Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pepe

Ogrodzenie od frontu - spadek terenu

Recommended Posts

Witam.
Przymierzam się do wybudowania ogrodzenia od strony frontowej posesji - działka ma szerokość 30 m. Obecnie wykonaną mam bramę wjazdową przesuwną i furtkę (z metaloplastyki - słupki 10x10 metalowe, brama i furtka metalowe - łącznie ok 5 m - stan istniejący i docelowy) wsunięte ok. 1 m w posesję w stosunku do pozostałej linii ogrodzenia, które stanowi obecnie siatka i słupki metalowe z odzysku (do likwidacji).

Działka posiada spadek terenu - w linii ogrodzenia pomiędzy narożnikami działki spadek wynosi ok. 1 m. Dodatkowo występuje różnica w poziomach gruntu przed obecną linią ogrodzenia i za tą linią - droga i teren przed działką są wyżej o jakieś 30 cm (odcięcie jest w obecnej linii ogrodzenia). Reasumując spadki terenu są zarówno wzdłuż i w poprzek ogrodzenia. Działka w zasadzie jest już zagospodarowana więc nawożenie ziemi i wyrównywanie terenu nie wchodzi w grę, zresztą nawet przed budową byłoby mało realne - po prostu taki teren.

Nie chciałem wykładać dużych pieniędzy na dokończenie tego ogrodzenia bo nie widzę sensu takiego działania (ok. 10 tys. zł max). Rozważałem już różne warianty wykonania ogrodzenia - wykonanie fundamentów, słupków, podmurówki w technologii pustaka łupanego, albo gotowych prefabrykatów "ala klinkier" - jednak koszty mnie zniechęcają (pustak łupany ok. 15 tys. plus wypełnienia metalowe) albo efekt nie będzie zadowalający z uwagi na spadki terenu (prefabrykaty "ala klinkier" - ograniczona wysokość podmurówki).

Zastanawiam się nad rozwiązaniem opartym o słupki metalowe 10x10, wypełnienie metalowe tak jak w bramie i furtce. Jednak muszę zastosować jakąś podmurówkę z uwagi na spadki terenu i posiadanie psa na posesji. Myślałem o gotowych prefabrykowanych podmurówkach pływających, ale te są wykonane raczej mało estetycznie (kawałek szarego betonu, brak wariantów kolorystycznych).
Pomyślałem więc o palisadach łupanych (tak jak pustak łupany - 10x10, łupane 2 boki). Dostępne są różne kolory co wizualnie nie będzie kuło w oczy a dostępne długości palisad (nawet 80 cm) mogą w mojej sytuacji rozwiązać problemy ze spadkami terenu. Czy ktoś z Was widziałby takie zastosowanie palisad? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Rozrysowałem sobie wstępnie przęsła zachowując stały spadek terenu, palisady układane byłyby po 20 szt. pomiędzy słupkami. Patrząc od strony drogi (od frontu) widoczna byłaby palisada ułożona w linii prostej (wierzchołki), z jednej strony (lewy słupek) widać byłoby ok 30 cm palisady a z drugiej (prawy słupek) ok. 20 cm. Natomiast od strony działki widoczna część palisad byłaby większa o jakieś 20-30 cm z jednej i drugiej strony. Założyłem, że w podbudowie palisada byłaby zabudowana na długości co najmniej 20 cm. Reasumując 20-30 cm palisady byłoby w chudym betonie, 20-30 byłoby w ziemi z jednej strony a ok 20-30 wystawałoby ponad teren całkowicie. Problem widzę w ustawieniu palisad obok słupków metalowych które będą przecież zalane betonem na pewną wysokość. Chyba trzeba by było zalać również dwie palisady znajdujące się po bokach słupka.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Proszę o rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Czekamy na czwartek...   "Przygotowujemy się do takiego funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki, które będzie równolegle działało nawet w tej trudnej sytuacji. W rządzie jest przygotowywany plan wyjścia z obecnie panujących ograniczeń - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Ujawnił, że w czwartek zostaną ogłoszone decyzje dotyczące działalności szkół oraz egzaminów, a także dostępu do poszczególnych miejsc, takich jak sklepy."   https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-piotr-muller-w-czwartek-zapadna-wazne-decyzje-dotycza-m-in-m,nId,4426977
  • Firma Metalurgia S.A. Radomsko w swojej szerokiej ofercie posiada m. in. panele ogrodzeniowe. Panele ogrodzeniowe cechują się uniwersalną estetyką, szerokim spektrum zastosowania, z przeznaczeniem do do grodzenia zarówno prywatnych działek, zagród, posesji oraz większych przestrzeni. Zaletą jest dobry stosunek ceny do jakości, możliwość szybkiego montażu oraz łatwa aranżacja do istniejących obiektów. Polecam w związku z tym zainteresować się jeszcze https://www.metalurgia.pl/ogrodzenia/panele-ogrodzeniowe/panele-ogrodzeniowe-1 Witryna na której można znaleźć trochę więcej informacji z tego zakresu.
  • Jak by co to izolator flugera nie działa na te ślady... sprawdziłem u siebie. W sklepie flugera też już go nie polecają na ślady od kabli. 
  • https://chnnews.pl/europa/item/4535-pandemia-sie-cofa-rzady-chca-lagodzic-restrykcje.html?fbclid=IwAR3csN8ZLf7l_vphScJ-hgvcK2GpEwCsqJEt_mL01x1jj2dvon3Woon6g5A  
  • Ciekawy artykuł...tam się chyba zagotuje gdy wirus rozprzestrzeni się. Myślę o zagotowaniu czyli również zamieszkach/wojnie domowej. Długo nie interesowałem się tym co dzieje się w Indiach. Jawiły mi się one jako państwo prawie demokratyczne. Jak z czasów Indiry Gandhi ewentualnie trochę późniejszych. A to już historia. I dramat ludzi. https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/jesli-koronawirus-rozprzestrzeni-sie-w-indiach-zachoruje-nawet-300-mln-ludzi/8jd739t
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...