Skocz do zawartości

Nasada kominowa


micheasz

Recommended Posts

Rozumiem, że chodzi o wentylację hybrydową.
W zasadzie każdy kanał powinien być "zasilany" oddzielnie.

Chcąc podłączyć kilka kanałów indywidualnych do jednej nasady należy wykonać tak zwaną komorę zbiorczą (rozprężną).
Można ją zrobić nad czapką kominową lub zaślepić boczne wyloty kanałów i wyciąć duży otwór w czapce kominowej i wykorzystać powstałą w ten sposób przestrzeń.
Komora rozprężna powinna mieć taką wysokość, aby odległość od zakończenia kanałów do nasady wynosiła co najmniej 20 cm.

Jednak, aby takie "ustawienie" nie zakłócało działanie wentylacji grawitacyjnej w przypadku braku wiatru (i jeśli nasada nie posiada wentylatora elektrycznego), to przekrój nasady powinien być zbliżony do łącznego przekroju wszystkich kanałów "podpiętych" pod nasadę.

dopisałem:

Ps. Pamiętaj, że nasada tak czy siak "podwyższa" komin, co może mieć znaczenie przy kominie "zblokowanym" ze spalinowym (dymowym). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Komin jest wyłącznie wentylacyjny.

Nie mam zrobionych otworów bocznych w kominie. Dom budowany 30 lat temu - może nie każdy wiedział jak budować icon_smile.gif

Mam na myśli zwykłą nasadę kulistą obrotową, napędzaną wyłącznie wiatrem. Tylko czy taka pociągnie 3 kanały...
W przypadku mojego komina wchodzi w grę jedynie postawienie "pudła" z blachy na kominie jako komory.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...