Skocz do zawartości

Chce adaptować pomieszczenie gospodarcze na domową siłownie.


Recommended Posts

Jestem Tu nowy. Witam wszystkich icon_smile.gif

Chce adaptować pomieszczenie gospodarcze na domową siłownie. Kilka słów o danym pomieszczeniu: 12 m. kw. pow. Żelbetonowy strop na wysokości 2.5 m. Ściany zbudowane z betonowych pustaków, w tym jedna (działowa) do połowy zbudowana ze zwykłego pustaka (nie znam jego fachowej nazwy). Bardzo nierówna wylewka (równice do 7 cm).

pytania:

1. Tynkowanie. Chce wytynkować ściany i sufit tradycyjnym tynkiem cementowa-wapiennym. Obecnie są to gołe mury z dużymi szczelinami miedzy pustakami. Gruntować czy nie? Jakie proporcje wapno/cement/piasek ? Proszę o wszelkie porady i wskazówki.

2. Wylewka. Chce wyrównać obecna wylewkę ściągając beton po wypoziomowanych prowadnicach. Jak to zrobić żeby beton nie odparzył i nie popękał? gruntować obecna wylewkę przed wylaniem nowej?

3. Czym wykończyć posadzkę? Podłoga musi być trwała i niezcieralna. Co myślicie o farbie epoksydowej/ akrylowej.

Wszelkie porady i pomysły mile widziane icon_smile.gif
Link do komentarza
ad 1. Przed tynkowanie wypełnić grubsze ubytki i narzucić szpryc z rzadkiej zaprawy (1 cz. cement+ 4 cz. piasek+plastyfikator). Do tynkowania lepiej użyć gotowej zaprawy - koszt niewielki, a wygodna w przygotowaniu.

ad 2 Warstwa wyrównująca nie może być w żadnym miejscu cieńsza niż 3 cm i najpierw trzeba wypełnić większe wgłębienia i dopiero ściągnąć na równo. Do mieszanki betonowej warto dodać zbrojenie rozproszone stabilizujące
wylewkę.

ad 3 W planie nie ma żadnej izolacji przeciwwilgociowej, a pokrycia powłokowe (farba, epoksyd) wymagają starannego zabezpieczenia przed wilgocią od spodu.
Link do komentarza
Cytat

ad 3 W planie nie ma żadnej izolacji przeciwwilgociowej, a pokrycia powłokowe (farba, epoksyd) wymagają starannego zabezpieczenia przed wilgocią od spodu.



A jak najmniejszym kosztem wykonać izolacje przeciwwilgociową? Czy pokrycie obecnej warstwy betonu samym dysperbitem przed wylaniem wyrównania ma jakiś sens?
Link do komentarza
Cytat

A jak najmniejszym kosztem wykonać izolacje przeciwwilgociową? Czy pokrycie obecnej warstwy betonu samym dysperbitem przed wylaniem wyrównania ma jakiś sens?




izolację się dobiera do budynku i warunków gruntowo wodnych
nie do zasobności portfela

czasami te tanie izolacje - w ostatecznym rozrachunku - zdecydowanie przewyższają koszty tych drogich zastosowanych we właściwy sposób i we właściwym miejscu .

czyli twoje pytanie
przynajmniej jak dla mnie
jest równie sensowne jak pytanie
W jaki sposób założyć siodło świni ?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...