Skocz do zawartości

Tanie grzanie


Recommended Posts

Cytat

W zależności od okoliczności
- ocieplić chałupę
- zamontować rekuperację z odzyskiem ciepła
- wymienić kocioł,
- zmienić nośnik energii na tańszy,
- obniżyć temperaturę w pomieszczeniach,
- rzadziej się myć,
- ......


icon_lol.gif

Cytat

Choć za oknem ładna pogoda, warto chyba już się przygotowywać do nowego sezonu grzewczego...
Znacie jakieś dobre sposoby na oszczedność na ogrzewaniu?


Domyślam się, że chodzi o jakieś sposoby nieinwestycyjne itp usprawnienia?

Cóż jak przedmówca napisał , warto zapewnić regulację temperatury oraz jej obniżenie w niektórych porach dnia jak i ogólnie (jeżeli jest jeszcze z czego icon_rolleyes.gif ), jeżeli ogrzewanie jest elektryczne zastanowiłbym się nad zmianą taryfy ja mam G-12W czy taryfę dwustrefową łikendową. Jest to, w moim przypadku korzystne rozwiązanie.

Warto dokonać przeglądu okien przeczyścić i lekko naoliwić okucia okienne oraz sprawdzić czy okno się domyka w razie czego wyregulować okucie.

Przeczyścić piec , jeżeli to nie supernowoczesne cudo , jak tak to zadzwonić po serwis.

Nic mi lepszego nie przychodzi do głowy icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Poza powyżej wspomnianymi dobrą izolacją oraz kontrolą wentylacji, jednym z najważniejszych aspektów to wydajne, energooszczędne urządzenie grzewcze. Szczególnie w przypadku domów z własnym kotłem, inwestycja w dobrej klasy urządzenie pozwoli zaoszczędzić kwoty rzędu co najmniej tysiąca złotych za jeden sezon grzewczy.
Link do komentarza
zdecydowanie, jeśli dom jest dobrze ocieplony- mówię o nieco starszych budynkach nie świeżo wybudowanych, i ma dobry nowoczesny piec, taki sezon palenia zdecydowanie się zwróci, a jeśli nawet nie zwróci to z pewnością nie stracimy na takim grzaniu. dobry nowoczesny piec to teraz podstawa oszczędnościowa w każdym domu
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Choć za oknem ładna pogoda, warto chyba już się przygotowywać do nowego sezonu grzewczego...
Znacie jakieś dobre sposoby na oszczedność na ogrzewaniu?



Pewnie! Koce, grubsze ubrania, gorące kąpiele... icon_biggrin.gif A tak poważnie, to ja np. zwykle zakręcam kaloryfery w nocy, a wiem, że niektórzy ludzie mają poodkrecane cały czas... W ciągu dnia się nagrzeje i na noc można trochę przykrecić. Poza tym, koniecznie uszczelnić okna.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
U nas bardzo dużo ciepła ucieka przez okna, nawet nie muszę specjalnie przykładać dłoni do framug, żeby czuć, że wieje. Okna są niestety stare, co prawda były dodatkowo uszczelniane ale to tylko prowizoryczne rozwiązanie.
Również zakręcam kaloryfery na noc ale najlepiej mieć taki sterownik, który z określonym czasie wyłącza grzanie.
Link do komentarza
Zakręcanie grzejników na noc jest wg. mnie bez sensu. Po to ktoś wymyślił termostat aby to on sterował temperaturą jaką lubimy. Poszukaj w instrukcji termostatu który masz przy grzejniku co oznaczają kolejne znaki/cyfry. Często ustawiając na termostacie 2 grzejnik mamy całą noc zimny ale jeśli temp w pomieszczeniu spadnie to grzejnik automatycznie się włączy. Pewnie Ameryki nie odkryłem, ale sam o tym przekonałem się dość niedawno.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
NIe wiem w jakim budynku mieszkasz. Jeżeli jednak dość nowym, to myślę, że warto pomyślec np. nad systemem rekupeacji. Nakładów wielkich nie wymaga, a moze przynieść spore oszczędności. Czego by jednak nie robić, zawsze najważniejsze jest dobre ocieplenie. Co do ogrzewania - na ewno nie wwarto beać najtańszych zamienników (np. w przypadku ekogorszku). Tańszy = mniej kaloryczny, a co za tym idzie mniej wydajny. Jezeli ktoś ma taką możiwość, to można zrobić w domu kominek i rozprowadzić rury do grzania. NIe tylko salon zyska miły kacent, szczególnie przydatny w zimowe wieczory, to jeszcze można nieźle dom dogrzać.
Link do komentarza
Hehe może tu znajdzie się taki co w końcu rzetelnymi danymi sypnie o oszczędnościach. Choć o rzetelności trudno tu mówić ;)

Wg mnie instalując WM trzeba pamiętać o tym jaką funkcję ona spełnia. Po pierwsze ma ona zapewnić stałą i określoną ilość świeżego powietrza w domu bez względu na warunki atmosferyczne (pora roku, prędkość wiatru czy ciśnienie atmosferyczne) . Montując dodatkowo do WM rekuperator mamy szansę koszty poniesione na prąd do wymuszenia obiegu powietrza odzyskać w postaci oszczędności ciepła którego nie wygonimy na zewnątrz.
Sam zanim podjąłem decyzję o zastosowaniu WM z reku w swoim domu mocno naczytałem się o korzyściach, oszczędnościach i nie wiem czym jeszcze. Ale biorąc pod uwagę koszty instalacji , rekuperatora, prądu , filtrów, obsługi IMHO wychodzimy na 0 biorąc pod uwagę $. Zysk to świeże powietrze i dobra atmosfera w domu i niech tak zostanie.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Może to nie będzie rada zgodna z duchem ekologii, ale ja zmieniłem piec gazowy na ogrzewany węglem miałem. Taki piec zasypuje się pierwsze węglem - zazwyczaj jest to mieszanka miału i groszku do ok. 4 cm i rozpala od góry. Sterowany zdalnie potrafi ogrzewać dom bez ingerencji przez ok. 12 h. Problemem jest jednak to, że u nas trudno jest dostać miał wysoko energetyczny. Niskiej jakości węgiel nie rozpala się zbyt dobrze, a nawet do końca nie wypala. Ale jeśli kupisz dobrej jakości węgiel, to możesz płacić dużo mniej. Ja ogrzewałem jakieś 80 mkw. gazem, a teraz płacę jakieś 60% z tego, co płaciłem wcześniej.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Poza powyżej wspomnianymi dobrą izolacją oraz kontrolą wentylacji, jednym z najważniejszych aspektów to wydajne, energooszczędne urządzenie grzewcze. Szczególnie w przypadku domów z własnym kotłem, inwestycja w dobrej klasy urządzenie pozwoli zaoszczędzić kwoty rzędu co najmniej tysiąca złotych za jeden sezon grzewczy.



Witam,

Planując modernizację istniejącego budynku należy zwrócić uwagę na ograniczenie strat ciepła poprzez przegrody nieprzezroczyste (odpowiednia izolacja ścian budynku) , przegrody przezroczyste (wymiana okien na posiadające lepszy współczynnik przenikania U), jak i również ograniczenie strat ciepła przez wentylację, które mogą wynosić nawet 30-50% całkowitej ilości strat ciepła budynku. Jedną z metod na ich ograniczenie jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ostatnim z aspektów jest dobór wysokosprawnego i sprawdzonego źródła ciepła.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Junkers
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Planując modernizację istniejącego budynku należy zwrócić uwagę na ograniczenie strat ciepła poprzez przegrody nieprzezroczyste (odpowiednia izolacja ścian budynku) , przegrody przezroczyste (wymiana okien na posiadające lepszy współczynnik przenikania U), jak i również ograniczenie strat ciepła przez wentylację, które mogą wynosić nawet 30-50% całkowitej ilości strat ciepła budynku. Jedną z metod na ich ograniczenie jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ostatnim z aspektów jest dobór wysokosprawnego i sprawdzonego źródła ciepła.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Junkers



Słuszna uwaga, wciąż się mówi o grzaniu a przecież to ciepłe powietrze nam ucieka - w większości przypadków - bez kontroli. Mało tego - mimo, że nam ucieka to w wielu mieszkaniach a nawet domach ma się często wrażenie, że jest duszno.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Witam!

Ktos bardzo przytomnie wspomnial wspomnial o nosnikach energii. Jak zatem wyglada koszt uzyskania KW z poszczegolnych nosnikow i jak maja sie do tego klimatyzatory i inne pompy ciepla?

Pozdrawiam.Stefan.


-koszt 1 kWh z ekogroszka 0,15-0,20zl
- koszt 1 kWh z prądu ok.0,30zl
- koszt 1 kWh z gazu ziemnego 0,22-0,25zl
- koszt 1 kWh z pelletu 0,22zl
- koszt 1 kWh z pompy ciepła p-w 0,10zł
- koszt 1 kWh z pompy ciepła g-w 0,08zl
-koszt 1 kWh z pompy ciepła p-p 0,17zl Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

-koszt 1 kWh z ekogroszka 0,15-0,20zl
- koszt 1 kWh z prądu ok.0,30zl
- koszt 1 kWh z gazu ziemnego 0,22-0,25zl
- koszt 1 kWh z pelletu 0,22zl
- koszt 1 kWh z pompy ciepła p-w 0,10zł
- koszt 1 kWh z pompy ciepła g-w 0,08zl
-koszt 1 kWh z pompy ciepła p-p 0,17zl


Witam!

Zatem poza wszelka konkurencja sa pompy ciepla p-w z ewentualnym zrodlem rezerwowym w postaci np kominka.

Pozdrawiam.Stefan.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Witam!

Zatem poza wszelka konkurencja sa pompy ciepla p-w z ewentualnym zrodlem rezerwowym w postaci np kominka.

Pozdrawiam.Stefan.


Pompa ciepła nie musi mieć rezerwowego źródła ciepła,ani kominka ani swieczki,dodam,odpowiednio dobrana pod obciążenie cieplne domu.
Pompa powietrze woda jest aktualnie najbardziej zasadna ekonomicznie biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza


Cytat

Cytat


Pompa ciepła nie musi mieć rezerwowego źródła ciepła,ani kominka ani swieczki,dodam,odpowiednio dobrana pod obciążenie cieplne domu.




i tu niestety zgodzic sie nie moge. Tak dobrana instalacja generuje tylko mase niepotrzebnych kosztow.




icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Bo powinno dobierać sie do daty urodzenia Macieja (tego od wróżenia) ?

Ps. Arturo dobrze prawi. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

i tu niestety zgodzic sie nie moge.Tak dobrana instalacja generuje tylko mase niepotrzebnych kosztow.

Stefan.


Może cos bliżej o tych "niepotrzebnych" kosztach ?
Link do komentarza
Cytat

i tu niestety zgodzic sie nie moge. Tak dobrana instalacja generuje tylko mase niepotrzebnych kosztow.




icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Bo powinno dobierać sie do daty urodzenia Macieja (tego od wróżenia) ?

Ps. Arturo dobrze prawi.


Witam!

Prosze "babajagi"bede obstawal przy swoim z nastepujacych powodow:

1.W swoim zyciu juz widzialem jak zamarzaja domy pozbawione takiego rezerwowego zrodla ciepla.
2,Wszystkie instalacje maja najwyzsza (te ktora tak ochoczo wszedzie sie podaje)sprawnosc w okreslonych warunkach.Eksploatacja duzo poonizej jak i powyzej zalozen nie ma z tymi danymi wiele wspolnego.Jak zatem to dobrac w tym klimacie ?Usrednienia sa najdrozsze.

Stefan
Link do komentarza
Cytat

ad.1. Tyle, że opisana sytuacja dotyczy to każdego źródła ciepła.

ad.2. Moc każdego źródła ciepła dobiera się dla warunków lokalnych - przy czym akurat w przypadku PCi można to zrobić i zweryfikować bardzo precyzyjnie.




Witam!

Nie moge sie z tym zgodzicJ
1.Jesli mam kominek i ew stosowny (tygodniowy?) zapas drewna to spokojnie moge przetrwac kazda awarie sieci przesylowych.

2.Jak to mozna tak precyzyjnie ustalic przy amplitudzie od - 30 do + 15 stopni?

Konia i rzad daje. icon_smile.gif

Stefan.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Witam!

Nie moge sie z tym zgodzicJ
1.Jesli mam kominek i ew stosowny (tygodniowy?) zapas drewna to spokojnie moge przetrwac kazda awarie sieci przesylowych.

2.Jak to mozna tak precyzyjnie ustalic przy amplitudzie od - 30 do + 15 stopni?

Konia i rzad daje. icon_smile.gif

Stefan.


ad.1.Wojny,poza domową raczej nie będzie icon_wink.gif Nowe domy bardzo wolno się wychladzaja,1-1,5st.C na dobę bez ogrzewania to prędzej umrzemy z głodu niż zamarzniemy ale to faktycznie dotyczy każdego źródła ciepła.
ad.2.Dlatego moc grzewcza pompy dobieramy do obciążenia cieplnego domu w danej strefie a każda pompa wyposażona jest w grzalke 3kW i nawet jak przyjdzie epoka lodowcowa z temperaturami znacznie poniżej obliczeniowych to nie będzie groźna bo mamy do dyspozycji oprócz mocy grzewczej z pompy dodatkowo moc grzewczą grzalki.
Zatem nie widzę tu "niepotrzebnych" kosztów chociaż kominek to fajna sprawa ale nie jest koniecznością przy pompie p-w Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A o jakim kuniu mowa ?
Bo na araba nie mam ochoty.

Ale i tak Ci przybliżę.

Moc dobiera się do najniższej lokalnej temperatury, ilości osób w domu, sposobu ogrzewania, izolacyjności przegród.
Praktycznie wszystkie urządzenia grzewcze (oprócz śmieciuchów) wykorzystują ją (niektóre bardzo precyzyjnie) tylko w takim zakresie, jaki jest potrzebny i to bez ingerencji człowieka.

Rząd proszę ozdobny. icon_mrgreen.gif

Ps. Dawno minęły czasy, kiedy moc urządzenia grzewczego, dobierało sie na oko i metraż. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
[quote name='bajbaga' date='12.05.2016, 15:17 '

Moc dobiera się do najniższej lokalnej temperatury, ilości osób w domu, sposobu ogrzewania, izolacyjności przegród.
[/quote]

No i takie podejscie wlasnie uwazam ze jest bledne.Wystarczy poczytac charakterystyki sprawnosci tego typu urzadzen.Podobnie jak 3 KW grzalka w pompie.Ona ma zupelnie inne zadanie.

Pozdrawiam.Stefan.
Link do komentarza
Cytat

Czyli jakie podejście do doboru mocy urządzenia grzewczego jest właściwe ?

Podpowiedz jak powinno się dobierać, moc urządzeń grzewczych.

Ps. Co Ci nie pasi w charakterystykach PCi ?
Np. w tej:






Ps.2. Jednym z zadań grzałki w PCi jest to co napisał Arturo.

dopisałem: grafikę.

-to tak dla pelnego obrazu dolacz jeszcze charakterystyke sprawnosciowa.Wtedy podyskutujemy.


Stefan.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

-nie do konca.Chodzi o moc pobrana do uzyskanej i sprawnosc urzadzenia.Wowczas "czarno na bialym" widac co jest co i w jakim zakresie.

Stefan.


Masz tam wszystko czarno na białym,COP pokazuje ilość energii pobranej do oddanej.
Zresztą to nie sprawność,inaczej COP,decyduje o doborze mocy grzewczej pompy bo to byłaby bzdura.

Na przykładzie tych tabel,jeśli dotyczą jednej pompy znaczą tyle,że przy -10st.C pompa oferuje moc ok.5kW i COP3 co oznacza że pobiera 1,6kW
Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Masz tam wszystko czarno na białym,COP pokazuje ilość energii pobranej do oddanej.
Zresztą to nie sprawność,inaczej COP,decyduje o doborze mocy grzewczej pompy bo to byłaby bzdura.

Na przykładzie tych tabel,jeśli dotyczą jednej pompy znaczą tyle,że przy -10st.C pompa oferuje moc ok.5kW i COP3 co oznacza że pobiera 1,6kW

-no tak tyle tylko ze te 5 KW do ogrzania wiekszego garazu tylko wystarczy.A gdzie reszta?
Nieco inaczej wyglada to kiedy mamy w miare stala temp. czynnika.

Stefan.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

-no tak tyle tylko ze te 5 KW do ogrzania wiekszego garazu tylko wystarczy.A gdzie reszta?
Nieco inaczej wyglada to kiedy mamy w miare stala temp. czynnika.

Stefan.


O czym Ty opowiadasz ? Mój dom może jest dla kogoś większym garażem ale przy -20st.C potrzebuje "az" 3,5kW żeby ogrzać dom do 21st.C.
To pogodowka wraz z krzywą grzewczą decyduja o temp.zasilania jaką puścić w obieg. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

O czym Ty opowiadasz ? Mój dom może jest dla kogoś większym garażem ale przy -20st.C potrzebuje "az" 3,5kW żeby ogrzać dom do 21st.C.
To pogodowka wraz z krzywą grzewczą decyduja o temp.zasilania jaką puścić w obieg.


Jaka jest kubatura domu? Czy jest w nim ogrzewany garaz na dwa auta?Jaki rodzaj bramy?

Stefan.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...