Skocz do zawartości

Zmiana stropu wpłynęła na jakość wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Zmieniając rodzaj stropu, nieopatrznie zainicjowałem proces przeróżnych zmian. Na czym polega wentylacja mechaniczna, dowiedziałem się zaraz po tej decyzji, kiedy pojawiły się trudności z poprowadzeniem przewodów wentylacyjnych przez strop teriva. - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje 3 lata.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/19853-zmiana-stropu-wplynela-na-jakosc-wentylacji-mechanicznej

Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Gość Janusz Kopecki
Trochę to wszystko co Pan pisze jest "dziwne".
1. Z tytułu artykułu wynikałoby, że wystąpił związek z stropem teriva, stropem filigran i działaniem wentylacji.Treść artykułu wskazuje jedynie na to, że wpłynęło to "jakoś" na zamianę miejsca usytuowania rekuperatora z poddasza (nieużytkowego )na garaż. Znając pierwotny projekt można by przeanalizować czy rzeczywiście trzeba było zmieniać miejsce na rekuperator.

2. "Poleciłem generalnemu wykonawcy, żeby wykonał nowy projekt z fachowcami od wentylacji. Zatrudnił do tego firmę. "

-Skoro był projekt - odpowiedzialność za nieprawidłowe działanie systemu spoczywa ( o ile wykonanie było zgodnie z jego treścią) na PROJEKTANCIE, który projekt wykonał. Próbował Pan egzekwować swoje prawa z tego tytułu ?

3."Kiedy reklamowałem wady instalacji, wykonawcy zmierzyli przepływy i okazało się, że zamiast 700 m3/h przez rury przepływa jedynie 450 m3/h." ...

-wstępna analiza wskazuje, że strumień powietrza ( 450m3/h) jest prawidłowy.
Świadczy o tym fakt, że...

cyt. "Na 90. urodziny dziadka zjechało się 40 osób i powietrze stało się gęste, jak w kościele. Wtedy wentylacja bardzo się przydała"
- Jeśli odczuwalne było działanie wentylacji przy 40 osobach !!! -toż to rekord świata -:) tzw. rekuperacja w domu jednorodzinnym nie powinna być projektowana na takie ekstremalne "przeciążenia"

4."Kanały wentylacyjne z wytłumionej wełny szklanej nie przenoszą dźwięków i nawet przy takiej długości instalacja jest cicha. Niestety, połączono je w "trudnych" miejscach elastycznymi rurami i podejrzewam, że tu jest najsłabszy punkt naszej instalacji"..
- nie bardzo wiadomo o jakich kanałach " z wytłumionej wełny szklanej" Pan pisze- stąd trudno to skomentować.
Co do cyt. "Niestety, połączono je w "trudnych" miejscach elastycznymi rurami"...
-najgorsze w tym jest to, że giętkie, izolowanych przewodów wentylacyjnych, którymi "faszeruje się" nieświadomych skutków ich zastosowania inwestorów indywidualnych NIGDY NIE DA SIĘ okresowo czyścić i zastosowane w systemie nawiewno-wywiewnym z czasem poważnie obniżają "walor" zdrowotny systemu z odzyskiem ciepła, a nieczyszczone, z czasem zaś doprowadzić mogą do fatalnych dla użytkownika skutków, stając się źródłem wielu chorób i alergii !!! Oddzielnym efektem ubocznym może być utrzymywanie się w takim domu nieprzyjemnych zapachów, idących z zabrudzonych kanałów układu nawiewu.
Szczególnie gdy zastosowane są w układzie nawiewnym "świeżego" powietrza

5."W wyniku spięcia w instalacji elektrycznej w końcowej fazie wykańczania domu, zniszczyło się 75% czułych elementów rekuperatora, za 10 000 zł. Naprawiono je w ramach gwarancji.
- Producentowi można pozazdrościć , gdyż
powszechnie wiadomo, że systemu rekuperacji NIE WOLNO uruchamiać DO CZASU ZAKOŃCZENIA WSZELKICH PRAC BUDOWLANYCH.
Rekuperator TO NIE ODKURZACZ -:)

6. "Na te 2 miesiące osuszania budynku, dostarczono inną centralę, krzyżową .Przez 2 dni instalacja zbierała wiadro skroplin (musiałem je podstawiać, bo przy centrali obrotowej nie układa się instalacji odprowadzającej skropliny do kanalizacji)."
- Ręce i nogi opadają -:) Cały układ kanałowy został Panu "zaklejony" pyłem gipsowym i innymi brudami budowlanymi jakie pojawiają się " w końcowej fazie wykańczania domu". Tutaj bardziej należy szukać przyczyny "małej wydajności systemu"
Wiadro skroplin w dwa dni ??? Aż strach wyobrazić sobie warunki w jakich przyszło pracować Pana rekuperatorowi -:)

Chętnie udzielę dodatkowych wyjaśnień, o ile ma Pan dalej jakieś "problemy związane z tym, że zamienić musiał Pan strop filigran na teriva".

Pozdrawiam

Janusz Kopecki
FLOP SYSTEM
Link do komentarza
Witam,

Przy wentylacji mechanicznej najczęściej stosujemy sufity podwieszane, które wymuszają obniżenie sufitu a co za tym idzie wysokości użytkowej pomieszczenia. Na rynku dostępny jest system gęstożebrowy oparty na belkach sprężonych, gdzie wypełnienie z pustaków betonowych zostało zastąpione przez ultralekkie wypełnienie REC|TOLIGHT. Rozpiętośc jaką można uzyskać przy takim wypełnieniu to nawet 8,0 m.

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg


Montaż sufitu podwieszanogo za pomocą zawiesi, które przyspieszają montaż i są kompatybilne z popularnymi systemami sufitów podwieszanych.

DSC01446.jpg


Strop RECTOLIGHT w wersji bez sufitu podwieszanego. Rozwiązanie stosowane w biurach pomieszczeniach technicznych, garażach.

DSC01446.jpg


Bardzo lekkie i łatwe w obróbce elementy skracają czas montażu stropu o połowę.

DSC01446.jpg



RECTOR_MONTAŻ BEZPODPOROWY

http://www.rector.pl
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...