Skocz do zawartości

Foto Leksykon Budowania


Gość Strawman

Recommended Posts

Skoro można zaproponować, to proponuję.
Mnie interesowałoby poznanie sposobu jak zrobić zaciosy, kiedy belka więźby idzie pod kątem w różnych płaszczyznach, np krokiew koszowa oparta na płatwi. icon_smile.gif Czyli uogólniając temat - stawianie więźby.
Też - jak robić łączenie bali w chałupie z bali.
A najbardziej interesowałyby mnie techniki łączenia elementów drewnianych w małej architekturze, żeby było i solidnie, i ładnie.

...i w jak najprostszy sposób.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Skoro można zaproponować, to proponuję.
Mnie interesowałoby poznanie sposobu jak zrobić zaciosy, kiedy belka więźby idzie pod kątem w różnych płaszczyznach, np krokiew koszowa oparta na płatwi. icon_smile.gif Czyli uogólniając temat - stawianie więźby.
Też - jak robić łączenie bali w chałupie z bali.
A najbardziej interesowałyby mnie techniki łączenia elementów drewnianych w małej architekturze, żeby było i solidnie, i ładnie.



- Więźbę można opracować - ale materiału mamy na książkę icon_smile.gif
- Chałupa z bali... mam na koncie taką trochę prymitywistyczną - a'la chata trapera, ale jest tam kilka ciekawych rozwiązań do wykorzystania... pomyślimy
- Co do małej architektury to trochę Irbis publikował w wątku o altankach - raczej realizujemy solidne konstrukcje, stosując często nietypowe rozwiązania dla estetyki właśnie - jest do zrobienia w długie zimowe wieczory na konkretnym przykładzie .

-

Link do komentarza
Za dużo rozmydlonego tekstu - zdjęcia super. Ale jak pisać to tak fachowo ala majster "tak to kur.. chłopie się robi" A nie w stylu "fachowym aczkolwiek pożądanym efektem tak zastosowanej metody byłoby... " pytanie czy pisane to jest do budowlańców czy do inwestorów-profesorów nauk humanistycznych icon_smile.gif. Ja wiem, że są dylematy "przewagi wełny nad styropianem lub na odwrót" ale jak już opisujesz daną metodę to skup się na 100% technologii wykonania, z minimalną treścią wyjaśnienia.
Zerknij sobie teksty w "Poradniku majstra budowlanego" pisanego w okresie lat 1955-1965. Dla Mnie to jest almanach budownictwa - przejrzyste rysunki, schematy, proporcje składników zapraw.. Chyba wtedy za dużo mieli do odbudowania powojennego, a za mało czasu na pierdoły egzystencjalne.
Poza tym gratuluję inicjatywy.
A książkę wydaj - dlaczego by nie. Dogadaj się z redakcją budujemy dom i wydaj np z ich wydawnictwem.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Za dużo rozmydlonego tekstu - zdjęcia super.


I to jest konkret! Opisy można dopracować - te dwa pierwsze hasła to tylko zajawka z ostatnich realizacji.

Cytat

A książkę wydaj - dlaczego by nie. Dogadaj się z redakcją budujemy dom i wydaj np. z ich wydawnictwem.


Tu będzie problem, bo zdjęcia to mania patrona: nie lubi rozwodzić się z tłumaczeniem jak co zrobić, tylko włącza kompa i pokazuje na przykładach, ale przygotowanie książki = czas, a tak naprawdę to realia zmuszają do podkręcania tempa...

Link do komentarza
Doba jakby miała 30h to moze człowiek by się wyrobił icon_smile.gif. a co za problem z fotkami - Ty dodasz opracowanie tekstu, a patron daje fotki - a w tytule podani obaj autorzy icon_smile.gif. Moim zdaniem taka książka jest potrzebna - bo obecnie mamy tylko technologie" marketingowców i trolli danych grup producentów... i jak tu odsiać ziarno od plew.. Tylko obiektywnym budowaniem.. Ja sam wiem z własnego doświadczenia jakich materiałów budowlanych i gdzie ich więcej nie kupię bez względu na to jaki dane firmy marketing zastosują.. ale ile mnie to kosztowało czasu, nerwów i pieniędzy... lepiej se książkę najpierw przeczytać icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Moim zdaniem taka książka jest potrzebna - bo obecnie mamy tylko technologie "marketingowców i trolli danych grup producentów... i jak tu odsiać ziarno od plew.. Tylko obiektywnym budowaniem.. [...] ale ile mnie to kosztowało czasu, nerwów i pieniędzy... lepiej se książkę najpierw przeczytać icon_smile.gif



Leksykon to pomysł Patrona! Rola forum Budujemy Dom w jego powstaniu też jakaś była, (tak jak np. dziś wątek o budowie drewnianego domu - choć jutro pewnie nie będzie po tym śladu). Stąd pomysł prezentowania sposobu realizacji konkretnych zagadnień w sposób wolny od możliwości manipulacji.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

To żaden leksykon tylko po prostu autopromocja icon_confused.gif


Trafiłeś - z punktu widzenia konkurencji, to po prostu autopromocja, więcej nawet - podcinanie gałęzi na której siedzą!
Interesujące jest jednak: czy może być ona atrakcyjna dla potencjalnego inwestora, który często rezygnuje z usług jakiejkolwiek firmy z najprostszej przyczyny - brak środków! Zabiera się za budowanie sam i żmudnie oddziela ziarno od plew, choćby na tym forum. Cóż może być bardziej oczywistego jak po prostu pokazanie właściwego wykonania!
Z codziennych doświadczeń mogę powiedzieć, że i firmy wykonawcze zajęte przetrwaniem często pozostają w tyle za nowymi standardami, powielając błędy na każdej kolejnej budowie, bo czasu na przedzieranie się przez gąszcz informacji brak...

Gdybyś napisał że Irbis wprowadza w błąd pokazując złe rozwiązania, to rozumiem... ale odnoszę wrażenie że Tobie przeszkadza tylko to, że nie ma tam możliwości rozmydlić meritum. Zawsze możemy dyskutować nad konkretnymi rozwiązaniami, bo i tych jest zwykle kilka do wyboru. Hmm trzeba jednak je znać i rozróżniać, a tu niezbędna jest praktyka!

Cytat

Chętnie poznam Wasze zdanie, choć zdanie niektórych jestem w stanie odgadnąć :bezradny:


Próbkę można obejrzeć tu:
Foto Leksykon Budowania

edit: takie tam Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeżeli mogę coś powiedzieć to to,że to żaden leksykon, takich fotek i rozwiązań w necie jest tysiące i można bez większego wysiłku je znaleźć. Bo znaczenie słowa leksykon to
Cytat

Leksykon (słownik encyklopedyczny, z późn. gr. leksikón[1]) ? uporządkowany zbiór wiedzy ujęty w formie haseł wraz z ich podstawowymi opisami, lub też zawierający wiedzę encyklopedyczną w formie skondensowanej. Jest formą pośrednią pomiędzy słownikiem opisującym hasła czysto definicyjnie, a encyklopedią, zawierającą artykuły bogato opisujące przedstawiane tematy.


A w tym "leksykonie" są fotki i rozwiązania jakie Irbis stosuje i nie mówię tu o tym że to są złe rozwiązania, ale nie jest tom wyrocznią w budowlance a druga sprawa aby wydać leksykon to uważam, że powinien być w trakcie udostępnienia do publicznej wiadomości opracowany co do joty a nie tworzyć go w czasie.
Co niektóre Dzienniki Budów tu na forum mają lepiej opracowana szatę graficzną i opisową rozwiązań. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Jeżeli mogę coś powiedzieć to to,że to żaden leksykon, takich fotek i rozwiązań w necie jest tysiące i można bez większego wysiłku je znaleźć.

hmm...

Cytat

A w tym "leksykonie" są fotki i rozwiązania jakie Irbis stosuje i nie mówię tu o tym że to są złe rozwiązania, ale nie jest tom wyrocznią w budowlance a druga sprawa aby wydać leksykon to uważam, że powinien być w trakcie udostępnienia do publicznej wiadomości opracowany co do joty a nie tworzyć go w czasie.


To tylko kwestia techniczna - jak na razie leksykonu nie ma, jest pytanie czy jest potrzebny.
Co do rozwiązań - właśnie o tym piszę, że stosuje się różne! Nie znaczy to, że można stosować dowolne. Nie wprowadzajmy użytkowników w błąd - nie ma dowolności w sposobie budowania, chyba, że są to opracowania autorskie dla jakiegoś szczególnego przypadku. W zasadzie to co można zobaczyć na podlinkowanej stronie, to podstawy w znacznej części "nienaruszalne" i zdanie mhtyla tego nie zmieni, a może ma za zadanie jak zwykle zamącić obraz. Utrudnić dotarcie do właściwej informacji.
Możemy podyskutować o konkretnych "hasłach" w odrębnych wątkach i wtedy ewentualnie możecie próbować wykazać co nie mieści się w standardach, co jest nieprawidłowe, a co trzeba uznać za kanon, posiadający uzasadnienie w aktualnych specyfikacjach poszczególnych systemów.

Link do komentarza
Cytat

Na słupie ogłoszeniowym?
Jeśli tak, to Redakcja z pewnością wyjaśni kwestię.

edit: cytat


Ale bajbaga napisał, że nie spam tylko tak jakby spam? i ze znakiem zapytania icon_biggrin.gif

Cytat

Co do rozwiązań - właśnie o tym piszę, że stosuje się różne! Nie znaczy to, że można stosować dowolne. Nie wprowadzajmy użytkowników w błąd - nie ma dowolności w sposobie budowania, chyba, że są to opracowania autorskie dla jakiegoś szczególnego przypadku. W zasadzie to co można zobaczyć na podlinkowanej stronie, to podstawy w znacznej części "nienaruszalne" i zdanie mhtyla tego nie zmieni, a może ma za zadanie jak zwykle zamącić obraz. Utrudnić dotarcie do właściwej informacji.
Możemy podyskutować o konkretnych "hasłach" w odrębnych wątkach i wtedy ewentualnie możecie próbować wykazać co nie mieści się w standardach, co jest nieprawidłowe, a co trzeba uznać za kanon, posiadający uzasadnienie w aktualnych specyfikacjach poszczególnych systemów.


Za wiele tych haseł to tam jeszcze nie ma, ale jak już wspomniałeś to podyskutuję a co mi tam icon_smile.gif
Mam rozumieć, że rozwiązania które tam pokazujesz w Twojej/Waszej realizacji są prawidłowe,słuszne i jedyne?
I znowu sam sobie wmawiasz, że ja Cię krytykuję, ale widocznie taka masz już naturę. Co napisałem? ano to
Cytat

rozwiązania jakie Irbis stosuje i nie mówię tu o tym że to są złe rozwiązania

więc co niby jaki obraz mam zamącić? Taki, że napisałem, że jest wiele innych prawidłowych rozwiązań budowlanych dotyczących takiego samego problemu? Może to jest nie prawdą?
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Jest dokładnie tak piszesz.

Nazwa/tytuł "kompendium mojej (autora) wiedzy na temat budowania" lub "moje rozwiązania" (tutaj autor z imienia i nazwiska) byłaby tu zdecydowanie bardziej na miejscu. icon_biggrin.gif


Jani_63 ... czepiasz się jak nie przymierzając mhtyl: przecież to oczywiste - strona znajduje się w określonym miejscu, w ramach większej całości, więc autorstwa rozwiązań nie trzeba daleko szukać! Nie jest tak, że są to jakieś wybitnie autorskie rozwiązania.

Trzeba się zgodzić, że nie koniecznie zastosowano w nich rozwiązania co do których marketing producentów przykłada dużą wagę. Weźmy na to izolacja paroszczelna nie musi być wykonana z membrany za 600 zł rolka, kiedy w zupełności dobrze zastąpi ją folia paroizolacyjna, kilkakrotnie tańsza. Faktem jest jednak informacja podstawowa, że taka paroizolacja jest w danym miejscu potrzebna.
Link do komentarza
Cytat

Jani_63 ... czepiasz się jak nie przymierzając mhtyl: przecież to oczywiste - strona znajduje się w określonym miejscu, w ramach większej całości, więc autorstwa rozwiązań nie trzeba daleko szukać! Nie jest tak, że są to jakieś wybitnie autorskie rozwiązania.


Ale o czym ty piszesz? kto się czepia rozwiązań technicznych jakie proponujesz? Czepiam się a raczej zwróciłem uwagę co i Jani też na nazwę "leksykon" jak dla mnie to żaden leksykon tylko kolejny foto blog budowlany.
Mydlisz oczy ludziom tu czytającym, że My się czepiamy Twoich rozwiązań budowlanych , poniżamy i nie wiem co jeszcze Nam zarzucisz, a wcale to nie jest prawdą, natomiast dla Ciebie jest prawda jedyna słuszna jaka Tobie pasuje. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Ale o czym ty piszesz? kto się czepia rozwiązań technicznych jakie proponujesz?


Ja gdzieś coś takiego twierdziłem?
Konfabulujesz, tylko przeciętny czytelnik nie rozumie po co...

Cytat

Czepiam się a raczej zwróciłem uwagę [...] na nazwę "leksykon"
jak dla mnie to żaden leksykon tylko kolejny foto blog budowlany.


Odpowiadasz na pytanie, którego nie zadawałem...

Cytat

Mydlisz oczy ludziom tu czytającym, że My się czepiamy Twoich rozwiązań budowlanych, poniżamy i nie wiem co jeszcze Nam zarzucisz, a wcale to nie jest prawdą


Sądzisz, że tym słowotokiem narzucisz użytkownikom interpretację tego co piszesz?
Nie piszesz przecież do mnie, nie piszesz też aby przekazać jakąś pozytywną wartość...
Piszesz tak, że nie chce się tego czytać, ale jak czujesz nieodpartą potrzebę, to ja nie jestem w stanie ci tego zabronić zalamka.jpg icon_cry.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...

Kołkowanie to jest jakiś nowy standard,bo nie widziałem (jak do tej pory) ani nie słyszałem o takim kołkowaniu stryro jak u was. Chcieliście zaoszczędzić na kołkach? że na styku jednej płyty z drugą kołkowaliście?
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Kołkowanie to jest jakiś nowy standard,bo nie widziałem (jak do tej pory) ani nie słyszałem o takim kołkowaniu stryro jak u was. Chcieliście zaoszczędzić na kołkach? że na styku jednej płyty z drugą kołkowaliście?


Rozumiem mhtyl'u, że chciałeś zabłysnąć swym bogatym doświadczeniem w zakresie wykonywania izolacji termicznych.... a wyszło jak zawsze!

Co by jednak nie pozostawić cienia wątpliwości:
sposoby montażu łączników zależą od wielu czynników (na przykład zauważ, że nie ma ich w ogóle w odległości ok. 20cm od powierzchni tarasu, bo tam znajduje się izolacja wodochronna), ale można przyjąć ogólną zasadę ich rozmieszczenia w zależności od ilości przyjętej w projekcie pokazaną na rysunku:



Rysunek prezentowany na stronie "Inżynier Budownictwa" w dziale: "Nadzór i odbiór elewacji wykonanej w technologii BSO". Czytaj / oglądaj "Foto Leksykon Budowania", a sporo się będziesz mógł nauczyć i brylowanie na forum, bez takich jak ta - wpadek, gwarantowane icon_cool.gif

edit: kursywa Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Bardzo dobra instrukcja ocieplania tarasu. Z przyjemnością przeczytałem.


Niestety jeszcze niekompletna - będzie ponadto kilka ciekawych elementów systemu, ale to pewnie dopiero późną wiosną.

Już podczas realizacji stropów sygnalizowana była w wątku Dom w Aksamitkach ... konieczność specjalnego podejścia do tych elementów - jeśli wówczas nie weźmiemy pod uwagę różnicy poziomów, to później już niewiele da się zrobić!
Warto przyjrzeć się projektowi w tym zakresie, a później przypilnować wykonawcę aby sobie nie "ułatwił"...

edit: literówki Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Jest co pooglądać to fakt.
Robi wrażenie.
Piękna weranda.

Naprawdę super leksykon powstał.

Nie rozumiem do kogo adresowane jest to pytanie:
Czy uznajesz za użyteczną tę inicjatywę?

Tak - buduję dom
Tak - świadczę usługi budowlane
Nie

Nie buduję domu, nie świadczę usług to mam kliknąć "Nie"?
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Pięknie zrobione i opisane. Pozdrowienia, Strawmanie.


Dzięki PeZecie. Niestety haseł przybywa powoli, bo czasu ekstremalnie brak!
Ale chata z bala będzie! icon_mrgreen.gif
Mało zdjęć z tego okresu więc graficznie skromnie, ale za to mam zapewnienie, że opis nadrobi braki wizualne!

Wzajemnie pozdrawiam
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Jest co pooglądać to fakt.
Robi wrażenie.
Piękna weranda.
Naprawdę super leksykon powstał.


Jeszcze trochę ładnych "rzeczy" przybędzie - w miarę wolnego czasu! icon_mrgreen.gif

Cytat

Nie rozumiem do kogo adresowane jest to pytanie:
Czy uznajesz za użyteczną tę inicjatywę?

Tak - buduję dom
Tak - świadczę usługi budowlane
Nie

Nie buduję domu, nie świadczę usług to mam kliknąć "Nie"?


Teraz wiem skąd ten wynik icon_rolleyes.gif
Ankieta miała odpowiedzieć na pytanie dla kogo inicjatywa jest ciekawa.
Po prostu brakło precyzji i chyba nawet dopisanie do ankiety jeszcze jednej opcji:

"Tak - interesuje mnie tematyka"

nie załatwi definitywnie problemu...
ale gdyby Redakcja mogła taką opcję dopisać to wynik byłby bardziej precyzyjny. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Tak - inicjatywa bardzo użyteczna.


Dzięki - znaczy jest sens tak się bawić icon_mrgreen.gif

Cytat

Myślę, że nawet do tego stopnia by wykorzystać w magazynie BD.
Oczywiście za zgodą autora itp. itd. - pomijam kwestie formalne.


BD ma o niebo większe możliwości od nas - rzesza ekspertów w mig mogła by się uporać z całością tematyki.

U nas odbywa się to na zasadzie "rzeźbienia" w wolnej chwili - stąd hasła przybywają powoli i mało systematycznie.
Inną kwestią jest przygotowanie do konkretnego tematu - z pewnością dużo ciekawiej opowie ktoś, kto na co dzień zajmuje się wąskim zakresem i przerabia wszelkie możliwe "konfiguracje" w krótkim okresie czasu!




Cytat

Tak - buduję dom
Tak - świadczę usługi budowlane
Nie

Nie buduję domu, nie świadczę usług to mam kliknąć "Nie"?



Dzięki Redakcji ankieta została uzupełniona o kolejną opcję:

Tak - interesuję się taką tematyką
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...