Skocz do zawartości

PORTLAND


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, takich ktorzy to decyzje o budowie domu podjeli w pelnej swiadomosci umyslu, a takze takich jak ja, ktorzy chyba byli pod wplywem jakis srodkow odurzajacych nie wiedzac na co sie pisza.v icon_lol.gif

W zwiazku z tym dziennik zakladam liczac na wasza pomoc, doswiadczenie i wiedze, gdyz moja w tym zakresie jest znikoma a mimo to marzy mi sie wlasny domek z ogrodkiem.

Projekt:





Rzut



W projekcie bedzie kilka zmian, gdzie najwieksza jest wlaczenie naroznika przy tarasie do bryly domu, zamiana miejscami lazienki z pokojem przy kotlowni wraz z likwidacja pralni (pomiedzy lazienka a pokojem).

Jako , ze jestesmy na etapie adaptacji projektu jedna z wazniejszych decyzji jaka musimy podjac jest ogrzewanie domu.
I niestety juz teraz moja glowa swiruje od myslenia, co wybrac:

Stanelo na 2 opcjach: Gruntowa Pompa ciepla lub piec na ekogroszek lub pellety.

Przeczytalam juz chyba wszystkie fora i wiadomo jak ze wszystkim kazda opcja ma zwolennikow i przeciwnikow. Im wiecej czytam tym wiekszy metlik a zdanie moje jak choragiewka- w jeden dzien za pompa -drugi za kotlem.

Moze zacznijmy od parametrow:

Powierzchnia uzytkowa - 127m2 + garaz (nieogrzewany)
Budowany z betonu komorkowego 24cm + 20 styropian
Strop zelbetowy
Na calej powierzchni ogrzewanie podlogowe.
Wentylacja: mechaniczna z rekuperacja

Decyzje musze podjac juz teraz na etapie adaptacji icon_cry.gif , gdyz w przypadku pompy rezygnujemy z kominow, a w przypadku pieca trzeba powiekszac kotlownie.


Pozdrawiam



Link do komentarza
Co do OZC - można przyjąć obowiązkowe (ustawowe) wielkości.

Co do zastosowania PCi lub kotła na paliwo stałe lub (i) gazowe - decydując się na PCi na tym etapie, czyli projektowania, tniesz nieuzasadnione koszty np. budowa komina spalinowego.

Jeśli zdecydujesz się na wentylację mechaniczną - tniesz kominy wentylacyjne i nawiewniki.
Link do komentarza
Projekt domu juz mam i jest tam charakterystyka energetyczna tyle ze u mnie będzie trochę zmian. Przede wszystkim inna wentylacja i inny materiał budowlany.

Jeśli chodzi o projekt podlogowki to Wysłałam zapytanie do kilku firm o wycenę pomp ciepla z rekuperacja i podlogowka zeby sprawdzić o ile drożej wyniesie mnie instalacja na pompie. Dlatego osobnego projektu na podlogowke nie będziemy robić.
Link do komentarza
Cytat

Wysłałam zapytanie do kilku firm o wycenę pomp ciepla z rekuperacja i podlogowka zeby sprawdzić o ile drożej wyniesie mnie instalacja na pompie.




Nie zniechęcaj się gdy pierwsze wyceny będą astronomiczne.
To jest normalna procedura firm, które próbują na ile mogą ostrzyc inwestora. Bywało, że różnica wyniosła 50%.
Link do komentarza
Cytat

Co do zastosowania PCi lub kotła na paliwo stałe lub (i) gazowe - decydując się na PCi na tym etapie, czyli projektowania, tniesz nieuzasadnione koszty np. budowa komina spalinowego.

Jeśli zdecydujesz się na wentylację mechaniczną - tniesz kominy wentylacyjne i nawiewniki.



No właśnie dlatego decyzje musimy podjąć na dniach :-) bez tego architekt nie ruszy
Link do komentarza
Cytat

Nie zniechęcaj się gdy pierwsze wyceny będą astronomiczne.
To jest normalna procedura firm, które próbują na ile mogą ostrzyc inwestora. Bywało, że różnica wyniosła 50%.



No właśnie juz mam kilka odpowiedzi. Różnice sa nawet rzędu 40 tys złotych za całość.

Bez względu na to jaki wariant wybierzemy chcemy podlogowke i rekuperator więc różnica - jak dobrze liczę będzie pomiędzy pompą ciepla z odwiertami a piecem.
Link do komentarza
Cytat

Bez względu na to jaki wariant wybierzemy chcemy podlogowke i rekuperator więc różnica - jak dobrze liczę będzie pomiędzy pompą ciepla z odwiertami a piecem.



Trochę złudne porównanie, bo PCi bezobsługową jest icon_lol.gif

Ale niech Ci będzie, upraszczając:

- kotłownia z PCi dla CO i CWU, to od 20.000 do 30.000 zł
- odwierty pionowe to od 70 do 100 zł za 1m odwiertu, licząc około 130 m odwiertów, daje kwotę od 9.000 do 13.000 zł.

Kotłownia na paliwo stałe CO i CWU, to (łącznie z kominem) 15.000 do 20.000zł + koszt składu opału

Ps. W tym uproszczeniu uwzględniłem średnią półkę cenową, bo można taniej albo drożej.
Link do komentarza
Cytat

Mi do zestawu ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna, "ciepłe" ściany piec na ekogroszek pasuje jak świni kamizela. Wszystko nowocześnie i nagle buch- kocmołuch.




Kocmoluch hahaha dobre


Chodzi głownie o koszty :-(. Aczkolwiek jeśli różnica wynosiłaby ok. 20 tys No to jak najbardziej pompa bo chcemy tez bezobslugowo.

Link do komentarza
Cytat

Cześć, Ola.
Zacieram ręce z radości, czekając na relacje.
Ja mam kominek z płaszczem wodnym i podłogówkę. Namawiam do takiego rozwiązania. Warunek: Miejsce w domu na dużą bańkę - z 1000litrów - żeby nie trzeba było ciągle palić w kominku.



Kominka nie bedzie gdyz za duzo kombinacji w polaczeniu z wentylacja mechaniczna i rekuperatorem. Zreszta pewnie bym w nim raz zapalila. Jesli bedzie kiedys kominek to bedzie BIO.

A relacje beda z tym ze pewnie nie bedzie sie to posuwalo tak szybko ;-( jakby sie chcialo.
Link do komentarza
Dzis choragiewka zawiala na strone pompy icon_wink.gif. Pytanie tylko jaka.

Ze wzgledu na niewileka dzialke musza byc odwierty pionowe tylko jak dlugie. Rozbieznosc w ofertach jest ogromna-pomiedzy 240m a 130m. Czy to oznacza ze ktoras z firm chce mnie zrobic w bambuko?

Z posta Autorushd wnioskuje ze potrzebny ten OZC do ustalenia mocy pompy a przy tym dlugosci odwiertow? Tylko jedna z firm zapytala o OZC, pozostale bazowaly na charakterystyce cieplnej i projekcie. Czy to oznacza ze te firmy wziely swoje zalozenia z palca czy tez moze wykonaly te obliczenia sami?

Jak juz mam wydac tyle kasy to wolalabym nie miec z tym problemow ;-/


Aha


Czy ktos moglby mi wyjasnic jak przyslowiowej krowie na rowie dlaczego w niektorych ofertach mam pompe z wbudowynym zbiornikiem na wode (180l) a do tego jeszcze jeden zbiornik (300l)?
Link do komentarza
Cytat

Czy ktos moglby mi wyjasnic jak przyslowiowej krowie na rowie dlaczego w niektorych ofertach mam pompe z wbudowynym zbiornikiem na wode (180l) a do tego jeszcze jeden zbiornik (300l)?



Bo to jełopy są i naciągacze.
Bufor przy PCi i podłogówce jest totalnym nieporozumieniem - tych co Ci to (takie) rozwiązanie proponują, skreśl z listy "oczekujących".

Jeśli chodzi o odwierty.
Ich łączna długość zależy od mocy PCi i od właściwości gruntu. W zależności od gruntu z 1m można uzyskać od 50 do 150W.
Większość firm określa "moc" gruntu "z pod dużego palca", tzw. bezpieczną wielkość, średnio na 60 - 80W/m




Sporo firm, na wszelki wypadek zaleca przewymiarowane moce DZ (odwiertów) - co nie jest błędem, ale jest dyskusyjne.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o odwierty.
Ich łączna długość zależy od mocy PCi i od właściwości gruntu. W zależności od gruntu z 1m można uzyskać od 50 do 150W.
Większość firm określa "moc" gruntu "z pod dużego palca", tzw. bezpieczną wielkość, średnio na 60 - 80W/m



W takim razie konieczna jest nastepna rzecz - badanie gruntu?

Looo matko jak sie przebrnie etap papierkow, pozwolen itp. to chyba sama budowa to juz czysta przyjemnosc
Link do komentarza
Cytat

W takim razie konieczna jest nastepna rzecz - badanie gruntu?



Niekoniecznie - w trakcie wiercenia, można dokonać odpowiednich korekt co do głębokości i ilości odwiertów.

Cytat

badania gruntu jest proste. 3 punkty na głębokość 4 m. Żadna filozofia.



Ojjjjjjjjjjjjjjj.

Pomyliłeś z badaniem gruntu dla celów posadowienia budynku (właściwości "geotechniczne"). icon_lol.gif

Tu chodzi o rodzaj "skał" (gruntu) na całej długości odwiertu (właściwości "geotermiczne"), bo ich właściwości wpływają na "moc" odwiertu.
Geolodzy mają na mapach "głębokościowych" strukturę zalegających "skał" - w zasadzie nie chodzi o badanie, tylko o (ewentualny) wypis dla danego terenu. Z uwzględnieniem warunków hydrogeologicznych dla warstw głębszych (długość kolektora), bo "zawartość" wody jest decydującym czynnikiem. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jeśli z OZC będzie niskie a będzie to można dać pompe p-w czyli bez odwiertów.



Też trzeba to rozważyć, ale dobra PCi P/W ma też swoją cenę - często niewiele mniejszą od PCi G/W nawet z pionowymi odwiertami.
Jeśli u niej warunki geotermiczne są złe (np. suchy piach), to takie rozwiązanie, może być tańsze (przy takiej samej skuteczności).

Rozważyć też należy kolektor płaski, bo to najtańsze rozwiązanie, a jeśli warunki gruntowe są dobre (np. mokra glina), to najlepszy - powierzchnia pod kolektor może mieć trochę ponad 200m2.
Link do komentarza
Cytat

Ps. Ola - a jaką moc ma mieć kocioł wg. charakterystyki energetycznej budynku ?




Oni proponują kocioł kondensacyjny 333-f. Najmniejszy jest do 13 kW.

Kolektory poziome odpadają - brak miejsca na działce.

Właśnie doczytalam ze w tej charakterystyce oni proponują alternatywny system ogrzewania właśnie na pompie. Nie pisze na jakiej czy to grunt czy woda czy powietrze. Pisze natomiast ze o mocy 10 kW. Trochę dużo bo żadna z ofert które dostałam nie zakłada az takiej mocnej pompy.
Link do komentarza
Masz około 150m2 powierzchni do ogrzania (bo poddasze chyba nie ogrzewane?).
Upraszczając i zgrubsza:

Biorąc pod uwagę tylko wymogi minimalne co do "izolacyjności" domu potrzebujesz kocioł o mocy nominalnej 5 - 6kW + 2,5kW dla wentylacji grawitacyjnej, lub + 1kW dla WM z rekuperacją.

Czyli moc kotła przy WM to 6 - 7kW.
Czyli dla PCi; kolektor poziomy na powierzchni 200 - 300m2 (w zależnosci od gruntu) lub kolektor pionowy (odwierty) o łącznej długości 100 - 150m.


Gdybyś się zdecydowała na powietrzną PCi - to z różnych powodów i moim zdaniem powinna mieć moc około 10kW.

OZC bardzo dokładnie "poda" wymaganą moc kotła, ale obstawiam w ciemno, że będzie niższa niż wynika z tych zgrubnych obliczeń.
Link do komentarza
Cytat

Biorąc pod uwagę tylko wymogi minimalne co do "izolacyjności" domu potrzebujesz kocioł o mocy nominalnej 5 - 6kW + 2,5kW dla wentylacji grawitacyjnej, lub + 1kW dla WM z rekuperacją.

Czyli moc kotła przy WM to 6 - 7kW.
Czyli dla PCi; kolektor poziomy na powierzchni 200 - 300m2 (w zależnosci od gruntu) lub kolektor pionowy (odwierty) o łącznej długości 100 - 150m.


+ ewentualne korekty mocy PCI in plus związane ilością mieszkańców.
Ale z drugiej strony zakładając że to szacunkowy przedział mocy, to po wykonaniu OZC najprawdopodobniej nie będzie potrzebna żadna korekta na "plus". icon_smile.gif


PS.
Jest jeszcze coś takiego jak kolektor mieszany, robiony przy dobrych własnościach gruntu i braku miejsca na działce.
W takim kolektorze odwiert jest wykonywany dla uzupełnienia mocy kolektora poziomego, któremu zabrakło miejsca dla osiągnięcia przewidzianej mocy chłodniczej DZ.



dopisałem

Cytat

Kominka nie bedzie gdyz za duzo kombinacji w polaczeniu z wentylacja mechaniczna i rekuperatorem.


To nie prawda, ale masz prawo do własnych decyzji uznając kominek za rzecz zbędną.



Cytat

Bo to jełopy są i naciągacze.
Bufor przy PCi i podłogówce jest totalnym nieporozumieniem - tych co Ci to (takie) rozwiązanie proponują, skreśl z listy "oczekujących".


Przy materiałach jakie zakładasz do budowy, bufor to wyrzucanie pieniędzy.
Jeśli zależy Ci na stałej temperaturze całodobowo, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wylewka akumulacyjna.
Link do komentarza
Cytat

To nie prawda, ale masz prawo do własnych decyzji uznając kominek za rzecz zbędną.




Przy materiałach jakie zakładasz do budowy, bufor to wyrzucanie pieniędzy.
Jeśli zależy Ci na stałej temperaturze całodobowo, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wylewka akumulacyjna.


Dzieki poczytam o tym - a czy musi to byc zaplanowane juz na etapie adaptacji, czy mozna ro zmienic pozniej przy budowie?

Cytat

Odnośnie kominka to nie ma z tym problemów. Sam mam zaplanowany.

Ten kociołek 333f to chyba droższego nie było.


Nawet nie sprawdzalam ceny tego kotla. Nie mamy gazu wiec i tak ta opcja nie wchodzi gre. Ale widze ze caly kosztorys tegoprojektu jest chyba lekko zawyzony icon_wink.gif - jeden pozytyw dla mnie.
Link do komentarza
Po dlugich i nawet nie burzliwych rozmowach podjelismy decyzje w sprawie ogrzewania.

BEDZIE POMPA !!

Jak widac forum i forumowicze maja zbawienny wplyw na stosowanie nowoczesnych technologi. Solange63 dowalila nam z kocmoluchem no i wyjscia nie bylo icon_wink.gif.

Na dzien dzisiejszy oczekujemy na mapke do celow projektowych - bagatela 700 zl za kawalek papirka - wkurzyc sie mozna jak to urzednicy "ulatwiaja" wszystko.

Zastanawiamy sie rowniez nad wyborem firmy ktora zaprojektuje caly system grzewczy. Nie chcialabym jeszcze podpisywac zadnej umowy, ale do PNB musze miec projekt rekuperacji i podlaczenia pompy ;-(.
Link do komentarza
Cytat

do PNB musze miec projekt rekuperacji i podlaczenia pompy ;-(.



1. Projekt WM jesteś sobie w stanie zrobić sama, na rzutach zaznaczasz nawiewy i wywiewy, a projektant to podpisuje - odwiedź Dziennik PeZeta https://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZet...200&st=2150 #2167.

2. Tego "wymogu" podłączenia PCi nie bardzo rozumiem - o co chodzi ? Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Da się.
U dołu, po prawej masz wybierz plik. Klikasz wybierasz, zapisujesz.
Po lewej, też u dołu, masz "załączniki" klikasz wybierasz i finito.

Ps. Zanim klikniesz "dodaj odpowiedź" - kliknij na "podgląd" czy obiekt jest widoczny.



Dzieki wielkie - blondynka w akcji icon_wink.gif

Dzis maly kroczek do przodu- mapka do celow projektowych odebrana przez kochanego szwagra jedzie do architekta, a ja skonczylam rozmieszczenie pomieszczen.

Czekam na jakies cenne uwagi z doswiadczenia icon_wink.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dawno mnie nie bylo, bo i w sumie nic konkretnego sie nie dzieje. Projekt dalej u architekta sie adaptuje. Ale musze pochwalic sie ze dzis dostalam pierwsza wycene od firmy budowlanej- i w sumie nie wiem kogo bardziej ponioslo, tego Pana z cena czy mnie jak ja zobaczylam.

Otóz wycena SSO bez dachu ze stropem to...... 75000 netto.

I nie byloby to oczywiscie zaskoczeniem gdyby nie fakt ze ta cena to tylko robocizna icon_eek.gif

Prosze powiedzcie ze ta cena to chyba z ksiezyca - bo nawet kosztorys od projektanta, choc zawyzony, pokazuje mniejszy koszt.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...