Skocz do zawartości

Porównanie ścian przed dociepleniem i po dociepleniu


Recommended Posts

Cytat

A jaki będzie współczynnik porotherm 44 Si + 5 cm wełny?



Będzie w granicach U=0,2. Tyle że moim zdaniem ocieplanie tak cienką warstwą to pomysł trochę z kosmosu. Radykalnie nie wpłynie na poprawę izolacyjności termicznej, a przecież za robociznę i tak będzie trzeba zapłacić. Dorzuciłbym tam drugie 5 cm. Wyjdzie lekki bunkier, ale nie będzie to raczej uciążliwe, bo warstwa izolacji będzie i tak względnie cienka, więc będzie zbyt szerokiego parapetu zewnętrznego, a okna nie będą głęboko schowane w murze, dzięki temu będzie ciągle słonecznie i dobry widok ;) Rozważ taką opcję, bo ocieplanie Porothermu 44 warstwą tylko 5 cm to naprawdę dziwaczny pomysł. Lepiej już nic nie ocieplać i zostawić te U=0,28... icon_smile.gif A zawsze to kasa z robocizny na ociepleniu w kieszeniu icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Pokazujemy, jak zmienia się wartość współczynnika U dla ścian przed dociepleniem i po dociepleniu. Na przykładzie ścian jednowarstwowych i dwuwarstwowych.



Pełna treść artykułu pod adresem:

https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/19747-porownanie-scian-przed-dociepleniem-i-po-dociepleniu



Jakie parametry izolacyjne styropianu przyjęto do obliczeń? Warto pokazać jak zmieni się współczynnik U dla przykładowych ścian przy użyciu płyt styropianowych o różnych deklarowanych współczynnikach przewodzenia ciepła.
Link do komentarza
Cytat

Pewnie, ze warto - a może sam pokażesz - byłby to pierwszy merytoryczny post napisany przez Ciebie.
Dasz radę ?



Szanowny Panie bajabago,

W tym wątku autorzy zamieścili porównanie współczynnika U dla ścian przed ociepleniem i po ociepleniu, m.in. styropianem. Ponieważ nie wskazano, poza grubością, jaką odmianę (o jakiej lambdzie deklarowanej) przyjęto do obliczeń, poprosiłam o wskazanie jaka to była odmiana. Zasugerowałam również, aby ewentualnie pokazać, jak odmiana styropianu może wpłynąć na współczynnik U.
Jeśli do obliczeń przyjęto np. styropian o lambdzie 0,032 W/mK, to jakiś forumowicz (np. Pan) mógłby kupić styropian o zdecydowanie gorszej lambdzie, np. 0,045 W/mK i nie uzyskać planowanej izolacyjności cieplnej ściany.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Docieplać warto, energia cały czas drożeje i tak będzie zawsze. Tylko trzeba to robić rozsądnie. Styropian już w latach siedemdziesiątych został zdyskwalifikowany jako materiał do izolacji termicznej ścian, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym.
Styropian jest warstwą nieprzepuszczalną dla wilgoci przenikającej przez ścianę na zewnątrz i powoduje kondensowanie jej na styku ściany i izolacji. Prowadzi to do zagrzybienia ściany i po 20 - 30 latach konieczne będzie wyburzanie budynków. Warstwa ocieplająca MUSI być zrobiona z materiału przepuszczalnego dla wilgoci np. z wełny mineralnej. Nie zapominajmy także o konieczności zastsowania tynku również przepuszczalnego dla wilgoci.
Link do komentarza
Cytat

Docieplać warto, energia cały czas drożeje i tak będzie zawsze. Tylko trzeba to robić rozsądnie. Styropian już w latach siedemdziesiątych został zdyskwalifikowany jako materiał do izolacji termicznej ścian, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym.
Styropian jest warstwą nieprzepuszczalną dla wilgoci przenikającej przez ścianę na zewnątrz i powoduje kondensowanie jej na styku ściany i izolacji. Prowadzi to do zagrzybienia ściany i po 20 - 30 latach konieczne będzie wyburzanie budynków. Warstwa ocieplająca MUSI być zrobiona z materiału przepuszczalnego dla wilgoci np. z wełny mineralnej. Nie zapominajmy także o konieczności zastsowania tynku również przepuszczalnego dla wilgoci.


Polecam: "Oddychające" ściany i marketing
Link do komentarza
Cytat

Styropian już w latach siedemdziesiątych został zdyskwalifikowany jako materiał do izolacji termicznej ścian, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym.
Styropian jest warstwą nieprzepuszczalną dla wilgoci przenikającej przez ścianę na zewnątrz i powoduje kondensowanie jej na styku ściany i izolacji. Prowadzi to do zagrzybienia ściany i po 20 - 30 latach konieczne będzie wyburzanie budynków.


Jak łatwo policzyć od momentu zdyskwalifikowania styropianu jako izolatora termicznego dla ścian minęło 40 lat.
Możesz wskazać konkretne budynki, a przynajmniej miejscowości gdzie doszło do wyburzeń tak zaizolowanych budynków, czy tylko tak na szybko napisałeś zanim pomyślałeś co piszesz?
Bo to by dużo wyjaśniało. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Odpowiedź dla Franka,
Styropian został wymyślony w latach 1930 w Niemczech i tam jest stosowany do dziś. Gdyby powstawały zagrzybienia, to Niemcy by się dawno wycofali z jego używania, bo by nie został dopuszczony dla budownictwa przez TUEV.
Jak jest schrzanione ocieplenie, to jest zagrzybienie. Jak jest zrobione prawidłowo, to nic się nie dzieje.
Szkoda, że zestawienie nie zawiera wyliczeń dla 20 i 30 cm. styropianu, bowiem gdy cena 1 m3 ocieplenia zasadniczo zbliża sie do m3 ściany opłaca się dokładać więcej ocieplenia.
Link do komentarza
Gość taki jeden
ociepliłem dom wybudowany z pustaka pianowego [skawina,25x25x50 lata 67 70] szczelina, i cegła pełna w 2000 r położyłem 5 cm styropianu, [chciałem odnowić elewację] i to był największy błąd,bo trzeba było położyć ten klej na ścianę bez styropianu ,siatkę putz i gitara/


dlaczego błąd? nigdzie "tzw FACHOWCY od DOCIEPLEŃ' nie pis e trzeba o wiele wcześniej zacząć sezon grzewczy,a jeszcze puźniej kończyć.Niech mi nikt nie wmawia że zaoszczędziłem na opale,bo najpierw były piece kaflowe,potem centralne bez ocieplenia 8 lat i teraz 7 z ociepleniem, masakra w tym roku trzeba było na samym początku września już przepalać [małe dziecko] w lecie duchota, bo nagrzane z nocy ,a nie oddają ciepła przez noc na zewnątrz,nigdy w życiu ,dom taki jak był pustak pianowy i cegła dziękuję
Link do komentarza
Też tak sobie pomyślałem, ale nic nie piszę, bo taki jeden, wyżalił się jako gość, nie chciało mu się zarejestrować i pewnie już tu nie zajrzy ...


Cytat

bo nagrzane z nocy ,a nie oddają ciepła przez noc na zewnątrz



To już wiem, skąd ocieplenie klimatu - niektórzy tak szafują ciepłem, że aż lody podbiegunowe zanikają ... zamiast zrobić mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła ...
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

a slyszeliscie cos o markizahc pionowych montowanych od zewnetrznej strony okien? podobno dobrze izoluja uciekajace powietrze w okolicy okien



Mam prośbę o uporządkowanie nadtłoku pytań, które próbuja wydostać się na światło dzienne w postaci słowotoku - jak w cytacie powyżej.

Każdy słyszał o roletach, markizach i innych przesłonach, które ograniczają ucieczkę ciepła na zewnątrz. I w sumie zmierzamy do punktu wyjscia - dodatkowa warstwa izolacji - najlepiej po stronie niższej temperatury - czyli na zewnątrz - zmienia istotnie krzywą temperatury w przegrodzie.

Im skuteczniejsza izolacja, tym warstwa izolacji może być cieńsza, a temperatura drugiej warstwy przegrody jet wyższa i krzywa bardziej "stroma".

Styropian, wełna, pianka poliuretanowa etc.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...