją od wewnątrz styropianem (wszsytkie sciany, drzwi) bez użycia żadnego źródła ciepła - czy temp. w piwnicy się podniesie???

PS: może jakies inne sugestie na temat podniesienia temp. w takiej piwnicy bez duzych nakladów finansowych.

Pozdrawiam
Link do komentarza
A jaka jest grubość izolacji pod podłogówką?

Pytam bo obecnie piwnica jest ogrzewana też przez tkz. grzejnik ziemny, ale też powyżej określonej temperatury, temperatura w piwnicy nie wzrośnie. Strumień ciepła ma określoną wartość.
W momencie zaizolowania ścian odetniesz grzanie gruntu, ale tez zatrzymasz oddawanie ciepła do gruntu.
Jeśli strumień ciepła z podłogówki bezie na tyle duży żeby podgrzać te około 30m3 powietrza (ściany obłożone termoizolacja będą go bardzo mało absorbowały) to temperatura powinna wzrosnąć.
Tyle że termoizolacja od wewnątrz to wymagająca technologia wymagająca zapewnienia skutecznej wentylacji.
Inaczej napytasz sobie biedy.
Link do komentarza

Się podepnę bo szykuję podobne prace adaptacyjne

Cytat

Pytam bo obecnie piwnica jest ogrzewana też przez tkz. grzejnik ziemny, ale też powyżej określonej temperatury, temperatura w piwnicy nie wzrośnie. Strumień ciepła ma określoną wartość.
W momencie zaizolowania ścian odetniesz grzanie gruntu, ale tez zatrzymasz oddawanie ciepła do gruntu.


Jeśli moja jest zagłębiona i przy gruncie jest to jakieś 1.70m od powierzchni gruntu, lepiej izolować podłogę? czy lepiej nie?
Wydaje mi sie że lepiej zostawić na takiej głębokości bez styropianu.
Grzejniki na ścianach

Cytat

Tyle że termoizolacja od wewnątrz to wymagająca technologia wymagająca zapewnienia skutecznej wentylacji.
Inaczej napytasz sobie biedy.


komin z dwoma kanałami wywiewnym na 42m2 będzie wystarczajacy?
Link do komentarza
Cytat

Jeśli moja jest zagłębiona i przy gruncie jest to jakieś 1.70m od powierzchni gruntu, lepiej izolować podłogę? czy lepiej nie?
Wydaje mi sie że lepiej zostawić na takiej głębokości bez styropianu.
Grzejniki na ścianach


komin z dwoma kanałami wywiewnym na 42m2 będzie wystarczajacy?


Grzejnik ziemny zapewni stałą dodatnią temperaturę, ale tylko do określonego poziomu.
Dla pomieszczenia używanego okazjonalnie nie będzie to miało znaczenia, ale jeśli chcesz otrzymywać tam stałą temperaturę zbliżoną do tej jaka panuje ma parterze ( - 2-4o K), to izolacja podłogi będzie miała sens.
Mostek cieplny o powierzchni 42m2 to nie w kij dmuchał.

PS
Jak kanały wywiewne mają odpowiedni przekrój (min. 14x14cm) przy wyprowadzeniu ponad dach (dom piętrowy), a powietrze ma którędy się dostawać zapewniając opływanie całej przestrzeni, to powinno być wszystko OK.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gdybym mial kotlownie w piwnicy pewnie bylo by tam cieplo od samego pieca, ale niestety piec mam w domu (gazowy)
Ja tam nie chce mieszkac :P ale ktos inny ;)
chiałem przeznaczyc piwnice do hodowli zwięrząt karmowych, świerszcze, karaczany itp gdyby piwnica byla cieplejsza nie trzeba by było tak mocno dogrzewac pojemnikow z robakami :P

Mogę ją dogrzewac elektrycznie, bądz tzw Kozą, ale koszty poniesione na dogrzewanie piwnicy przez cały rok (w lecie tam tez jest ziomno) mija sie z celem Edytowano przez Gawlo_ (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

PS
Jak kanały wywiewne mają odpowiedni przekrój (min. 14x14cm) przy wyprowadzeniu ponad dach (dom piętrowy), a powietrze ma którędy się dostawać zapewniając opływanie całej przestrzeni, to powinno być wszystko OK.



no właśnie - nie ma specjalnie jakiejś ŻET-ki - tyle co z parteru przez otwarte drzwi.
Może mieć za mało?
Zrobić ZET-kę może?
Okna trza zamykać jednak - przed złodziejami

Cytat

chiałem przeznaczyc piwnice do hodowli zwięrząt karmowych, świerszcze, karaczany itp gdyby piwnica byla cieplejsza nie trzeba by było tak mocno dogrzewac pojemnikow z robakami :P



i proszę
i to mi się podoba - a nie jakieś stoły do ping-ponga, siłownie i bilardownie icon_smile.gif
Brawo!
Link do komentarza
Cytat

no właśnie - nie ma specjalnie jakiejś ŻET-ki - tyle co z parteru przez otwarte drzwi.
Może mieć za mało?
Zrobić ZET-kę może?
Okna trza zamykać jednak - przed złodziejami


Może być mało - nie wiem.
Powoniać nie idzie. icon_biggrin.gif

Tak raczej teraz to ci się nie uda zrobić

choć już nie raz mnie zyskiwałeś. icon_wink.gif
Ale korzystając z kształtek MEGADUCT (220x90) powinno się to udać dość gustownie poskładać tymi (Twoimi) ręcami natynkowo lub w szachcie.

PS. Dzikie koty Ci słoików nie wyniosą nawet jak się zmówią (zmiałczą). icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

korzystając z kształtek MEGADUCT (220x90) powinno się to udać dość gustownie poskładać tymi (Twoimi) ręcami natynkowo lub w szachcie.


nie ma jeszcze w tej piwnicy wykończonych ścian - będzie stelarz i płyty KG tak że wszystko wlezie.
No i potrzebne tylko żeby ruch powietrza był - tam kotła nie ma.
Ale żeby powietrze zapuścić, to czerpnia jaką jest ZET-ka co!? nie sprawdzi się?
Nie pociągnie sobie sama od czasu do czasu w razie potrzeby?
No jak w piwnicy ciepło, wywiew z komina działa dobrze, to taka czerpnia będzie zachłystywać się świeżym powietrzem do wentylowania? czy niekoniecznie?
Link do komentarza
Przykład kształtek podałem dla ewentualnego poskładania ZET-tki własnoręcznie.
Jak masz gotowca to go montuj.
Ciepło na dole, zimno u góry, 8-10mb komina - jeszcze będziesz przytykał tak może pizgać.
A latem możesz ewentualnie jakim wiatrakiem w górę pogonić ten zepsuty luft. icon_wink.gif.
Bo rozumie że żadnej pomocniczej kuchni gazowej tam mieć nie będziesz?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...