Skocz do zawartości

Ludzie skarżą się ze łzami w oczach, że na własnej ziemi nie mogą postawić domu


Redakcja

Recommended Posts

Cytat

PSL za, a nawet przeciw

Nowela składa się zaledwie z jednej poprawki. Zakłada ona, że na odrolnienie użytków rolnych klas I-III o powierzchni nieprzekraczającej 0,5 ha nie powinno być wymagane zezwolenia ministra rolnictwa. Jest więc tu mowa o najbardziej żyznych glebach, których w naszym kraju jest niewiele. Od ponad roku każde ich odrolnienie bez względu na powierzchnię wymaga zgody ministra. Dziwić może więc to, że ledwie ten przepis wszedł w życie, a PSL już chce go zmieniać. - To był błąd Sejmu, także mój, bo głosowałem za takim rozwiązaniem - przyznaje poseł Jan Łopata z PSL, jeden z autorów poprawki, pod którą podpisali się także m.in. Marek Sawicki, Stanisław Żelichowski, Eugeniusz Kłopotek i Jan Bury. Poseł wyjaśnia, że nie tylko skomplikowało ono gminom wiejskim i podmiejskim uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego, które mówią, co i gdzie wolno budować. W praktyce ten przepis uniemożliwił też zabudowę gruntów rolnych tam, gdzie takiego planu nie ma. - Co mam powiedzieć ludziom, którzy skarżą się ze łzami w oczach, że na własnej ziemi nie mogą postawić domu lub zabudowań gospodarczych - mówi nam poseł Łopata. Największy problem mają mieszkańcy wsi, w których inwestycji jest tak mało, że gminie nie opłaca się opracowywać planu zagospodarowania przestrzennego, który załatwiłby problem.

Powód weta prezydenta

Wolta ludowców jest jednak dla prezydenta niezrozumiała. Bronisław Komorowski w uzasadnieniu swojego weta zwraca uwagę, że ustawa w obecnym kształcie chroni przecież najcenniejsze rolniczo obszary przed ich nieuzasadnionym (sztucznym) podziałem na działki poniżej 0,5 ha, a następnie ich szybkim odrolnianiem, m.in. na cele budowlane. Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w ten sposób co roku ponad tysiąc hektarów najżyźniejszych gruntów było wyłączanych z produkcji rolnej.

Min. Dziekoński z Kancelarii Prezydenta podkreśla, że nie zależy mu na tym, aby całkowicie zablokować zabudowę cennych rolniczo terenów. Chodzi o to, aby ustawa precyzowała, w jakich przypadkach jest to uzasadnione. Tymczasem z projektu PSL zniknął nawet wcześniejszy warunek "zwartości obszaru", który miałby podlegać odrolnieniu bez zgody ministra rolnictwa. - To nie był pomysł nasz, lecz Ministerstwa Rolnictwa - zastrzega poseł Łopata.

To nie wszystko. Z uzasadnienia weta prezydenta wynika, że poprawka ludowców jest korzystna zwłaszcza dla firm stawiających turbiny wiatrowe, które produkują energię. Ci jednak stanowczo zaprzeczają, że to było ich celem. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Arkadiusz Sekściński zauważa, że poprawka jest ważna dla wszystkich, którzy inwestują na terenach wiejskich. - Po prostu przyspieszy wiele inwestycji - wyjaśnia Sekściński. I tego też bardzo obawia się prezydent: "Zagraża to ładowi przestrzennemu i prowadzi do degradacji krajobrazu. Inwestorzy będą omijali tereny już uzbrojone, przenosząc się na grunty tańsze" - ostrzega.

Źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,166282...SL__Poszlo.html



Czy decyzja Prezydenta wetującego nowelę była słuszna? Co o tym sądzicie?
Link do komentarza
To jest jawna gra pod "głupią" publiczkę:

Cytat

Co mam powiedzieć ludziom, którzy skarżą się ze łzami w oczach, że na własnej ziemi nie mogą postawić domu lub zabudowań gospodarczych - mówi nam poseł Łopata. Największy problem mają mieszkańcy wsi, w których inwestycji jest tak mało, że gminie nie opłaca się opracowywać planu zagospodarowania przestrzennego, który załatwiłby problem.



Łże jak pies - rolników ten zapis nie dotyczy.
Link do komentarza
No dokładnie przecież zabudowa siedliskowa rolnika odbywa sie bez odrolniania gruntu bez wzgledu czy to czarnoziem czy lotne piaski. O co to halo. Wiadomo robić się chce tylko sprzedawać działki, mam nadzieję że dożyję urealnienia składek na KRUS wtedy tym leniom :scratching: opadną do kolan albo i niżej i bardzo dobrze
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...