Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Chłodzenie za pomocą podłogówki

Recommended Posts

Chłodzenie płaszczyznowe to metoda na wychładzanie domu przy użyciu wodnego systemu ogrzewania płaszczyznowego, czyli najczęściej popularnej podłogówki. Podobnie jak przy chłodzeniu powietrzem, instalacji zapewnić trzeba źródło zimna, czyli w tym wypadku - dopływ chłodnej wody.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/19338-chlodzenie-za-pomoca-podlogowki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Parkiet Komplex
Temat bardzo trudny przy posadzkach z drewna,i to z dwóch powodów:
- przy posadzkach drewnianych nie musi być kondensacji, wystarczą jej okolice kiedy drewno będzie nadmiernie chłonąć wilgoć i pęcznieć lub się naprężać.
- przy braku izolacji paroszczelnej pod posadzką wilgoć z powietrza przemieści się w kierunku chłodnych rurek i tam będzie się kondensować. Po włączeniu ogrzewania, gwałtownie uaktywnimy tę wodę + wilgoć z fatalnym skutkiem dla drewnianej posadzki.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jednak i chłodząca podłogówka nie jest bez wad (dotyczy to także chłodzenia przy użyciu pompy ciepła). Zimne powietrze nie uniesie się do góry, co sprawia, że pomieszczenie jest najbardziej wychłodzone przy podłodze, a to wielu osobom zdecydowanie nie odpowiada.


To wada/przywara która powoduje że efektywność takiego chłodzenie jest bardzo mała i pchanie się w dodatkowe rozwiązania systemowe które maja umożliwić "aktywne chłodzenie płaszczyznowe podłogówką" jest w/g mnie nieuzasadnione co najmniej ekonomicznie.

W tym przypadku, jeśli idzie o chłodzenie/zchładzanie zdecydowanie lepiej się sprawdza ogrzewanie płaszczyznowe sufitowe, ale z kolei jeśli chodzi o rozkład temperatur dla funkcji grzania przegrywa ono z popularną podłogówką.
Przy tego typu rozwiązaniach (w obu przypadkach) funkcja "2 w 1" się nie sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krzysztof_k
Od paru lat używam pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Wykorzystuję również instalację do chłodzenia pasywnego. Teraz w upały w całym domu mam temperaturę 22-23 stopnie. Zasilanie podłogówki temperaturą ok. 19 stopni. Chłodzona powierzchnia ok. 300 m. Dwie pompy obiegowe (dolne źródło i zasilanie podłogówki) UPS 25-80 pracują na 1 biegu - ok 140 W. Pompa ciepła nie jest używana do chłodzenia. W sypialniach mam podłogi drewniane (panele podłogowe klejone do betonu) reszta to terakota. Idealne rozwiązanie do chłodzenia i małe koszty. Kondensacja nie występuje. Nie jest odczuwalny dyskomfort chłodu przy podłodze.
Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość joe
chlodzenie wodne przy uzyciu ogrzewania podlogoewgo--jest to wielka bzdura podczas lata bendzie taka kondesacja ze po roku lub dwuch bendze grzyb w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...