Skocz do zawartości

gruntowy wymiennik ciepła


Recommended Posts

Przeszukałem forum i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej budowy GWC. Czy nadają się do tego zwykłe rury kanalizacyjne?

Mam bardzo małą działkę a powierzchnia na której mógłbym zbudować gwc to około 12m2. Czy jest sens brać się za budowę?
Obecnie rura wystaje przez ścianę i pod kominkiem napierdziela zimne powietrze. Gdy pali się, ciepłe powietrze leci termofleksem do ogrzania piętra. Dlatego myślałem wydłużeniu jej poprzez budowę gwc.
Link do komentarza
Cytat

Budowanie GWC dla kominka?... można. Można się również myć w basenie.
Z ciekawości - co to GWC ma pędzić?




Oczywiście, że widzę sens budowy gwc do kominka. Z nadwornej rury wali mi zimne powietrze pod wkład, więc wolę żeby leciało cieplejsze i nie wiało po nogach. Oczywiście gdy w kominku się nie pali.

Co nie oznacza, że gwc musi służyć wyłącznie pod wkład kominkowy. Równie dobrze mogę puścić poprzez rekuperator w wentylację. Bo chyba nie będzie problemem założenie trójnika i puszczenie część pod kominek, część do wentylacji?

Niestety na żadnym forum nie dowiedziałem się jednoznacznie czy zwykłe rury też mogą być. Wiem natomiast że w przypadku tak małej powierzchni sens ma żwirowy gwc. Więc temat rur zamykam.
Link do komentarza
Gruntowy Wymiennik Ciepła - jako element wentylacji (czerpni powietrza wentylacyjnego)

Natomiast z rury Ci wali zimne powietrze, bo zapewne nie masz nawiewników.

Protezą może być szczelna przepustnica zamontowana na rurze doprowadzającej powietrze do kominka, ale wtedy będzie zaciągało (może zaciągać) z któregoś kanału wentylacyjnego.

Ps. Fortepian też może służyć do grania ................................... w pokera, ale się karty ślizgają. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Gruntowy Wymiennik Ciepła - jako element wentylacji (czerpni powietrza wentylacyjnego)

Natomiast z rury Ci wali zimne powietrze, bo zapewne nie masz nawiewników.

Protezą może być szczelna przepustnica zamontowana na rurze doprowadzającej powietrze do kominka, ale wtedy będzie zaciągało (może zaciągać) z któregoś kanału wentylacyjnego.

Ps. Fortepian też może służyć do grania ................................... w pokera, ale się karty ślizgają. icon_mrgreen.gif




A stolik szachowy do grania, tylko się butelki nie mieszczą...
Link do komentarza
Prośba żeby mnie ktoś mądry uświadomił co mam źle w mojej instalacji kominkowej. Otóż mam rurę od doprowadzenia powietrza do kominka schowaną pod posadzką w warstwie styropianu, rura fi 100mm. Rura jest bezpośrednio podłączona do kominka i wraz z nim i kominek tworzy system zamknięty i odseparowany od pomieszczeń wewnętrznych. Jak może nawalać zimne powietrze od kominka? Co najwyżej okolice kominka zimą gdy w nim nie palimy mogą być nieco chłodniejsze. Takie moje zdanie no i pytanie do mądrzejszych co mam nie tak że mi zimne powietrze spod kominka nie nawala jak w nim nie palę.
Link do komentarza
Bo najgorzej jak ktoś coś poczyta, nie do końca zrozumie a potem wdraża w życie nowatorskie rozwiązania.
Jak to mówią rzeczą ludzką jest się mylić i nikt nie jest nieomylny, ale na forum można zawsze podyskutować, prawda icon_biggrin.gif icon_question.gif
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście, że widzę sens budowy gwc do kominka. Z nadwornej rury wali mi zimne powietrze pod wkład, więc wolę żeby leciało cieplejsze i nie wiało po nogach. Oczywiście gdy w kominku się nie pali.

Co nie oznacza, że gwc musi służyć wyłącznie pod wkład kominkowy. Równie dobrze mogę puścić poprzez rekuperator w wentylację. Bo chyba nie będzie problemem założenie trójnika i puszczenie część pod kominek, część do wentylacji?


Im więcej piszesz tym mniej z tego rozumiem.
Masz WM zrównoważoną z rekuperatorem tworzącą obieg zamknięty, a jednocześnie dziurę w podłodze która bez przeszkód napływa powietrze z zewnątrz.
Masz równocześnie działające dwie wentylacje - WM i WG, a to się już kupy nie trzyma.
Na tym etapie brakuje tu przynajmniej przepustnicy odcinającej swobodny napływ powietrza pod kominek.
Dalej nie napisałeś co ma pędzić w/g Ciebie powietrze przez GWC?
Jeśli centrala wentylacyjna, to zanim radośnie się rzucisz w wir usprawniania wentylacji sprawdź czy spręż dyspozycyjny wentylatorów pozwoli na przewalanie tego powietrza. Każde GWC będzie stwarzać dodatkowe opory dla przepływu powietrza (rozumiem że to już masz policzone), a jedynie w przypadku "żwirowca" z dobrze zaprojektowanym złożem można je uznać za pomijalne. A to z tej prostej przyczyny, że maksymalne spowolnienie przepływu powietrza działa korzystnie dla efektywności jego działania. W przypadku "rurowca" zejście z prędkością strugi poniżej pewnej prędkości da korzyść w postaci bardzo niskich oporów własnych, ale jednocześnie spowoduje przepływ laminarny strugi co przełoży się bezpośrednio na spadek, i to znaczny - sprawności.
Ale jeśli zakładasz że to powietrze będzie sobie samo płynęło bez żadnego wspomagania bo się w kominku pali, to możesz się zdziwić.
GWC to mądre i sprytne rozwiązanie które się sprawdza, ale nie służy i prawdopodobnie nie posłuży do naprawy błędów wykonawczych jakie popełniono przy robieniu wentylacji.

PS.
Z treści tego co napisałeś (pogrubione) wnoszę że z tą wentylacją mechaniczną to tylko teoretyzujesz, nie mając jej... i o niej pojęcia.



Cytat

Rura jest bezpośrednio podłączona do kominka i wraz z nim i kominek tworzy system zamknięty i odseparowany od pomieszczeń wewnętrznych. Jak może nawalać zimne powietrze od kominka? Co najwyżej okolice kominka zimą gdy w nim nie palimy mogą być nieco chłodniejsze. Takie moje zdanie no i pytanie do mądrzejszych co mam nie tak że mi zimne powietrze spod kominka nie nawala jak w nim nie palę.


Jeszcze raz a pomału bo się pogubiłem - ma Ci pizgać czy nie ma pizgać? icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze raz a pomału bo się pogubiłem - ma Ci pizgać czy nie ma pizgać? icon_lol.gif



Oj Jani nie zauważyłeś tu ukrytej ironii? Przeca wiem że nie ma, jak to ładnie ująłeś "pizgać", tylko pytanie micheasza zaliczam do z lekka absurdalnych to i sobie jajca robię. U mnie szczelne jest i tak ma być. Dodatkowej przepustnicy na rurce nie posiadam i jest ok, co najwyżej komin się wychładza jak nie palę (a palę codziennie zimą), ale to zaliczam do zjawisk pomijalnych.
Link do komentarza
Lekko zniesmaczony jestem Panowie, że z każdego forumowicza, który próbuje się zainteresować nie tylko budową za kredyt hipoteczny (zlecam, niech ktoś robi, ja tylko spłacam), ale również poprawieniem różnych niedoróbek "własnymi ręcyma", robicie sobie jaja. Przynajmniej macie jakąś rozrywkę. I taki jest z tego "plus dodatni". Ale czy o to w tym forum chodzi?

Rozumiem, że pół dnia spędzając przy forum, czytając różnego rodzaju "mądrości" tych, którzy zaczynają przygodę z szeroko pojętą budowlanką macie dosyć, ale może warto trochę się zdystansować, dopytać o co konkretnie chodzi, spróbować jednak pomóc. Jak czytam Wasze odpowiedzi, zaczynam rozumieć dlaczego część forumowiczów wpada na chwilę, czuje się idiotą po kilku odpowiedziach i nie wraca już więcej. Staram się na początku przeszukiwać forum zanim zadam pytanie. Ale po kilku stronach mam czasem dosyć. Jeden się wymądrza przez drugiego. Zamiast rzetelnie napisać co i jak - dyskusja, gdzie część to pierdoły, reszta - wyśmiewanie się z amatorszczyzny, przeganianie przedstawicieli handlowych, odsyłanie do wątków, które czasami nie dają żadnej odpowiedzi, dowalanie sobie nawzajem. Po co to wszystko? Jedynie chyba po to, żeby zbierać punkty na elektroniczne wydania... Słabe to wszystko.

Narysuję projekt swojego domu, pozaznaczam co gdzie jest, co jest nie tak i wtedy POPROSZĘ o radę.
Po pewnym czasie jak czytam swoje wypowiedzi to jest mi wstyd. W międzyczasie douczę się i wiem co jest nie tak. Ale szkoda tych, których odstraszają Wasze "mądrości".

Z pozdrowieniami,
amator "budownictw wszelakich", ale uczący się... Edytowano przez micheasz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Lekko zniesmaczony jestem Panowie, że z każdego forumowicza, który próbuje się zainteresować nie tylko budową za kredyt hipoteczny (zlecam, niech ktoś robi, ja tylko spłacam), ale również poprawieniem różnych niedoróbek "własnymi ręcyma", robicie sobie jaja. Przynajmniej macie jakąś rozrywkę. I taki jest z tego "plus dodatki". Ale czy o to w tym forum chodzi?

Rozumiem, że pół dnia spędzając przy forum, czytając różnego rodzaju "mądrości" tych, którzy zaczynają przygodę z szeroko pojętą budowlanką macie dosyć, ale może warto trochę się zdystansować, dopytać o co konkretnie chodzi, spróbować jednak pomóc. Jak czytam Wasze odpowiedzi, zaczynam rozumieć dlaczego część forumowiczów wpada na chwilę, czuje się idiotą po kilku odpowiedziach i nie wraca już więcej. Staram się na początku przeszukiwać forum zanim zadam pytanie. Ale po kilku stronach mam czasem dosyć. Jeden się wymądrza przez drugiego. Zamiast rzetelnie napisać co i jak - dyskusja, gdzie część to pierdoły, reszta - wyśmiewanie się z amatorszczyzny, przeganianie przedstawicieli handlowych, odsyłanie do wątków, które czasami nie dają żadnej odpowiedzi, dowalanie sobie nawzajem. Po co to wszystko? Jedynie chyba po to, żeby zbierać punkty na elektroniczne wydania... Słabe to wszystko.

Narysuję projekt swojego domu, pozaznaczam co gdzie jest, co jest nie tak i wtedy POPROSZĘ o radę.
Po pewnym czasie jak czytam swoje wypowiedzi to jest mi wstyd. W międzyczasie douczę się i wiem co jest nie tak. Ale szkoda tych, których odstraszają Wasze "mądrości".

Z pozdrowieniami,
amator "budownictw wszelakich", ale uczący się...



Kolego nie wstydź się tylko się doucz trochę. Ja zanim zacząłem udzielać się na forum przeczytałem sporo artykułów w gazetach, książki o budownictwie oraz niemało materiałów reklamowych z poradami. Nie dziw się takiej reakcji skoro chcesz zrobić coś co nie ma sensu a masz skopane po prostu podłączenie powietrz do kominka, co w mniej lub bardziej dziwny sposób ci tu chcieliśmy pokazać.
Zainteresuj się trochę, poczytaj i zastanów się najpierw. Jakbyś poszperał nie tylko na forum może zauważyłbyś że gwc nie stosuje się do kominka. Poza tym parę postòw wyżej masz szeroki opis dlaczego nie można stosować gwc do kominka Jani ci napisał ale ty pewnie nie zrozumiałeś bo szukałeś tu chyba potwierdzenia swojej teorii a nie porady.
Link do komentarza
Cytat

Kolego nie wstydź się tylko się doucz trochę. Ja zanim zacząłem udzielać się na forum przeczytałem sporo artykułów w gazetach, książki o budownictwie oraz niemało materiałów reklamowych z poradami. Nie dziw się takiej reakcji skoro chcesz zrobić coś co nie ma sensu a masz skopane po prostu podłączenie powietrz do kominka, co w mniej lub bardziej dziwny sposób ci tu chcieliśmy pokazać.
Zainteresuj się trochę, poczytaj i zastanów się najpierw. Jakbyś poszperał nie tylko na forum może zauważyłbyś że gwc nie stosuje się do kominka. Poza tym parę postòw wyżej masz szeroki opis dlaczego nie można stosować gwc do kominka Jani ci napisał ale ty pewnie nie zrozumiałeś bo szukałeś tu chyba potwierdzenia swojej teorii a nie porady.




Dziękuję za kolejną poradę.
Spokojnej nocy.
Link do komentarza
Cytat

Lekko zniesmaczony jestem Panowie, że z każdego forumowicza, który próbuje się zainteresować nie tylko budową za kredyt hipoteczny (zlecam, niech ktoś robi, ja tylko spłacam), ale również poprawieniem różnych niedoróbek "własnymi ręcyma", robicie sobie jaja. Przynajmniej macie jakąś rozrywkę. I taki jest z tego "plus dodatni". Ale czy o to w tym forum chodzi?



Chłopie nie spinaj się tak - nikt Cię na tym Forum nie przeleci (bo odległość znacznie przekracza długość icon_cool.gif ) icon_mrgreen.gif

Chcesz połączyć czerpnię powietrza wentylacyjnego, z czerpnią powietrza zasilającą kominek, a wszystko przepuścić przez GWC.

Teoretycznie jest to możliwe, ale przy bardzo rozbudowanym systemie sterowniczym (siłowniki, klapy, przepływomierze i algorytmy robione na zamówienie) - bez tego - zapomnij, o jako takim i automatycznym działaniu takiego ustrojstwa.

Fakt można Ci było w sposób techniczny, w oparciu o fizykę, ukazać bezsens takiego rozwiązania.

Można też było w sposób bardziej dostępny i humorystyczny - co też się stało.
Jaja sobie robimy - ależ tak - wszak na jajach oparty jest świat (ten radosny).

Ale pamiętaj też, że jaja mają w sobie całą informację genetyczną - i w tych jajach otrzymałeś ( patrz wpis Jani) kod genetyczny dla tego problemu.

dopisałem: czerwone. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Lekko zniesmaczony jestem Panowie...


Fakt, użyłem słowa kupa, ale myślałem że z treści wynika o jaką kupę chodzi.
Ta która mogłaby wywołać Twój niesmak nazywana jest przeważnie na forum po imieniu, i to nawet w kilku językach (oczywiście nie równocześnie icon_cool.gif ) i występuje w rodzaju nijakim a nie żeńskim. icon_lol.gif

Ciut więcej dystansu do siebie (własnego ego) i do innych (ich stylu pisania), a wszystko będzie dobrze.
Co więcej, problem zostanie najprawdopodobniej rozwiązany.., choć już niekoniecznie po Twojej (wstępnej) myśli.
Link do komentarza
Cytat

Fakt, użyłem słowa kupa, ale myślałem że z treści wynika o jaką kupę chodzi.
Ta która mogłaby wywołać Twój niesmak nazywana jest przeważnie na forum po imieniu, i to nawet w kilku językach (oczywiście nie równocześnie icon_cool.gif ) i występuje w rodzaju nijakim a nie żeńskim. icon_lol.gif

Ciut więcej dystansu do siebie (własnego ego) i do innych (ich stylu pisania), a wszystko będzie dobrze.
Co więcej, problem zostanie najprawdopodobniej rozwiązany.., choć już niekoniecznie po Twojej (wstępnej) myśli.




Być może brakiem dystansu do siebie nie jest przyznanie się do własnej głupoty (po "douczeniu się"), ale staram się czasem uderzyć w pokorę. Mi jest łatwiej, bo jestem tu nowy. Starszym bywalcom zapewne niekoniecznie, co też rozumiem. Wielu kwestii nie doprecyzowałem, wielu nie zrozumiałem. Tak - widzę to. Za rady (nawet te "życiowe") po raz wtóry dzięki.
Dalszą dyskusję dotyczącą tego wątku uważam za cokolwiek miałką icon_smile.gif
A na "spinanie się" po prostu nie mam nawet czasu.
Pozdrawiam,
M.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...