Skocz do zawartości

Pompa Ciepła z kotłem jednofunkcyjnym czy piec dwufunkcyjny


Ptak86

Recommended Posts

Stanałem przed wielkim dylematem jaki jest wybór ogrzewania domu. Dom 100 m2 parterowy , jedna łazienka.
Developer który buduje dom w projekcie zastosował piec gazowy dwufunkcyjny. Po wczytaniu się w temat zaczołem brac pod uwagę podpiecia pompy ciepła powietrze woda z zasobnikiem i podłączenie pieca jednofunkcyjnego ktory bedzie miał zadanie ogrzewac dom jak i w zimnijsze dni kiedy pompa poprzez niska temperature będzie pobierała wiecej energii dogrzewac wode w zasobniku ktora bedzie używana jako woda bierząca.Czy ta opcja z piecem i zastosowaniem popmpy jest leprzą niz piec dwufunkcyjny ? Ile taka inwestycja sie wzraca czy nie lepiej zostac przy opcji developera?? Jak juz isc w zestaw piec jednofunkcyjny i pompa powietrze woda jaka pompe zastosować cena / jakość ??

Jeszcze nadmienie ze dom bedzie dogrzewany kominkiem w salonie ( cieplo oddawne szyba i powierzchnia grzewc kominka)


Pozdrawiam i z góy dziekuje za pomoc w moim ciezkim dylemacie

Link do komentarza
Cytat

Po wczytaniu się w temat zaczołem brac pod uwagę podpiecia pompy ciepła powietrze woda z zasobnikiem i podłączenie pieca jednofunkcyjnego ktory bedzie miał zadanie ogrzewac dom jak i w zimnijsze dni kiedy pompa poprzez niska temperature będzie pobierała wiecej energii dogrzewac wode w zasobniku ktora bedzie używana jako woda bierząca


Ale co na celu ma takie mieszanie w/g Twojego widzimisie?
Masz za dużo wolnej powierzchni w pomieszczeniu gospodarczy to wstaw tam pralkę. A jak już tam stoi (w planach) to spraw żonie suszarkę.
Będzie więcej pożytku niż z komplikowania układu grzewczego/CWU.
Grzanie masz zdywersyfikowane (kominek), więc lepiej zastanów się jak jak zapobiec stratom ciepła CWU poprzez cyrkulację (jeśli szukasz jakiś? oszczędności na eksploatacji), bo przypuszczam że punkty poboru nie masz zgrupowane w jednym miejscu. W domu parterowym nie jest to łatwe zadanie, a deweloperowi to zwisa żeby projekt był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.

PS.
A jeszcze lepiej wolne fundusze przeznacz na lepsze docieplenie domu i prawidłowy (nie deweloperski) montaż okien.
Wiesz mi - zaoszczędzisz znacznie więcej niż na domniemanych zyskach eksploatacyjnych PPCi do CWU, bo trzeba sie zgodzić z Adiqq'iem, że nie do końca wiesz co czym się je.
Pomimo że pompa ciepła to wspaniałe i wygodne w eksploatacji urządzenie mogące przynieś realne zyski, to ulotki marketingowe to nie wszystko.
Link do komentarza
Komplikowanie ? Tak naprawdę to zaczynam wchodzić w ten temat. Ale gdy mysłałem aby zamienić piec dwu funkcyjny na pompę ciepła powietrze -woda która ma zasobnik i będzie dobrze z piecem do centralnego ogrzewania jedno funkcoyjnego współgrała w celach ogrzania wody bieżącej, a sam piec jako system grzewczy centralnego ogrzewania nie jest to aż takie kombinowanie. Myślałem ze ten schemat kotłowni wprowadzi oszczędność w porównaniu do pieca gazowego dwu - funkcyjnego.
Link do komentarza
Cytat

Komplikowanie ? Tak naprawdę to zaczynam wchodzić w ten temat. Ale gdy mysłałem aby zamienić piec dwu funkcyjny na pompę ciepła powietrze -woda która ma zasobnik i będzie dobrze z piecem do centralnego ogrzewania jedno funkcoyjnego współgrała w celach ogrzania wody bieżącej, a sam piec jako system grzewczy centralnego ogrzewania nie jest to aż takie kombinowanie. Myślałem ze ten schemat kotłowni wprowadzi oszczędność w porównaniu do pieca gazowego dwu - funkcyjnego.



biorąc pod uwagę, że przyłącze gazu i tak masz już w cenie od developera (o czym nie byłeś łaskawy napisać) to nie ma raczej sensu wchodzenie w PC. Tym bardziej że nie piszesz nic czy będzie tylko podłogówka, czy system mieszany....
piec wziąłbym jednofunkcyjny z zasobnikiem+ to co napisał Jani (jeśli oczywiście jest taka możliwość)
Link do komentarza
Cytat

Komplikowanie ? Tak naprawdę to zaczynam wchodzić w ten temat. Ale gdy mysłałem aby zamienić piec dwu funkcyjny na pompę ciepła powietrze -woda która ma zasobnik i będzie dobrze z piecem do centralnego ogrzewania jedno funkcoyjnego współgrała w celach ogrzania wody bieżącej, a sam piec jako system grzewczy centralnego ogrzewania nie jest to aż takie kombinowanie. Myślałem ze ten schemat kotłowni wprowadzi oszczędność w porównaniu do pieca gazowego dwu - funkcyjnego.


Tak jak pisze adiqq nic nic nie piszesz o rodzaju ogrzewania jakie będziesz miał.
PC nie jest złym rozwiązaniem tylko czy naprawdę takiego potrzebujesz?
Dobrze ocieplony dom i doprowadzony gaz - dla mnie marzenie.
Link do komentarza
wiem ze nie pisze jakie mam ogrzewanie bo narazie raczkuje w tym temacie i nie wiem jakie informacje sa istotne icon_smile.gif a wiec Ogrzewanie mam mieszane podłogówka: wiatrołap, kuchnia oraz łazienka 35m2 reszta czyli salon jadalnia otwarty na kuchnie i 3 pokoje normalne grzejniki.

adiqq b.dziekuję za wskazówki. Już się spotkałem z informacjami ze jednak pompa ciepła to średnie rozwiązanie w moim przypadku. Poruszyłeś ciekawą sprawę która mnie zainteresowała jaką jest to abym zamiast pieca dwu funkcyjnego zamontował kocioł z zasobnikiem wody. Dlatego mam pytanie w czym mam się dopatrywać plusów tego rozwiązania ?

Link do komentarza
Cytat

wiem ze nie pisze jakie mam ogrzewanie bo narazie raczkuje w tym temacie i nie wiem jakie informacje sa istotne icon_smile.gif a wiec Ogrzewanie mam mieszane podłogówka: wiatrołap, kuchnia oraz łazienka 35m2 reszta czyli salon jadalnia otwarty na kuchnie i 3 pokoje normalne grzejniki.

adiqq b.dziekuję za wskazówki. Już się spotkałem z informacjami ze jednak pompa ciepła to średnie rozwiązanie w moim przypadku. Poruszyłeś ciekawą sprawę która mnie zainteresowała jaką jest to abym zamiast pieca dwu funkcyjnego zamontował kocioł z zasobnikiem wody. Dlatego mam pytanie w czym mam się dopatrywać plusów tego rozwiązania ?



jak masz mieszane, to nawet się nie zastanawiaj nad PC. Tylko gaz.
A dlaczego jednofukcyjny? - jak jest miejsce na zasobnik, to jest to po prostu rozwiązanie wygodniejsze. Opcjonalnie piec dwufukcyjny z małym zasobnikiem ciepłej wody. Chyba że wszystkie punkty poboru są na tyle blisko kotła, że można zrezygnować z cyrkulacji. Kocioł dwufunkcyjny będzie mieć dużo większą moc - żeby mógł obsłużyć kilka punktów poboru naraz - natomiast do CO będzie przez to mocno przewymiarowany. A nie wiem czy są kotły dwufunkcyjne z modulacją - ktoś kto jest w temacie niech dopowie....

już sprawdziłem - są kotły 2f z modulacją
np. taki
http://krystianpolice.pl/kociol-gaz-junker...class-gz50.html
tyle że moc na CO 10-14kw jest dużo za duża jak twój mały domek.


http://www.cieplodlaciebie.pl/Immergas_NIK..._24_3_E-89.html
ten już lepszy - od 7kw, ale dalej za dużo....
jak już koniecznie chcesz dwu funkcyjny, to musi mieć jak mniejszą moc minimalną. Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Pytanie jest zasadnicze - ile chcesz zapłacić za kocioł.

Przy standardowych rozwiązaniach, zarówno dla kotłów jedno i dwu funkcyjnych, ceny "zamykają się kwotą do 3.000zł.

Ale można zainstalować kocioł dwufunkcyjny który:

dla C.O. :
- ma modulację np. 4 - 20kW,
- dwa niezależne obwody grzewcze,
- komplet pomp obiegowych, naczynia przeponowe, itp.
- sterowanie

a dla CWU:
- modulacja 4 - 25kW,
- wbudowany mały zasobnik CWU np. 50l
- duży wydatek CWU np. dla temp. 40 stopni około 16l/min.

Taki kombajn jest idealnym rozwiązaniem do takiej instalacji C.O jaką Ty posiadasz (mieszanej), ale należy liczyć się z wydatkiem od 4.000zł w górę.

Przykład takiego kotła: http://www.lazienkaplus.pl/pl/kociol-gazow...53319,93,i.html
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Mimo wszystko stawiałbym na pompę ciepła, która na początku jest może trochę droższym rozwiązaniem od konwencjonalnych - to później szybko się zwraca.

Ale trzeba spełnić kilka warunków: PC oparta jako centralne źródło ciepła musi mieć bardzo dobrze dobrana moc do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz bardzo solidnie dobrane dolne źródło w innym wypadku wyjdzie podobnie jak dobieranie kotła kondensacyjnego na wysoki parametr ogrzewania. Ponad to nstalacja centralnego ogrzewania musi być wykonana na najniższy z możliwych parametrów zasilania i tak dla porównania np grzejniki są praktycznie 3x większe niż dla wysokiego parametru. Mogę pochwalić się, że zużyciem energii na poziomie 2,5 tys zł na rok (ogrzewam dom o powierzchni 140 m kw). Odpowiednie urządzenie pomogli mi dobrać EkoFachowcy (znajdziesz ich w necie). Mają biuro w Szczecinie, ale pomogą dobrać i porównać poszczególne oferty u dostawców i instalatorów.
Link do komentarza
Cytat

Mimo wszystko stawiałbym na pompę ciepła, która na początku jest może trochę droższym rozwiązaniem od konwencjonalnych - to później szybko się zwraca.

Ale trzeba spełnić kilka warunków: PC oparta jako centralne źródło ciepła musi mieć bardzo dobrze dobrana moc do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz bardzo solidnie dobrane dolne źródło w innym wypadku wyjdzie podobnie jak dobieranie kotła kondensacyjnego na wysoki parametr ogrzewania. Ponad to nstalacja centralnego ogrzewania musi być wykonana na najniższy z możliwych parametrów zasilania i tak dla porównania np grzejniki są praktycznie 3x większe niż dla wysokiego parametru. Mogę pochwalić się, że zużyciem energii na poziomie 2,5 tys zł na rok (ogrzewam dom o powierzchni 140 m kw). Odpowiednie urządzenie pomogli mi dobrać EkoFachowcy (znajdziesz ich w necie). Mają biuro w Szczecinie, ale pomogą dobrać i porównać poszczególne oferty u dostawców i instalatorów.


2,5 tys zł na rok icon_eek.gif gdzie ta taniość?
Link do komentarza
Cytat

2,5 tys zł na rok icon_eek.gif gdzie ta taniość?



Wiem, że najlepiej byłoby za darmo, albo gdyby nam jeszcze do tego dopłacali - ale pozbądźcie się złudzeń icon_smile.gif

Dla mnie 2,5 tys zł na rok za ogrzewanie to nie jest dużo. W stosunku do węgla czy gazu (w tych przypadkach musiałbym zapłacić około 4 tys zł/rok) oszczędność jest wymierna. Dochodzi do tego oszczędność czasu - bo OZN zwykle są bezobsługowe. Edytowano przez Piter Be (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wiem, że najlepiej byłoby za darmo, albo gdyby nam jeszcze do tego dopłacali - ale pozbądźcie się złudzeń icon_smile.gif

Dla mnie 2,5 tys zł na rok za ogrzewanie to nie jest dużo. W stosunku do węgla czy gazu (w tych przypadkach musiałbym zapłacić około 4 tys zł/rok) oszczędność jest wymierna. Dochodzi do tego oszczędność czasu - bo OZN zwykle są bezobsługowe.


Chodzi mi o to że ja płace za ogrzanie 130 m2 konwektorami ok 3000 zł na sezon, gdybym miał sobie komplikować życie robieniem co wodnego i kupowaniem pompy to by mi się to nie zwróciło pewno nigdy no chyba że bym żył 140 lat i pompa też icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

A co doświadczenie mówi kosztach całościowych (montaż/instalacja + eksploatacja na przestrzeni 15lat) między tymi dwoma, równie komfortowymi źródłami ciepła?



Że nie ma uniwersalnych prawd objawionych.. icon_wink.gif , a życie potrafi płatać figle.
Ot chociażby konieczność (chęć) sprzedaży domu ogrzewanego konwektorami. I nie ma to tamto, taki grzany PC brzmi zdecydowanie lepiej w ogłoszeniu. icon_mrgreen.gif

Pozdrawiam Jani. Edytowano przez ProStaś (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Że nie ma uniwersalnych prawd objawionych.. icon_wink.gif , a życie potrafi płatać figle.
Ot chociażby konieczność (chęć) sprzedaży domu ogrzewanego konwektorami. I nie ma to tamto, taki grzany PC brzmi zdecydowanie lepiej w ogłoszeniu. icon_mrgreen.gif

Pozdrawiam Jani.



co prawda to prawda icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...