Skocz do zawartości

ocieplenie poddasza/ pomieszczenie mieszkalne


Recommended Posts

Mieszkam w domu oddanym do użytkowania w 1949 r. Ściana zewnętrzna na parterze ma grubość ok. 60 cm (cegła bez przestrzeni powietrznej). Na piętrze jest strych, który chcę zaadoptować jako pomieszczenie mieszkalne. Ściana tam ma szerokość 24 cm (dwie cegły na płask, bez izolacji powietrznej) Ściany z zewnątrz, zarówno na parterze jak i na piętrze są ocieplone styropianem o grubości 10 cm. Czy powinienem zatem dodatkowo ocieplić ściany na piętrze (dawny strych)? Jaki materiał mogę tam zastosować? Co będzie najlepszym rozwiązaniem… wełna, styropian czy np. Multipor (może jesteście w stanie zaproponować mi inne rozwiązanie). Czy w ogóle jest konieczność docieplenia tych ścian. Wiem, że można zastosować jakiś wzór na obliczenie konieczności stosowania docieplenia. Czy przy tej grubości ściany (24 cm) i dodatkowego 10. centymetrowego styropianu na zewnątrz jest konieczność docieplenia ścian od wewnątrz? Wiem, że większość ciepła tracone jest przez dach. Zabezpieczony jest on pianką natryskową (15 cm) i 10. cm płytą styropapy, więc utratę od dachu chyba wyeliminowałem. Obecnie bez ogrzewania i temp. na zewnątrz +2 st. C jest tam + 14 st. C i ok. 40% wilgotności. Proszę o pomoc i opinię.
Link do komentarza
Tak na moje perskie oko to tragedii z ociepleniem nie ma chociaż ścianie bardzo daleko do standardów ocieplania które panują dzisiaj no i norm.Jeśli styropian na zewnątrz ma lambdę 0.042 to U czyli współczynnik przenikania ciepła wynosi prawie 0.35 a jeśli lambda lepsza to może mieć około 0.3. To sporo za mało bo obecne normy przewidują max 0.25 dla ściany. Ile powinieneś mieć lub ile chcesz mieć obliczaj sobie za pomocą tego kalkulatora - w Twoim przypadku jest to ściana dwuwarstwowa
http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator
Natomiast jeśli chcesz ocieplać od środka wełną lub styropianem to ja nie pomogę,tutaj muszą wypowiedzieć się więksi znawcy tematu ode mnie.
Natomiast multiporem możesz od środka,tylko że to jest droga impreza.
Link do komentarza
Cytat

Czy w ogóle jest konieczność docieplenia tych ścian.


Teoretycznie konieczności nie ma bo budynek już oddany do użytku, więc i adekwatne przepisy nic do niego nie mają, choć z drugiej strony mamy tu do czynienia ze zmianą sposobu użytkowania.
Ale dalej pozostaje kwestia czy takie ocieplenie Tobie wystarczy, a to już inna sprawa, bo wynik "U" na kolana nie powala.
A w takim przypadku myślę że tu decydującego kryterium jako takiego nie ma.
Bo czy docieplać zależeć będzie od:
- mozliwość do izolowania ścian z zewnątrz,
- Twoich możliwości finansowych (Multipor do tanich rozwiązań nie należy),
- efektu jaki spodziewasz się uzyskać.

Jeśli myślisz o jakiekolwiek izolacji od wewnątrz to zacznij planowanie od zapewnienia dobrej i sprawnej w każdych warunkach wentylacji.
Jeśli nie - to zacznij też od wentylacji (też sprawnej icon_biggrin.gif ), bo pomieszczenia które chcesz adaptować raczej nie były projektowane na pobyt ludzi.
A zważywszy że to poddasze (dach jest stropem) sprawna wentylacja będzie tu odgrywała dużą rolę... i to zarówno zimą jak i latem.
25cm izolacji sumarycznej dachu jest tak trochę na styk.
Bo o ile zimą można dogrzać (za pieniądze), to latem schłodzić będzie znaczniej trudniej, a i pieniądze jakie może to pochłonąć będą znacznie większe.
Pod naszą szerokością geograficzną temat zapotrzebowania na chłód jest traktowany trochę po macoszemu, i zazwyczaj wystarcza odpowiednia izolacja termiczna która jest dobierana do zapotrzebowania na ciepło, ale jak jej brakuje to...

icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...