Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Karolina Saw

Zmiana funkcji poddasza

Recommended Posts

Dzień dobry,
proszę o radę. Zlecaliśmy architektowi indywidualny projekt domu. W międzyczasie okazało się, że nie stać nas na kredyt z taką powierzchnią użytkową jaką mieliśmy w tym projekcie. Jako, że nie chcieliśmy już zmieniać projektu, architekt wpisał nam po prostu całe poddasze jako poddasze nieużytkowe. Wszystko jest z nim ok w sensie odpowiednie doświetlenie, komunikacja, wysokość. W momencie kiedy już postawimy dom i wykończymy dół, oddamy budynek do użytku. Później już własnymi środkami finansowymi chcemy zrobić to poddasze. Co wtedy musimy zrobić? Zgłosić gdzieś, że zmieniamy nieużytkowe na użytkowe? Potrzebny jest jakiś projekt w sensie umiejscowienie ścianek działowych itp?
Dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To będzie zupełnie nowy rodzaj Twojej przygody z budowaniem - teoretycznie wystarczy zmiana sposobu użytkowania. Teoretycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolino, przede wszystkim udać się do Kierownika Budowy - on powinien znać odpowiedzi na te pytania i jeśli jest kompetenty, pokieruje Wami w odpowiedni (i korzystny dla Was) sposób icon_smile.gif

Co do formalności związanych ze zmianą funkcjonalności poddasza, pozwolę sobie zacytować za Inforem (też się tym niedawno interesowałam):


Cytat

Przystępując do adaptacji nieużytkowego poddasza do celów mieszkalnych, musimy uzyskać zgodę na zmianę sposobu użytkowania oraz zgodę na zaplanowane prace budowlane. W obu przypadkach należy złożyć stosowne wnioski oraz określić zakres prac budowlano-remontowych.
Ponadto powinniśmy poinformować organ podatkowy o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej budynku, ponieważ podlega ona podatkowi od nieruchomości.

Jeśli adaptacja strychu do celów mieszkalnych wymaga robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, możemy tę sprawę załatwić w starostwie powiatowym.

Jeżeli adaptacja poddasza do celów mieszkalnych wymaga jedynie prac remontowych, wystarczy zgłosić je w starostwie powiatowym. W zgłoszeniu należy zawrzeć dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania części obiektu budowlanego, zakres wykonywanych prac oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia dołączamy opis i rysunek obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości oraz innych obiektów budowlanych na tej i sąsiednich nieruchomościach. Na rysunku oznaczamy część obiektu budowlanego, w której zamierzamy dokonać zmiany sposobu użytkowania. Do zgłoszenia dołączamy również zwięzły opis techniczny obiektu budowlanego, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz zaświadczenie wójta lub burmistrza o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub ostateczną decyzję o warunkach zabudowy w przypadku braku planu.

Po zaadaptowaniu poddasza nieużytkowego na mieszkalne jesteśmy zobligowani w ciągu 14 dni poinformować o tym właściwy organ podatkowy. Zmiana wysokości podatku od nieruchomości będzie nas obowiązywała od następnego miesiąca.


Cytat

Jeżeli poddasze było określone w projekcie budynku jako użytkowe, ale chcemy zmienić jego funkcjonalność, nie musimy wnioskować o zmianę sposobu użytkowania. Zezwolenia jednak wymagają wszystkie prace budowlane.


źródło: http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/re...ormalnosci.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...