Skocz do zawartości

Z czego budować dom? Czy podłogówka jest dobra dla psa?


maquis

Recommended Posts

Cytat

Zgadza się, o to mi cały czas chodzi. Projekt ma być spójny i kompletny PRZED rozpoczęciem budowy.



Hmm to może po prostu zdecyduj się na jakiś konkretny projekt gotowy. Będziesz mieć już rozpisaną technologię budowy. Zawsze łatwiej jest pracować na konkretnym materiale - np. w kwestii modyfikacji tego projektu pod kątem jakichś tam konkretnych potrzeb (Twoich i zwierząt icon_smile.gif. Edytowano przez huncwot (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Przewertowaliśmy kupę projektów i w każdym jest coś, co nam pasowało.
Chcemy domu, który będzie możliwie ciepły, nie był bunkrem, miał możliwie niskie koszty eksploatacji. Przy czym nie oczekujemy wyśrubowanych parametrów za wszelką cenę tylko w granicach ekonomicznego rozsądku.
Nie musi być najtańszy, to nie zamówienie publiczne, czyli cena nie jest jedynym czy najważniejszym kryterium. Jest jednym z kilku elementów.
Link do komentarza
Przetłumaczę na polski-budowlany te Twoje życzenia.

Potrzebujesz domu o zwartej bryle na płycie fundamentowej o ścianach z niezbyt grubej silki i grubo opatulony.
Dodatkowo, stropy w tym domu powinny być mineralne. WSZYSTKIE.
Raczej PEŁNE kondygnacje z dachem kopertowym, bo stawianie szkieletora (piętro) na murowańcu (parter) zabije ten pomysł.
Dom powinien mieć wentylację mechaniczną nawiewno wywiewną i zrównoważoną.
Ogrzewanie podłogowe po całości.
Co z bezobsługowością? = jaka duża kotłownia?
Dla pompy ciepła + sprzęgła wodnego z grzałkami spora szafa starczy.
Dla śmieciucha trzeba więcej miejsca, bo gdzieś bufor trzeba zmieścić.
No i mała architektura... drewutnia...

"Przy czym nie oczekujemy wyśrubowanych parametrów za wszelką cenę tylko w granicach ekonomicznego rozsądku."

A rozsądek nakazuje jak najstaranniejsze zrealizowanie powyższego i dołożenie do kompletu jakiegoś GWC.
Wyjdzie SSZ, który sobie wyposażysz na własny gust.
A jakbyś chciał np. kominek, to można go tam wstawić, ale to poważny problem i wymaga wręcz chirurgicznej precyzji w jego wkomponowaniu w całość.
Bo kominek to albo DGP, albo hypokaustum albo nakładka wodna albo płaszcz wodny albo.. nic poza wkładem.

To tak na początek...

Adam M.
Link do komentarza
Nie wszystko jest dla mnie jasne.
Jak jest przewaga Silki nad Ytongiem? Z praktycznego punktu widzenia, nie zestawienia suchych parametrów.
Co oznacza strop mineralny?
A "szkieletor"? czy jest to poddasze użytkowe?
Podstawowe ogrzewanie musi być bezobsługowe. Do tej pory mam gazowe. Pompa ciepła, brzmi ciekawie, ale nie stawiam willi 250m2 tylko przyzwoity dom 120-140m2. Większego nie potrzebuję, Mam obawy czy pompa ciepła sprawdzi się w takim domu - jedni piszą że minimum sensowności to 120m2 inni 200m2. Nie wiem.
Piec-śmieciuch, niby fajna rzecz, ale wymaga regularnej obsługi. Drewutnia to nie problem, miejsca dość.
Ekogroszek? Też mam wątpliwości co do efektywności ekonomicznej tego rozwiązania. Przy tym ryzyko, że w kolejnym paroksyźmie pseudoekologicznego obłędu zostanie zakazany.
GWC... hmmm, jakoś sceptyczny jestem względem takich wynalazków. Jeżeli byłoby takie super, tanie itp to chyba jakoś szerzej by występowało? Zwłaszcza, że konstrukcja nie jest przesadnie skomplikowana czy niejasna. Nie jest też jakoś blokowana, bo informacje są dostępne. Nie mam jednak sprecyzowanego zdania, muszę doczytać.

Ekonomiczny rozsądek DLA MNIE oznacza, że nie płacę na przykład 20% więcej za zysk 1%.Kilka procent może być, korelacja kosztów do efektów nie powinna zbytnio odbiegać od liniowej. Oczywiście bardzo upraszczając.
Staranność wykonania/realizowania jest dla mnie całkowicie zrozumiała.



Cytat

ADD - Autonomiczny Dom Dostępny


Nie wiem czy dobrze kojarzę, coś niby dom pasywny tylko tańszy a lepszy?
Link do komentarza
Cytat

Pompa ciepła, brzmi ciekawie, ale nie stawiam willi 250m2 tylko przyzwoity dom 120-140m2. Większego nie potrzebuję, Mam obawy czy pompa ciepła sprawdzi się w takim domu - jedni piszą że minimum sensowności to 120m2 inni 200m2. Nie wiem.


sam mam taki
przy grzejnikach na pewno się nie sprawdzi
Link do komentarza
"Jak jest przewaga Silki nad Ytongiem? "

Gadał dziad do obrazu a obraz mu... ani razu!
Niech mnie ktoś upewni, że ja tu po polsku piszę!

Silka ma wielką nośność, wytrzymałość na ściskanie, więc cienkie ściany utrzymają nawet ciężki dach z odpowiednim "zapasem" wytrzymałości.
Jest sztuczną SKAŁĄ (piaskowcem) a to oznacza, że w stanie powietrzno suchym zawiera sporo wilgoci. Inaczej - ma dużą akumulację cieplną.
Spora gęstość, masa właściwa, w porównaniu z innymi materiałami sprawia, że dom z silki jest cichy. Autostrady czy kolejowej górki rozrządowej sytuowanej tuż za oknem we wnętrzach nie słychać.

Ytong to wata zrobiona z cementu. Mało waży, zmoczony ma wytrzymałość na ściskanie porównywalną ze styropianem, dźwięków nie tłumi, nie ma prawie akumulacji, jest termoizolacyjny, ale parametrami w tym zakresie ":scratching: nie urywa"

TY mi teraz napisz KTÓRY materiał ma wady a który zalety!!!
TOBIE jest potrzebny ODPOWIEDNI materiał na ściany.
KTÓRY jest dla Ciebie odpowiedni?

"Co oznacza strop mineralny? "
To strop murowany. Akermann, terriva, monolit, podobne...
Przeciwieństwo drewnianego, szkieletu podwieszonego krytego karto-gipsem z wełenką na wierzchu i podobnych "wynalazków".

"Podstawowe ogrzewanie musi być bezobsługowe. Do tej pory mam gazowe. Pompa ciepła, brzmi ciekawie, ale nie stawiam willi 250m2 tylko przyzwoity dom 120-140m2. Większego nie potrzebuję, Mam obawy czy pompa ciepła sprawdzi się w takim domu"
Obawy, lęki, biorą się z braku wiedzy. Tam, gdzie rozum śpi budzą się demony...
Tę wiedzę łatwo zdobyć... Czytać trochę trzeba i... myśleć.
Bezobsługowośc to czysta formalność!
Stawiamy na prąd, którym steruje się łatwo i jest. Nawet drogo w budowie nie wychodzi...
W eksploatacji jest już gorzej...
A do tego... w ciągu niecałych 10 lat cena prądu skoczy ostro, oby tylko o 100%.
Tyle samo procent nasze dochody nie skoczą!
Na gazie łapy nie trzyma polak... Ten co trzyma pokręci kurkiem jak zechce.
Nas raczej nie lubi, to pokręci tak, jak nam niemiło.
Katar jakowyś ma nam pomóc... w gazoporty sie bawimy...
Baaardzo droga zabawa... Odbije się na cenie gazu... Bo musi!
Relacje cenowe pomiędzy gazem a prądem były, są i będą względnie stałe...
Można śmieciucha z buforem postawić, jak się sporą kotłownię dla nich wymyśli.
Dla bezobsługowości takiego sytemu trzeba by murzynka jakiego dokupić, żeby tego dopilnował.
Mały murzynek mało jada, ubrania dużo przy kotle nie nosi...
No, są pewne trudności w jego nabyciu... nie to co kiedyś!

Napisz nam o swoich priorytetach raz jeszcze!
PEŁNA bezobsługowość z kotłownią wielkości sporej szafy?
icon_lol.gif

NAPRAWDĘ aż trzy domy musisz zbudować, aby mieć ten własny i dobry?
Bo pierwszy dla wroga, drugi dla....

Adam M.
Link do komentarza
Teraz o Ytongu i Silce napisałeś jak krowie na rowie i poniał ;)
Strop jak myślałem.
Czy szkieletor to poddasze użytkowe?

Co do pomp ciepła czytałem bardzo różne informacje. i takie zachwalające wszędzie, i mówiące że 120m2 jest minimum efektywności a poniżej jest nieefektywna i droga jak i że 200m2 jest tą granicą mninimum efektywności. Stąd biorą się moje obawy. Po części potwierdzają je narzekania niezadowolonych użytkowników, że miało być tak tanio a nie jest, albo ciepła brakuje... Pewnie po części są to ofiary nierzetelnych sprzedawców czy nieudolnych wykonawców albo i ignoranci. Jednak jak ja, biedny żuczek bez dogłębnej znajomości tematu, mogę zweryfikować takie opinie, które są słuszne, które prawdziwe a które oszukańcze?
W dodatku znane mi są dwie osoby mające takie ustrojstwo, i obie są niezadowolone. Statystycznie nie znaczące, ale nieufność podsyca skutcznie... NIE MÓWIĘ, ŻE TO ZŁE ROZWIĄZANIE. Piszę tylko o niejasnościach jakie wyczytałem w"internetach" i nie tylko ;)
Ale skoro sugerujesz, że to dobre rozwiązanie to jeszcze raz to przemyślę, choć w ten sposób wymusza to na mnie podłogówkę, jak rozumiem...
Prądu nie brałem pod uwagę, gaz mam propan więc ruskie mi niestraszne (w tej materii, rzecz jasna) ;)
Pełna bezobsługowość to priorytet, wielkość kotłowni adekwatna do żródła ciepła. Będzie potrzebna duża to taka będzie, będzie potrzebna mała to też taka będzie.

Cytat

No chyba, że grzejniki firmy na R icon_cool.gif



To znaczy? Edytowano przez maquis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Co do pomp ciepła czytałem bardzo różne informacje. i takie zachwalające wszędzie, i mówiące że 120m2 jest minimum efektywności a poniżej jest nieefektywna i droga jak i że 200m2 jest tą granicą mninimum efektywności.



Pompy ciepła nie dla idiotów (to nie jest kierowane personalnie).

Pompę ciepła, jak każdy inny kocioł (a pompa ciepła kotłem też jest), dobiera się do potrzeb danego domu w zakresie zużycia ciepła na ogrzewanie powierzchni i przygotowania CWU.
Dość powiedzieć że PCi o mocy 5kW może ogrzać dom 200m2, ale też może mieć zbyt niska moc aby ogrzać np. 90m2.
A ile dom będzie zużywał ciepła zależy od jego ocieplenia i sposobu wentylacji - upraszczając.

Ps. Mam odrębne zdanie co do YTONGa.

Ale znów faktem jest, że ten materiał nie dla idiotów - ale tym razem dotyczy tylko wykonawców.

To jest szlachetny, drogi materiał i potrzebuje dobrych i doświadczonych fachowców.

A od ściany z YTONGa nie "wieje" chłodem, bo to ciepły materiał jest. icon_cool.gif icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Żebyś wiedział, jak wiele jeszcze nie wiesz o budowaniu, to byś zapłakał...
Na szczęście zaczynasz mówić językiem budowlańców, to powinniśmy się dogadać.

O grzaniu się lodem słyszałeś?
Propan masz z butelki i jest Ci niestraszny...
KOGENERACJA!!! Albo trigeneracja, jak luksusy do wypasu mają być.
Daje bezobsługowość, jak dobrze zrobiona...
Wpuszczasz ten LPG do silniczka, który maszynę prądotwórczą kręci.
Ciepełko spalonego LPG z bloku i spalin do baniaczka (bufora) zbierasz.
Prąd z maszynki zasila pompki w tym pompę ciepła.
Ładuje akumulatorki, jak Cię na nie stać...
Dotacje do fotowoltaiki dają tu i uwdzie...
Oświetlasz dom żarówkami LED (już maja po 1200 lumenów z 10W) to rzęsiście oświetlony konsumuje nie więcej jak 200W (to 20 DUŻYCH żarówek zapalonych jednocześnie lub 40 tych mniejszych).
Można żyć...
Tylko zamiast kotłowni siłownię trzeba postawić.
Wymiary, dla wygody, podobne.
JAK Ty ją dobudujesz, jak za lat 10 okaże się, że bez niej to płacz i zgrzytanie zębów?
Na teraz trzymaj tam rower, kosiarkę, grabie i skrzynkę z narzędziami.

Pompy ciepła budowane są w większości .. nogami przez różnych psełdofachowców albo, co gorsza, chłodniarzy ze skrzywieniem zawodowym. Nie dziwi, że sporo z nich nie chodzi tak, jak mogło by.
Można postawić tak małe, że tylko domek dla lalek ogrzeją, jak się chce.

Szkieletor to dom w konstrukcji szkieletowej.
Faktycznie, większość poddaszy użytkowych tak się buduje.
Dla mnie - ucieranie szkłem...

Adam M. Edytowano przez adam_mk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
"A od ściany z YTONGa nie "wieje" chłodem, bo to ciepły materiał jest. icon_cool.gif icon_mrgreen.gif "

A od siany z silki TEŻ nie wieje, jak dobrze postawiona i rozgrzana do potrzebnych 22stC bo to kaflowy piec jest. icon_lol.gif

TANIE w utrzymaniu chce mieć...
BEZOBSŁUGOWE chce mieć...
Dodałem autonomię i dywersyfikację...
To źle?
icon_lol.gif

Adam M. Edytowano przez adam_mk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Akurat na kogeneracji co nieco się wyznaję, podobnie jak na fotowoltaice ;)
Tyle, że w innej skali.
Autonomia powiadasz, bardzo mi to się podoba, ale to dość skomplikowany temat.

Nie powiem jak Sokrates, wiem, że nic nie wiem.
Na pewno wiem dużo mniej od większości użytkowników tego forum. I dlatego pytam o to, czego nie wiem.
Gdyby nie fakt, iż niezbyt łatwo znaleźć dobrych i rzetelnych wykonawców, nawet bym się w tą tematykę za bardzo nie zagłębiał. Ponieważ jednak postawa płacę i wymagam zazwyczaj przynosi opłakane efekty dla zlecniodawcy, muszę temat podrążyć i chociaż podstawową wiedzę mieć. Edytowano przez maquis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
"Autonomia powiadasz, bardzo mi to się podoba, ale to dość skomplikowany temat."

No, skomplikowany...
Trzeba mieć butelkę przydomową w którą raz na sezon zapakujesz, najlepiej latem, bo taniej, CAŁY zapas potrzebnej energii.
Dom postawić tak, aby jej duzo nie potrzebował.
Maszynkę prądotwórczą z baniakiem połączyć i zasilić z butelki.
Fakt. Mechanika samochodowego tu trzeba a nie budowlańca, żeby ten silnik wyciągnięty z autka uruchomił w jakim pomieszczeniu i na LPG.

Ja jestem autonomiczny od kilku lat i żyję...

Adam M.
Link do komentarza
Szczegóły...
Raczej ogólniki, bo w szczegółach to tkwi diabeł...
icon_lol.gif
W autku silnik stoi na poduchach.
Trzeba zrobić ramę, solidną i takie poduchy do niej przykręcić.
Postawić na nich ten silnik.
Okablować tak, jak w autku z pominięciem niektórych obwodów. Światła, migacze itp.
Zamontować zasilanie gazem LPG (polecam system na BLOSIE (BRC).
Dołożyć do niego, sprzęgnąć przekładnią kilkupasową (redukcja obrotów, podniesienie momentu) jakąś prądnicę trójfazową na np. 1500 obrotów.
Silnik ustawić w punkcie największego momentu. Zwykle około 2000 obr do 2400.
Dorobić regulator Wata do regulacji i stabilizacji ZADANYCH obrotów - i JEST!

Potem elektryk powinien pociągnąc wydzielone kable tam gdzie trzeba a RĘCZNIE przełączane tam, gdzie lubisz (przełącznikiem sieć-agregat za 65zł).
Jeszcze obwód płynu chłodzącego, zamiast chłodnicy - bufor.
Masz autonomię.
Można rozwijać dodając sporego UPSa i akumulatory, panele PV itd.

Fajnie się pisze, ale...
Wszystko trzeba "tymi ręcami" bo gotowców nie ma a profesjonalne zespoły prądotwórcze gazowe są drogie.
Dla majsterkowicza - żaden duży problem, choć sporo dłubania.
Stosowanie dostępnych agregatów jest mało celowe, bo... nie są trwałe. Nie są pracy ciągłej a silnik samochodowy - JEST!
MA system smarowania ciśnieniowego.

Szczegóły to - jaki silnik, który kabelek, rurka, parownik itd.

Adam M.

Zaczynasz widzieć związek materiału na ściany np. z autonomią, ogrzewaniem, energochłonnością, poziomem komfortu wnętrz?

Tu silka ma wiele przewagi nad innymi materiałami...

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Akurat na kogeneracji co nieco się wyznaję, podobnie jak na fotowoltaice ;)
Tyle, że w innej skali.
Autonomia powiadasz, bardzo mi to się podoba, ale to dość skomplikowany temat.

Nie powiem jak Sokrates, wiem, że nic nie wiem.
Na pewno wiem dużo mniej od większości użytkowników tego forum. I dlatego pytam o to, czego nie wiem.
Gdyby nie fakt, iż niezbyt łatwo znaleźć dobrych i rzetelnych wykonawców, nawet bym się w tą tematykę za bardzo nie zagłębiał. Ponieważ jednak postawa płacę i wymagam zazwyczaj przynosi opłakane efekty dla zlecniodawcy, muszę temat podrążyć i chociaż podstawową wiedzę mieć.


nie tylko jedna droga prowadzi do Rzymu
a ta która znajdziesz wcale nie musi być najlepsza
to tylko tytułem zdobywania podstawowej wiedzy
albo się znasz i robią po Twojemu za co płacisz
albo się nie znasz - wyznaczasz cel
a oni robią po swojemu
możesz być najbardziej teoretycznie obryty
a i tak praktykowi nie sprawi problemu wciśnięcie Cię na minę w przypadku chciejstwa
Link do komentarza
Związek materiału ścian z energochłonnąścią czy komfortem był dla mnie jasny. Z autonomią nie. Czy ciepło i prąd z generatora wystarcza na Twoje potrzeby czy jako wspomaganie? Jakiej mocy masz silnik i prądnicę?

Cytat

nie tylko jedna droga prowadzi do Rzymu
a ta która znajdziesz wcale nie musi być najlepsza
to tylko tytułem zdobywania podstawowej wiedzy
albo się znasz i robią po Twojemu za co płacisz
albo się nie znasz - wyznaczasz cel
a oni robią po swojemu
możesz być najbardziej teoretycznie obryty
a i tak praktykowi nie sprawi problemu wciśnięcie Cię na minę w przypadku chciejstwa



To prawda, ale może to znacząco utrudnić.
Link do komentarza
Prądu z generatorów (mam kilka) starcza.
Ciepła będzie starczać i będą nadwyżki.
TEN silnik to 88kW (2,0 DOHC) a prądnica 30kW3F
Kończę uruchamiać, bo zima za pasem.
Bufor na razie 3 tony.
Docelowo 6 do 8. Ton, oczywiście...

Mam problem wielkiego nadmiaru ciepła.
(Rozwiązałem go)

"Związek materiału ścian z energochłonnąścią czy komfortem był dla mnie jasny. Z autonomią nie."
Silka jest masywna.
Wycisza wszystko...

Adam M. Edytowano przez adam_mk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jak dotąd nie wymyślono takiego benzynowego (silnika o spalaniu wewnętrznym), który na moc MECHANICZNĄ umie przekształcić więcej jak 30% energii zawartej w paliwie!
Te 88kW to 30% energii spalanego paliwa przemienionego na RUCH (obroty wału napędowego).
Reszta to odpad - ciepło!!!
ILE tego jest?
Realnie - 88 x 3 = 264kW
Tyle ENERGII produkuje/no uwalnia, z paliwa mój silnik puszczony na "max".
Policz swój i swoje potrzeby....

Ileż Ty jeszcze nie wiesz....
Na szczęście idziesz dobrą drogą - szukasz wiedzy!

Adam M.

Mam 2 piętra, firmę na parterze, piwnice i strych...
Te 3 tony już stoją w piwnicy (baniaki stoją).
Ułamek mocy z tego co mogę uwolnić jest mi potrzebny STALE.

Adam M.
Link do komentarza
Z TEGO silnika chwilowo... zero.
Moduł zapłonu rozpadł mi się w rękach.
Kilka dni potrwa zanim znajdę następny.
Realne potrzeby energii elektrycznej to kilka kW, chyba że coś robię elektronarzędziami, to wtedy więcej.
Ciepełko da się gromadzić w baniaczku.
Silnik jak robi te kilka kW nawet nie wie, ze pracuje.
To jak stanie pod światłami. Pyr,pyr,pyr.

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Jak dotąd nie wymyślono takiego benzynowego (silnika o spalaniu wewnętrznym), który na moc MECHANICZNĄ umie przekształcić więcej jak 30% energii zawartej w paliwie!
Te 88kW to 30% energii spalanego paliwa przemienionego na RUCH (obroty wału napędowego).
Reszta to odpad - ciepło!!!
ILE tego jest?
Realnie - 88 x 3 = 264kW
Tyle ENERGII produkuje/no uwalnia, z paliwa mój silnik puszczony na "max".
Policz swój i swoje potrzeby....

Ileż Ty jeszcze nie wiesz....
Na szczęście idziesz dobrą drogą - szukasz wiedzy!

Adam M.

Mam 2 piętra, firmę na parterze, piwnice i strych...
Te 3 tony już stoją w piwnicy (baniaki stoją).
Ułamek mocy z tego co mogę uwolnić jest mi potrzebny STALE.

Adam M.


Chyba jednak kWh, a nie kW. icon_eek.gif
Link do komentarza
Holender... rzeczywiście diabeł tkwi w szczegółach.
Zwróciłem na to uwagę, bo pamiętam dyskusję gorącą jak nabity bufor, która wybuchła w wyniku mojej pomyłki.
Czyli piszesz, Adamie, o megawatogodzinach. Mon Dieu.

Lubię czytać twoje wywody, bo zaczynam wtedy rozumieć, jak piękne zjawiska zachodzą w... chałupie.
icon_biggrin.gif

Pisząc bardziej precyzyjnie: zaczynam myśleć, że zaczynam rozumieć.
Link do komentarza
icon_lol.gif
Wszechświat, ten nasz, znany, składa się z materii i energii.
Materia od energii odróżnia się tym, że ma masę. (Znaczy - da się ją wziąć do łapy).
Obecność energii poznajemy po skutkach jej działania. Po zaobserwowaniu jej PRZEMIAN.
Bo tylko fakt przemiany energii jest obserwowalny, a ona sama - nie.

Energia przybiera rozmaite postacie, formy...
Prąd, ciepło, pęd masy, WYSOKOŚĆ podniesienia w polu grawitacyjnym jakiejś masy itp, itd.

Energia jest zdolnością do wykonywania PRACY. (Oczywiście, pracy w sensie fizyki!)
Jest czymś, co można sobie przybliżyć jako potencjał, napięcie, ciśnienie, no, taką "naciągniętą" sprężyną, która nic na razie nie robi, ale może!

Zwolnienie tej sprężyny, zamkniecie obwodu elektrycznego, zbudowanie układu z gradientem temperatur powoduje, ze ta energia zaczyna zmieniać swą postać (formę) i wykonuje nad otoczeniem pracę.
Jak proces trwa tylko jedną sekundę (wygodna forma mierzenia zdolności do wykonywania pracy przez źródło energii) to mówimy o MOCY. MOC to praca na 1 sekundę.

Jaka moc taka praca.... mechaniczna, elektryczna, chemiczna...
Ale... DA SIĘ to przeliczać.

? icon_lol.gif

No, bo czymże innym jest wartość opałowa paliw?
icon_lol.gif



Silnik samochodowy zamienia w drodze kilku przemian energię chemiczną zgromadzoną w paliwie na energie mechaniczną obrotu wału napędowego.
Jak pisałem, nie lepiej jak w 30% (bo lepszego jak na razie z zapłonem WEWNĘTRZNYM {dizel, benzyniak} nie wymyślono.
Cała reszta to odpad w postaci ciepła.
A tu zima idzie i ciepło potrzebne, to, ... JAKI ODPAD, kurna ta chata?!!!

Jak kto kumaty i nie ma dwóch lewych rąk, to sobie ten odpad pozbiera do jakiego pudełka, baniaka, bryły domu z materiału masywnego... (silki np. icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif )

Adam M. Edytowano przez adam_mk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jedna poprawka, sprawność cieplna silnika ZI to do 35% a ZS do 45%. A okrętowe ZS w okolicach 53%. Ale one pracują w nieco innych warunkach.



Napęd w okretach jest już nieco inny. Tam jest tandem zastosowonay (w duzych jednostkach jak tyrystyczne). silniki diesla napędzają prodnice, a one silniki elektryczne oraz przekazują prad dla calej jednostki.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...