Skocz do zawartości

Porównanie "z drewna" a tradycyjny


Recommended Posts

Cytat

Gdyby to była produkcja seryjna, to nie byłoby problemu.



Problem jest w czymś innym.

On ma zakonotowane, że dom drewniany (konkretnie szkieletor) musi być tańszy od "tradycyjnego" (murowańca) - przy czym pod pojęciem "dom", definiuje to co stoi na gotowym fundamencie (płycie, piwnicy).

A odpowiadając wprost - bez względu na materiał konstrukcyjny, przy systemie (całkowicie) zleconym (przez firmę), trudno będzie taki "dom" wybudować za mniej niż 1.500zł/m2 powierzchni całkowitej, za stan "deweloperski" (bez instalacji). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

On ma zakonotowane, że dom drewniany (konkretnie szkieletor) musi być tańszy od "tradycyjnego" (murowańca) - przy czym pod pojęciem "dom", definiuje to co stoi na gotowym fundamencie (płycie, piwnicy).
A odpowiadając wprost - bez względu na materiał konstrukcyjny, przy systemie (całkowicie) zleconym (przez firmę), trudno będzie taki "dom" wybudować za mniej niż 1.500zł/m2 powierzchni całkowitej, za stan "deweloperski" (bez instalacji).

Obawiam się Bajbaga, że się zakałapućkałeś icon_smile.gif
Krytykując wyobrażenia Panbenonium o cenie piszesz jednocześnie, że 1500zł/m2 jest to minimum do osiągnięcia
Czy nie taką w przybliżeniu kwotę podał Panbenonium w trakcie dyskusji? 90m2 x 1500zł = 135 000 zł (ok. 120 000zł)

Cytat

taki dom jaki opisałem, powinien mnie wykosztować ok 120 000 zł. Czyli jak by nie było dwa razy mniej niż 250 000 zł.


Cytat

A dom z drewna zawsze wydawał mi się tańszy w budowie od domu murowanego, więc dla ceny 120 000 zł za mały domek żadna lampka mi się nie zapaliła, bo po prostu (jak już trzeci raz wspominam) nie znam się na domach z drewna. Z tego wszystkiego wychodzi, że dom będzie miał raptem 90 metrów, być może z 15 m tarasu, bo garaż i kotłownia będą fundamentem



edit: Wychodzi na to, że to ja się zakałapućkałem - umknęło mi, że piszesz o m2 powierzchni całkowitej!!! Zwracam honor! :santajump:

edit2:sam już zaczynam mieć wątpliwości icon_rolleyes.gif

Cytat

To dałby radę mi powiedzieć pi razy drzwi z marginesem błędu ile by wyszedł taki dom jak podałem w linku, tylko, że powierzchniowo lekko większy ( gdzieś koło 80 m) ?

Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To dałby radę mi powiedzieć pi razy drzwi z marginesem błędu ile by wyszedł taki dom jak podałem w linku, tylko, że powierzchniowo lekko większy ( gdzieś koło 80 m) ?



Ten dom (z linku) ma około 80m2 powierzchni, a po ewentualnym podniesieniu ściany kolankowej, będzie miał nawet ponad 80m2.

To na t.zw. marginesie icon_lol.gif
Link do komentarza
Cześć Wam

Moi drodzy, jeśli kogoś wprowadziłem w błąd, to najmocniej przepraszam.

Sytuacja wygląda tak:

Obmierzyliśmy nasz dom, wszystkie pokoje, łazienkę, przedpokój itp itd i co następuje:


Do normalnego życia potrzebne by nam było minimum 60 m.kw powierzchni podłóg na dole. Do tego dochodzi TYLKO POŁOWA z 60ciu metrów na górze, gdyż chcemy mieć otwartą więźbę dachową WIDZIANĄ Z DOŁU. Czyli jednym słowem użytkowe poddasze będzie tylko 50 procentowe, będzie tam jedynie sypialnia i garderoba.

Coś w tym stylu:



Z tym, ze chcemy schody tradycyjne, drewniane, oparte na ścianie. Na zdjęciu oczywiście dom jest o wiele większy niż taki jak my chcemy.

Powierzchnia domu nie jest jakaś pokaźna, bo w sumie teraz mamy podobną i mając na poddaszu 2 pokoje, z jednego nawet nie korzystamy, więc bez sensu jest mieć coś na wyrost.
Link do komentarza
Bajbaga, piszę to już trzeci albo czwarty raz. Mnie interesuje JAK NA RAZIE cena takiego domu. Domu = tego co będzie stało na fundamencie. Fundament to osobna kwota, kotłownia też, wszelkie inne podjazdy i udziwnienia nie wchodzą w tą kwotę. Mnie interesuje to co będzie stało na fundamencie. Ile to będzie kosztowało.

Jani, oczywiście, że liczone po podłodze. Teraz mam dokładnie taką samą sytuację i oczywiście przez skos dachowy mam mniejszą "powierzchnię użytkową", ale większa jest mi do niczego nie potrzebna. Ja w sypialni pojawiam się dwa razy w ciągu dnia: rano jak wstaję i wieczorem jak idę spać.

Ocieplenie dachu - normalnie. Standardowe ocieplenie, plus (od wewnątrz) płyta OSB+boazeria. Jak masz lepszy pomysł, to pisz.

Póki co mam jeszcze pomysł na kominek - będzie stał centralnie na środku domu, obłożony szamotem, na to kamieniem. Będzie stanowił dodatkowe źródło ciepła. Jako główne cały czas się zastanawiam, dlatego też jestem trochę ciekawy co byście zaproponowali przy tak mały metrażu. Z początku byłem nastawiony na węgiel z podajnika, ale coraz bardziej się nad tym zastanawiam, czy nie pójść w coś innego. Z tym, że (jak już wspomniałem) całość inwestycji chciałbym zakończyć bez kredytu, więc to też jest dla mnie wyznacznik. Edytowano przez Panbenonium (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ocieplenie dachu - normalnie. Standardowe ocieplenie, plus (od wewnątrz) płyta OSB+boazeria. Jak masz lepszy pomysł, to pisz.


Cytat

Do tego dochodzi TYLKO POŁOWA z 60ciu metrów na górze, gdyż chcemy mieć otwartą więźbę dachową WIDZIANĄ Z DOŁU


Sam pisałeś, że chcesz mieć widoczna więźbę, więc nie dziw się że Jani o to zapytał.
Doradzałem abyś pisał bardziej szczegółowo, bo jak sam widzisz pewne nie domówienia sprowadzą się do pewnych nieporozumień icon_smile.gif
A ta otwarta przestrzeń to nazywa się antresola. icon_cool.gif

Cytat

Z początku byłem nastawiony na węgiel z podajnika, ale coraz bardziej się nad tym zastanawiam, czy nie pójść w coś innego. Z tym, że (jak już wspomniałem) całość inwestycji chciałbym zakończyć bez kredytu, więc to też jest dla mnie wyznacznik.


Piec z podajnikiem to jak słusznie zauważyłeś nie jest dobrym pomysłem, jeżeli chcesz tanio to proponuje Ci uniwersala tzw śmieciucha górnokanałowy w którym mógłbyś palić również miałem.
Wspomniałeś już kilka razy, że chcesz dom wybudować bez kredytu, a jaka kwota dysponujesz lub będziesz dysponował na ten cel?
Link do komentarza
Zależy od tego za ile kupię działkę. Ale CHCIAŁBYM się zamknąć w 20 000 zł za fundament i już tak na wyrost 150 000 zł za dom. Między innymi dlatego też liczę, że przez budowę tylko połowy poddasza, ten koszt będzie mniejszy niż "standardowe poddasze".

Oczywiście, jeśli coś pójdzie drożej, to po prostu zrobi się tylko rzeczy pilne i wymagające zrobienia na od razu (jak np. dach, okna drzwi, ogrzewanie) a z resztą się poczeka na zastrzyk gotówki.

Piec górnego ani dolnego spalania raczej nie wchodzi w grę. Główne źródło ciepła MUSI być niezależne od rąk mojej starej. Musi jednym słowem (coś jak perpetum mobile) działać samo co najmniej kilka dni. Edytowano przez Panbenonium (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

a co Redakcji do tego ????
Irbis się obraził z tego co pamiętam , a nie dostał dożywotniego banana .


Ano to, że ma możliwość sprawdzić czy pisane jest z jednego miejsca i ewentualnie z jednego kompa.
Irbis nie dostał bana, ale zaoferował się, że więcej tu pisał nie będzie i słowa danego dotrzymuje, ale zaglądać, zagląda a pisze pod innym nickiem.

Cytat

Zależy od tego za ile kupię działkę. Ale CHCIAŁBYM się zamknąć w 20 000 zł za fundament i już tak na wyrost 150 000 zł za dom.

Oczywiście, jeśli coś pójdzie drożej, to po prostu zrobi się tylko rzeczy pilne i wymagające zrobienia na od razu (jak np. dach, okna drzwi, ogrzewanie) a z resztą się poczeka na zastrzyk gotówki.

Piec górnego ani dolnego spalania raczej nie wchodzi w grę. Główne źródło ciepła MUSI być niezależne od rąk mojej starej. Musi jednym słowem (coś jak perpetum mobile) działać samo co najmniej kilka dni.


20 tys na fundament? braknie, dolicz co najmniej 40 tys biorąc pod uwagę, że chcesz mieć piwnicę, a jeszcze nie wiadomo jaką niespodziankę sprawi Ci grunt jak zrobisz odkrywkę.
Co do ogrzewania to przy zasypie miałem takie pieca jedna doba wystarczy bez dokładania, ale i gdyby to nie odpowiadało to prąd ewentualnie na gaz.
Link do komentarza
Cytat

Główne źródło ciepła MUSI być niezależne od rąk mojej starej. Musi jednym słowem (coś jak perpetum mobile) działać samo co najmniej kilka dni.



Czyli pompa ciepła - instalujesz, zapominasz. icon_mrgreen.gif (koszty nie są aż tak wielkie) - nawet mając na uwadze to, że ta "pusta przestrzeń" raczej wymaga ogrzewania podłogowego.
Link do komentarza
Cytat

Tak pe es, to jeśli to mocno rzutuje na cenę, to wolałbym dach z gontu. Wydaje mi się lepszy pod względem izolacyjnym.


Najlepszym izolatorem jest poniekąd strzecha.
Pełne deskowanie + dachówka ceramiczna.
Gont to papa więc izolacyjności to ja w nim nie widzę żadnej.
Link do komentarza
Cytat

Ocieplenie dachu - normalnie. Standardowe ocieplenie, plus (od wewnątrz) płyta OSB+boazeria. Jak masz lepszy pomysł, to pisz.


To się trochę kłoci z tym co piszesz powyżej, albo ja czegoś nie zrozumiałem w określeniu otwarta więźba?
Bo dla mnie otwarta więźba to widoczne od dołu krokwie i deski pokrycia. W takim układzie izolacja nakrokwiowa się kłania.
Można oczywiście to wszystko zabudować tak jak chcesz i zrobić poniżej imitację więźby, ale to dodatkowe koszty.

Co do ogrzewania, to jak pisałem wcześniej, przesuń część kwoty np. z wykończeniówki na dodatkową izolację i montuj najtańsze chyba jeśli idzie o koszty montażu ogrzewanie elektryczne.
Przy takiej powierzchni, dobrze zaizolowanym domu i przy kosztach ogrzewania na jakie się godzisz w tej chwili spokojnie to udźwigniesz. Ba, będą one najprawdopodobniej znacznie niższe niż zakładasz obecnie dla węgla.
Zyskujesz system zapewniający pełny komfort komfort w użytkowaniu i pełne sterowanie.
Link do komentarza
Cytat

mhtyl:

Moja piwnica, to będzie garaż z kotłownią. Jednocześnie będzie to fundament dla domu. Mówisz, że to wyjdzie razem 60 000 zł ?

Bajbaga, pompa ciepła za droga jak dla mnie. To już wolałbym podajnik.


Nie zapominaj, że chcesz to stawiać na skarpie. Bajbaga to Ci przypomniał, a ja o tym pamiętałem dlatego napisałem 20 tys X 3.
Zapomnij o piecu z podajnikiem, szkoda pieniędzy i Twojej pracy przy tym piecu. Pisząc o pracy mam na myśli nie tylko dokładanie ale całą obsługę z nim związaną. Np jak zerwie klina na ślimaku pod Twoja nieobecność to Twoja połówka co zrobi? siądzie i będzie płakać zapewne.
Link do komentarza
Jani,

Co do dachu, to dokładnie takie coś mam na myśli jak piszesz. Boazeria nie jest jakoś specjalnie droga, droższe będą imitacje krokwi. Ale jak na tak mały dach, to nie będzie to jakaś skandalicznie wielka kwota.

Dodatkową izolację - co masz na myśli ? Grubsza warstwa wełny, czy np. druga warstwa ?

Co do ogrzewania, to jakbyś to widział ? Na dwie taryfy i grzać w nocy, żeby oddawało w dzień ? Podłogowe, zatopione w betonie na posadzce na parterze ?
Link do komentarza
Cytat

mhtyl:

Moja piwnica, to będzie garaż z kotłownią. Jednocześnie będzie to fundament dla domu. Mówisz, że to wyjdzie razem 60 000 zł ?

Bajbaga, pompa ciepła za droga jak dla mnie. To już wolałbym podajnik.




piszesz kolego za droga ?
a na starcie chcesz sobie koszty eksploatacyjne wywindować - jak mawiają oszczędzają bogaci

co do wysokiego salonu - żeby jako tako to wyglądało to i tak musi być większy niż wyższy bo będzie wyglądał za niczym ( moje subiektywne zdanie )
w parterówce obnizona kuchnia + reszta i salon do więźby będzie wyglądał inaczej niź w tym samym budynku z dodanym piętrem.
do tego w tych niższych już dawno masz ukrop a salon nadal niedogrzany .
wiem że jak się chce to się ma - ale z jednej strony chcesz ciąć koszty - tnąc przy okazji cięcie kosztów eksploatacji .
już nie wspomnę o jakowymś remoncie w salonie . zamiast "drabinki" rusztowanko .
sorki przekombinowane w/g mojej oceny

Cytat

Ano to, że da nam to satysfakcję że go rozgryźliśmy, znaczy się zdemaskowaliśmy icon_biggrin.gif



i bez tej satysfakcji żyje mi się nieźle Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tak pe es, to jeśli to mocno rzutuje na cenę, to wolałbym dach z gontu. Wydaje mi się lepszy pod względem izolacyjnym.


Pokrycie dachu to nie izolacja. Możesz nim podciągnąć co najwyżej czwarte miejsce po przecinku. icon_biggrin.gif

PS.
I jeszcze jedna myśl mi przyszła do głowy.
Ty zakładasz 30m2 dla garażu i kotłowni mieszczącej piec z podajnikiem. O składzie opału już nawet nie wspominam.
To się nie uda, chyba że ma to być garaż dla motocykla.
Link do komentarza
Cytat

Dodatkową izolację - co masz na myśli ? Grubsza warstwa wełny, czy np. druga warstwa ?

Co do ogrzewania, to jakbyś to widział ? Na dwie taryfy i grzać w nocy, żeby oddawało w dzień ? Podłogowe, zatopione w betonie na posadzce na parterze ?


Dodatkowa izolacja to znaczy inna grubość niż zakładasz.
Dla szkieletora układ dwuwarstwowy byłby optymalnym (wypełnienie konstrukcji + 10(nimmum) - 15cm styropianu).
Przy chęci korzystania z dobrodziejstwa taryfy G12 musisz zapewnić wylewkę o odpowiedniej masie (akumulacji co w przypadku podpiwniczenia może być utrudnione, aczkolwiek nie niemożliwe.
Poza tym szkieletor jest domem o bardzo małej akumulacyjności, więc sam jako taki ciepła nie trzyma,a właściwie ciepłem nie promieniuje, bo jako termos do zatrzymania ciepła sprawdza się bardzo dobrze.
Dodatkowo podłogówka (u Ciebie) będzie miała ta przewagę nad grzejnikami, że zapewni komfort cieplny dla salonu który będzie otwarty między kondygnacyjnie.
Grzejniki będą całkiem niepotrzebnie "pompować" ciepło pod sufit (konwekcja), a ten będzie wysoko.


Cytat

A w sumie teraz mam garaż 15 m.kw


Jak mi jeszcze napiszesz że ten garaż przy tej powierzchni jest komfortowy, to ja ci odpowiem że


... masz Matiza icon_lol.gif
Link do komentarza
To wg Ciebie jak powinien wyglądać przekrój ściany. Napisz mi proszę to+jakbyś widział podłogę. Po świętach pójdę z tym do gościa od domów drewnianych u mnie w mieście i zobaczymy czy on jest bardziej budowlańcem, czy bardziej znachorem icon_smile.gif

Podłogówka determinuje użycie na parterze glazury ? Bo szczerze chciałbym uniknąć glazury.

Ps. Garaż komfortowy nie jest. Służy tylko w sumie jako pojemnik dla samochodu. Miejsca na zrobienie czegokolwiek tam nie ma. Edytowano przez Panbenonium (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Doradzałem abyś pisał bardziej szczegółowo, bo jak sam widzisz pewne nie domówienia sprowadzą się do pewnych nieporozumień icon_smile.gif A ta otwarta przestrzeń to nazywa się antresola. icon_cool.gif


Mhtylu, proszę zastanów się co piszesz. :bezradny:
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Bajbaga, piszę to już trzeci albo czwarty raz. Mnie interesuje JAK NA RAZIE cena takiego domu. Domu = tego co będzie stało na fundamencie. Fundament to osobna kwota, kotłownia też, wszelkie inne podjazdy i udziwnienia nie wchodzą w tą kwotę. Mnie interesuje to co będzie stało na fundamencie. Ile to będzie kosztowało.


Nie irytuj się na nas - cena wybudowania takiego domu o jakim piszesz zależy od wielu czynników, a wybranie któregokolwiek z nich determinuje zastosowanie kolejnych rozwiązań. Bez projektu (głównych założeń co do konstrukcji, izolacji, ogrzewania) trudno wróżyć, ale jak widzę jesteśmy na dobrej drodze i zaczynasz zmieniać zdanie icon_biggrin.gif

Na przykład - kiedy chcesz zastosować poddasze częściowo zabudowane z otwartą przestrzenią w pozostałej części (brak pełnego stropu), to z góry trzeba założyć dodatkowe ocieplenie dachu - tak na moje oko 25cm będzie na granicy, a przydałoby się więcej. To z kolei determinuje zastosowanie także izolacji na krokwiowej (jeśli chcesz mieć widoczną konstrukcję, niechby nawet i stylizację)

Cytat

Ocieplenie dachu - normalnie. Standardowe ocieplenie, plus (od wewnątrz) płyta OSB+boazeria. Jak masz lepszy pomysł, to pisz.


Będzie ciemno - zamiast boazerii pomiędzy krokwie (imitację krokwi) płyta GK, tak jak na zdjęciu.

edit: antresola icon_smile.gif Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To wg Ciebie jak powinien wyglądać przekrój ściany. Napisz mi proszę to+jakbyś widział podłogę. Po świętach pójdę z tym do gościa od domów drewnianych u mnie w mieście i zobaczymy czy on jest bardziej budowlańcem, czy bardziej znachorem icon_smile.gif

Podłogówka determinuje użycie na parterze glazury ? Bo szczerze chciałbym uniknąć glazury.


Nie wiem co Ci da rozmowa na tym etapie z wykonawcą, ale jeśli lepiej się przez to poczujesz to idź.
Ściana zewnętrzna
-obłożenie K-G, półwałek;
-paroizolacja;
- szkielet z izolacją termiczną z wełny mineralnej jako wypełnienie konstrukcji nośnej 14-18cm, ale to określi konstruktor szczegółowo;
- płyta OSB;
-wiatroizolacja;
-10 -15cm styropianu
-tynk lub półwałek.

Strop nad piwnicą powinien być na takiej wysokości żeby była mozliwość zaizolowania go do spodu warstwą 12-15cm styropianu, ze wskazaniem na 15cm.
Na stropie wylewka grzewcza.
I tu pojawia się zagwozdka;
- bo jeśli dom przez kilka godzin na dobę będzie bez mieszkańców to może warto rozważyć ogrzewanie bardziej dynamiczne (wylewka anhydrytowa),
- a jeśli nie to jastrych pogrubiony do 10-12cm dla zapewnienia odpowiedniej akumulacji.
Ale tu z kolei kłania się wybór wytwornicy ciepła, bo przy powietrznej pompie ciepła może to nie mieć sensu (pogrubienie powyżej 7-8cm).
Ale przy gruntowej już tak... podobnie jak przy ogrzewaniu elektrycznym i taryfie G12.

Dobra izolacja podłogi zapewni odpowiednie ukierunkowanie strumienia ciepła przez co wykończenie inne niż glazura będzie równie dobrze oddawało ciepło do pomieszczenia, ale też musi być dostosowane go ogrzewania podłogowego.
Link do komentarza
Cytat

To wg Ciebie jak powinien wyglądać przekrój ściany. Napisz mi proszę to+jakbyś widział podłogę. Po świętach pójdę z tym do gościa od domów drewnianych u mnie w mieście i zobaczymy czy on jest bardziej budowlańcem, czy bardziej znachorem icon_smile.gif

Podłogówka determinuje użycie na parterze glazury ? Bo szczerze chciałbym uniknąć glazury.


pomału zaczynam zakładać że budynek będzie naprawdę termosem
promiennik

opcja podłogówki niskotemperaturowej bez kotłowni
nie ma wymogu kafli

edit - literówka Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Co do dachu, to na pewno będzie boazeria. Bielona i woskowana, widziałem taką podłogę i jest jasne, ale nie białe.



Jani, ja to bym bardziej widział tak:

- półwałek;
- OSB
-paroizolacja;
- szkielet z izolacją termiczną z wełny mineralnej jako wypełnienie konstrukcji nośnej 14-18cm, ale to określi konstruktor szczegółowo;
- OSB;
-wiatroizolacja;
-10 -15cm styropianu
-tynk lub półwałek.

Co do stropu, to może teriva (bo ma komory, co dodatkowo zaizoluje ) i na terivę styropian 15 cm i na to wylewka grzewcza ?

Muszę poczytać o tej pompie powietrznej, no ale wtedy odpada podłogówka.
Link do komentarza
Cytat

Mhtylu, proszę zastanów się co piszesz. :bezradny:


Weź może w swoim leksykonie to opisz co to jest ta otwarta przestrzeń.
I nie rób z siebie pośmiewiska, bo jak takie będą hasła w twoim leksykonie to tylko współczuć tym co będą bazować i brać przykład z owego "leksykonu" icon_biggrin.gif
A swoja wrodzoną niechęć do mnie zachowaj dla bliższych z rodziny.
A wg twojego nazewnictwa to jak to się nazywa? Nie wiesz? to Ci podpowiem zdjęciem (tym samym co autor pokazał wyżej) oraz linkami w których ta fotka pochodzi.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&a...1PzNiR-Q3Qdhwmw

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&a...J0sgHrqP-5JiEGg
a jakby było mało to jeszcze na dokładkę
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&a...s2g_gqk5Vok3itQ





Cytat

Do normalnego życia potrzebne by nam było minimum 60 m.kw powierzchni podłóg na dole. Do tego dochodzi TYLKO POŁOWA z 60ciu metrów na górze, gdyż chcemy mieć otwartą więźbę dachową WIDZIANĄ Z DOŁU. Czyli jednym słowem użytkowe poddasze będzie tylko 50 procentowe, będzie tam jedynie sypialnia i garderoba.

Coś w tym stylu:



Z tym, ze chcemy schody tradycyjne, drewniane, oparte na ścianie. Na zdjęciu oczywiście dom jest o wiele większy niż taki jak my chcemy.


I dla jasności i wiadomości Pana Od "Leksynkonu" nie musiałem się posiłkować netem aby znaleźć że to antresola.

Cytat

Na przykład - kiedy chcesz zastosować poddasze częściowo zabudowane z otwartą przestrzenią w pozostałej części (brak pełnego stropu), to z góry trzeba założyć dodatkowe ocieplenie dachu - tak na moje oko 25cm będzie na granicy, a przydałoby się więcej. To z kolei determinuje zastosowanie także izolacji na krokwiowej (jeśli chcesz mieć widoczną konstrukcję, niechby nawet i stylizację)


Będzie ciemno - zamiast boazerii pomiędzy krokwie (imitację krokwi) płyta GK, tak jak na zdjęciu.

edit: antresola icon_smile.gif


Wiesz co, po tym wpisie to zasługujesz raczej na miano błazna forumowego niż doradcę. I mam tu na myśli ową otwartą przestrzeń niezabudowaną którą tak wyśmiewasz, że to antresola. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jak zrozumiałem z filmiku, maty pod panele podłogowe kładzie się na surową podłogę, na to przychodzi ta mata na podczerwień i na matę od razu panel, tak ?

Trochę niepewnie wygląda połączenie kabla z matą, lepiej by to na konektory zrobili.


wygląda może i niepewnie
ale tak tylko wygląda icon_smile.gif po zaprasowaniu jest ok
warstwy jak przy kładzeniu panela
folia /pianka/ promiennik / folia (uzupełniłem) / panel
Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
się poświątecznie przywitam
i napiszę tak:
Panowie bardziej niż wasze wzajemne prostowanie interesuje mnie prostowanie/ poszerzanie kąta widzenia zakładającego temat.
jeżeli już koniecznie musicie sprawy wyjaśniać do końca nie pozostawiając niedomówień to przenieście się na PW - proszę .
Tak przy okazji Leondo fajnie by było gdyby te zielone pola świeciły mi się tylko za faktycznie skuteczne rady , a nie tzw. mądrość życiową - tak bym wolał - dziękuję


jestem ciekaw jak lektura pomp i promienników Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Moi drodzy, a jeszcze tak przewrotnie zapytam, co z ociepleniem takiego garażu pod względem drzwi na zewnątrz i drzwi do domu ? Sam taki garaż też warto grzać, czy niekoniecznie ?

Jak na razie to wymyśliłem tyle, że ogrzewanie DOBRZE BY BYŁO, żeby było "na wodę" bo chciałbym wpiąć w obieg wody stary piec, gdyż warto mieć jakieś ogrzewanie niezależne od prądu. A że taki piec to koszt złomu, to aż żal tego nie wykorzystać. Następny żal to to, że na działce mam masę drzew (jak widać na zdjęciach z innego tematu), więc można je także wykorzystać do ogrzania domu.

Oczywiście do tego kominek.

A nad głównym źródłem ogrzewania cały czas się zastanawiam.

Gdybyście mieli polecić promienniki a pompa powietrzna, to co byście polecili i dlaczego akurat to ?
Link do komentarza
Cytat

Moi drodzy, a jeszcze tak przewrotnie zapytam, co z ociepleniem takiego garażu pod względem drzwi na zewnątrz i drzwi do domu ? Sam taki garaż też warto grzać, czy niekoniecznie ?

Jak na razie to wymyśliłem tyle, że ogrzewanie DOBRZE BY BYŁO, żeby było "na wodę" bo chciałbym wpiąć w obieg wody stary piec, gdyż warto mieć jakieś ogrzewanie niezależne od prądu. A że taki piec to koszt złomu, to aż żal tego nie wykorzystać. Następny żal to to, że na działce mam masę drzew (jak widać na zdjęciach z innego tematu), więc można je także wykorzystać do ogrzania domu.

Oczywiście do tego kominek.

A nad głównym źródłem ogrzewania cały czas się zastanawiam.

Gdybyście mieli polecić promienniki a pompa powietrzna, to co byście polecili i dlaczego akurat to ?


U mnie brama garażowa ocieplona, drzwi do domu nie posiadam z garażu bezpośrednich, garaż nieogrzewany. Wszystko zdaje egzamin i niczego bym nie zmieniał.

Jak wspomniałem mam ogrzewanie elektryczne. Jako dodatkowe ogrzewanie mam kominek z DGP grawitacyjnym. Takie połączenie polecam jest tanio i bezawaryjnie.


Układ grzewczy hydrauliczny to zawsze droższe i bardziej skomplikowany pod względem eksploatacyjnym układ i w obecnych czasach posiada pompę która jest zależna od prądu . Jeżeli zrobisz zwykłe co bez podłogówek to może i faktycznie obejdziesz siebez pompy ale to tak cofnięcie się o jakiś 200 lat w rozwoju. Poza tym przy budowie maleńkiego domku jaki planujesz i jego zwartej bryle robienie centralnego wodnego jest pozbawione sensu i logiki zupełnie. Wystrczy kominek powietrzny bez DGP i jako dodatkowe ogrzewanie ogrzewanie elektryczne.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

A nad głównym źródłem ogrzewania cały czas się zastanawiam.
Gdybyście mieli polecić promienniki a pompa powietrzna, to co byście polecili i dlaczego akurat to ?


Obie metody mają swoje wady i zalety. Musiałbyś przemyśleć tę kwestię z ich uwzględnieniem.
Na przykład ogrzewanie pompą powietrze-powietrze to ruch powietrza, który może przeszkadzać (mi nie przeszkadza).
Promienniki będą bezużyteczne w lecie - aby chłodzić musiałbyś dodatkowo coś instalować (co? klimę powietrze-powietrze icon_wink.gif ...
Ciekaw jestem doświadczeń Gawła w tym zakresie.

Z moich doświadczeń wynika, że przy niewielkiej powierzchni do ogrzania (te przykładowe 80m2) pompa powietrze-powietrze zdaje egzamin. U Ciebie trzeba uwzględnić raczej przestrzeń (otwarta część dzienna) czyli m3 do ogrzania.
Link do komentarza
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×
×
  • Utwórz nowe...