Skocz do zawartości

Ogrodzenie z kamienia lub piaskowca.


Recommended Posts

Witam. Planuję wykonać przed domem ogrodzenie pełne z kamienia prawdopodobnie będzie to granit lub z piaskowca, a dokładnie
kamień murowy nieregularny (murak). I tu chciałbym abyście mi poradzili;
1-fundament poniżej poziomu przemarzania, ale jaki szeroki, myślałem aby mur nie był grubszy jak 25 cm /robiony z pojedynczych kamieni granitowych o wymiarach 20x25 lub piaskowiec o podobnej szerokości.
2 - czy trzeba fundament zbroić,
3. wysokość około 120 cm, wystarczy;
4. czy robić słupki np. co 2 metry, wtedy byłby szersze od całości muru i czy je zbroić w pionie jak słupki zalewane betonem i także zalewać od środka;
5. czy przy budowie murku w poprzeczne lub pionowe /ewentualnie w te i w te/ spoiny wkładać drut celem zbrojenia np. fi 6, a może fi4 czy jest to zbyteczne.

To tyle na początek co mi przychodzi do głowy.
Link do komentarza
Jeżeli to ci pomoże to ja z kamienia grilla sobie murowałem.
Grill stoi 3 rok i nie ma problemu - murek w tym roku.
I tak - fundament kopany na 70cm szerokość coś koło 40cm - nie zbroiłem, chyba że jakieś docinki 30cm z fi 12 nazwac można zbrojeniem.
Słup z kamienia - nie dawałem pionowo zbrojenia - tylko wyżej kotwę /szpilę 1m do zamocowania krokwi
Reszta z kamienia - nie zbroiłem w ogóle - lepiej dopasować kamienie by się o siebie zazębiały - to moim zdaniem najlepsze zbrojenie
Link do komentarza
Zaprawa do kamienia ci nie jest potrzebna - mi się najlepiej robiło na betonie w stosunku 1:4 - cement/piasek lafarge - wychodziła w miarę jasna fuga i dobrze wiązał. Cemex zielony - taki sobie, sporo popiołu miał i kolor zaprawy kijowy.
Tu naprawdę dużo idzie tej zaprawy - więc betoniarka nieodzowna - na jednej taczce idzie z 4-6 kamieni położyć ( takich po 20cm średnica). Po wszystkim weź sobie zmywak do naczyń i przetrzyj spoiny.
A i radziłbym kupić jeden rodzaj cementu na wszystko - u mnie w hurtowni co rusz ( no co sezon ;) ) mieli inny i to widać w kolorystyce spoin..


Kamień z odzysku z fundamentów - jak skończę to jakoś go oczyszczę i zaimpregnuję icon_smile.gif
Cegły krzywo wyszły bo lało bite 3 tygodnie i zaprawa rozmiękała podczas "zaskoczenia" ale mi tam to nie przeszkadza ąz tak bardzo.

A tak odnośnie kamienia - widzieliście taki kamień ?
Znalazłem go przypadkiem i polałem olejem - wyszły takie minizwierzątka i jakby muszelki - ale kolorowe ???
Tam gdzie suchy to nic nie widać icon_smile.gif

Co to za kamień jest ? Bo na zabetonowane szczątki toto nie wygląda icon_smile.gif
Link do komentarza
No i widzisz - ja też mam piaskowca.
Bardzo obrasta mchem. na pierwszy rzut oka słabizna - ale ja mam go z rozbiórki 80 letniej stodoły.
Murowanie - jak wyżej. Aczkolwiek nie wiem czy nie dałbym wapna do zaprawy.
Ja gu u siebie planuję pociąć na płyty i dać do ziemianki - o ile się keidyś obrobię z tym modelowaniem domu ;)
Link do komentarza
Super wyglądają te wasz ogrodzenia, szczególnie motyw z kamieniami mi się podoba. Też się zastanawiam nad ogrodzeniem wokół swojej działki i na pewno nie zdecyduję się na zwykłą siatkę wokół, ewentualnie ogrodzenie panelowe. Myślałem nad betonowymi bloczkami Uni Split (w gruncie rzeczy imitacja kamienia), ładnie wyglądają na zdjęciach na stronie producenta. Ewentualnie trochę droższa opcja czyli betonowe bloczki z kutymi wstawkami. Ma ktoś z was takie ogrodzenie?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
Gość Strawman
Cytat

Dzięki za podpowiedzi. Draagon w tym kamieniu to wygląda jak zatopione rozwielitki.
A wracając do tematu, maił ktoś może styczność z piaskowcem. Interesuje mnie jak się go muruje, jaki wpływ mają na niego warunki atmosferyczne itp. Pozdrawiam


Sorry - jakoś mi umknęło pytanie wcześniej i widzę, że może już nieaktualne...
ale zajrzyj do wątku: Okładzina z piaskowca

Coś takiego robiliśmy. Murowanie raczej na biały klej - trochę tego wychodzi...
Co do zachowania na zewnątrz - w miejscu narażonym na duży przepływ wody (okolice kosza dachu - bez rynien, bo strzecha) zachodzi glonami na zielono, ale myjka ciśnieniowa daje sobie z tym radę Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Witam. Nie jest za późno, jak najbardziej aktualne gdyż ogrodzenie dopiero będę robił, jednak teraz do piaskowca i granitu doszedł jeszcze łupany kamień polny. Ale dzięki.
Pozdrawiam


Ja granit oraz kamień polny, łupany murowałbym bez wapna z dodatkiem plastyfikatora - na zaprawę cementową.
Tylko spoinę na mokro przejechać pędzlem, a zanim zaprawa całkiem zwiąże wyczyścić kamień szczotką.
Dla efektu można później pociągnąć wapnem samą spoinę - jakieśtakie bardziej swojskie wychodzi icon_wink.gif
i będzie się zgrywało z piaskowcem, jeśli gdzieś w pobliżu (?).

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Odświeżę temat. Skoro piaskowiec jest najprościej mówiąc - skałą - można go formować w różne kształtki i łupki. Słowo elastyczny raczej tu nie pasuje i trąci tanim chwytem reklamowym. Bez względu na fantazję marketingowców, trzeba piaskowiec zaimpregnować odpowiednimi substancjami. Po takim zabiegu nigdy nie będzie elastyczny (bo to akurat bzdura w tym przypadku) ale będzie bardziej odporny na wpływy atmosferyczne.
Impregnacja ma na celu, ogólnie mówiąc, zabezpieczenie przed substancjami agresywnymi, barwiącymi, etc.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
    • Dopiero za dwa miesiące będą kopane traktor bardzo duży co pole obok orał jeździł po niej cięższy od kopary i dobrze się trzyma 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...