Skocz do zawartości

Budowa bliźniaka na jednej działce


Recommended Posts

Witam wszystkich

Mam pytanie odnośnie interpretacji planu przestrzennego.
Czy można na jednej działce dobudować drugą część domu, tak by powstał bliźniak, gdy w planie działka jest przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne? Plan miejscowy dopuszcza w tym miejscu budowę zarówno domów jednorodzinnych, bliźniaków jak i szeregówek. Wszelkie wskaźniki zostaną zachowane, jeżeli chodzi o dopuszczalną powierzchnie zabudowy. Wiem, że nie mogę działki podzielić na 2 odrębne, bo w planie są regulacje co do minimalnej powierzchni nowo wydzielanych działek, które to uniemożliwią. Chodzi o kwestie traktowania bliźniaka, bo de facto nie jest to dom jednorodzinny tylko dwurodzinny, a ma powstać na działce przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną.

Z góry dziękuje za odpowiedzi
Link do komentarza
W zasadzie nie ma przeciwwskazań, jak piszesz że wszystkie odległości są zachowane i spełnia to warunki planu to można budować.
Gdyby urzędnicy robili jakieś problemy to zawsze możesz powiedzieć, że dom niby bliźniak ale będzie to jeden budynek (jako dom jednorodzinny) bo taki układ pomieszczeń Ci pasuje. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

W zasadzie nie ma przeciwwskazań, jak piszesz że wszystkie odległości są zachowane i spełnia to warunki planu to można budować.
Gdyby urzędnicy robili jakieś problemy to zawsze możesz powiedzieć, że dom niby bliźniak ale będzie to jeden budynek (jako dom jednorodzinny) bo taki układ pomieszczeń Ci pasuje.




Dzięki za informację.
Czyli w razie problemów z akceptacją bliźniaka składam wniosek o pozwolenie na rozbudowę domu jednorodzinnego -dwulokalowago z podziałem pionowym i w tym przypadku niezależnie od tego, że dom będzie praktycznie bliźniakiem, urzędnicy powinni projekt zaakceptować. Ilość kondygnacji nie ma tu chyba znaczenia? Jeżeli jest ich 4 (po nadbudowie pierwotnego domu o piętro), ale plan dopuszcza taką wysokość (12m) to powinno być lege artis. Edytowano przez j_r_p (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za informację.
Czyli w razie problemów z akceptacją bliźniaka składam wniosek o pozwolenie na rozbudowę domu jednorodzinnego -dwulokalowago z podziałem pionowym i w tym przypadku niezależnie od tego, że dom będzie praktycznie bliźniakiem, urzędnicy powinni projekt zaakceptować. Ilość kondygnacji nie ma tu chyba znaczenia? Jeżeli jest ich 4 (po nadbudowie pierwotnego domu o piętro), ale plan dopuszcza taką wysokość (12m) to powinno być lege artis.


Wszystkie "parametry" które są ujęte w planie są ważne ale jak sam piszesz wszystko zgadza się wg planu.
Jeszcze jedyna rada to zanim projekt kupisz zrób sobie wydruk z netu i udaj się z nim do gminy, niech potwierdzą że się nada.
Musisz jeszcze zwrócić uwagę na przyłącza, wodne, elektryczne i kanaliza czy szambo czy możesz mieć po dwa czy tylko jedno. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dzięki za odpowiedź

Mam też pytanie trochę z "innej beczki".
Chodzi o wskaźnik intensywności zabudowy. Czy są jakieś wytyczne odnośnie traktowania kondygnacji nadziemnych które wlicza się do powierzchni tegoż wskaźnika. Czy na przykład przyziemie o niepełnej wysokości użytkowej (220) lub strych (przekształcony ewentualnie później w poddasze użytkowe mogą nie być wliczone jako kondygnacja? Czy są odstępstwa od tego wskaźnika w planach? Czy można tutaj liczyć na jakąś elastyczność urzędników? Szczególnie w sytuacji gdy w sąsiedztwie wyraźnie ten wskaźnik nie jest przestrzegany (możliwe że te domy były budowane przed uchwaleniem Planu Przestrzennego) a nawet na tej samej ulicy z tym samym przeznaczeniem (bud. jednorodzinne) przebudowano dom w blok kilkunasto -mieszkaniowy. Czy na podstawie tych "precedensów" można starać się o zwiększenie tego wskaźnika dla mojej działki o kilka/kilkadziesiąt procent?

Może on w moim przypadku zablokować inwestycję o jedną kondygnację w górę (maksymalny wskaźnik to 0,85), pomimo że wysokość budynku i powierzchnia zabudowy będą OK. Edytowano przez j_r_p (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Orientujecie się czy jest szansa na podział działki przed dobudowaniem drugiej części bliźniaka?
Dało by mi to większe możliwości rozbudowy drugiej części poprzez wskaźniki intensywności zabudowy i powierzchni zabudowy. Ta druga działka byłaby znacznie większa od pierwszej, na której już stoi budynek. Teoretycznie plan miejscowy ogranicza wydzielanie nowo powstałych działek budowlanych, tzn. muszą być one nie mniejsze niż odpowiednio 3,5; 4 i 5 ar dla budynków szeregowych, bliźniaków i domów jednorodzinnych. Nowa działka miałaby około 3,5 ar .Z drugiej jednak strony wiem, że jest zapis który umożliwia mi wyodrębnienie działki cyt.
"podział nieruchomości może nastąpić w celu wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego.

Możliwość podziału zachodzi więc, jeżeli dom, ma charakter mieszkalny i jest usytuowany tak, że można wydzielić mniejszą działkę wystarczającą do korzystania z niego."
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...