Skocz do zawartości

postawienie scianki dzialowej na kleju po glazurze


Recommended Posts

Czy moge postawic scianke dzialowa z betonu komorkowego o grubosci 12cm na wysokosc raptem 1.5m a dlugosc 1m ( ma to byc podest pod 40-50kg ciezar) na jakims kleju po plytkach podlogowych?
Kupilem szlifierke i wycialem kawalek plytek tam gdzie bedzie sciana bo do kafelkow zaprawa sie nie trzyma i okazalo sie ze pod spodem jest masa kleju - do doswiadczonych skuwac go czy zostawic bo mozna zaprawe na niego dac?

Link do komentarza
Jeśli przez ostukanie stwierdzisz, że pod klejem nie ma pustki, to śmiało możesz na nim stawiać tę maleńką ściankę. Czy ta ścianka będzie związana ze ścianką istniejącą?

Jeśli jako budulec wybierzesz ytong, to możesz kleić klejem firmowym, albo nawet zwykłym klejem do glazury - używałem Atlasa i podobne ścianki stoją 10 - 12 lat, jako ścianki działowe, ścianki pod blat-barek...
Link do komentarza
juz klej skulem choc latwo nie bylo, okazalo sie ze warstwa miala 6cm - ach ci glazurnicy.
Niestety juz mam kupiona zaprawe murarska atlas extra i na niej bede pracowal choc z zakupu zapewne zadowolony nie bede.
Probnie jako ze dosc dlugo nikt na trzech forach nie odpisywal w zwiazku ze stawianiem na kleju przykleilem bloczek na ta zaprawe do tego kleju i trzymal sie dosc kiepsko - oczywiscie proporcji mieszania zaprawy raczej nie zachowalem tylko robilem na oko. Dodatkowo nie popryskalem tego klejo ani gazobetonu woda, a podobno gazobeton ciagnie wode i nalezy go nawilzyc.
Ekspert z firmy atlas poradzil mi dodatkowo zbroic sciane icon_smile.gif Smiech na sali to po co mi zaprawa?! Gazobeton to tak wdzieczny material ze mozna go na prety nakretkami skrecic...
w kazdym badz razie w 1-2 kolki 12mm bedzie wkrecony pret ktory bedzie szedl przez cala wysokosc scianki, dodatkowo kazda z 3 warstw bedzie miala po 2 prety dowiazane do sciany w zaprawie - zupelnie zbednej... Edytowano przez mariusz88 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W normalnych warunkach elementy ściany pracują na ściskanie. Ścianę luzem postawioną przewrócisz, ale dociśniętej stropem już nie.
Kłopot z małymi ściankami polega na tym, że nic ich od góry nie ściska. I tu zaczyna się kombinowanie.
Może lepiej ją z postawić ciężkiego materiału, np z cegły, ale i tu zależy co z tym dalej zrobisz. Jak kładłem blat w kuchni, to odbiłem cegłę ze ścianki, takiej około 1m x 1m. Ale dociśnięta blatem, leży.


W sensie - cegła leży. Bo ścianka - stoi.
Link do komentarza
w stropie sa 2 kolki rozporowe a w nie wkrecone na sile 1 - metrowe prety.
W kazdym z bloczkow sa nawiercone otwory pod te prety i kazdy bloczek oprocz zaprawy bedzie nasuniety na pret.
Dodatkowo kazda warstwa bedzie zwiazana z istniejaca sciana 2 pretami rowniez w kolkach rozporowych.
Testy wykonywalem jak ta zaprawa sie zachowuje i jest bardzo kiepsko. Zastanawiam sie po co ja w ogole kupilem lepiej byloby wszystko skrecic na sruby bo bloczki maja idealne wymiary i po problemie.
Sciana jest po to by polozyc na niej blat a na nim 40-50kg wiec docisk bedzie
Link do komentarza
To, że leży równiutko nie znaczy że nie trzeba go powiązać jakimś wiązadłem icon_biggrin.gif
Należało kupić klej do betonu komórkowego firmowy albo producenta niezależnego. Klej dajesz cieniutko, a zaprawę musisz dać około 1 cm.
Ja na Twoim miejscu odżałowałbym 30 zł i kupił worek kleju do bk.
Link do komentarza
wiem wiem icon_smile.gif sprawdzalem zawsze po 2 dniach. Robilem tez testy - murowanie na suchy strop i bloczek i na mokry.
Bloczek ciagnie wode wiec wypada go porzadnie zlac.
Pierwszy bloczek wymurowany - niech schnie 2-3 dni i wtedy postawie kolejne warstwy.

Cytat

To, że leży równiutko nie znaczy że nie trzeba go powiązać jakimś wiązadłem icon_biggrin.gif
Należało kupić klej do betonu komórkowego firmowy albo producenta niezależnego. Klej dajesz cieniutko, a zaprawę musisz dać około 1 cm.
Ja na Twoim miejscu odżałowałbym 30 zł i kupił worek kleju do bk.


z tego co sie zdarzylem zorientowac nawet korzystajac z zapraw cienkowarstowych to i tak pierwsza wypada polozyc na zaprawie tradycyjnej. Zaprawy cienkowarstwowe sa po ok 15zl wiec skad 30zl wziales ;) chyba ze kielnie doliczyles ;)
Jesli bloczki klade rowno jeden na drugim a nie z przesunieciem (mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi, cegly jak sie kladzie to nie sa obok siebie w pionie a z przesunieciem zeby sie trzymaly) to lepsza zaprawa tradycyjna poniewaz zmieszcze zbrojenie w warstwach zaprawy... Edytowano przez mariusz88 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zaprawy cienkowarstwowe sa po ok 15zl wiec skad 30zl wziales ;) chyba ze kielnie doliczyles ;)
Jesli bloczki klade rowno jeden na drugim a nie z przesunieciem (mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi, cegly jak sie kladzie to nie sa obok siebie w pionie a z przesunieciem zeby sie trzymaly) to lepsza zaprawa tradycyjna poniewaz zmieszcze zbrojenie w warstwach zaprawy...


Pierwszą warstwę kładzie się na zaprawie w przypadku muru.
Cena 30 zł to cena oryginalnego kleju np Ytonga a nie producentów niezależnych, no chyba że teraz ceny poszły w dół. icon_biggrin.gif
Bloczki jak są przesunięte to stabilniejsza była by ścianka, ale to jest namiastka ścianki to może chyba i wytrzyma.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...