Skocz do zawartości

Rozprowadzenie rur do wentylacji mechanicznej - kiedy?


freesamen

Recommended Posts

Witam,

Mam do was pytanko kiedy należy zrobić wentylację mechaniczną?

Pierwotnie w projekcie domu który zakupiłem była wentylacja grawitacyjna ale po dogłębnym przeanalizowaniu plusów/minusów stwierdziłem że wykonam wentylację mechaniczną.

Jednak nie posiadam projektu samej wentylacji mechanicznej do mojego domu.

i tutaj pytanie na jakim etapie powinno się ją robić wentylację mechaniczną?
Budowę domu planuję rozpocząć na wiosnę i w tym roku planuję zrobić stan surowy otwarty.
Powinienem jakieś kanały wykonać na tym etapie?

a) czy zrobić najpierw stan surowy otwarty, nastepnie zamkniety i dopiero wtedy szukac ekipy od wentylacji mechanicznej która wykona projekt i sama rozprowadzi wszystkie rury itd.

b) czy mimo że nie wiem jaka będzie ekipa kiedyś mi wykonywała wentylacje mechaniczną (ponieważ nawet jak dziś jest konkurencyjna na rynku to za rok nie musi być). To czy teraz powinienem zlecić jakiejś firmie wykonanie projektu wentylacji mechanicznej do mojego domu i w trakcie robienia stropów itd rozprowadzać sobie już rury. Jeszcze zanim się zrobi stan surowy zamknięty.
bo na stanie surowym otwartym będzie domek stał sobie jedną zimę.
Link do komentarza
Cytat

Pierwotnie w projekcie domu który zakupiłem była wentylacja grawitacyjna ale po dogłębnym przeanalizowaniu plusów/minusów stwierdziłem że wykonam wentylację mechaniczną.



Postanowienie noworoczne? To uważaj! Przepisy prawa budowlanego dotyczące wentylacji zostały napisane cmentarnymi krzyżami! Tego minusa chyba nie przewidziałeś?

A poza tym, jesli masz zatwierdzony projekt i PnB, to zmiana wentylacji jest zmianą istotną, więc musisz ponownie zlecić wykonanie projektu i ponownie wystąpić o pozwolenie na budowę. Życzę powodzenia!
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Witam,
Mam do was pytanko kiedy należy zrobić wentylację mechaniczną?



Moim zdaniem:

Wentylacja mechaniczna... projekt jak najszybciej!
Jest kilka opcji jej wykonania i od tego którą wybierzesz zależy to kiedy!

- opcja z rozprowadzeniem przewodów w stropie monolitycznym
- opcja z rozprowadzeniem przewodów po podłogach (w ociepleniu podłogi na gruncie, posadzkach i po podłodze poddasza)

Pierwsza opcja, jak sam rozumiesz, rozpoczyna się już w trakcie budowy sso
Druga przed wylaniem posadzek i wykonaniem zabudowy GK

Podkreślam wagę projektu, bo już na etapie dachu powinny być przygotowane np kominki dla kuchni, z której będzie niezależnie wyrzucane powietrze - z pochłaniacza, a najprościej jest też w dachu zlokalizować wyrzut dla całej pozostałej części.
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem:

Wentylacja mechaniczna... projekt jak najszybciej!
Jest kilka opcji jej wykonania i od tego którą wybierzesz zależy to kiedy!

- opcja z rozprowadzeniem przewodów w stropie monolitycznym
- opcja z rozprowadzeniem przewodów po podłogach (w ociepleniu podłogi na gruncie, posadzkach i po podłodze poddasza)

Pierwsza opcja, jak sam rozumiesz, rozpoczyna się już w trakcie budowy sso
Druga przed wylaniem posadzek i wykonaniem zabudowy GK

Podkreślam wagę projektu, bo już na etapie dachu powinny być przygotowane np kominki dla kuchni, z której będzie niezależnie wyrzucane powietrze - z pochłaniacza, a najprościej jest też w dachu zlokalizować wyrzut dla całej pozostałej części.



Ciekaw jestem... jak? i po co? Edytowano przez an-bud (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
I ja.


Cytat

Mam do was pytanko kiedy należy zrobić wentylację mechaniczną?


Jeśli masz trochę wiedzy w temacie to na etapie projektu/budowy wystarczy jak zaplanujesz sobie miejsca pod przepusty,
ale jak jesteś zielony w tym temacie, to zleć wykonanie projektu WM na podstawie projektu wykonawczego domu.
Samo rozkładanie kanałów to pieśń przyszłości, nie wcześniej niż przy SSZ.
Po rozłożeniu kanałów należy je zabezpieczyć, aby syf jaki będzie się pojawiał przy pracach wykończeniowych nie dostał się do środka i ich nie zapaskudził.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli masz trochę wiedzy w temacie to na etapie projektu/budowy wystarczy jak zaplanujesz sobie miejsca pod przepusty,
ale jak jesteś zielony w tym temacie, to zleć wykonanie projektu WM na podstawie projektu wykonawczego domu.



Te przepusty to nie są aż tak istotne - narzędzi do wiercenia "wielkośrednicowego" jest multum, a cena wykonania takowego przepustu jest pomijalnie niska.

Już pomijam to, że w sporej części przypadków, docelowe przepusty, z reguły "wypadają" troszeczkę bliżej lub dalej.
Link do komentarza
Istotne - nieistotne, zawsze lepiej pomyśleć i się zastanowić zanim się zacznie fizycznie "napierać".
Tym bardziej jak można tego "napierania" uniknąć. icon_biggrin.gif

W przypadku stropów Teriva samo rozkucie np. nie jest problemem, ale ewentualny stres związany z niekontrolowanym rozkruszeniem garów już za to może być.
No i to "rzeźbienie" przy zbrojeniu stropu monolitycznego. icon_razz.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Ciekaw jestem... jak? i po co?


Przewody wentylacyjne w stropie monolitycznym to spotykane rozwiązanie: pozwala przyspieszyć i ułatwia prace związane z rozprowadzeniem przewodów, ogranicza konieczność podnoszenia wysokości kondygnacji czy grubości ocieplenia na podłodze (co w zasadzie na jedno wychodzi), aby ukryć w nich przewody.

Nie wyobrażam sobie w domku jednorodzinnym, przy aktualnych trendach do oszczędzania energii, wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła (czyli popularnej rekuperacji).
I tu zaczynają się schody - firmy montażowe twierdzą, że puszczenie powietrza z okapu kuchennego na centralę wyklucza gwarancję! Innym wyjściem jest przyjęcie pochłaniacza jako działającego bez wywiewu powietrza (więc pochłania powietrze z zapachami i wyrzuca wewnątrz, czyli mieli przepuszczając tylko przez filtr tłuszczowy). Takie rozwiązanie moim zdaniem jest gorsze od wentylacji grawitacyjnej, która daje sobie radę przy niewielkim wspomaganiu przez okap w kuchni.
Pozostaje rozwiązanie ostatnie - pochłaniacz z wylotem na zewnątrz (najlepiej w dachu) do którego tłoczymy powietrze za pomocą niewielkiego nadciśnienia regulowanego WM. Przy prostym wybiciu otworu wywiewnego w ścianie istnieje możliwość okresowego zawiewania powietrza z zewnątrz.

Chętnie jednak poznam inne opinie, bo skoro Cię dziwię, to pewnie coś dopowiesz.

edit:format Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Przewody wentylacyjne w stropie monolitycznym to spotykane rozwiązanie: pozwala przyspieszyć i ułatwia prace ...


Chętnie jednak poznam inne opinie, bo skoro Cię dziwię, to pewnie coś dopowiesz.

edit:format


A znasz grubość stropu monolitycznego? Przy znanych mi grubościach ciekaw jestem jak nawet tam wciśniesz te rury... oczywiście bez naruszenia konstrukcji takiego stropu... układu zbrojenia...
Myślałem o pochłaniaczu przepuszczającym tylko przez tylko filtr... wentylator kuchenny wyrzuca średnio 200m3/h ...zaburza wentylację, no i straty ciepła z kuchni...
Link do komentarza
Cytat

Przewody wentylacyjne w stropie monolitycznym to spotykane rozwiązanie: pozwala przyspieszyć i ułatwia prace związane z rozprowadzeniem przewodów, ogranicza konieczność podnoszenia wysokości kondygnacji czy grubości ocieplenia na podłodze (co w zasadzie na jedno wychodzi), aby ukryć w nich przewody.


Napisz coś więcej/dokładniej jak ułożyć kanały o średnicy 63mm (zakładam że większe przekroje wykluczyłeś ze swojej metody icon_lol.gif ) w stropie monolitycznym o grubości dobranej przez konstruktora do rozpiętości bez naruszenie jego nośności.
Już pozostałe elementy systemu pomijam, choć akurat skrzynki rozprężne są integralną częścią systemu, a są grubsze/wyższe niż kanały/dukty i niemożna ich wykluczyć.



Cytat

To może Strawman zamieści fotki z realizacji rur w stropie monolitycznym, zawsze obrazek lepiej przemawia niż słowa.


To bardzo dobry pomysł.
Patron w ramach promocji (swojej) na pewno się zgodzi. icon_wink.gif
Link do komentarza
nie spotkałem się z realizacją - kanały w stropie - nawet jeśli jest takie rozwiązanie stosowane, to chyba bardzo rzadko.

z moich doświadczeń wynika, że robienie przepustów ma sens wyłącznie wtedy jak masz projekt i sam będziesz wykonawcą. Jak firma będzie wykonawcą, to nie ma sensu robić przepustów, bo wątpię czy z tego powodu zapłacisz mniej - ale co za problem wysłać projekt do wyceny i przy okazji zapytać o przepusty (wyceny można robić przecież jeszcze przed rozpoczęciem budowy) Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jak czytałem, robić to ma firma (w domyśle, specjalistyczna).


Cytat

z moich doświadczeń wynika, że robienie przepustów ma sens wyłącznie wtedy jak masz projekt i sam będziesz wykonawcą. Jak firma będzie wykonawcą, to nie ma sensu robić przepustów.


W tym przypadku pełna zgoda panowie.

Tyle że ja tak mam, że swoje paluchy (nos) często wtykam między różne rzeczy. icon_wink.gif

Na szczęście bardzo rzadko jest to młot i kowadło. icon_lol.gif
Link do komentarza
zapomniałem dodać - że to nie tylko moje doświadczenia. U mnie robiła firma - kolega robił sam. Przepusty zostawił bardzo dużo, a sam stwierdził, ze drugi raz by ich tyle nie robił, bo części nie wykorzystał, a część musiał i tak kuć
No ale tak to jest jak się samemu wprowadza zmiany w projekcie w trakcie wykonywania prac icon_wink.gif
Pytałem też właściciela(i jednocześnie szefa ekipy) firmy, która miała u mnie robić - on stwierdził, że jak są przepusty, to nie ma to wpływu na cenę, bo albo trzeba je poprawiać, albo są nie w tym miejscu co trzeba itp. Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Napisz coś więcej/dokładniej jak ułożyć kanały o średnicy 63mm (zakładam że większe przekroje wykluczyłeś ze swojej metody ) w stropie monolitycznym o grubości dobranej przez konstruktora do rozpiętości bez naruszenie jego nośności.
Już pozostałe elementy systemu pomijam, choć akurat skrzynki rozprężne są integralną częścią systemu, a są grubsze/wyższe niż kanały/dukty i niemożna ich wykluczyć.
To bardzo dobry pomysł.
Patron w ramach promocji (swojej) na pewno się zgodzi.



Zaraz okaże się, że się da, a sfora znowu działa...
a na nośność stropu to nie wpływa...

Chciałem jeszcze zwrócić uwagę, że nic nie wiemy o projekcie rzeczonego domu - może np. zostanie niepotrzebnie zbudowany komin wentylacyjny za parę tysięcy złotych..., albo da się zaoszczędzić na zmniejszeniu o parę kanałów wentylacyjnych komin "główny"...
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

A znasz grubość stropu monolitycznego?


Ostatni wylewałem jakieś 3 miesiące temu, a dlaczego pytasz? icon_smile.gif

Cytat

Przy znanych mi grubościach ciekaw jestem jak nawet tam wciśniesz te rury... oczywiście bez naruszenia konstrukcji takiego stropu... układu zbrojenia...


Czyżbyśmy znaleźli kolejną dziedzinę, o której niewielu ma pojęcie?
Oczywiście nie pisałem nigdzie, że w stropie zaprojektowanym bez wentylacji można wykonać takową.
Ale jak najbardziej można - wystarczy wrzucić w Google - i wynik, pierwszy lepszy z brzegu:


... a tu link do pierwszej lepszej strony, na której znajdziecie ofertę rur przeznaczonych do umieszczania w warstwie stropu monolitycznego

Cytat

Myślałem o pochłaniaczu przepuszczającym tylko przez tylko filtr... wentylator kuchenny wyrzuca średnio 200m3/h ...zaburza wentylację, no i straty ciepła z kuchni...

a ja pisałem gdzieś o standardowym wentylatorze włączonym na full? Można wentylator zdemontować bazując na sterowaniu od WM (nadciśnienie). Strata ciepła niestety jest, ale to chyba lepsze niż mieszanie spalin przez pochłaniacz bez wylotu... czy druga propozycja "fachowca" - dziura w ścianie.




Cytat

Napisz coś więcej/dokładniej jak ułożyć kanały o średnicy 63mm (zakładam że większe przekroje wykluczyłeś ze swojej metody icon_lol.gif ) w stropie monolitycznym o grubości dobranej przez konstruktora do rozpiętości bez naruszenie jego nośności.
Już pozostałe elementy systemu pomijam, choć akurat skrzynki rozprężne są integralną częścią systemu, a są grubsze/wyższe niż kanały/dukty i niemożna ich wykluczyć.


To, że czegoś nie widzieliście, nie znaczy, że to nie istnieje!
Kanały 75 spokojnie się mieszczą icon_biggrin.gif
Popatrz na zdjęcie, wyszukaj sobie więcej - są też ze skrzynkami rozprężnymi, choć ja nie stosowałem.
Konstruktor zaprojektował całość dopasowaną do rozwiązania.

Cytat

też się chętnie dowiem, jak to od strony praktycznej to wygląda, sam mam takie zagadnienie i nie wiem jak się do tego zabrać huh.gif


Nie jest to wcale takie skomplikowane - układasz dukty pomiędzy siatkami: dolną i górną. Jeśli siatka górna nie występuje (małe rozpiętości) trzeba mocować dodatkową siatką - taką jak do posadzek. Nie jest to element konstrukcyjny, a ma za zadanie zapobiec "wypłynięciu" pustych wewnątrz rur z betonu.


Cytat

Zaraz okaże się, że się da, a sfora znowu działa...
a na nośność stropu to nie wpływa...


Stanisław jak zwykle bardzo elokwentny w temacie, z tym, że na temat to malutko wie, oj malutko, a później będzie lament, żę Strawman to Irbis, bo śmiech ma taki sam icon_smile.gif


Ale zapomniałem... że w grupie to tak jakoś raźniej...
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Wiercenie otworów w monolicie przerabiałem. NIGDY WIĘCEJ!


MrTomo, wierciłeś wiertarką? Teraz są wiertnice kanałowe diamentowe - tną beton zbrojony jak masło.
I to jest moim zdaniem także ich wada - za łatwo. Instalatorzy strzelają dziury jak popadnie, nie zwracając uwagi na funkcję wycinanych prętów.

Tu filmik demonstracyjny
Link do komentarza

moim zdaniem to jest niezbyt przyjazne dla stropu, widać, że to leży na dolnym zbrojeniu i raczej nie widać, żeby chcieli to unieść, jeżeli dokładają górne, a raczej takie tam było przewidziane, to dla konstrukcji to niezbyt dobrze służy
i jak tu chyba to chciano zauważyć, a piszesz o zaprojektowanym pod to stropie, raczej nie obejdzie się bez zwiększenia grubości stropu, czyli i dodatkowej pracy konstruktora
ot tak sobie to bym tych rur nie pchał


nie mówiąc już o tym biednym wieńcu

a co do tkania różnych "rzeczy" w stropy, to się nie obawiaj, nie trafiliśmy na terra inkoguta, to że można to jest taki wdzięczny przykład typu buble deck, tyle, że zasadność i możliwość tkania cegokolwiek w płytę, to jest b.przemyślana sprawa
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

nie mówiąc już o tym biednym wieńcu [...] tyle, że zasadność i możliwość tkania cegokolwiek w płytę, to jest b.przemyślana sprawa

To samo dotyczy wiercenia w monolicie - bez przemyślenia nie ma opcji.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Jak tu wlać beton... a inspektor nadzoru to widział? Średnio w domkach grubość stropu monolitycznego wychodzi chyba około 16cm... Bez sensu jest robienie grubszego tylko dla chowania rur...


A tu już wchodzimy w kompetencje projektanta - moja rola to wykonać zgodnie z projektem.
Link do komentarza
Cytat

To, że czegoś nie widzieliście, nie znaczy, że to nie istnieje!
Kanały 75 spokojnie się mieszczą icon_biggrin.gif
Popatrz na zdjęcie, wyszukaj sobie więcej - są też ze skrzynkami rozprężnymi, choć ja nie stosowałem.
Konstruktor zaprojektował całość dopasowaną do rozwiązania.


To (projekt konstrukcji) tak jakby zmienia trochę postać rzeczy - nie sądzisz?
Rozumiem że Ty widziałeś/wykonywałeś konstrukcje stropu monolitycznego bez projektu?


Cytat

Oczywiście nie pisałem nigdzie, że w stropie zaprojektowanym bez wentylacji można wykonać takową.



Czyżby?
Cytat

Jest kilka opcji jej wykonania i od tego którą wybierzesz zależy to kiedy!

- opcja z rozprowadzeniem przewodów w stropie monolitycznym

Pierwsza opcja, jak sam rozumiesz, rozpoczyna się już w trakcie budowy sso


Nie wiem jak tam jest u Was, ale dla mnie w trakcie budowy to nie to samo co na etapie projektu.
Niby taki drobiazg, ale mieć strop na głowie, a mieć go na swoim miejscu to jednak może być różnica... żywotna różnica.
Link do komentarza
Choćby nawet zgodnie z projektem to i tak strop musiałby być grubszy czyli droższy, a za to już projektant nie płaci tylko inwestor. To raz, a dwa ja takie rozwiązania czarno widzę, pytanie czy przy zalewaniu i zagęszczaniu stropu tych rur się nie uszkodzi? wątpię.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Tu brakuje opisu pod rysunkiem... jak spieprzyć..


Z małym sprostowaniem - to pierwsze lepsze zdjęcie z sieci, które pokazałem kiedy zarzucono mi, że coś takiego jak kanały w monolicie nie istnieje! Może poszukaj takiego które będziesz w stanie zaakceptować, a nie dywaguj na temat czy to dobre rozwiązanie, czy złe...?

Link do komentarza
Cytat

Pogubiłem się. Jeśli nie za bardzo można to chować w stropie - no to jak? Jakiś poglądowy rysunek? zdjęcie? Bo na razie zrozumiałem że pokazane zdjęcia z pochowanymi rurami w zbrojeniu nie są dobrym rozwiązaniem


są dobrym, ale, biorąc pod uwagę potrzebę poprawnego usytuowania musi być odpowiednie mięsko stropu, czyli łatwiej jest to przewidzieć dla większych rozpiętości stropu, gdzie i tak grubość jest większa, takie utkanie rur w wieńcu jak na rys powoduje, że to nie jest konstrukcyjnie wieniec, katastrofy pewnie nie będzie, ale moim zdaniem jest to mocno niewłaściwe wykonanie

czyli w tym przypadku - rury powinny być w dystansie od zbrojenia, tak aby otulił je beton, czyli zakładam rury 75mm strop (zakładamy) 160mm => czyli upraszczając na dołem pozostaje 4cm górą 4cm, jeżeli zbrojenie 10-12mm pozostaje max 15 mm betonu dołem pręta i górą pręta; wykonanie takiego stropu to wyzwanie, moim zdaniem nie znajdzie się taka ekipa na rynku kurników => zwiększamy grubość stropu, co za tym idzie jego masę, więc dokładamy zbrojenia, aby to przeniosło

rozumiem, że to w całej płycie występuje "lokalnie" ale jednak

pozostają zaproponowane (na podanej stronie) kanały 51mm, a jaka jest ich cena?
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Rozumiem że Ty widziałeś/wykonywałeś konstrukcje stropu monolitycznego bez projektu?


Nie wiem czy potrafisz czytać czy tylko się domyślasz co kto pisze, ale autor wątku pisał wyraźnie w pierwszym poście:
Cytat

Budowę domu planuję rozpocząć na wiosnę i w tym roku planuję zrobić stan surowy otwarty.
Powinienem jakieś kanały wykonać na tym etapie?
Mam do was pytanko kiedy należy zrobić wentylację mechaniczną?
Pierwotnie w projekcie domu który zakupiłem była wentylacja grawitacyjna ale po dogłębnym przeanalizowaniu plusów/minusów stwierdziłem że wykonam wentylację mechaniczną.


Zdaje się, że to zmiana istotna i wymaga nowego projektu... - masz z tym jakiś problem?
Cytat

Nie wiem jak tam jest u Was, ale dla mnie w trakcie budowy to nie to samo co na etapie projektu.
Niby taki drobiazg, ale mieć strop na głowie, a mieć go na swoim miejscu to jednak może być różnica... żywotna różnica.

widzę, że masz jednak problem z czytaniem ze zrozumieniem - budowa zacznie się może na wiosnę, bo ta zmiana projektu...

Widzę, że dyskusja zmierza do zwykłego końca, więc bawcie się własnymi gronie (może warto byłoby nazwać to inaczej...)
Link do komentarza
Cytat

Z małym sprostowaniem - to pierwsze lepsze zdjęcie z sieci, które pokazałem kiedy zarzucono mi, że coś takiego jak kanały w monolicie nie istnieje! Może poszukaj takiego które będziesz w stanie zaakceptować, a nie dywaguj na temat czy to dobre rozwiązanie, czy złe...?


nikt nie zarzucił, tylko bez znanych warunków brzegowych nie można stwierdzić czy można dać WM w stropie czy nie, nie czepiaj się, bo sam od razu o tym nie wspomniałeś

i nie zmierzaj do zwykłego końca
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem czy potrafisz czytać czy tylko się domyślasz co kto pisze, ale autor wątku pisał wyraźnie w pierwszym poście:

Zdaje się, że to zmiana istotna i wymaga nowego projektu... - masz z tym jakiś problem?
widzę, że masz jednak problem z czytaniem ze zrozumieniem - budowa zacznie się może na wiosnę, bo ta zmiana projektu...


icon_eek.gif
Ale co ma piernik do wiatraka?
Ja odniosłem się do Twojego wpisu i nawet go zacytowałem powyżej żeby nie było wątpliwości.
Jak Tyś to przeczytał, że moja odpowiedź nawiązuje do wpisu autora wątku?
Cytat

masz jednak problem z czytaniem ze zrozumieniem.

- Ty.




Cytat

Czy od razu trzeba szukać błędu albo w przekrojach kanałów albo w grubości stropu?


W tym systemie istnieją jeszcze kanały o średnicy zewnętrznej 63mm. Może przy takiej średnicy konstruktorowi będzie łatwiej taki strop zaprojektować.
Duże rozpiętości o których wspomniał Barbossa mogą tu być pomocne dla uniknięcia podrożenia konstrukcji. Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

...

Zdaje się, że to zmiana istotna i wymaga nowego projektu... - masz z tym jakiś problem?
widzę, że masz jednak problem z czytaniem ze zrozumieniem - budowa zacznie się może na wiosnę, bo ta zmiana projektu...
....


ta zmiana konstrukcji nie jest zmianą istotną (wpływ na istotne parametry budynku - pomijalny), niemniej każdy zdaje sobie sprawę, że wymaga projektu zamiennego wykonanego prze uprawnioną osobę
Link do komentarza
Cytat

Stanisław jak zwykle bardzo elokwentny w temacie, z tym, że na temat to malutko wie, oj malutko, a później będzie lament, żę Strawman to Irbis, bo śmiech ma taki sam



Jużeście rury pozalewali w stropach monolitycznych, jużeście udowodnili, że tak można, malutko wiem, ale nawet nie wiecie jaki dom ma budować założyciel tematu ...
A jeśli ma zamiar postawić tani drewniany domek o powierzchni ok. 90 metrów, na skarpie, na fundamento-garażu, koniecznie ogrzewany piecem węglowym ... Strop drewniany... I jak ma rozprowadzić rury do wentylacji mechanicznej - i nie wiadomo czy z odzyskiem ciepła...
Link do komentarza
Cytat

Z małym sprostowaniem - to pierwsze lepsze zdjęcie z sieci, które pokazałem kiedy zarzucono mi, że coś takiego jak kanały w monolicie nie istnieje! Może poszukaj takiego które będziesz w stanie zaakceptować, a nie dywaguj na temat czy to dobre rozwiązanie, czy złe...?


Mam trochę skrzywienie... zawsze patrzę jak zrobić i możliwie tanio. Przypomina mi się rozmowa z moją siostrzyczką... chwaliła się zaprojektowanym przez siebie udziwnionym domkiem.... na moje pytanie jak go zbudować i za ile? Odpowiedziała ... ja go tylko zaprojektowałem reszta mnie g... obchodzi... icon_wink.gif

dopisałem
Pytanie było po co? ...a nie czy się da

Cytat

... Strop drewniany... I jak ma rozprowadzić rury do wentylacji mechanicznej - i nie wiadomo czy z odzyskiem ciepła...



Strop drewniany jak kratownice dość popularny w Ameryce... icon_wink.gif Edytowano przez an-bud (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Mam trochę skrzywienie... zawsze patrzę jak zrobić i możliwie tanio. Przypomina mi się rozmowa z moją siostrzyczką... chwaliła się zaprojektowanym przez siebie udziwnionym domkiem.... na moje pytanie jak go zbudować i za ile? Odpowiedziała ... ja go tylko zaprojektowałem reszta mnie g... obchodzi... icon_wink.gif


Patron budował swój domek też według własnego projektu, ale wtedy mieliśmy inną zagwozdkę: ma być bez obsługowo i tanio w eksploatacji. Choć nie próbował robić pasywniaka, to zobaczymy jak będzie po uruchomieniu wszystkich "bajerów".

Cytat

Pytanie było po co? ...a nie czy się da


To nie zauważyłeś chyba postu odpowiedź. W nim podałem po co, a nawiasem mówiąc jest tam też podane rozwiązanie wentylacji okapu kuchennego, bez wentylatora, a wydmuch sterowany nadciśnieniem zrealizowanym średnicami przewodów i samą centralą. Jak czytam, że o takich rozwiązaniach decydują instalatorzy, to skóra cierpnie!

Wracając jeszcze do kosztów
- przy rozprowadzeniu w stropie unikamy przeszkód typu ścianka działowa, a bywa że i nośna (rury kosztują i to słono!)
- może się mylę, ale twierdzę, że jeśli mówiąc o kosztach mamy na myśli beton, to coś nie halo
- przy koszcie kilku tys. zł za rozprowadzenie rur w konkurencyjnym systemie koszt nadmiarowego betonu i stali ginie.

Oczywiście wszystko zależy od konkretnego projektu, dlatego podałem dwie możliwości, bo takie są. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
tutaj jest opis takiego rozwiązania - rozprowadzenia kanałów w stropie
http://www.electraplan.pl/produkty/electra...h_w_stropie.pdf
i pisze też
Cytat

Rozwiązanie kanałów i puszek w stropie nie jest rozwiązaniem standardowym i jak każde
wykonanie specjalne kompletowane i dostarczane jest wyłącznie pod wymogi Odbiorcy.



wygląda to ładnie, tylko pozostaje pewnie kwestia ceny...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...