Skocz do zawartości

Budowa drugiego domu na działce 7ha - zabudowa zagrodowa


yarysek

Recommended Posts

Witam,
Jestem nowy na forum ale przeglądam je od dawna.
Odpowiedzi na nurtujące mnie pytania nie jestem w stanie znaleźć więc postanowiłem napisać nowy temat.

Sprawa wygląda tak.
Razem z moją Żoną planujemy wybudować nowy dom na działce której jest właścicielem właśnie ona.
Działka rolna klasy gruntu III i IV o powierzchni ponad 7ha na której istnieją już zabudowania: dom(w którym mieszkamy razem z rodzicami Żony), stodoła, obora.
Moja Żona otrzymała tą działkę od rodziców w formie darowizny 6 lat temu przez prawie 4 lata płaciła KRUS czyli jak dobrze rozumiem spełnia wymagania bycia Rolnikiem.
Nie ma MPZP więc musimy wystąpić o warunki zabudowy.
Średnia wielkość gospodarstwa w gminie wynosi 5,5ha więc nasza jest większa.
Mamy zapewnienia odnośnie dostawy energii elektrycznej oraz wody.

Jak wyglądają zasady budowy drugiego domu na takiej działce?
Czy na takiej działce można bez problemów wybudować drugi dom?
Czy dom musi być w sąsiedztwie istniejących zabudowań na działce?
Czy możemy go postawić na gruncie klasy III?
Chodzi oczywiście o zabudowę zagrodową, nie mamy zamiaru wydzielać dodatkowej działki.

Pozdrawiam,
Kamil
Link do komentarza
Upraszczając:

- Nie ma przepisów (bezpośrednio) zabraniających budowy drugiego domu na działce rolnej.

- Ponieważ wielkość tego gospodarstwa rolnego jest większa niż średnia wielkość gospodarstwa w tej gminie. linia zabudowy nowego domu nie musi być oparta na istniejącej zabudowie.

- Domy zabudowy zagrodowej nie powodują zmiany przeznaczenia gruntu, tak wiec nie ma "odrolnienia", bo ziemia dalej (pod budynkami) jest rolna, czyli nie ma znaczenia jakiej jest klasy. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dziękuję za szybką odpowiedź.

W gminie dostałem informacje że jest to traktowane jako rozbudowa istniejącej zagrody i że nowo budowany dom powinien być w obrębie istniejącego siedliska, i tego do końca nie rozumiem. Czy istniejącym siedliskiem jest cała działka czy tylko obszar na którym istnieją zabudowania?
Dodam że obszar pod obecnymi zabudowaniami jest w wypisie z rejestru gruntu oznaczony jako "Użytki rolne zabudowane - B-RIIIb"

Czy musze budować się w obrębie istniejącego siedliska czy mogę usytuować dom w dowolnym miejscu?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za szybką odpowiedź.

W gminie dostałem informacje że jest to traktowane jako rozbudowa istniejącej zagrody i że nowo budowany dom powinien być w obrębie istniejącego siedliska,.......



Dlatego napisałem, ze nie ma przepisów bezpośrednio zakazujących.
WZiZT może taki "obowiązek" określić, ale tylko w oparciu o inny akt prawny, zakazujący budowy nowych zabudowań zagrodowych (np. Natura 2000, otulina lub park, rezerwat, .....)

Można próbować "negocjacji" na zasadzie, że to nowe gospodarstwo rodzinne, nie związane ze "starym", prowadzone samodzielnie przez was.

Nie ma (już) określenia siedlisko jako obowiązującej wykładni prawnej, dotyczącej zabudowy.
Jako siedlisko, często postrzega się (także w orzeczeniach sądowych) grunt pod budynkami, oraz "podwórko".

Definicja zabudowy zagrodowej, Rozporządzenie w sprawie WZ .....:

Cytat

§ 3. (5) Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
3) zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki
gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych
oraz w gospodarstwach leśnych,


Link do komentarza
Cytat

WZiZT może taki "obowiązek" określić, ale tylko w oparciu o inny akt prawny, zakazujący budowy nowych zabudowań zagrodowych (np. Natura 2000, otulina lub park, rezerwat, .....)


Z tego co mi wiadomo teren nie jest objęty żadnym programem ochronnym.

Cytat

Nie ma (już) określenia siedlisko jako obowiązującej wykładni prawnej, dotyczącej zabudowy.
Jako siedlisko, często postrzega się (także w orzeczeniach sądowych) grunt pod budynkami, oraz "podwórko".



Racja chodziło mi oczywiście o zabudowę zagrodową.

Przy składaniu wniosku o warunki zabudowy pani w gminie zwróciła uwagę, że proponowane położenie domu nie jest w obrębie istniejących zabudowań i to może spowodować, że nie otrzymamy WZ. Z czego by wynikało że dom powinien powstać na podwórku między domem a stodołą?
Ale czy fakt posiadania działki większej od średniej w gminie nie daje możliwości wyboru dowolnego miejsca?

Próbuję znaleźć jakieś ewentualne argumenty na negocjację w razie odmowy stąd też chce się dowiedzieć jak najwięcej.

Link do komentarza
Cytat

Można próbować "negocjacji" na zasadzie, że to nowe gospodarstwo rodzinne, nie związane ze "starym", prowadzone samodzielnie przez was.



Istnieje też możliwość podziału działki i wydzielenie tego zabudowanego obszaru jako odrębnej działki - przy czym jej wielkość nie może być mniejsza jak 3.000m2.

Cytat

Ale czy fakt posiadania działki większej od średniej w gminie nie daje możliwości wyboru dowolnego miejsca?



Daje - bezapelacyjnie.
Link do komentarza
Cytat

Istnieje też możliwość podziału działki i wydzielenie tego zabudowanego obszaru jako odrębnej działki - przy czym jej wielkość nie może być mniejsza jak 3.000m2.



Czy na takiej działce dalej będzie można się budować w zabudowie zagrodowej czy takiej działki nie będziemy musieli odrolnić?
Teren na którym chcemy się budować jest klasy III więc raczej nie ma szans na otrzymanie zgody na odrolnienie.

W załączniku mapka jak to wygląda.
Na czerwono zaznaczona działka a na niebiesko miejsce w którym chcemy postawić dom.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

- Domy zabudowy zagrodowej nie powodują zmiany przeznaczenia gruntu, tak wiec nie ma "odrolnienia", bo ziemia dalej (pod budynkami) jest rolna, czyli nie ma znaczenia jakiej jest klasy.




Ps. Takie usytuowanie domu jest pozbawione sensu - bo niby z czego ma wynikać ?
Dalej obok budynku gospodarczego. Dojazd do budynku ? Nowy zjazd ?

Postawienie domu po drugiej stronie tej działki ma szansę na realizację nowej zabudowy zagrodowej.
Link do komentarza
Cytat

Ps. Takie usytuowanie domu jest pozbawione sensu - bo niby z czego ma wynikać ?


Czemu bez sensu?
Takie usytuowanie wynika z ukształtowania terenu(działka jest że tak powiem pofalowana). W tym miejscu jest najbardziej równo
Poza tym jest to dla nas najkorzystniejsze miejsce(otoczenie, bliskość rodziców itp.), wybrane dość starannie.

Cytat

Dalej obok budynku gospodarczego. Dojazd do budynku ? Nowy zjazd ?


Planujemy wykonanie nowego zjazdu do drogi publicznej.

Cytat

Postawienie domu po drugiej stronie tej działki ma szansę na realizację nowej zabudowy zagrodowej.


Woleli byśmy postawić dom bliżej żeby pozostawić pozostałą część w jednym kawałku gdybyśmy chcieli w dalszej przyszłości sprzedać jakiś kawałek ziemi.
Link do komentarza
Cytat

Woleli byśmy postawić dom bliżej żeby pozostawić pozostałą część w jednym kawałku gdybyśmy chcieli w dalszej przyszłości sprzedać jakiś kawałek ziemi.



Czyli jest to rozbudowa istniejącej zabudowy - czyli obowiązuje istniejąca linia zabudowy.

dopisałem:

Bez sensu - bo jak będziecie chcieli, za .........dziesiąt lat sprzedać schedę po teściach, to trudno bedzie i podzielić i sprzedać taki zabudowany "worek".
A jak nabywcami będą "imprezowicze", to zamiast spokojnej starości, będziecie mieli szał ciał z disco. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czyli jest to rozbudowa istniejącej zabudowy.



Tak tez pisaliśmy we wniosku o wydanie warunków zabudowy.
Rozumiem że taka rozbudowa jest możliwa?

Cytat

Bez sensu - bo jak będziecie chcieli, za .........dziesiąt lat sprzedać schedę po teściach, to trudno bedzie i podzielić i sprzedać taki zabudowany "worek"


Raczej będziemy chcieli po teściach zostawić dla siebie.
Cytat

A jak nabywcami będą "imprezowicze", to zamiast spokojnej starości, będziecie mieli szał ciał z disco.


Takie sytuacje mogą się pojawić zawsze, ale żeby tego uniknąć trzeba było by się w ogóle nie budować. Edytowano przez yarysek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tak tez pisaliśmy we wniosku o wydanie warunków zabudowy.



Ale nie wspomniałeś o tym tutaj. icon_evil.gif
To zmienia wszystko - to nie jest tak jak pisałeś zabudowa zagrodowa, tylko rozbudowa istniejącej zabudowy.
A skoro tak, to musi ona też nawiązywać do istniejącej - czyli być w "starych granicach" działki oznaczonej jako R/B
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...