Skocz do zawartości

Z czego budować dom? Czy podłogówka jest dobra dla psa?


maquis

Recommended Posts

Cegła pełna i kamień polny to ptasich ambicji nie posiada.
Szyby całe...

Testy robi się na małych ilościach...
icon_lol.gif

Nieuwaga....
Odwróciłem z pośpiechu pierścień olejowy w generatorze.
Po odpaleniu postawiłem zasłonę dymną w firmie w 15 sekund.
NAJWYŻSZEJ KLASY!!!
Już poprawione...
icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

Adam M.

http://aleegrospecial.pl.tl/AUTO-NA-WODE.htm

Coś w tym stylu...

Adam M. Edytowano przez adam_mk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Krótka rekapitulacja podpowiedzi:
Dom zwarty
płyta fundamentowa
stropy mineralne ;)
ściany z Silki z grubą izolacją
kondygnacje pełne
dach kopertowy
ogrzewanie podłogowe
wentylacja mechaniczna
pompa ciepła plus GWC

ewentualnie kominek, ale bardzo ewentualnie...

inne ciekawe pomysły(siłownia autonomiczna?)

Przeczytawszy raz jeszcze, nasunęły mi się dodatkowe pytania.
Czy lepszy dom mniejszy w poziomie za to z piętrem czy nieco rozleglejszy parterowy. (pewnie pierwsze rozwiązanie?)
Czy może być na dachu taras czy to głupi pomysł?
A może dach płaski?
Znalazłem coś tam o płycie grzewczej, czy to lepsze rozwiązanie czy gorsze niż tradycyjna płyta?
Jak duże pomieszczenie na siłownię? Skoro ma wejść tam 6 czy 8 tysięcy litrów na bufor... Edytowano przez maquis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Krótka rekapitulacja podpowiedzi:
Dom zwarty
płyta fundamentowa
stropy mineralne ;)
ściany z Silki z grubą izolacją
kondygnacje pełne
dach kopertowy
ogrzewanie podłogowe
wentylacja mechaniczna
pompa ciepła plus GWC

ewentualnie kominek, ale bardzo ewentualnie...

inne ciekawe pomysły(siłownia autonomiczna?)

Przeczytawszy raz jeszcze, nasunęły mi się dodatkowe pytania.
Czy lepszy dom mniejszy w poziomie za to z piętrem czy nieco rozleglejszy parterowy. (pewnie pierwsze rozwiązanie?)
Czy może być na dachu taras czy to głupi pomysł?
A może dach płaski?
Znalazłem coś tam o płycie grzewczej, czy to lepsze rozwiązanie czy gorsze niż tradycyjna płyta?
Jak duże pomieszczenie na siłownię? Skoro ma wejść tam 6 czy 8 tysięcy litrów na bufor...



ustal z czego chcesz ten dom budować , oblicz OCZ i dopiero dobieraj ogrzewanie w nim
Link do komentarza
Cytat

ustal z czego chcesz ten dom budować , oblicz OCZ i dopiero dobieraj ogrzewanie w nim


Zlituj się, nie chcę Ci dogryzać ale zdanie zaczyna się od dużej a porady jakiej udzielisz w przyszłości to dwa razy przemyśl i trzy razy przyczaj jak go już napiszesz zanim posta puścisz w świat.
OZC!

Cytat

Ps. Chyba icon_eek.gif zostanie mi na dłużej.


Rysiu uważaj obyś tak nie wyglądał icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

OZC to rzeczywiście bardzo przydatne narzędzie, choć niekoniecznie przy wyborze rodzaju ogrzewania (wytwornicy ciepła),
ale OCZ...


... produkuje dobrej klasy zasilacze komputerowe w klasie Bronze i Silver +80 icon_lol.gif



Nie ma to jak wspólne kopanie poniżej pasa. Bo zupa (literówka)byla za słona.
OZC daje nam wgląd ile będziemy wydawać na nasze CO w zależonści od zastosowanej technologi ogrzewania, więc jest to przydatna rzecz przy jej wyborze.
Link do komentarza
Zbyt brutalne potraktowałeś OZC - moim zdaniem, oczywista.

OZC jest doskonałym narzędziem "kalkulacyjnym" - pozwala jeszcze na etapie planowania racjonalnie ogacić budynek (przegrody).

Każdy budynek jest indywidualna sprawą - bo w zależności od posadowienia, miejsca, bryły, warunków geologicznych,wymogów (choćby własnego poczucia komfortu), MPZP, itp. wymaga innego i indywidualnego podejścia.

To jak i czym będzie ogrzewany jest sprawą wtórną i w zasadzie OZC na pytanie o opłacalność danego rozwiązania (grzewczego) nie odpowie - ale, jego końcowe wyniki są wręcz niezbędne do takich kalkulacji - co więcej są niezbędnym elementem składowym ŚE, które z kolei określa energochłonność domu i jego "zgodność" z naturą. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

OZC daje nam wgląd ile będziemy wydawać na nasze CO w zależonści od zastosowanej technologi ogrzewania, więc jest to przydatna rzecz przy jej wyborze.



No to oblicz wg. wyników OZC:

- zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzania budynku 4,1kW
- sezonowe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynku (bez wentylacji i CWU) 8.100kWh Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
"czy faktycznie (praktycznie-użytkowo) jest tak genialnym wynalazkiem jak niektórzy to opisują? "
MOŻE BYĆ.
Jednak... spieprzyć da się wszystko...
To rozwiązanie wymaga dużej staranności wykonania i dokładnego jego przemyślenia.
Wylewając TAKĄ płytę masz od razu podłogę przygotowaną pod układanie pokrycia.
MUSI być pozioma i gładka, bo kto ją potem będzie szlifował?
Odległość tej płyty od parapetów, progi (wejściowy, drzwi do ogrodu) muszą pozwolić na poprawne zbudowanie reszty.
Tak, żebyś parapetu na wysokości kolan nie uzyskał.
Schody na pięterko - to samo...
Ale...
Jak dobrze zrobione to...
Lejesz płytę a masz:
kanalizę, ogrzewanie, wodę, wejścia/wyjścia instalacji z domu, hydroizolację, termoizolację od gruntu i płytę.
Wszystko w jednym.
Kosztuje, ale policz sumę kosztu wymienionych instalacji robionych "po kolei". Potem porównaj.

Adam M.
Link do komentarza
Zawsze warto trochę pomyśleć...
To przecież nie boli...

Tu NIE MA miejsca na błędy!
To MUSI być wykonane DOBRZE.
Inaczej - będzie tak, jak piszesz.
To jest projektowanie z wyprzedzeniem na 10 kroków do przodu...

CWU w termoizolacji, to samo cyrkulacja...
Ciepłociąg, jak kominek z jakim płaszczem/nasadką.
GWC/przepusty pod GWC. Lub wlot z kolektora PC.
Wszystko w tej płycie...

Adam M. Edytowano przez adam_mk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
No i dlatego pytam, lepiej zadać 100 (może głupich czasem) pytań przed niż popełnić 1 głupotę w trakcie budowy.
Samo myślenie nie gwarantuje sukcesu gdy przyjmie się nieprawidłowe założenia.
Ja bym chciał mieć "w głowie" dość dokładne założenia projektu zanim będę rozmawiał z projektantem.
O tyle mam chyba łatwiej, iż preferujemy prostotę zamiast barokowej wymyślności. Edytowano przez maquis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Są głupie pytania, są ;)

Oczywiście, że jest jeszcze masa rzeczy, o których będę musiał się douczyć a przynajmniej dowiedzieć.

Na ten moment, rozmowy z projektantem, chciałbym mieć poukładane podstawowe klocki, Waszą podpowiedź w miarę optymalnej technologii budowy domu. Ale, jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach.
Nie chcę jednak (przynajmniej dobrowolnie) być skazanym na dobrą wolę i umiejętności projektanta a potem wykonawcy. Zbyt często słowa "nie da się", "to jest niewykonalne", "tylko tak to można zrobić" itp., tak naprawdę mają maskować niekompetencję projektanta czy wykonawcy. A tak naprawdę oznacza "ja tak nie umiem", "nie chce mi się" czy "inaczej nie umiem".
Ekstrapoluję z innej niż budownictwo, dziedziny usług.
I nie, nie spodziewam się, iż przy Waszej pomocy zostaną Alfą i Omegą budowlanki. Mam tylko nadzieję uniknąć większości problemów i pułapek wynikających z procesu projektowania i budowy własnego domu. Większości i największych mam nadzieję, bo na pewno wszystkich nie uniknę...

Czemu przypuszczasz, iż projektantów będzie wielu?
Ja nie jestem jakoś strasznie wymagającym klientem, oczekuę tylko rzetelnej i profesjonalnej współpracy a nie dyktatu. Fachowości i uczciwości. Edytowano przez maquis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dla rozluźnienia (nie mam na myśli zwieraczy icon_rolleyes.gif ):

Cytat

Mawiają, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi...
icon_lol.gif



Po takim stwierdzeniu przez wykładowcę, student politechniki (wrocławskiej?) zapytał:
"czy jak stanę na szynach tramwajowych i rękami złapię za drut zasilający, to pojadę po torowisku ?" icon_mrgreen.gif

Cytat

Czemu przypuszczasz, iż projektantów będzie wielu?



Bo naprawdę kumatych jest niewielu icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Nie, nie jestem idealistą.
Mam spore doświadczenie w kontaktach z różnej maści wykonawcami, kontrahentami. Tyle, że nie z budownictwa.
Ale masz rację, w budowlance jest napewno tak samo jak w innych dziedzinach, więc faktycznie jest spore ryzyko, że na jednym się nie skończy. I tu był jednak kawałek idealizmu z mojej strony.
Jednak zazwyczaj osiągam co zamierzam, można mnie jednak przekonać do zmiany, ale rzetelnymi argumentami. I nie polegam tylko na jednej opinii. Zawsze ją skonfrontuję z opinią innego specjalisty.
Nie można mnie przekonać tylko do jednego, nierzetelności. ja działam rzetelnie i uczciwie, tego samego oczekuję od kontrahenta. Raz utraconego zaufania nie można u mnie odbudować. Nie daję drugiej szansy nieuczciwej osobie/firmie.
Tego jednak nie nazwałbym idealizmem a konsekwencją. Edytowano przez maquis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
TY masz sobie wymyślić CO Ci jest potrzebne.
Powinieneś wiedzieć - CZEMU/PO CO Ci to
Powinieneś zastanowić się, czy to, czego potrzebujesz jest wykonalne, jak (tak mniej-więcej, bo szczegóły to wykonawca znać musi) i czy Cię na to stać.
Projektant powinien poskładać to w całość i narysować. Od tego jest.
Tylko...
Nie każdy projektant to potrafi...
Wolą po raz setny sprzedać to, co daaawno temu RAZ narysowali...

Adam M.
Link do komentarza
Ja bym się podpiął z pytaniem odnośnie płyty fundamentowej. Czy nie prościej zamiast zatapiać instalacje w płycie, dać je po wierzchu w szlichcie (poza kanaliami)?
A nawet kanalizację puścić "po wierzchu" wkomponowaną w zewnętrzne ocieplenie? Nie mówię o wariantach południowo europejskich całkiem na zewnątrz, bo klimat nie ten, ale schowane tylko pod/w ocieplenie?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...