Skocz do zawartości

Nowy system ogrzewania ciepłem zmagazynowanym w ziemi


Redakcja

Recommended Posts

"Rurki w ziemi ułożone będą w obrysie budynku, na poziomie fundamentów, czyli około dwóch, trzech metrów pod poziomem gruntu, gdzie dzięki ciepłu pochodzącemu z jądra Ziemi panuje wyższa temperatura niż na powierzchni. Ziemia ma dobre właściwości akumulacyjne i choć oczywiście część energii cieplnej rozproszy się, to ta, którą uda się zmagazynować, wystarczy do ogrzania domu za pomocą systemu rurek ułożonych w jego zewnętrznych murach tworzącego coś, co nazwaliśmy Ścienną Barierą Termiczną” – powiedział PAP Krzaczek.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/new...ym-w-ziemi.html

Sprawdzi się? Co o tej nowości sądzicie?
Link do komentarza
Cytat

Pomysł dr hab. inż. Krzaczka – pracownika Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, oparty jest na wykorzystaniu rurek polipropylenowych, które będą montowane w połaci dachu, wewnątrz ścian zewnętrznych domu oraz w ziemi wokół niego.


Pod datą 20.11.2014 opisana jest nowość "podobno" wymyślona "już" w 2009 roku, która przypomina żywcem zerżnięty pomysł wymyślony przez Isomax, którego polski oddział działa na rynku od 2003 roku.
Więc osobiście żadnej nowości w tym nie widzę.
Druga sprawa że system, mówiąc oględnie - średnio się sprawdza(i)ł w naszych warunkach klimatycznych i jakieś furory na rynku nie zrobił.
Co więcej, oryginał zakładał wykorzystanie ogrzewania płaszczyznowego (ściennego) tylko do stworzenia bariery termicznej o temperaturze zasilania 15oC, a i tego ciepła zbyt mało dało się zmagazynować w akumulatorze fundamentowym.
Pan dr hab. inż chce ciepłem zgromadzonym pod budynkiem grzać, a to wymaga zgromadzenia, i co najważniejsze - utrzymania w akumulatorze fundamentowym znacznie większej ilości energii cieplnej.

IMHO to się nie uda.
Link do komentarza
Istotne jest to:

Cytat

„Oryginalność pomysłu polega tu na użyciu unikatowego systemu sterowania, który potrafi tak zarządzać przepływem wody, by utrzymać stałą temperaturę wytworzoną przez rurki w ścianach. Tajemnica tkwi też w sposobie ułożenia rurek”



I to w zasadzie jedyna "innowacyjność" systemu, którą chce chronić patentem.



Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...