Skocz do zawartości

Moja instalacja CO w domu, prośba o pomoc przy wyregulowaniu


Recommended Posts

Witam, chciałbym się dowiedzieć ile weźmie fachowiec za wyregulowanie centralnego ogrzewania. Polegało by to na tym, żeby ustawiła prawidłowo rozdzielacze, sprawdził czy wszystko po poprzedni "fachowcu" zostało dobrze wykonane, dobrał jak najmniejszy bieg pomp, w skrócie mówiąc, aby zrobił instalacje bardziej wydajną i ekonomiczną. Poprzedni "fachowiec" robił instalację bez projektu, rozdzielacz hydrauliczny jest ustawiony jednakowo dla każdego grzejnika i w ogóle nie podoba mi się robota odwalona u moich rodziców w domu.
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź icon_wink.gif
Link do komentarza
Witam, instalacja co ma już 5 lat i wszystko w miarę chodzi, ale według mnie nie jest ona zrobiona przez porządną brygadę. Dom jest rodziców i chcę im zmniejszyć trochę rachunki. Ogrzewają około 160 m2 w tym podłogówki jakieś 60m2.
Piec to:

DSC01446.jpg


Nie wiem jakiego jest typu w sensie czy górnopalniskowy, czy jakiś inny, jest na drewno i węgiel. Mogę powiedzieć, że pierwsze drzwiczki u góry są do czyszczenie i tam znajduję się ujście do komina, środkowe drzwiczki są do podkładania, a dolne do wybierania popiołu i jest tam zamocowana dmuchawa.
Przy piecu jest sterownik:

DSC01446.jpg


Który steruje dmuchawą oraz pompą od co, cw, podłogówki i jeszcze jednej, która na zdjęciu jest oznaczona nr 3, a jest za wymiennikiem:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


1 - powrót z wymiennika do pieca
2 - ujście z wymiennika do instalacji co
4 - powrót z instalacji co
5 - zasilanie z pieca do wymiennika
I tutaj moje pierwsze pytanie czy ten wymiennik jest dobrze podłączony? Słyszałem parę opinii: jedna, że dobrze; druga, że odwrotnie; jeszcze inna, że to obojętne, więc jak w końcu jest?
Dalej...
Wszystkie pompki oprócz co są mocy 45 W, a co jest 60 W.
Tutaj kolejne pytanie: na jakich biegach mogą te pompki pracować? Wiadome, że czy mniejszy tym mniej prądu, ale jak to wpływa na piec. Czy ta za wymiennikiem powinna pracować szybciej, żeby odbierać ciepło z pieca czy może być i na I biegu? Na którym biegu co, a na którym podłogówka? Podłogówka ma zawór mieszający ustawiony na 54 stopnie.
Do tej instalacji podpięty jest jeszcze piec gazowy Ariston Clas System:

DSC01446.jpg


6 - zasilanie z pieca gazowego cw
7 - zasilanie z pieca gazowego
8 - połączenie z czerwonym zbiornikiem
Służy on głównie do grzania wody w okresie letnim i jest w razie awarii pieca co.

DSC01446.jpg


pod. - podłogówka
niebieskimi kolorami oznaczone są powroty, ten niżej to od co
Po co jest w ogóle ten czerwony zbiornik?

DSC01446.jpg


Z - zimna woda do boliera
C - o ile się nie mylę to jest to ujście wody z płaszcza z boliera, które jest podłączone do powrotu podłogówki
A po co ten niebieski?
Kolejna sprawa - rozdzielacze. Na każdym poziomie mamy po rozdzielaczu (parter i poddasze użytkowe):

DSC01446.jpg


Wyglądają one identycznie, mają po 7 zaworów. Na parterze cała górna belka jest lekko odkręcona, a na poddaszu cała górna na maxa. Wiem, że nie powinno tak być, bo odkręca się je tylko po kilka obrotów. Wyczytałem, że górnymi się reguluje przepływ wody, a dolnymi temperaturę, ale, żeby regulować górne to trzeba mieć projekt - brak - albo przepływomierz, bo bez tego ani rusz. Dobrze wyczytałem? A jakbym zakupił ten przepływomierz to jak go zamontować i jak z nim wyregulować?
Rozdzielacz podłogówki na parterze i do niego również podłączona jest podłogówka na poddaszu:

DSC01446.jpg


Prosiłbym o ocenę mojego systemu grzewczego, odpowiedzenie na kilka powyższych pytań i porady jak usprawnić ten system.
Nie jestem instalatorem czy nawet doświadczony w tym temacie, więc niech Cię nie dziwią pytania i opis.
Czy może wziąć jakiegoś doświadczonego fachowca co to wszystko ogarnie? Ile taka usługa mogłaby kosztować?
Dziękuję za cierpliwe przeczytanie do końca i z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Kocioł to górnokanałowy, to jedynie na co mogę odpowiedzieć.
Co do reszty pytań, sory ale wybacz trza by było trochę czasu aby odpisać. Szczególnie że tak fachowo piszesz, jak np to
Cytat

Wszystkie pompki oprócz co są mocy 45 W, a co jest 60 W.

że nie wiadomo jak to ugryź.
Piszesz, że masz instalacje już 5 lat, to może ogranicz się w opisie i napisz co w niej szwankuje?
Link do komentarza
Cytat

Doświadczony w nazewnictwie i całym tym sprzęcie to ja nie jestem, ale chodzi mi o rozdzielacze, które są na każdym poziomie domu i nimi się ustawia przepływ wody do danego grzejnika, chyba prawidłowo się mówi nastawy. Tylko na niektóry są głowice z termostatem.


Rozdzielacze do grzejników są raczej z zaworami a nie z przepływomierzami.
Właśnie głowice termo powinny być na grzejnikach bo to one są odpowiedzialne za "sterowaniem" temperatury w danym pomieszczeniu.
Co do nazewnictwa, jak nie będziesz operował podstawowym nazewnictwem to marne szanse na jakąś konkretna poradę bo Ty będziesz pisał o niebie a My o chlebie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Dobre i to. Pisałem, że jestem laikiem w temacie. Który parametr z pompki jest ważny? Szwankuje to, że nie jest wyregulowana, szczególnie mi chodzi o przedostatnie zdjęcie, na tej górnej belce chyba nie powinny być te wszystkie zawory tak samo ustawione?


Parametr w pompce c.o. to jej moc.
Ale co, pompka nie jest wyregulowana? icon_eek.gif
Ten rozdzielacz to co zasila, podłogówkę czy grzejniki?
Link do komentarza
Cytat

Wszystkie pompki oprócz co są mocy 45 W, a co jest 60 W.


Skoro mówisz, że moc to co Cię dziwi w mojej wypowiedzi? Od CO jest 60 W, a od podłogówki 45 W, od wymiennika też 45 W i od CW 45 W.
Ostatni na zdjęciu zasila podłogówkę, a przed ostatni grzejniki.
Ten co zasila podłogówkę znajduję się na parterze, a zasila też podłogówkę na poddaszu.
Instalacja CO nie jest wyregulowana, a pompki chciałbym ustawić na jak najniższym biegu, że jak najmniej prądu pobierały, ale nie wiem na jak małym mogę, żeby to było odpowiednie dla instalacji.
Link do komentarza
Cytat

Skoro mówisz, że moc to co Cię dziwi w mojej wypowiedzi? Od CO jest 60 W, a od podłogówki 45 W, od wymiennika też 45 W i od CW 45 W.


Cytat

Wszystkie pompki oprócz co są mocy 45 W, a co jest 60 W.


To sobie przeczytaj jak to zadanie brzmi.
Jak już Ci wspomniałem, chcesz uzyskać porady to pisz poprawnie nie tylko używając nazewnictwa ale i też gramatyki.
To jakiej mocy masz pompki nic mi nie mówi i podejrzewam, że nikomu tu na forum nie powie. Powód? Bo nie znamy wielkości danych obwodów grzejnych.
I znowu kłania się nazewnictwo, co to CW
Powiem Ci jedno, za prąd który te pompki pożerają zapłacisz majątek.
Link do komentarza
Cytat

Mi chodzi o ustawienie tego czegoś:
[attachment=20135:C360_201...6_40_435.jpg]
Jak to się zwie?


Za pomocą tego rozdzielacza co zasilasz?grzejniki czy podłogówkę?, bo piszesz w dwóch tematach w jednym o swojej instalacji w drugim temacie o instalacji rodziców a fotki zapodajesz już nie wiem z jakiej instalacji pochodzą.
Wpisz sobie w google temat o c.o. i tam sie podstawowych rzeczy dowiesz.Naprawdę dużo się dowiesz a co za tym idzie będziesz po takiej lekturze inaczej patrzał na świat icon_biggrin.gif i być może Twoje pytania będą brzmiały bardziej konkretniej icon_smile.gif
Link do komentarza
Do humanisty to mi daleko icon_wink.gif A jak mogę te obwody policzyć? Czy przez obwody rozumiesz rury porozprowadzane po domu?
CW - ciepła woda

Konkretne pytania:

I PODŁOGÓWKA
1. Na ostatnim zdjęciu jest rozdzielacz od podłogówki. Górnymi reguluje sobie przepływ wody i żeby na poddaszu równie szybko się nagrzewała podłoga jak i na parterze to muszę przykręcić te z parteru, tak?
2. Co mi da regulacja dolną belką w tym rozdzielaczu?
3. Rozumiem, że jakbym przykręcił parter i poddasze tak samo by się grzało to nie ma potrzeby włączania II biegu na pompce od podłogówki, tak? Chyba, że plan z przykręcaniem nie wyjdzie.

II GRZEJNIKI
1.Proszę o wyjaśnienie funkcji górnej i dolnej belki na przedostatnim zdjęciu.
Z tego co wyczytałem i się nie mylę to górna służy do ustawiania kryzowania - czym dalej grzejnik od rozdzielacza tym trzeba mniej kryzować i ustawić większą wartość nastawy, tylko, że na tych gałkach nie ma żadnych wartości, żeby ustawiać konkretne wartości.

III WYMIENNIK
1. Czy mógłbyś powiedzieć czy mam dobrze podłączony wymiennik, tu znalazłem jakieś instrukcję:
http://www.sondex.pl/Files/Billeder/PDF/In...changers_UK.pdf
http://www.sondex.pl/Files/Billeder/PDF/Da...zed/sl23_UK.pdf
2. Mam jedną pompkę na obiegu wymiennik-piec, która jest na powrocie z wymiennika do pieca. Na którym biegu ją najlepiej ustawić? Edytowano przez Avery786 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie CW tylko CWU - ciepła woda użytkowa.
Jeżeli do tego rozdzielacza są podłączone grzejniki to żadnej regulacji na nim sie nie robi, regulacja jest w głowicach termo o ile posiadają wstępna regulację tak jak zawory Danfos. A do regulacji ciepła w danym pomieszczeniu służą owe głowice termo a nie przykręcanie czy odkręcanie zaworu na rozdzielaczu.
AdI. Na tym rozdzielaczu to tak jak on teraz wygląda to możesz sobie regulować do usra.... śmierci.
On ma zwykle zawory. Żadnej regulacji nim nie zrobisz.
AdII. Żadnego kryzowania kontrolowanego nie zrobisz za pomocą tego rozdzielacza, bynajmniej w tym stanie jak on teraz wygląda bo nie ma rotametrów.
Na tych gałkach nie ma wartości bo to są chyba zwykłe zawory, te do ustawiania mają jakąś tam podziałkę albo skalę a bynajmniej powinny mieć. Ostatnie zdanie nie zmienia faktu, że z tym rozdzielaczem w takim stanie jak on jest teraz o żadnym ustawianiu nie ma mowy.
AdIII. Na wymiennikach to się nie znam tak fachowo więc nie będę się wypowiadał. Stosowane one są przeważnie w układach zamkniętych.
Pompka spokojnie może chodzić na najniższym biegu aby jak najmniej energii pożerała.
Tu masz poglądowe rysunki na temat wymiennika.






1. Kocioł
2. Zawór bezpieczeństwa
3. Pompa c.o.
4. Rura przelewowa
5. Przelew
6. Naczynie przelewowe
7. Zasilanie zbiornika c.w.u.
8. Zbiornik c.w.u.
9. Zasilanie instalacji c.w.u.
10. Pompa c.o.
11. Zbiornik ciśnieniowy
12. Zawór zabezpieczający
13. Zawór termostatyczny
14. Grzejnik
15. Powrót instalacji c.w.u.
16. Wymiennik płytowy
17. Zawór różnicowy
18. Powrót c.o. (do wymiennika)
19. Powórt główny (do kotła)
20. Powórt zbiornika c.w.u.



A tak po mojemu to nie wiem kto oszczędzał i tak dziadował za przeproszeniem, że instalacje robił z czarnej rury i kolanek? Kiedyś tak się robiło ale dzisiaj to przeżytek i wyrzucenie pieniędzy w błoto. Masz u siebie instalacje ze wszystkich możliwych materiałów, ona długo może nie popracować.
Link do komentarza
Cytat

Prosiłbym o ocenę mojego systemu grzewczego


Wspominasz coś kryzowaniu, więc termin Ci nie jest obcy.
Czy rura z której poszczególne pompki odbierają wodę do poszczególnych obiegów jest większej średnicy (jakiej?) w stosunku do tych w poszczególnych obiegach (zasilających)?

Jeśli w tym miejscu nie zostało wykonane kryzowanie vel sprzęgło hydrauliczne, to pompki pracując wzajemnie się obciążają dlatego prawdopodobnie są poustawiane na najwyższych biegach/najwyższej mocy, aby w ogóle wymusić przepływ w obwodzie który zasilają.
Link do komentarza
mahtyl
Możesz wytłumaczyć mi tą regulację wstępną. Ja mam grzejniki (Purmo) ze głowicami Herz. One mają to o czym mówisz?

Ad.I To w obecnej sytuacji poodkręcać na maxa i zmieniać biegi pompki, żeby poddasze też się grzało?

Ad.II To też poodkręcać na maxa, tak?

Ad.III Każdy wymiennik działa na takim schemacie?

Nie ja zatrudniałem instalatora, nie mój dom, nie moja instalacja, ja próbuje tylko jakoś to "poprawić" w miarę swoich możliwości.

Jani_63
Znane, bo od paru dni trochę czytam i zapoznaje się z tematem centralnego ogrzewania icon_wink.gif
Dokładnych średnic to aktualnie nie mogę podać, ale ten obieg co pracuje wymiennik ma najgrubsze rury, od wymiennika te "czarne" są o mniejszej średnicy, w momencie, gdy instalacja wychodzi z piwnicy i rury zmieniają się na plastikowe znowu średnica się zmniejszyła i od rozdzielacza do grzejników znowu mniejsza, czyli to chyba jest dobrze wykonane, co?
Link do komentarza
W zaworach Danfosa wygląda to tak, odciągasz tą srebrną tulejkę z cyferkami i ustawiasz odpowiednia wartość


a tak wygląda w realu , zwróć uwagę na ten srebrną,tłoczona tulejke na początku zaworu.
[img]http://image.ceneo.pl/data/products/8461842/f-danfoss-zawor-termostatyczny-serii-ra-n-1-2-katowy-
013g3903.jpg[/img]

Tak powinno wyglądać w zaworze Herz wstępną regulacja jak na fotce poniżej. Aby to zobaczyć musisz zdjąć głowicę, bo jest pod głowicą.


Co do pyt I to odkręć na maxa i zobaczysz co się będzie działo.
Pyt II tak samo i obserwować co się będzie działo.
Co do wymiennika to każdy wymiennik podłącza się do instalacji w taki sam sposób i tak działa.
Link do komentarza
U mnie jest bardziej tak jak na ostatnim zdjęciu tylko zamiast metalu plastikowe, bo te zawory w grzejnikach to nie Herz tylko jakiejś innej firmy, a głowice Herza. To teraz jak mam to ustawiać? Patrzę, że wszędzie ta nastawa jest na maxa ustawiona.
Wpływ i odpływ na maxa wszędzie, tak?
Czyli mój jest źle założony. Edytowano przez Avery786 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeżeli głowica jest Herz to i zawór musi być tej samej firmy. W innym razie będzie to źle działało.
Nie wiem , ja nie wróżka. Piszesz, że Herza potem , że nie Herza , musisz być pewien tego o czym piszesz.

Co do tych rozdzielaczy daj na maxa i zobacz jak poszczególne grzejniki będą się nagrzewać, innego sposobu nie ma aby sprawdzić.

A co jest Twoje źle założone,bo ja na prawdę wysiadam przy takim Twoim pisaniu. Chce pomóc ale jak?
Link do komentarza
Grzejniki - Purmo http://www.budowlanysklep.warszawa.pl/publ...nalne/27-55.jpg ; głowica - http://e-ekoal.home.pl/userdata/gfx/1b66cc...c104303c13.jpg zawór - http://obrazki.elektroda.pl/5209070700_1349116735.jpg to są fabryczne zawory, które były razem z grzejnikami.
Źle instalator założył wymiennik, ale jakoś przez te parę lat grzeje tylko jakby był prawidłowo założony to jego moc byłaby większa, tak? Sam możesz porównać moje opisane zdjęcia ze schematem, który wkleiłeś i ocenić. Edytowano przez Avery786 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
To jest dokładnie ten zawór:

DSC01446.jpg


W miarę jak poznaje instalację coraz ciekawszych rzeczy się dowiaduję, np. podłogówka na poddaszu jest podłączona do rozdzielacza na poddaszu i to jako ostatnia, czyli pompa, która myślałem, że jest od podłogówki jest tylko od podłogówki na parterze, dlatego podłogówka na parterze szybciej się grzeje.
Głowice są w pokojach, w których było za gorąco, a jak teraz dowiedziałem się o nastawach to jeszcze w tych pokojach nastawy zmniejszę, chyba dobra myśl, co? Edytowano przez Avery786 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale na nim jest numeracja 1-6 tylko na zdjęciu nie widać. On powinien działać jak normalny zawór czy tylko 360 stopni?


Na tym zaworze czy na głowicy jest ta numeracja?
Bo na fotce jaka pokazałeś żadnej numeracji nie widzę.
Jeżeli jest to ma wstępną regulację, ale o tym jak to się robić powinno poczytasz sobie w necie, jest trochę na ten temat.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...