Skocz do zawartości

Pompa Euros AQUA+ czy to sie oplacalo...


Recommended Posts

Witam wszystkich.
W nowo kupionym mieszkaniu o pow.86m2 zainstalowalem pompe ciepla Euros AQUA+ dla cwu no i po tygodniu uzytkowania z przerazeniem stwierdzilem ogromne zuzycie energii tj. ok 1kw na godz pracy pompy przy zadanej temp. 45st i temp. otoczenia ok.15st i tutaj moje pytanie czy ktos z Panstwa ma doswiadczenie z taka sama badz o podobnych parametrach Pc i jak wyglada to u Panstwa bo na moje oko to wychodzi ze wydalem w sumie ponad 10.000tys zl na darmo.Z gory dziekuje za wszelkie info i porady. Edytowano przez hansheiman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Spokojnie.
Zasobnik wody tej pompy ciepła ma pojemność 285l.
Przy założeniu że grzejesz całość zładu od temp. 8-10oC do 45oC (delta "t" = 35-37K) pojemność cieplna zładu to 11,64kWh
COP tej PPCi to 4,2 dla A20/W45, a moc osiągana dla takich parametrów DZ i GZ to 3kW.
Moc grzewcza dla A15/W45 spada do 2,6kW więc pewnie i COP będzie trochę niższy niż 4,0.
Dla podgrzania wody o takiej objętości (przy zachowaniu takiej delty "t") ta PCi powinna zużyć około 2,9kWh w czasie około 4,5 godziny co daje średnie zużycie na godzinę około 0,7kWh.
Ty pisze że zużycie energii wynosi 1kWh na godzinę pracy.
Trochę duża rozbieżność.
Doprecyzuj:
- temperatura otoczenia 15 oC - czy to znaczy że pompa stoi w pomieszczeniu o takiej temperaturze, czy jest to temperatura DZ (powietrza zasysanego);
- jaka jest rzeczywista delta "t", bo oczywistym wydaje się fakt że cały zład nie jest ogrzewany od temperatury wody na poborze;
- czy podczas pracy nie włącza się grzałka dla trybu EXPRES?
Link do komentarza
Bardzo dziekuje za odp.
Temp.otoczenia 15st
Temp.pow.zasysanego nie wiem dlaczgo ale pokazuje 32st.
Temp.skraplania -12st.
Tryb. automode temp.zadana 45st.
Czas ostatniego grzania to 12 godzin /zuzyta energja to ok 13,5kwh /nie wystarczalo cieplej wody dla dwoch osob.
Nie wiem co to jest ta delta T-.....
W kazdym badz razie ewidentnie jest cos nie tak.
Bende wdyieczny za wszelkie sugestije i porady.

Cytat

Tak na marginesie.
Gdyby nie PCi, to zużycie na podgrzanie tej ilości CWU byłoby co najmniej 3 razy większe.


Na podgrzanie ok 200 litrow wody moja PC potrzebowala ok 12 godz i 13.5kwh .....

Cytat

Spokojnie.
Zasobnik wody tej pompy ciepła ma pojemność 285l.
Przy założeniu że grzejesz całość zładu od temp. 8-10oC do 45oC (delta "t" = 35-37K) pojemność cieplna zładu to 11,64kWh
COP tej PPCi to 4,2 dla A20/W45, a moc osiągana dla takich parametrów DZ i GZ to 3kW.
Moc grzewcza dla A15/W45 spada do 2,6kW więc pewnie i COP będzie trochę niższy niż 4,0.
Dla podgrzania wody o takiej objętości (przy zachowaniu takiej delty "t") ta PCi powinna zużyć około 2,9kWh w czasie około 4,5 godziny co daje średnie zużycie na godzinę około 0,7kWh.
Ty pisze że zużycie energii wynosi 1kWh na godzinę pracy.
Trochę duża rozbieżność.
Doprecyzuj:
- temperatura otoczenia 15 oC - czy to znaczy że pompa stoi w pomieszczeniu o takiej temperaturze, czy jest to temperatura DZ (powietrza zasysanego);
- jaka jest rzeczywista delta "t", bo oczywistym wydaje się fakt że cały zład nie jest ogrzewany od temperatury wody na poborze;
- czy podczas pracy nie włącza się grzałka dla trybu EXPRES?


Bardzo dziekuje za odp.
Temp.otoczenia 15st
Temp.pow.zasysanego nie wiem dlaczgo ale pokazuje 32st.
Temp.skraplania -12st.
Tryb. automode temp.zadana 45st.
Czas ostatniego grzania to 12 godzin /zuzyta energja to ok 13,5kwh /nie wystarczalo cieplej wody dla dwoch osob.
Nie wiem co to jest ta delta T-.....
W kazdym badz razie ewidentnie jest cos nie tak.
Bende wdzieczny za wszelkie sugestje i porady.
Link do komentarza
Na pierwszy rzut oka wychodzi że wodę podgrzewa grzałka bezpośrednio energią elektryczną (zużycie energii ~ pojemność cieplna zładu), tyle że grzałka ma mieć 2000W mocy, a czas pracy wskazywałby na grzanie mocą 1000W.
Ale za to idealnie się zgadza zużycie prądu na godzinę pracy urządzenia.
Być może są tam dwie grzałki po 1000W każda.
Coś jest ewidentnie skopane przy podłączaniu.

Wniosek: instalator do powieszania za cohones, bo nie chce mi się wierzyć żeby sama pompa była uszkodzona (całkowicie niesprawna),
choć i to jest możliwe w minimalnym procencie... ale naprawdę w minimalnym.


PS.
Detla "t" to różnica temperatur o jaką urządzenie podgrzewa wodę. icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Spokojnie.
Zasobnik wody tej pompy ciepła ma pojemność 285l.
Przy założeniu że grzejesz całość zładu od temp. 8-10oC do 45oC (delta "t" = 35-37K) pojemność cieplna zładu to 11,64kWh
COP tej PPCi to 4,2 dla A20/W45, a moc osiągana dla takich parametrów DZ i GZ to 3kW.
Moc grzewcza dla A15/W45 spada do 2,6kW więc pewnie i COP będzie trochę niższy niż 4,0.
Dla podgrzania wody o takiej objętości (przy zachowaniu takiej delty "t") ta PCi powinna zużyć około 2,9kWh w czasie około 4,5 godziny co daje średnie zużycie na godzinę około 0,7kWh.
Ty pisze że zużycie energii wynosi 1kWh na godzinę pracy.
Trochę duża rozbieżność.
Doprecyzuj:
- temperatura otoczenia 15 oC - czy to znaczy że pompa stoi w pomieszczeniu o takiej temperaturze, czy jest to temperatura DZ (powietrza zasysanego);
- jaka jest rzeczywista delta "t", bo oczywistym wydaje się fakt że cały zład nie jest ogrzewany od temperatury wody na poborze;
- czy podczas pracy nie włącza się grzałka dla trybu EXPRES?




Cytat

Spokojnie.
Zasobnik wody tej pompy ciepła ma pojemność 285l.
Przy założeniu że grzejesz całość zładu od temp. 8-10oC do 45oC (delta "t" = 35-37K) pojemność cieplna zładu to 11,64kWh
COP tej PPCi to 4,2 dla A20/W45, a moc osiągana dla takich parametrów DZ i GZ to 3kW.
Moc grzewcza dla A15/W45 spada do 2,6kW więc pewnie i COP będzie trochę niższy niż 4,0.
Dla podgrzania wody o takiej objętości (przy zachowaniu takiej delty "t") ta PCi powinna zużyć około 2,9kWh w czasie około 4,5 godziny co daje średnie zużycie na godzinę około 0,7kWh.
Ty pisze że zużycie energii wynosi 1kWh na godzinę pracy.
Trochę duża rozbieżność.
Doprecyzuj:
- temperatura otoczenia 15 oC - czy to znaczy że pompa stoi w pomieszczeniu o takiej temperaturze, czy jest to temperatura DZ (powietrza zasysanego);
- jaka jest rzeczywista delta "t", bo oczywistym wydaje się fakt że cały zład nie jest ogrzewany od temperatury wody na poborze;
- czy podczas pracy nie włącza się grzałka dla trybu EXPRES?




Cytat

Na pierwszy rzut oka wychodzi że wodę podgrzewa grzałka bezpośrednio energią elektryczną (zużycie energii ~ pojemność cieplna zładu), tyle że grzałka ma mieć 2000W mocy, a czas pracy wskazywałby na grzanie mocą 1000W.
Ale za to idealnie się zgadza zużycie prądu na godzinę pracy urządzenia.
Być może są tam dwie grzałki po 1000W każda.
Coś jest ewidentnie skopane przy podłączaniu.

Wniosek: instalator do powieszania za cohones, bo nie chce mi się wierzyć żeby sama pompa była uszkodzona (całkowicie niesprawna),
choć i to jest możliwe w minimalnym procencie... ale naprawdę w minimalnym.


PS.
Detla "t" to różnica temperatur o jaką urządzenie podgrzewa wodę. icon_wink.gif


Moc pomp.750w
1 grzalka 2000w
Woda podlaczona prosto z sieci wodociagowej wiec trudno mi jest powiedziec jaka ma temperature.
Nie daje mi spokoju dlaczego jak widac na zdj.pok.temp.pow zasysanego 40st....
Jesli blad tkwi w instalacij to co to np.moze byc...
Istnieje opcja wylaczenia grzalki moze uzyc ja /tylko czy to jest dozwolone ...
Dzisiejszy pomiar. Temp.wody 45st /275litrow/czas nagrzewania 12godz30min
zuzycie energii dziennie 9.37kwh koszt 5.34zl
Nagrzanie tej samej ilosci wody gazem ok. 1m3gazu koszt ok 3zl
Wiec albo narawde sknocil instalator a jesli nie, to znaczy ze PC firmy Euros to bubel za ciezkie pieniadze. icon_evil.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez hansheiman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...