Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Nie ma prądu a korki wywala


Gość mhtyl

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie takiej jakieś dziwnej sytuacji.
Otóż, wczoraj podłączałem gniazdka w kuchni u szwagierki, cztery puszki po dwa gniazda podwójne. Zacząłem od ostatniego i tak po kolei łącząc na złączki Wago zbliżyłem się do pierwszej, tam gdzie wychodził kabel ze ściany od rozdzielni. Sprawdziłem neonówką, ale neonówka się nie świeciła, więc uznałem, że elektryk który robił elektrykę nie podpiął tego obwodu do rozdzielni aby kogoś przy pracach wykończeniowych prąd nie kopnął icon_biggrin.gif Więc zabrałem się za podłączanie i jak kable ze sobą zwarłem wywaliło różnicówkę, tylko różnicówkę. Nie miałem przy sobie miernika ale sprawdziłem jeszcze raz neonówką i nie świeciła ale gdy zrobiłem zwarcie niebieskiego z brązowym znowu różnicówka wywaliła.
Co może być, że tak się dzieje?
Chcę wiedzieć tylko tak dla własnej ciekawości, bo w poniedziałek ma przyjść elektryk i to zrobić aby był prąd w tych gniazdkach.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tego akurat nie sprawdzałem. Rozdzielni nie rozkręcałem, znaczy się sprawdzałem tylko czy wszystkie bezpieczniki są podpięte pod prąd i okazało się, że są. Głębiej nie zaglądałem w rozdzielnię, zostawiam to elektrykowi który robił tą instalację.
Nie robiłem zwarcia z żółto-zielonym.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ile obwodów zabezpiecza ta różnicówka? Jeśli inne są załączone, to jest to zjawisko normalne, chociaż mam wątpliwości co do kolorystyki.


Podejrzewam, że różnicówka zabezpiecza wszystkie, jest to mieszkanie - dwa pokoje, kuchnia, łazienka i przedpokój.
Kolorystyka jest taka jak napisałem. Zresztą, pytam tak z czystej ciekawości i po to aby szwagierkę trochę uświadomić co by umiała z elektrykiem rozmawiać po fachowemu icon_biggrin.gif bo do tej usterki będzie wzywany elektryk.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przy pracy innych obwodów, zwarcie pomiedzy PE i N w odstawionym obwodzie powinno spowodować działanie róznicówki i tutaj nie ma niczego niezrozumiałego. Natomiast przy zwarciu L i N, róznicówka nie powinna zadziałać do wielkości 5 x In, czyli nie powinna zadziałać nawet przy mocnym przeciążeniu, ale przy zwarciu już tak.
Dlatego mam niejakie wątpliwości co do kolorów w Twoim przypadku, no chyba, że masz w tym wyłączonym obwodzie jakieś załączone odbiorniki, wtedy zadziałanie też jest mozliwe.

Nie należy zapominać, że pomiary przeprowadza się przy wyłączeniu wszystkiego z instalacji, gdyż odbiorniki wpływają na uzyskiwane wyniki.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pisząc o kolorach masz na myśli, że nie te kolory kabli które zwarłem wywaliły różnicówkę, dobrze się domyślam? icon_biggrin.gif
Bo kolory kabli są takie jak napisałem, niebieski, brązowy i żółto-zielony.
Jak dowiem się co było przyczyną to niezwłocznie powiadomię.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i sprawa się wyjaśniła. Pan elektryk po bardzo szczegółowych oględzinach i pomiarach stwierdził uszkodzenie kabla.
I teraz będzie się działo, bo wszystko już porobione na tip top a tu zapowiada się rycie, kucie i szlag wie co jeszcze.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jednak mimo wszystko jest przy tym sporo żmudnej pracy i elektryk też tanio za to nie policzy,tego możesz być pewien:) Daj znać czy ostatecznie wszystko się udało i czy instalacja jest już poprawnie wykonana.


I tu Cię muszę miło zaskoczyć czy raczej rozczarować. Za poprawienie wziął 50 zł icon_biggrin.gif
Naprawa polegała na przewierceniu się od spodu, pod mozaiką do puszki w tej co był ten uszkodzony kabel i przepchnięciu kabla jakieś 1,5 m i wpięciu go w puszkę pod zlewozmywakiem. Puszka ta była nie potrzebna bo docelowo miał być pod nią podłączona zmywarka, a okazało się, że zmywarka została w innym miejscu podłączona.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...