Skocz do zawartości

Projekt domu pod własne widzimisię


Recommended Posts

icon_biggrin.gif
Zadajesz takie pytania, że chyba sam nie wiesz co chcesz. Ktoś ma Cię uświadamiać, przekonywać, a znając życie wybierzesz po swojemu.
Na temat projektów gotowych, indywidualnych jest tu napisane tysiące słów, ba nawet i o kopule też jest temat i artykuł.
Tylko czytać i wyciągać wnioski.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Od dłuższego czasu przymierzamy się (z żoną) do budowy własnego domu.
Przeglądaliśmy masę gotowych projektów, ale żaden nam nie podpasował.
Może nas ktoś uświadomić, że indywidualny projekt to głupi pomysł. A dom kopułowy to już całkiem poroniona idea...
I przekonać do czegoś rozsądnego?



E tam od razu poroniony pomysł. Zapraszam do siebie. Nawet jak nie zbudujesz to cos innego zawsze chocby z ciekawości warto zobaczyć.

kilka lat temu pojechałem do jednego forumowicza bo miał telewizor samsunga 65" . Po obejrzeniu go zrezygnowałem. Ale ...w trakcie zwiedzania zobaczyłem jak działa projektor i w konsekwencji go zakupiłem icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 lata temu...
Ja robiłem projekt indywidualny wg. mojego szkicu i dziś postąpił bym tak samo.
Miałem identyczne dylematy co Ty i jakieś 30kg katalogów (jak nie więcej).

Najważniejsze moim zdaniem to określenie sobie warunków brzegowych.
Tego co oboje z małżonką - "must have"
Czy to jest garderoba przy sypialni czy łazienka. Może oba pomieszczenia.
Czy chcecie piętro, wannę narożną czy wolnostojącą.

Od razu sięgnijcie po potrzeby techniczne. Rodzaj okien (szyby, otwarcie), rolety, wentylacja, ogrzewanie.
Przemyślcie też budynek w pionie - wysokość kondygnacji.
To wszystko zawrzyjcie w projekcie, by nie było niedomówień na etapie realizacji.

Jak już będziecie robić projekt to warto mieć szczegółowy kosztorys.
To coś czego mi brakowało.
Natomiast ekipie brakowało projektów wykonawczych.

Nie pisałeś czy masz już działkę. Jak tak, to trzeba projekt dostosować do warunków działki.
I jeżeli teren jest problematyczny, nieznany czy pochyły należy szczególnie pilnować projektantów.
Zwłaszcza pochylenie terenu lubi być przez nich ignorowane, co później może skutkować dopłatami, bo wnętrza ścian fundamentowych nie wypełnisz "byle czym" tylko piasek trzeba zwozić.

Właściwie to lepiej działkę mieć najpierw icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...