Skocz do zawartości

Co dużej wytrzyma


Recommended Posts

Musze wymurować ścianę które jedną stroną będzie bezpośrednio dotykać ziemi. Jak odizolować ścianę od ziemi,czy można do tego celu użyć foli?Czy lepsza blendzie cienka warstwa betonu i folia. chodzi o to by ściana po kilku latach nie rozwaliła się od wilgoci. Co bardziej jest odporne na wilgoć Pustak Alfa czy cegła.
Proszę o szybką pomoc!!
z góry dziękuje i pozdrawiam
Link do komentarza
Z opisu nie można wywnioskować jaką funkcję pełnić ma tą ściana, jednak niezależnie od przeznaczenia konieczne jest wykonanie pod nią fundamentu. W przeciwnym razie już po pierwszej zimie lub roztopach ulegnie ona całkowitemu zniszczeniu. Fundament wykonuje się z betonu lub bloczków betonowych na głębokość zależna od rodzaju gruntu, strefy przemarzania i obciążenia. Niezbędne minimum w sprzyjających warunkach to przynajmniej 60 cm. Izolację przeciwwodną układa się powyżej poziomu terenu na fundamencie np. z dwóch warstw papy lub folii izolacyjnej.
Link do komentarza
Witam
Bardziej odpornym na wilgoć materiałem jest cegła (jeżeli mówimy o cegle pełnej).

Cytat

Fundament wykonuje się z betonu lub bloczków betonowych na głębokość zależna od rodzaju gruntu, strefy przemarzania i obciążenia. Niezbędne minimum w sprzyjających warunkach to przynajmniej 60 cm.



Pierwszym podstawowym warunkiem jest umieszczenie fundamentu poniżej strefy przemarzania. Natomiast w sytuacji jeżeli fundament będzie znajdował się w gruncie nienarażonym na przemarzanie (przykładowo wewnątrz budynku fundament pod komin) to mnie uczono że jest to minium 50 cm. Wynika to z efektu wypierania gruntu spod fundamentu.

Co do materiału z którego ma być wykonany fundament to kiedyś stosowano także cegłę pełną która została wyparta przez materiały szybsze i łatwiejsze w budowie.

Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...