Skocz do zawartości

Plan Suchego Zbiornika przeciwpowodziowego na działce budowlanej


Recommended Posts

Witam,

bardzo proszę o poradę, posiadam działkę budowlaną. Obecnie został opracowany nowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego w całej gminie.

Problem jest taki, ze na terenie mojej działki, oraz wielu innych sąsiednich działek budowlanych został naniesiony tzw. "Suchy Zbiornik Przeciwpowodziowy" w formie elementu informacyjnego. Rozumiem, że nie jest to część Planu ale trochę mnie poirytowało. Jak to jest, czy taka informacja może istnieć na terenie działek, które zostały zakwalifikowane jako działki budowlane?

Kto mi kupi taka działkę, gdyby zechciał ją sprzedać? Z tego co się dowiaduje to mogę tam budować, ale co jeśli za 5-10 lat ktoś przyjdzie z łopatą i powie, że budują zbiornik? Można nakazać im to usunąć, albo kazać wykupić działkę jeśli nie ma takiej możliwości? Będę wdzięczny za jakieś info w tej sprawie.

Plan był wystawiony do 3 listopada i do 17 listopada br można zgłaszać uwagi.
Link do komentarza
Podejrzewam, że to jest część planu, ten zbiornik. Teraz jest to przedstawione do informacji tak jak napisałeś, gdy nie będzie sprzeciwów to zostanie to włączone do nowego planu.
Może się okazać, że po uchwaleniu planu wcale tam nikt nie będzie mógł się budować.
Więc puki co to wal do gminy i wnoś stanowczy sprzeciw, bo jak uchwala nowy plan to nic nie zdziałasz.

Dopiszę, że wg starego planu były to działki pod zabudowę jednorodzinną, po uchwaleniu nowego będzie to teren pod zbiornik. Dlatego właśnie uchwalają nowy plan.
Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedź. Wiesz co dziwne jest to, że w tym nowym planie bardzo dużo gruntów odrolnili i równolegle nanieśli na nie plan tego zbiornika. To jaki to miałoby mieć sens? W połowie grudnia będą decyzje do uwag, ale mnie interesuje czy to jest zgodne z prawem, żeby nanieść zbiornik na działki budowlane i utrzymać to w planie nawet jako tylko Informacje?

Z tego co widzę to nie jest to częścią planu, ponieważ w Uchwale Rady Miejskiej czytam:

4.Elementami informacyjnymi oznaczonymi na rysunku planu, niebędącymi ustaleniami planu, są:

...
8) suchy zbiornik przeciwpowodziowy....;
...
Link do komentarza
Bo koleją rzeczy aby uchwalić nowy plan jest podanie do oficjalnej informacji nowe założenia a następnie uchwalą to jako nowy obowiązujący plan.
Zresztą może bajbaga powie coś bardziej konkretniejszego na ten temat, on bardziej jest władny w te sprawy.
Link do komentarza
Cytat

Wiesz co dziwne jest to, że w tym nowym planie bardzo dużo gruntów odrolnili i równolegle nanieśli na nie plan tego zbiornika. To jaki to miałoby mieć sens?



Sens jest, bo na ziemi rolnej nie można nic wybudować, a odrolnić może tylko (poza jednym wyjątkiem) zapis w MPZP.

W zasadzie suche zbiorniki lokalizowane są na terenach zalewowych (logiczne) - tak więc tak, czy siak ta działka ma i miała pewne ograniczenia co do zabudowy.

Suchy zbiornik w takim przypadku, niweluje pewne ograniczenia w zabudowie.
Jeśli dojdzie do jego budowy, to będzie wykup gruntów po cenach rynkowych dla tego terenu.

W zapisach MPZP są zapewne informacje co do warunków zabudowy w pobliżu planowanego zbiornika - są one ważniejsze niż sam fakt istnienia planów co do zbiornika, bo będą obowiązywały "od teraz".



Tu jest taka sama procedura jak w przypadku planowanej budowy np. drogi szybkiego ruchu (lub np.drogi wewnętrznej) - drogi nie ma i zapewne długo nie będzie, ale MPZP ją przewiduje (rezerwując teren) i określając np. linie nieprzekraczalnej zabudowy w obrębie planowanej drogi.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...