Skocz do zawartości

adaptacja poddasza by sauer89


Recommended Posts

Witam wszystkich. Dostałem poddasze i chce je zaadoptować jako mieszkalne. Krótki opis jak to wygląda. Dach został wymieniony 5 lat temu. Nowa wiezba na to płyta osb, folia i gont. Strop stary szlakowy. Wymiary 8.5m x 9m. Chciałbym położyć legary na stropie tak aby spieraly sie na ścianach nośnych. Miedzy nie wełna i na koniec płyta osb. Ścianki działowe na stelażu z gips-kartonu. A teraz moje pytania: jaki wymiar powinny mieć takie legary? Rozstaw bedzie co 50cm.
Czy stelaż ścianki mocować do podłogi po przykreceniu osb czy przed mocujac go do legarów? Czy najpierw podwiesic cały sufit i montować do niego ścianki czy stelaż ścianki najpierw do jętek a później sufity osobno w każdym pomieszczeniu?
Link do komentarza
Witaj
Co do legarów to nie odpowiem Ci,tu musi wypowiedzieć się fachowiec lepszy ode mnie.
Tym bardziej że nie napisałeś czy oprócz ścian nośnych zewnętrznych są i w środku.Bo rozpiętość 8.5 i 9 m jest bardzo duża.
Co do reszty,ja zrobiłbym to tak:
1. wykonanie podłogi
2. ocieplenie dachu łącznie z położeniem np. płyt gk
3. montaż ścianek działowych
Link do komentarza
Decydująca dla dobrania konstrukcji podłogi będzie wytrzymałość istniejącego stropu z uwzględnieniem przewidywanych obciążeń. Przy braku dokumentacji projektowej konieczne będzie wykonanie ekspertyzy technicznej i zaprojektowanie ewentualnego wzmocnienia.

Legary pełniące jedynie rolę podkładu podłogowego mogą mieć przekrój ok. 5x5 cm. Stelaż ścianek g-k mocuje się do płyt podłogowych z wykorzystaniem profili UW. Przy ocieplaniu dachu trzeba pamiętać o utworzeniu pustki wentylacyjnej
pod pokryciem dachowym - w opisanym przypadku należy w odległości ok. 3 cm od spodu poszycia zamocować folię paroprzepuszczalną i zapewnić przepływ powietrza od okapu dachu do kalenicy bądź wentylowanej przestrzeni nad jętkami.
Link do komentarza
Ekspertyza była robiona kilka lat wcześniej projektant stwierdził że trzeba wzmocnić strop dwoma drewnianymi belkami 16x16cm w poprzek stropu które miały by się spierać na ścianach nośnych. Ściany nośne są też pod stropem w kształcie + mniej więcej na środku. Dodam że te dwie belki były projektowane pod ścianki działowe murowane. Ja chcę zrobić zabudowę z gk wiec będzie lżejsza. Pomyślałem ze można by to rozwiązać w taki sposób żeby położyć legary długie na ok 4,5m co 50cm w taki sposób aby spierały się z jednej strony na ścianie nośnej bocznej a z drugiej na ścianie nośnej środkowej. I wtedy użyć np legarów 6x10. Wtedy strop na całej powierzchni byłby równomiernie odciążony. Proszę o opinię na te temat. Mam jeszcze pytanie czy jeśli przykręcę profile UW do OSB a u góry do podwieszonego już sufitu ściany nie będą pękały? Biorę pod uwagę pracę płyt OSB względem sufitu. Czy można zrobić to w taki sposób że płytę gk przykręcić ok 1cm wyżej niż osb a szczelinę wypełnić akrylem? Czy lepiej Profil zamocować do legarów płytę gk przykręcić poniżej poziomu OSB i zachować dylatację ok 1cm. Boje się że jeśli stelaż przykręcę prosto na OSB nawet z zastosowaniem pianki to beda przenoszone drgania na sciany...
Link do komentarza
W świetle tego co napisałeś wnoszę że nie masz pojęcia z czym się chcesz zmierzyć.
Wyrokowanie odnośnie stropu na odległość na łamach forum byłoby przejawem nieodpowiedzialności.

Co się zaś tyczy stawiania ścian z K-G to najlepiej weź się za czytanie zeszytów instruktażowych któregoś z systemodawców.
Tłumaczenie w kilku słowach tego na co oni przeznaczyli kilkadziesiąt stron komuś kto nie ma o tym pojęcia mija się trochę z celem.., tak jak pisanie od nowa podręcznika.

Możesz też przeszukać fora na których podobne pytania już padły.
Miedzy innymi na konkurencyjnym Forum jest wątek w którym w formie pigułki są zebrane wszystkie odpowiedzi na pytania jakie mogą Ci jeszcze przyjść do głowy z racji planowanych działań.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...