Skocz do zawartości

Chłodzenie za pomocą podłogówki


Recommended Posts

Chłodzenie płaszczyznowe to metoda na wychładzanie domu przy użyciu wodnego systemu ogrzewania płaszczyznowego, czyli najczęściej popularnej podłogówki. Podobnie jak przy chłodzeniu powietrzem, instalacji zapewnić trzeba źródło zimna, czyli w tym wypadku - dopływ chłodnej wody.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/19338-chlodzenie-za-pomoca-podlogowki

Link do komentarza
Gość Parkiet Komplex
Temat bardzo trudny przy posadzkach z drewna,i to z dwóch powodów:
- przy posadzkach drewnianych nie musi być kondensacji, wystarczą jej okolice kiedy drewno będzie nadmiernie chłonąć wilgoć i pęcznieć lub się naprężać.
- przy braku izolacji paroszczelnej pod posadzką wilgoć z powietrza przemieści się w kierunku chłodnych rurek i tam będzie się kondensować. Po włączeniu ogrzewania, gwałtownie uaktywnimy tę wodę + wilgoć z fatalnym skutkiem dla drewnianej posadzki.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Jednak i chłodząca podłogówka nie jest bez wad (dotyczy to także chłodzenia przy użyciu pompy ciepła). Zimne powietrze nie uniesie się do góry, co sprawia, że pomieszczenie jest najbardziej wychłodzone przy podłodze, a to wielu osobom zdecydowanie nie odpowiada.


To wada/przywara która powoduje że efektywność takiego chłodzenie jest bardzo mała i pchanie się w dodatkowe rozwiązania systemowe które maja umożliwić "aktywne chłodzenie płaszczyznowe podłogówką" jest w/g mnie nieuzasadnione co najmniej ekonomicznie.

W tym przypadku, jeśli idzie o chłodzenie/zchładzanie zdecydowanie lepiej się sprawdza ogrzewanie płaszczyznowe sufitowe, ale z kolei jeśli chodzi o rozkład temperatur dla funkcji grzania przegrywa ono z popularną podłogówką.
Przy tego typu rozwiązaniach (w obu przypadkach) funkcja "2 w 1" się nie sprawdza.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Gość krzysztof_k
Od paru lat używam pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Wykorzystuję również instalację do chłodzenia pasywnego. Teraz w upały w całym domu mam temperaturę 22-23 stopnie. Zasilanie podłogówki temperaturą ok. 19 stopni. Chłodzona powierzchnia ok. 300 m. Dwie pompy obiegowe (dolne źródło i zasilanie podłogówki) UPS 25-80 pracują na 1 biegu - ok 140 W. Pompa ciepła nie jest używana do chłodzenia. W sypialniach mam podłogi drewniane (panele podłogowe klejone do betonu) reszta to terakota. Idealne rozwiązanie do chłodzenia i małe koszty. Kondensacja nie występuje. Nie jest odczuwalny dyskomfort chłodu przy podłodze.
Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 4 lata temu...
Od 2 lat korzystam z chłodzenia podłogówką którą mam w całym domu. Zamin zacznie ktoś pisać bzdury o "bzdurnym" chłodzeniu podłogówką niech porozmawia z kimś kto z tego korzysta. Oczywiście nie można za bardzo obniżyć temperatury wody w instalacji ponieważ istnieje ryzyko wykroplenia się wody, ale... w moim przypadku czynnik chłodniczy nie jest zimniejszy niż 19-20'C (temperatura powierzchni podłogi 21-22'C) i nigdy nie "spociła mi się podłoga". Ani mi ani moim małym dzieciom i żonie nie przeszkadza chłód a w największe upały mieliśmy maksymalnie 25-26'C w domu (analogicznie sąsiedzi w tym samym czasie nawet 33'C na piętrze). Pozdrawiam wszystkich którzy wiedzą o czym piszą i nie kopiują BZDUR.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...