Skocz do zawartości

Moc przyłacza z energetyki - kamienica.


Recommended Posts

Jest dom z 12 mieszkaniami.
Każde mieszkanie ma swój licznik rozliczany z energetyką. Każdy ma po ileś tam kW mocy przyznane. Instalacja trójfazowa bezpieczniki 16A.
Podobno tak jest w każdym mieszkaniu.
Na cały dom energetyka dała bezpieczniki 63A (x3 bo trójfazowa).

Nie za mało ? Jak liczy się coś takiego jak współczynnik jednoczesności ? Czy dopuszczalne jest że energetyka przyznała w sumie więcej mocy (sumarycznie dla wszystkich mieszkań) niż wynika to z tych bezpieczników ?

Teoretycznie cały budynek to ok 44kW.
Czy energetyka mogła zapisać "dać" każdemu (przykładowo) po 5kW (x12 =60kW) i być w zgodzie z prawem ?

Podobno w zimie wywala sporadycznie te bezpieczniki.
Link do komentarza
Cytat

Teoretycznie cały budynek to ok 44kW.
Czy energetyka mogła zapisać "dać" każdemu (przykładowo) po 5kW (x12 =60kW) i być w zgodzie z prawem ?

Podobno w zimie wywala sporadycznie te bezpieczniki.


Jest to zgodne z prawem bo w starych blokach bynajmniej tak jest, nie wiem jak w nowym budownictwie.
Ostatni przykład mocy przyłączeniowej w temacie o indukcji, gdzie nie mogła uzyskać pełnej mocy autorka tematu.
Link do komentarza
Wygląda to tak:

Obowiązujące do 1995r. przepisy ustalały moce zapotrzebowania dla mieszkań bez elektrycznego ogrzewania w budynkach zgazyfikowanych, dla mieszkań wieloizbowych na poziomie 1 kW na izbę (nie mniej niż 4 kW na mieszkanie) oraz 2 kW na mieszkanie jednoizbowe. Instalacja była z aluminium, co dawało ograniczenia do mocy większych - tak więc te 44 kW z tego wynika.

Obecnie jest bardzo podobnie (minimalna 5 kW - chyba, bo na 100% nie jestem pewien), tyle, że instalacje elektryczne pozwalają na większe obciążenia.

W dużym uproszczeniu.
Link do komentarza
współczynnik jednoczesności jest określony - nie obliczany, nie będę strzelał ale jest to chyba 0,6
no i czasy reglamentacji dawno minęły - ZE da Ci tyle ile potrzebujesz, a będzie zadowolone gdy jak więcej, w końcu Ty za to zabulisz i to nieźle
w zimie może wywalać nie z braku właściwego zabezpieczenia, a z kombinowania i gównianych urządzeń, ergo - wyżej doopy nie podskoczysz
jak to leciało w pewnym filmie this what you want, this what you get
nie znamy warunków brzegowych, więc trudno powiedzieć o co kaman
Link do komentarza
Mieszkania w tej kamienicy są głównie ogrzewane elektryką.

Mi chodzi o fakt że energetyka po stronie klienta (kamienica) dała 3x63A to daje ok 44,5 kW prądu. Według "normalności" nie powinna sumarycznie więcej kW mocy sprzedać sumarycznie poszczególnym mieszkaniom.
A wydaje mi się że sprzedali sumarycznie 60kW (lub nawet więcej). Czy to zgodne z prawem ? Czy ten współczynnik jednoczesności można tu odnieść ? 44,5kW /0,6 = ok 74kW (i to że np. tyle mogli sprzedać).

Energetyka podobno nie może już podnieść mocy na tym obiekcie. Tzn. nie chce już poszczególnym mieszkaniom sprzedawać dodatkowych kW. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Mieszkania są głównie ogrzewane elektryką.

Mi chodzi o fakt że energetyka po stronie klienta (kamienica) dała 3x63A to daje ok 44,5 kW prądu. Według "normalności" nie powinna sumarycznie więcej kW mocy sprzedać sumarycznie poszczególnym mieszkaniom.
A wydaje mi się że sprzedali sumarycznie 60kW. Czy to zgodne z prawem ?

Energetyka podobno nie może już podnieść mocy na tym obiekcie. Tzn. nie chce już poszczególnym mieszkaniom sprzedawać dodatkowych kW.


Nic nie piszesz czy to nowe czy stare budownictwo.
Przy zabezpieczeniu głównym 63 A daje to moc przyłączeniową trójfazową 40,6 kW.
Następne zabezpieczenie jest rzędu 80 A co daje moc przyłączeniową 51,5 kW, a żeby mieć moc przyłączeniową tak jak piszesz 60 kW to zabezpieczenie musiało by być 100 A co daje moc przyłączeniowa 64,4 kW.
Więc nie wiem na jakiej podstawie wyciągnąłeś wnioski, że ZE sprzedał moc przyłączeniową 60 kW.
Jaki operator tam u Ciebie działa?
A to, że energetyka nie chce podnieść mocy to ma takie prawo, co do nowych wybudowanych domów czy mieszkań wg prawa nie może odmówić dostarczenia energii.
Link do komentarza
Operatorem jest Tauron.
Kamienica stara ... jak to się mówi poniemiecka.
Wszystkie mieszkania mają instalacje trójfazową. Ogrzewają głównie prądem - większość akumulacyjnie.

W jednym mieszkaniu zabezpieczenie licznikowe to 16A x3 bo trójfazówka. Czyli energetyka mogła sprzedać ok 11kW mocy przyłączeniowej. Na tyle pozwalają bezpieczniki 16A.

Mieszkań jest 12 (pewne jest że każde mieszkanie ma instalację trójfazową). Zakładając że każde mieszkanie ma takie same bezpieczniki to daje to 11kWx12= 132kW.

Nie wiem ile jest kW mocy na fakturze (ile kupiło każde z mieszkań) ale rozrzut jest dosyć spory (pomiędzy 132 a ok 40-44) to i wyłączenia (załączenia bezpieczników budynkowych) jest możliwe.

Czyli teoretycznie mieszkańcy mogą podłączyć 132kW a energetyka ogranicza to do 40-44kW. I zastanawiam się czy to zgodne z prawem. Wiem że dając 16A bezpieczniki nie musieli przyznać/sprzedać tych 11kW na mieszkanie.
Ale 44kW dzieląc na 12 mieszkań to wychodzi średnio 3,66kW :(

P.S. Mi z bezpieczników 63A wychodzi 63A x 3 x 230V = 43,47 kW. Źle liczę ? Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W ENEA jest taki przelicznik

20 A - 12 kW
25 A - 16 kW
32 A - 20 kW
35 A - 22 kW



W Vattenfall jest coś takiego
6 = 4,1
10 = 6,9 kW
16 = 11,0kW
20 = 13,8kW
25 = 17,3kW
32 - 22,1kW
35 - 24,2Kw
40 - 27,7Kw
50 - 34,6KW
63 - 40,0kW

A w Tauronie jest tak dla trófazowego zasilania
4 - 2,7 kW
6 - 4,1 kW
10 - 5,9 kW
16 - 11 kW
20 - 13,8 kW
25 - 17,3 kW
32 - 21,1 kW
35 - 24,2 kW
40 - 27,7 kW
50 - 34,6 kW
63 - 40,0 kW

Tak jak widzisz każdy ZE ma inny przelicznik, podobny ale nie taki sam.
Co do Twojego problemu to jak chcesz bawić się w detektywa to udaj się do lokatorów i ich zapytaj a nie osądzasz na swoich domniemaniach. Żeby coś pisać konkretnego trzeba mieć konkretne informacje a nie poszlaki, bo tak to możemy gdybać w nieskończoność a na końcu okaże się, że to wszystko o kant pupy rozbić icon_biggrin.gif

Jeżeli pewniakiem jest , że mieszkanie ma zabezpieczenie 16 A to moc przyłączeniową ma do 11 kW i tak jest bo takie jest zabezpieczenie, chyba że fizycznie ktoś dał mniejsze a to niezgodne z prawem.
A u Ciebie jeżeli masz zabezpieczenie 63 A to moc masz do 40,0 kW jeżeli masz operatora Taurona.


Link do komentarza
Liczenie mocy nic nie da, bo nie o to tutaj chodzi. Parametrem granicznym limitującym wielkość zabezpieczenie jest rodzaj i jakość oprzewodowania, czyli wlz! W instalacjach zabezpiecza się przewody, a nie urządzenia. Jeśli chcecie mieć większe limity mocy, to wystarczy zmienić przewody i bez problemów moc zostanie zwiększona.
Link do komentarza
Własność energetyki kończy się na zabezpieczeniu przedlicznikowym tzw głównym.
A wlz jest własnością prywatną i za wymianę płaci właściciel.
Energetyka sprzedaje tyle ile kto chce, a czy "przepcha" się tyle kW to obowiązkiem inwestora jest położyć kabel taki jaki ma być. Przecież ktoś to przyłącze musiał odbierać.
Link do komentarza
Dodam jeszcze, że granica własności jest określona w umowie. Należy więc zerknąć do umowy energetyki z zarządzającym i sprawa jest jasna.

Cytat

czy energetyka mogła poszczególnym mieszkańcom (w sumie) sprzedać więcej kW niż jest w stanie przepchnąć przez tych 3 x 63A ?



Energetyka sprzedaje kWh, a nie kW. A ile przepcha kWh, pokazują liczniki, które są legalizowane poza energetyką.
Link do komentarza
Cytat

Energetyka sprzedaje kWh, a nie kW. A ile przepcha kWh, pokazują liczniki, które są legalizowane poza energetyką.


Stasiu, sprzedaje oczywiści kWh, ile zużyjesz za tyle zapłacisz, ale jest jeszcze opłata stała za moc przyłączeniową, nie mylić z przyłączem gdzie płaci się za 1 kW coś koło 150 zł.
Link do komentarza
Chodzi mi o opłatę stałą na fakturze za energie, (o ile dobrze pamiętam) za dystrybucję oraz abonament, im moc przyłączeniowa większe opłaty są też większe.
No chyba, że coś mi się faktycznie pokielbasiło, ale jak pamiętam z rozmowy z panią z energetyki gdy załatwiałem przyłącze to tak coś mi tłumaczyła,że te opłaty są różne w zależności od mocy przyłączeniowej.

Cytat

Weź sobie blankiet opłat do ręki, spojrzyj na opisy i na liczby.


Wieczorkiem, na spokojnie poszukam faktur to sprawdzę. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Chodzi mi o opłatę stałą na fakturze za energie, (o ile dobrze pamiętam) za dystrybucję oraz abonament, im moc przyłączeniowa większe opłaty są też większe.
No chyba, że coś mi się faktycznie pokielbasiło, a



tak jak piszesz, opłata stała też jest za energię, a nie za moc. Nie mówimy tu o C11.


Za moc to są grosze.
Link do komentarza
Energetyka jednorazowo pobiera opłatę za przydzieloną moc według kW.
Przykładowo mam nowy dom idę do energetyki i mówię że chcę przyłacze 9kW. Pani wyjmuje cennik i mówi że zapłacę za to 9 x xxx zł = xxxx zł.
gdy chcę za rok podnieść moc o 3 kW to muszę dopłacić 3 x xxx zł. (mowa o opłacie przyłączeniowej - nie ma jej na bieżących fakturach). Mówię o taryfach Gxx.

Mi nie chodzi o koszty (o te pieniądze) - to jest opłata jednorazowa. I juz została poniesiona. Chodzi o fakt ile tego zostało kupione łącznie przez poszczególne mieszkania. Kupili zapewne więcej niż może przejść przez 63A. I energetyka nie chce sprzedać już kolejnych (ale wcześniej sprzedawali - i tu chcemy ich "złapać" aby wstawili większe bezpieczniki wraz z koniecznymi zmianami). Gdzie jest wąskie gardło ? (moim zdaniem bezpieczniki 63A) - i jak to ktoś napisał chronią (moim zdaniem) kabel pomiędzy ulicą a budynkiem.

Ja widzę to tak:
Energetyka ze złącza w ulicy doprowadziła przewód do tablicy na której postawiła bezpieczniki 3 x 63A. (do tych bezpieczników ma dostęp właściciel kamienicy - ma bezpieczniki na zapas). Przyjmijmy że kabel i tablica to własność energetyki. Tu zapewne jest koniec. Tablica jest na dole klatki schodowej.

Od tej tablicy idą przewody do poszczególnych mieszkań. Przed każdym mieszkaniem jest dodatkowa tablica bezpiecznikowa z licznikiem (licznik jest energetyki). Kto tu jest/może być właścicielem kabla pomiędzy tablicami ?

Moim zdaniem problemem jest kabel sprzed pierwszej tablicy - ten energetyki który kończy się zabezpieczeniem 63A idąc od elektrowni

elektrownia -> przyłącze w ulicy > przewód > tablica + bezpieczniki 63A > przewód > tablica 16A + licznik energii > mieszkanie

Problemem jest ograniczenie mocy na tych bezpiecznikach 63A, które wywala i mieszkańcy nie mogą/nie powinni podłączać kolejnych urządzeń elektrycznych. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Problem mają domownicy z powodu, że więcej chcą użyć energii niż mają przydział, ale ty Ty już te z stwierdziłeś.
Ja mając moc przyłączeniową np 12 kW a w domu podłącze urządzenia które łącznie będą pożerać np 16 kW to mi też wywali bezpieczniki.
Chcąc podnieść moc trzeba zwrócić się do ZE, ale nie jest powiedziane że ZE moc przyłączeniową podniesie.
A domniemania, że zapłacili za więcej a otrzymują mniej są niedorzeczne.
Link do komentarza
Cytat

3. Główne zabezpieczenie zabezpiecza również (i w zasadzie) przewody wspólne (na korytarzu).


Przeważnie do licznika, od licznika do tablicy rozdzielczej w mieszkaniu kable są własnością mieszkańców.
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem problemem jest kabel sprzed pierwszej tablicy - ten energetyki który kończy się zabezpieczeniem 63A idąc od elektrowni



Założę się o dolary przeciwko orzechom, ze nie! Zabezpiecza się to, co jest PO bezpiecznikach, a nie PRZED! To wasz (wspólnotowy) najprawdopodobniej jest problemem.
W ubiegłym roku, kiedy montowano mi licznik, zapytałem gościa czy dadzą mi trójfazowy, jesli sobie zażyczę, odpowiedział, że bez problemu.
Oczywiście, instalację mam przygotowaną do tego. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Problem mają domownicy z powodu, że więcej chcą użyć energii niż mają przydział, ale ty Ty już te z stwierdziłeś.
Ja mając moc przyłączeniową np 12 kW a w domu podłącze urządzenia które łącznie będą pożerać np 16 kW to mi też wywali bezpieczniki.



Nie. Chyba coś źle napisałem bo nie złapałeś o co mi chodzi.
Przyjmijmy że każdy dostał przydział po 7 kW. W tych 16A które ma każdy to się spokojnie mieści. Ale jak wszyscy włączą grzejniki po 6kW x 12 mieszkań to mamy 72 kW. Każdy jest w prawie. Ale bezpieczniki "budynkowe" (63A) tego nie wytrzymają. Już nie wspomnę o różnicach na poszczególnych fazach. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Chcąc podnieść moc trzeba zwrócić się do ZE, ale nie jest powiedziane że ZE moc przyłączeniową podniesie.



Podobno ZE odmówił zwiększenia przydziałów mocy dla poszczególnych mieszkań. Szukam argumentów do rozmowy z nimi. Co trzeba zmienić aby uzyskać więcej kW.
Jeśli sprzedali więcej to tym bardziej powinni okreslić co zmienić aby uzyskać większą moc. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie. Chyba coś źle napisałem bo nie złapałeś o co mi chodzi.
Przyjmijmy że każdy dostał przydział po 7 kW. W tych 16A które ma każdy to się spokojnie mieści. Ale jak wszyscy włączą grzejniki po 6kW x 12 mieszkań to mamy 72 kW. Każdy jest w prawie. Ale bezpieczniki "budynkowe" (63A) tego nie wytrzymają. Już nie wspomnę o różnicach na poszczególnych fazach.


Ale już Ci napisałem, takie przyjmowanie założeń że tak być może jest prowadzi akurat w tym konkretnym przyopadku do nikąd.
Że wywala bezpiecznik to logiczne, że została przekroczona jego nominalna wartość.
Zrozumiałbym gdyby miały być 16 A bezpieczniki a są fizycznie o wiele mniejsze, wtedy to miało by sens drążenia tematu.

Problem dotyczy Ciebie bezpośrednio czy tam mieszka Twój znajomy?

Cytat

Podobno ZE odmówił zwiększenia przydziałów mocy dla poszczególnych mieszkań. Szukam argumentów do rozmowy z nimi. Co trzeba zmienić aby uzyskać więcej kW.


Najprawdopodobniej warunki techniczne ZE nie pozwalają na zwiększenie mocy a nie instalacja w domu/mieszkaniu.
Tak jak pisałem wyżej, ZE nie ma prawa odmówić przyłączenia prądu do nowo budowanego domu ale ma prawa odmówić zwiększenia mocy przyłączeniowej.
Link do komentarza
Cytat

Jak liczy się coś takiego jak współczynnik jednoczesności ?



Odpowiedź na to i pozostałe (późniejsze) pytania:



Rys. Przykładowe wartości współczynnika jednoczesności kj’ dla wybranych grup odbiorników energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych, w zależności od liczby mieszkań, gdzie: 1 – ogrzewanie akumulacyjne, 2 – ogrzewanie bezpośrednie, 3 – odbiorniki ogólnego przeznaczenia, 4 – przepływowe ogrzewacze wody [7]

Przykładowe, bo precyzyjnie określa to N SEP-E-002 - ale, raczej, po wyliczeniu, wartości będą bardzo podobne.


Cytat

Podobno ZE odmówił zwiększenia przydziałów mocy dla poszczególnych mieszkań. Szukam argumentów do rozmowy z nimi.



Cytat

4.Gdy chcemy zwiększyć moc przyłączeniową, musimy postępować identycznie, jak w przypadku podłączenia nowego obiektu.



A w tym procesie ZE określi WT.
Link do komentarza
Cytat

Najprawdopodobniej warunki techniczne ZE nie pozwalają na zwiększenie mocy a nie instalacja w domu/mieszkaniu.
Tak jak pisałem wyżej, ZE nie ma prawa odmówić przyłączenia prądu do nowo budowanego domu ale ma prawa odmówić zwiększenia mocy przyłączeniowej.



i właśnie dlatego szukam "haka" do rozmów z ZE. Jeśli sprzedali więcej niż dają to niech zrobią tak aby było dobrze. Wiem, że szanse są małe. Ale próbować można. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zabezpiecza się to, co jest PO bezpiecznikach, a nie PRZED! To wasz (wspólnotowy) najprawdopodobniej jest problemem.



Postaram się dowiedzieć jaki przewód (mm2) jest po pierwszej tablicy z bezpiecznikami 63A.


Cytat

icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

To znaczy, że zainstalowali wadliwe (zawyżające) liczniki ?

Tłuką to wszyscy i od dłuższego czasu - ZE nie sprzedaje mocy.


Przykładowo:
http://energa.pl/dla-domu/obsluga-klienta/...bb6187938675cee

Od czego zależy opłata za przyłączenie do sieci?

Opłata za przyłączenie do sieci jest uzależniona od grupy przyłączeniowej, do której zaliczony zostanie podmiot przyłączany. I tak:

IV grupa przyłączeniowa – dla przyłącza napowietrznego 103,87 zł / kW, dla przyłącza kablowego 131,27 zł / kW,
Link do komentarza
Cytat

i właśnie dlatego szukam "haka" do rozmów z ZE. Jeśli sprzedali więcej niż dają to niech zrobią tak aby było dobrze. Wiem, że szanse są małe. Ale próbować można.


Tomek, sprzedali tyle ile jest w umowie, a ile jest?
Jeżeli jest zabezpieczenie takie a nie inne to wg tabelki ZE przydziału mocy przyłączeniowej moc jest taka a nie inna.
Jedynie tak jak pisałem, jeżeli na umowie moc jest większa niż odpowiadające jej zabezpieczenie wtedy jest to oszustwo, ale coś nie chce mi się wierzyć aby ZE bawił się w taka partyzantkę.
Inaczej tego nie sprawdzisz jaką dane mieszkania maja moc przyłączeniową, być może ZE dysponuje odpowiednią aparaturą do sprawdzania mocy.

Cytat

Od czego zależy opłata za przyłączenie do sieci?

Opłata za przyłączenie do sieci jest uzależniona od grupy przyłączeniowej, do której zaliczony zostanie podmiot przyłączany. I tak:

IV grupa przyłączeniowa – dla przyłącza napowietrznego 103,87 zł / kW, dla przyłącza kablowego 131,27 zł / kW,


Ale to są opłaty przy podłączaniu się lub zwiększaniu mocy przyłączeniowej. jest to oplata jednorazowa i w tym temacie nie ma ona nic wspólnego.
Link do komentarza
Nie mam NIESTETY obecnie informacji ile sumarycznie ZE przydzielił mocy na poszczególne mieszkania.
1) Możliwe że dostałem złe informacje, że bezpieczniki "budynkowe" są większe niż 63A (informacja od zarządcy budynku)
2) Że przydzielona moc sumaryczna jest mniejsza niż 40kW (budynek) - co jest dla mnie osobiście dziwne - grzeją prądem.

Mam dostać kilka rachunków z kilku mieszkań. Wtedy będę wiedział więcej. Aby nie tracić czasu zadałem pytanie na podstawie posiadanych informacji.
Link do komentarza
Już pomijam drobnostkę:

Cytat

grupa IV - odbiorcy przyłączani bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu
znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej większej od 40 kW
lub prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym
większym od 63 A,



To gdzie:

Cytat

. Jeśli sprzedali więcej niż dają to niech zrobią tak aby było dobrze.


Link do komentarza
Cytat

Ale to są opłaty przy podłączaniu się lub zwiększaniu mocy przyłączeniowej. jest to oplata jednorazowa i w tym temacie nie ma ona nic wspólnego.



Własnie ONA jest przedmiotem mojej wątpliwości. Tego wątku
Sprzedali łacznie przykładowo 60kW przykładowo po 5 kW dla kazdego mieszkania. A bezpieczniki 63A przepuszczą tylko 40kW. Czyj to błąd że mieszkańcy na raz nie mogą skorzystać z KUPIONEJ (co z tego że jednorazowo) mocy ?

P.S. Kiedyś te opłaty chyba były większe ??

P.S.2. Gdyby temat był prosty to bym go TUTAJ nie zadawał. Zadałem bo mieliście z wieloma przypadkami w swojej karierze do czynienia.

Edit:

@bajbaga ... grupa IV z linka z linka energa to tylko pierwszy link z google który pokazuje że Energetyka sprzedaje moc w kW. Że jest też pozycja kW (a nie kWh) za zł. Nic więcej.
Potwierdzenie ze ZE sprzedaje moc. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Własnie ONA jest przedmiotem mojej wątpliwości.
Sprzedali łacznie przykładowo 60kW przykładowo po 5 kW dla kazdego mieszkania. A bezpieczniki 63A przepuszczą tylko 40kW. Czyj to błąd że mieszkańcy na raz nie mogą skorzystać z KUPIONEJ (co z tego że jednorazowo) mocy ?
............


I ta wątpliwość będzie się ciągnęła i ciągnęła, jak już pisałem musisz sprawdzić kilka faktów a potem będziemy "przykładowo" icon_biggrin.gif dyskutować dalej i rozwiewać ewentualne niezgodności.
Link do komentarza
@mhtyl - święta słowa icon_smile.gif poprosiłem o zdjęcia bezpieczników "63A" i rachunki. Zobaczymy co dostane.
Lektura w wątku wskazała że coś tutaj raczej się nie zgadza. Ale przy okazji już wiem kto czego jest właścicielem i kogo molestować dodatkowo o poprawki. Bo tam ( budynek) np. o indukcji to zapomnij icon_smile.gif Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jest 1 budynek.
W nim 12 mieszkań.
Taryfy w mieszkaniach G11 lub G12 +klatka schodowa osobno (nie wiem jaka taryfa). Na pewno w mieszkaniach nie ma taryfy Cxx.
Każde mieszkanie ma osobną umowę z energetyką. Każda umowa ma jakąś przydzieloną/kupioną (?) moc w kW (jak rozumiem kiedyś za nią płacili ?)

Czy Twoje pytanie zmierza w kierunku że czym innym jest mowa o mocy na umowie mieszkania (i tam się nie kupuje mocy) a czym innym moc podana na budynek ? (i jest/była na to osobna umowa ?)?
Link do komentarza
Właśnie że nie.

Pytanie podstawowe z #1:

"Czy dopuszczalne jest że energetyka przyznała w sumie więcej mocy (sumarycznie dla wszystkich mieszkań) niż wynika to z tych bezpieczników ? "

Czy energetyka tak może - to jest pytanie które mnie "dręczy". Moim zdaniem nie padła na nie odpowiedź.


to to same pytanie z #1 tylko ujęte inaczej (też zapisane w #1):
"Teoretycznie cały budynek to ok 44kW.
Czy energetyka mogła zapisać "dać" każdemu (przykładowo) po 5kW (x12 =60kW) i być w zgodzie z prawem ?
"

Pytanie jest jedno - ale na wiele sposób było zadawane aby ułatwić zrozumienie problemu. Pytaniem pośrednim była np. jednoczesność pracy. Bo być może ona umożliwia energetyce na takie działania - choć moim zdaniem nie powinno tak być. Z logiki - a nie wiem co stanowi praktyka i prawo w tym temacie. Stąd pytam.









========================================================
P.S. Oczywiście o kant du...y będzie gdy okaże się że te bezpieczniki to nie 63A tylko np. 163A. Takie informacje na wtedy posiadałem. Osoba bardziej kumata niż ja być może szybciej by się spostrzegła że 40kW na budynek to trochę mało i że informacja może być nieprawidłowa. Zwrotnie przekazałem że muszą to potwierdzić (w budynku) bo wydaje się to nieprawdziwe. Poprosiłem o spalony bezpiecznik. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Odpowiedź na to i pozostałe (późniejsze) pytania:



Rys. Przykładowe wartości współczynnika jednoczesności kj’ dla wybranych grup odbiorników energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych, w zależności od liczby mieszkań, gdzie: 1 – ogrzewanie akumulacyjne, 2 – ogrzewanie bezpośrednie, 3 – odbiorniki ogólnego przeznaczenia, 4 – przepływowe ogrzewacze wody [7]


Link do komentarza
OK. Spróbuję zrobić wyliczenia jak będę miał dokładniejsze dane. Z uwzględnieniem tego współczynnika. (główne tam odbiorniki to grupa 1 i 2)


Z tego by wynikało że kupując moc (umowną) od elektrowni Mogę nie mieć jej do dyspozycji bo w tym samym czasie sąsiad z niej korzysta. I że jest to zgodne z prawem :( ......... I to jest odpowiedź na moje pytanie

Dzięki bajbaga za wykres !! Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...