Skocz do zawartości

Ściana trójwarstwowa


Recommended Posts

Proszę o poradę:
Mam w projekcie ściany trójwarstwowe gr. łącznej 50cm. mają być wykonane w kolejności z:
cegły szczelinowej typu Max 28,8cm
+2cm pustka powietrzna
+10cm styropian FS15 lub wełna mineralna np. Rockwool
+pustak szczelinowy uzupełniający Dz gr. 8,8cm
W projekcie brak informacji na temat kotew, i otworów odwadniających o których dowiedziałam się z Waszych publikacji ale najbardziej niepokoi mnie umieszczenie pustki powietrznej po stronie ściany nośnej, icon_confused.gif wyliczony współczynnik przenikania ciepła wynosi k=0,26W/m2x0K.
Proszę doradzić szczerze czy wełna czy styropian lepsze dla ścian trójwarstwowych.
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Ścianę zaprojektowano w wyjątkowo nieekonomiczny sposób. Nie ma żadnego powodu, aby warstwa nośna miała grubość aż 29 cm - wystarczy ustawienie pustaka na grubść 19 cm. Natomiast zdecydowanie trzeba zwiększyć grubość ocieplenia do 14 - 16 cm. Całkowita grubość ściany zmiejszy się wtedy do 42 - 44 cm, a wspólczynnik przenikania U będzie mniejszy niż 0,25 W/m2 K. W budowie ścian trójwarstwowych zdecydowanie lepszy jest styropian - można użyć tańszej odmiany FS 12, a ocieplenie układać z dwóch warstw z przesunięciem złączy. Przy styropianie nie jest potrzebna żadna pustka wentylacyjna. Natomiast zastosowanie wełny wiąże się przede wszystkim z bardziej kłopotliwym wykonaniem (najczęściej używa się jej przy dwuetapowej budowie ścian - najpierw mur, a później ocieplenie z warstwą elewacyjną) oraz niebezpieczeństwem jej zawilgocenia podczas robót lub w czasie eksploatacji. Ocieplenie wełną nie przynosi żadnych wyraźnych korzyści dla użytkownika, a ryzyko popełnienia błędów jest znacznie wyższe niż przy użyciu styropianu. Praktycznie przy takiej konstrukcji ściany, ocieplenie wełną jest uzasadnione jedynie wtedy, gdy mur stawia się z betonu komórkowego, gdyż umożliwia szybsze odprowadzenie wilgoci technologicznej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...