Skocz do zawartości

Jakie są wymagania dla kotłowni z kotłem na paliwo stałe?


Recommended Posts

Wymagania względem kotłowni wynikają ze specyfiki samych kotłów. Przede wszystkim są to urządzenia z tzw. otwartą komorą spalania, czyli pobierające powietrze z pomieszczenia. Z tego względu wentylacja w kotłowni musi być grawitacyjna.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/19319-jakie-sa-wymagania-dla-kotlowni-z-kotlem-na-paliwo-stale

Link do komentarza
Gość ankoeko
Odwiedzam kotłownie w domkach i ogarnia mnie trwoga.Ludzka ignorancja nie ma granic.Firmy produkujące piece , powinny jeszcze produkować i dołączać do zestawu młotek drewniany, aby ostateczny użytkownik tego pieca, miał się czym stuknąć w głowę, zanim spłonie w ogniu niewiedzy lub zginie ogarnięty czadem.
Link do komentarza
Mhtyl - tak nie do końca - trzeba być świadomym co się kupuje i czym będzie się palić - w "gotowcach" powinna być informacja że pomieszczenie szumnie nazwanym kotłownią o pow 2-6m2 jest przeznaczone dla pomp ciepła/ pieca olejowego/gazowego a nie ma w nim miejsca dla pieca na ekogroszek...
Link do komentarza
Cytat

Mhtyl - tak nie do końca - trzeba być świadomym co się kupuje i czym będzie się palić - w "gotowcach" powinna być informacja że pomieszczenie szumnie nazwanym kotłownią o pow 2-6m2 jest przeznaczone dla pomp ciepła/ pieca olejowego/gazowego a nie ma w nim miejsca dla pieca na ekogroszek...


Właśnie to miałem na myśli, że już w projekcie jest zawarte jaki rodzaj ogrzewania jest przewidziany, a je żeli inwestor zamierza zmienić ogrzewanie np z gazowego na paliwo stałe to powinien projektant adaptujący domek to uwzględnić.
Link do komentarza
Jest tylko jeden problem.
W zasadzie przepisy (szczegółowe - w tym obowiązująca norma) określają tylko to, że w pomieszczeniu w którym jest zainstalowany kocioł na paliwo stałe, czoło kotła nie może być w odległości mniejszej niż 1m od przegrody, a pozostałe wymiary nie mogą utrudniać obsługi i konserwacji kotła.
Oczywiście mowa o kotłach do 25kW (a raczej o takich tu mowa).
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 8 miesiące temu...
Jest to przerażające że wszystkie artykuły w internecie opisują kotłownię na paliwo stałe podają minimalną wysokość 2,2m. Przerażająca jest wiedza wszystkich ekspertów. Budowa kotłowni na paliwo stałe o wysokości min 2,2m jest bez sensu ponieważ inwestor będzie płacił podatek od nieruchomości jak za normalne pomieszczenia użytkowe. W przypadku budynku usługowego jest to około 24zł/m2 rocznie. Budowa kotłowni poniżej 2,2m, czyli około 2,15m pozwala płacić tylko za połowę powierzchni takiego pomieszczenia. Jeżeli piwnica posiada powierzchnię 100m2 daje to oszczędności około 1200zł/rok. Jeżeli posłuchamy ekspertów z internetu to jesteśmy biedniejsi o 1200zł/rok. Jestem architektem i wielokrotnie zauważyłem że porady ekspertów internetowych często zawierają błędy, kosztowne błędy. Wielokrotnie zwracałem uwagę na portalach internetowych ale tylko ten portal przyznał rację oraz poprawił błąd za co chwała mu za to. Może jest to najlepszy portal :)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Powiem tak Polska Norma na kotłownie na paliwa stałe jest wycofana 2014 roku. PN-B-02411, dlaczego nie wiem. A Polskie Normy nie są obowiązkowe, chyba , że prawo budowlane nakazuje stosowanie norma. A prawo nie nakazuje, więc wolość Tomku w swoim domku.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Wycofanie normy ze zbioru polskich norm to tylko decyzja Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Robi on tak ze wszystkimi starymi i od lat nieaktualizowanymi normami. Jednak przypominam, że normy nie są aktami prawnymi. Dopiero przywołanie ich w jakimś akcie prawnym narzuca obowiązek ich stosowania. I na to nie ma żadnego wpływu wycofanie normy przez PKN.

Dokładnie tak jest z normą PN-B-02411:1987 Ogrzewnictwo -- Kotłownie wbudowane na paliwo stałe -- Wymagania.

Jest przywołana w § 136 Rozporządzenia w sprawie WT i Załącznik nr 1 WYKAZ POLSKICH NORM POWOŁANYCH W ROZPORZĄDZENIU podaje konkretne punkty z normy, których trzeba przestrzegać. To w tym momencie obowiązek narzucony przepisem prawa (czyli rozporządzeniem).

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Dnia 10.05.2018 o 11:08, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Wycofanie normy ze zbioru polskich norm to tylko decyzja Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Robi on tak ze wszystkimi starymi i od lat nieaktualizowanymi normami. Jednak przypominam, że normy nie są aktami prawnymi. Dopiero przywołanie ich w jakimś akcie prawnym narzuca obowiązek ich stosowania. I na to nie ma żadnego wpływu wycofanie normy przez PKN.

Dokładnie tak jest z normą PN-B-02411:1987 Ogrzewnictwo -- Kotłownie wbudowane na paliwo stałe -- Wymagania.

Jest przywołana w § 136 Rozporządzenia w sprawie WT i Załącznik nr 1 WYKAZ POLSKICH NORM POWOŁANYCH W ROZPORZĄDZENIU podaje konkretne punkty z normy, których trzeba przestrzegać. To w tym momencie obowiązek narzucony przepisem prawa (czyli rozporządzeniem).

 

Dnia 25.11.2017 o 10:16, bajbaga napisał:

Tiiiiaaaa .

A  § 136 Rozporządzenia w sprawie WT ......... nie nakazuje stosowania wymogów z tej normy ?

Rzeczywiście jest w § 136  powołanie się na "Polską Normę dotycząca kotłowni wbudowanych na paliwo stałe". Czy zna może ktoś treść tej normy? Jestem laikiem i nie wiem nawet jak znaleźć tę normę, a jedyny opis, który udało mi się znaleźć w Internecie wskazuje, że zgodnie z tą normą kocioł gazowy musi mieć zachowaną odległość 0,7 m od tylnej ściany, 1 m od bocznych ścian i 2 m od ściany przedniej. Dziwni mnie to, gdyż w takim razie żadne naścienne kotły nie są dozwolone w Polsce. 

Edytowano przez PiotrAleksander
literówka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...