Skocz do zawartości

Komin z cegły pełnej


Recommended Posts

Pojawił się problem na budowie...
Murarz wymurował mi kominy na 8m w górę z cegły pełnej...
I tak - jeden jak przechodzi przez strop na 3m to ma dylatacje z wełny ognioodpornej 2cm, ale przez jego środek idzie za zbrojona belka nośna w kanale wentylacyjnym.. więc nie ma prawa tam się nic chwiać.
Wiosną od poziomu stropu komin był dociągnięty do poziomu krokwi i nic się nie chwiało przez ten czas..
Teraz pociągnięty jest 2,5m w górę i "podobno widać jak się chwieje" - ja tego nie widziałem na własne oczy.
Ojciec był obecny przy murowaniu, ale mówił że nic się nie chwieje tylko "rusztowanie się chwieje" i daje takie złudzenie, ale jak jest problem, to się deskowaniem połaci dachu go usztywni... mówi to facet który 30 lat firmę budowlaną prowadził i nie takie roboty miał pod sobą ( kościoły, szkoły etc... )
Dla mnie to jakaś paranoja jest by deską komin usztywniać.. a jak usłyszałem, że najwyżej da się klamry stalowe skręcane śrubami.. to ja wymiękłem... To jest nowo wymurowany komin !
Mówiłem, że wymuruję go na wiosnę sam, ale ojciec się uparł, że po co czekać... no i mam bigos świąteczny..


Dla mnie logiczne przyczyny chwiania mogą być dwie
1) Złe przewiązanie cegieł pełnych - nie wiem jakby to murarz miał spierniczyć, ale tak to widzę, albo na cegle była niewidoczna warstwa lodu, albo i widoczna ale murarz to olał i murował na tym.., podobno było przykrywane po robocie by nic nie napadało na cegłę..
2) Zamarzła zaprawa i nie przewiązało w któreś warstwie - nie wiem jak to możliwe by było, bo podobno dawali środek do -10'C i zaprawa zarąbiście mocna wyszła.. a i temperatur jakiś poniżej -5'C nie było
Albo jedno i drugie - murarz spierd...ł i zaprawa zamarzła...

Co zrobić ?
Jak sprawdzić poszczególne warstwy zaprawy czy "trzymają"

Jak stwierdzić czy się chwieje ? Wiatrów dużych teraz nie było w okolicy...
A jak się chwieje to jakie są normy tych odchyłów, czy w ogóle są ?

A rozbierać dobry komin bo coś się komuś przewidziało...
Z drugiej strony ryzykować, by któregoś pięknego dnia rypnął niespodziewanie..
Czekam na porady...

Oparłbym się o niego... ale jak mają runąć 2 tony na strop w dodatku przez krokwie i rusztowanie na którym bym stał...
Noż kurde balans

Co robić ?

Chwieje się ten podobno co go tutaj jeszcze nie widać ( stan od wiosny) - ten drugi stoi normalnie - ale był murowany w dodatnich temperaturach przez tego samego murarza..
Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ze zdjęć wynika,że komin chyba za chudy - powinien być na dwie cegły (51 cm). Jak jest w projekcie? Co do zaprawy - można sprawdzić twardość i przyczepność próbując ją wyskrobać. Czy się chwieje? Otynkować dolny odcinek wzdłuż dłuższych boków i zobaczyć po pewnym czasie czy zaprawa popękała. Niemniej nawet przy prawidłowej budowie komina nie ma gwarancji, że przy huraganowym wietrze nie przewróci się, gdyż ma on dużą wysokość i długość przy niewielkiej grubości.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Jak stwierdzić czy się chwieje ? Wiatrów dużych teraz nie było w okolicy...
A jak się chwieje to jakie są normy tych odchyłów, czy w ogóle są ?

A rozbierać dobry komin bo coś się komuś przewidziało...
Z drugiej strony ryzykować, by któregoś pięknego dnia rypnął niespodziewanie..
Czekam na porady...

Chwieje się ten podobno co go tutaj jeszcze nie widać ( stan od wiosny) - ten drugi stoi normalnie - ale był murowany w dodatnich temperaturach przez tego samego murarza..



Patrząc na wykonanie powiem tak: wyluzuj, będzie dobrze!
Komin o wysokości ponad 5m od stropu, nieotynkowany ma prawo "bujać" się pod naciskiem, bądź parciem wiatru.
Wachnięcia to są minimalne (liczone w mm), ale dają się zarejestrować kiedy przyłożysz rękę.
Ważne aby nie stał za długo swobodnie - należy usztywnić nabijając tymczasowo łaty na krokwie wokół komina.
Tak jak mówi majster - deskowanie usztywni (ja do deskowania przykręcam dodatkowo łaty od spodu!).



Link do komentarza
Ja mam komin murowany z cegły pełnej i z "systemowej" zaprawy i też na początku było takie wrażenie. Teraz, po usztywnieniu deskami i przykryciem dachówkami ja tego już nie czuję. To dość dziwne, ale podobno normalne icon_smile.gif Murarze też mnie uspokajali, że takie rzeczy na tym etapie budowy mogą się dziać. Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
No i dałem se na luuz - dzisiaj u Mnie mocno wieje... a komin stoi - podobno to bujanie było spowodowane jeszcze twardnięciem zaprawy - zaprawa ma prawo twardnieć nawet do 90 dni ( przy zaprawie klinkierowej )
U mnie klinkieru nie ma, jest cegła pełna licowana, ale brązowy pigment do zaprawy był dawany, więc jak na razie wszystko gra tzn stoi..
Zdjęcia z dzisiaj.. te wcięcia w kominie to cegła nad krokwiami była wysunięta pod obróbki blacharskie i przycięta szlifierką.
Robione telefonem ale nie widze żadnych pęknięć
Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
ja na wiosnę będę kładł dachówkę i komin mam właśnie z cegły pełnej i przyznam, że jestem naprawdę bardzo zadowolony icon_smile.gif wszyscy mnie do tego namawiali mówiąc o tym, że jego żywotność jest znacznie większa i wydaje mi się, że mieli rację, teraz właśnie wybieram dachówkę i widząc dużo pozytywnych opinii dla ceramicznej dachówki Creatona zaczynam się skłaniać w jego stronę icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
    • Dopiero za dwa miesiące będą kopane traktor bardzo duży co pole obok orał jeździł po niej cięższy od kopary i dobrze się trzyma 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...