Skocz do zawartości

Ludzie skarżą się ze łzami w oczach, że na własnej ziemi nie mogą postawić domu


Redakcja

Recommended Posts

Cytat

PSL za, a nawet przeciw

Nowela składa się zaledwie z jednej poprawki. Zakłada ona, że na odrolnienie użytków rolnych klas I-III o powierzchni nieprzekraczającej 0,5 ha nie powinno być wymagane zezwolenia ministra rolnictwa. Jest więc tu mowa o najbardziej żyznych glebach, których w naszym kraju jest niewiele. Od ponad roku każde ich odrolnienie bez względu na powierzchnię wymaga zgody ministra. Dziwić może więc to, że ledwie ten przepis wszedł w życie, a PSL już chce go zmieniać. - To był błąd Sejmu, także mój, bo głosowałem za takim rozwiązaniem - przyznaje poseł Jan Łopata z PSL, jeden z autorów poprawki, pod którą podpisali się także m.in. Marek Sawicki, Stanisław Żelichowski, Eugeniusz Kłopotek i Jan Bury. Poseł wyjaśnia, że nie tylko skomplikowało ono gminom wiejskim i podmiejskim uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego, które mówią, co i gdzie wolno budować. W praktyce ten przepis uniemożliwił też zabudowę gruntów rolnych tam, gdzie takiego planu nie ma. - Co mam powiedzieć ludziom, którzy skarżą się ze łzami w oczach, że na własnej ziemi nie mogą postawić domu lub zabudowań gospodarczych - mówi nam poseł Łopata. Największy problem mają mieszkańcy wsi, w których inwestycji jest tak mało, że gminie nie opłaca się opracowywać planu zagospodarowania przestrzennego, który załatwiłby problem.

Powód weta prezydenta

Wolta ludowców jest jednak dla prezydenta niezrozumiała. Bronisław Komorowski w uzasadnieniu swojego weta zwraca uwagę, że ustawa w obecnym kształcie chroni przecież najcenniejsze rolniczo obszary przed ich nieuzasadnionym (sztucznym) podziałem na działki poniżej 0,5 ha, a następnie ich szybkim odrolnianiem, m.in. na cele budowlane. Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w ten sposób co roku ponad tysiąc hektarów najżyźniejszych gruntów było wyłączanych z produkcji rolnej.

Min. Dziekoński z Kancelarii Prezydenta podkreśla, że nie zależy mu na tym, aby całkowicie zablokować zabudowę cennych rolniczo terenów. Chodzi o to, aby ustawa precyzowała, w jakich przypadkach jest to uzasadnione. Tymczasem z projektu PSL zniknął nawet wcześniejszy warunek "zwartości obszaru", który miałby podlegać odrolnieniu bez zgody ministra rolnictwa. - To nie był pomysł nasz, lecz Ministerstwa Rolnictwa - zastrzega poseł Łopata.

To nie wszystko. Z uzasadnienia weta prezydenta wynika, że poprawka ludowców jest korzystna zwłaszcza dla firm stawiających turbiny wiatrowe, które produkują energię. Ci jednak stanowczo zaprzeczają, że to było ich celem. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Arkadiusz Sekściński zauważa, że poprawka jest ważna dla wszystkich, którzy inwestują na terenach wiejskich. - Po prostu przyspieszy wiele inwestycji - wyjaśnia Sekściński. I tego też bardzo obawia się prezydent: "Zagraża to ładowi przestrzennemu i prowadzi do degradacji krajobrazu. Inwestorzy będą omijali tereny już uzbrojone, przenosząc się na grunty tańsze" - ostrzega.

Źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,166282...SL__Poszlo.html



Czy decyzja Prezydenta wetującego nowelę była słuszna? Co o tym sądzicie?
Link do komentarza
To jest jawna gra pod "głupią" publiczkę:

Cytat

Co mam powiedzieć ludziom, którzy skarżą się ze łzami w oczach, że na własnej ziemi nie mogą postawić domu lub zabudowań gospodarczych - mówi nam poseł Łopata. Największy problem mają mieszkańcy wsi, w których inwestycji jest tak mało, że gminie nie opłaca się opracowywać planu zagospodarowania przestrzennego, który załatwiłby problem.



Łże jak pies - rolników ten zapis nie dotyczy.
Link do komentarza
No dokładnie przecież zabudowa siedliskowa rolnika odbywa sie bez odrolniania gruntu bez wzgledu czy to czarnoziem czy lotne piaski. O co to halo. Wiadomo robić się chce tylko sprzedawać działki, mam nadzieję że dożyję urealnienia składek na KRUS wtedy tym leniom :scratching: opadną do kolan albo i niżej i bardzo dobrze
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...