Skocz do zawartości

Wylewka w łazience - Różne opinie o tym co zrobiłem .


Recommended Posts

Witam zrobiłem 2 tygodnie temu w łazience wylewkę teraz różni ludzie rodzina znajomi mówią mi że zrobiłem to w niewłaściwy sposób i popęka itp ja uważam że zrobiłem dobrze a co wy o tym sądzicie ?

Styrobeton do równości z belkami stalowymi a na to 2x5cm styropianu o wytrzymałości 80kpa, na styropian położyłem folię budowlaną 0.2mm a na to wylewka zbrojona siatką w połowie grubości. Wylewka ma od 4 do 5.5cm grubości .

Ludzie mówią że wylewka na styropianie musi mieć minimum 6cm bo popęka itp i że folia miała być pod styropianem a nie nad .

Kto ma rację ?
Link do komentarza
Z tego co opisałeś to jest zrobione poprawnie, z małym ale. Po pierwsze, to ta łazienka gdzie się znajduje, na parterze czy poddaszu? Czy dałeś folie pod styro ? Czy zrobiłeś dylatacje od ścian zewnętrznych?
Link do komentarza
Cytat

Witam zrobiłem 2 tygodnie temu w łazience wylewkę teraz różni ludzie rodzina znajomi mówią mi że zrobiłem to w niewłaściwy sposób i popęka itp ja uważam że zrobiłem dobrze a co wy o tym sądzicie ?

Styrobeton do równości z belkami stalowymi a na to 2x5cm styropianu o wytrzymałości 80kpa, na styropian położyłem folię budowlaną 0.2mm a na to wylewka zbrojona siatką w połowie grubości. Wylewka ma od 4 do 5.5cm grubości .

Ludzie mówią że wylewka na styropianie musi mieć minimum 6cm bo popęka itp i że folia miała być pod styropianem a nie nad .

Kto ma rację ?


Optymalna grubość to 50 mm, jednak przy małej powierzchni (łazienka) i zbrojeniu nie powinno być problemu.
Tu najważniejsza jest jakość betonu, w tym jego pielęgnacja. Z folią jest ok. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Łazienka znajduje się na poddaszu . Folii nie dałem pod styropian ale już wiem że powinna być pod i nad nim więc w pozostałych pomieszczeniach tak właśnie będzie .

Dylatacje oczywiście były .


Ogrzewania nie masz podłogowego? Do wylewki dodajesz jakiegoś plastyfikatora? Posadzkę jak wylewasz to zaprawa jakiej gęstości jest?
Czyli jak dylatacja jest dana to więcej błędów nie widzę icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Intryguje mnie zasadność stosowania folii pod styropianem, kiedy podłoga jest na stropie, tu na poddaszu.
Czy mógłbyś to uzasadnić, być może czegoś nie wiem.
Pozdrawiam.


Pytałem najpierw o to gdzie wylewał posadzkę znaczy się czy na parterze czy na poddaszu bo wcześniej nic o tym autor tematu nie wspominał. A folie powinno się dać pod styropianem na stropie po to aby w razie jakiegoś niekontrolowanego przecieku nie zalać pomieszczenia poniżej. Nie wiem czy tak się robi po fachowemu, ale ja z tego co wiem tak robią. Zresztą koszt foli nie jest jakiś kosmiczny aby jej dla pewności nie dać, a łazienka jest pomieszczeniem mokrym.

Cytat

Ogrzewania podłogowego nie mam . Do wylewki nie dodawałem żadnego plastyfikatora, użyłem do niej zwykłego betonu B20 z castoramy zaprawa miała konsystencję mokrej ziemi i była przez tydzień codziennie rano intensywnie podlewana .


Posadzkę wystarczy jak ją zwilżysz, lepiej dwa, trzy razy ją zrosić i odczekać aż wodę wciągnie niż raz a obficie, nie ma co za dużo wody lać. Plastyfikator byłby wskazany.
Link do komentarza
Cytat

Pytałem najpierw o to gdzie wylewał posadzkę znaczy się czy na parterze czy na poddaszu bo wcześniej nic o tym autor tematu nie wspominał. A folie powinno się dać pod styropianem na stropie po to aby w razie jakiegoś niekontrolowanego przecieku nie zalać pomieszczenia poniżej. Nie wiem czy tak się robi po fachowemu, ale ja z tego co wiem tak robią. Zresztą koszt foli nie jest jakiś kosmiczny aby jej dla pewności nie dać, a łazienka jest pomieszczeniem mokrym.


Posadzkę wystarczy jak ją zwilżysz, lepiej dwa, trzy razy ją zrosić i odczekać aż wodę wciągnie niż raz a obficie, nie ma co za dużo wody lać. Plastyfikator byłby wskazany.


Uważam, że lepiej dać jedną, konkretną, hydroizolację na termoizolacji od strony łazienki.

Dwie izolacje, to możliwy problem pozostania wody w termoizolacji, czego nie widać a termoizolacja nie działa tak jak powinna, ponadto zamknięta wilgoć, to możliwość "infekcji" we wnętrzu podłogi.

Podzielam zdanie w temacie zraszania jak i dodawania plastyfikatora do każdej wylewki, bez względu na przeznaczenie.
(tu pytający miał gotowca, zapewne z plastyfikatorem).
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Gość Strawman
Ja na pewno nie dałbym styropianu fasadowego pod posadzkę (minimum FS100) tym bardziej pod tak cienką warstwę posadzki.
Pod styropian izolacja z folii, która nie ma chronić przed zalaniem pomieszczeń pod łazienką, a styropian przed wchłanianiem przenikającej przez strop wilgoci z pomieszczeń zlokalizowanych niżej! Mogłeś spokojnie dać jedną 5-tkę mniej a w to miejsce zwiększyć grubość posadzki.

Styropian FS100 "owijam" folią szczelnie - to znaczy dolna warstwa folii wywinięta na ściany (wewnątrz dylatacja) i sklejona taśmą dwustronną z górną warstwą folii.

Cytat

Styrobeton do równości z belkami stalowymi a na to 2x5cm styropianu o wytrzymałości 80kpa, na styropian położyłem folię budowlaną 0.2mm a na to wylewka zbrojona siatką w połowie grubości. Wylewka ma od 4 do 5.5cm grubości




Link do komentarza
Cytat

Ja na pewno nie dałbym styropianu fasadowego pod posadzkę (minimum FS100) tym bardziej pod tak cienką warstwę posadzki.
Pod styropian izolacja z folii, która nie ma chronić przed zalaniem pomieszczeń pod łazienką, a styropian przed wchłanianiem przenikającej przez strop wilgoci z pomieszczeń zlokalizowanych niżej! Mogłeś spokojnie dać jedną 5-tkę mniej a w to miejsce zwiększyć grubość posadzki.

Styropian FS100 "owijam" folią szczelnie - to znaczy dolna warstwa folii wywinięta na ściany (wewnątrz dylatacja) i sklejona taśmą dwustronną z górną warstwą folii.


Jak myślisz, gdzie masz wyższe ciśnienie pary wodnej?
Czy znasz bardziej ciepłe i wilgotne pomieszczenia (chyba, że pralnia)?
W sytuacji pytającego, woda, która przez uszkodzenie izolacji będzie miała możliwość wydostania się na zewnątrz i tu zalanie sufitu na dole jest lepsze od kiśnięcia wilgoci w środku.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

W sytuacji pytającego, woda, która przez uszkodzenie izolacji będzie miała możliwość wydostania się na zewnątrz
i tu zalanie sufitu na dole jest lepsze od kiśnięcia wilgoci w środku.


Jeśli z góry zakładamy uszkodzenie izolacji, to najlepiej zrezygnować z niej... icon_cool.gif
w zasadzie to uszkodzenie jest mocno prawdopodobne w przypadku za miękkiego styropianu i niewielkiej grubości posadzki.
Link do komentarza
[quote name='Strawman' date='10.08.2014, 23:48 ' post='435534']
Jeśli z góry zakładamy uszkodzenie izolacji, to najlepiej zrezygnować z niej... icon_cool.gif
w zasadzie to uszkodzenie jest mocno prawdopodobne w przypadku za miękkiego styropianu i niewielkiej grubości posadzki.
[/quote
Facet położył styropian jaki miał, na to dał folię, którą dał prawidłowo, od strony napływu wody czy wilgoci.

Dalej dał wylewkę, niewielkiej grubości, ale w zgodnie z zasadami (minimalna grubość podkładów pływających to 40 mm)

Beton zbrojony, gotowy, więc lepszy od robionego we własnym zakresie, ponadto pielęgnowany.

Powierzchnia niewielka - łazienka.

Na ile pomocna będzie folia pod styropianem (łazienka na poddaszu)?

O co chodzi?

Pozdrawiam. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Styropian był podłogowy o wytrzymałości 80kpa nie fasadowy dobry ? . Folia w płynie będzie nakładana na wylewkę po calkowitym wyschnięciu wylewki tj ok 30dni .


No i git icon_biggrin.gif
Tak dla przypomnienia bo zapewne o tym wiesz, a jeżeli nie to teraz się dowiesz icon_biggrin.gif, sama folia w płynie to ie wszystko, jeszcze musisz dać taśmę uszczelniającą, która zatapiasz w tej folii. Dajesz ją w narożnikach, na styku ściany z posadzką i obok wszelakich rur i rurek wychodzących z posadzki.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Facet położył styropian jaki miał


Opracowane przez producenta styropianu zastosowanie tej odmiany:
Cytat

PŁYTY STYROPIANOWE EPS 80-038 DACH/PODŁOGA UNIWERSALNA
- izolacja cieplna z elementami z okładziną i wentylowaną szczeliną powietrzną,
- izolacja cieplna ścian w zewnętrznych zespolonych systemach ociepleń,
- izolacja cieplna wieńców wykonana jako szalunek tracony pod tynk,
- izolacja cieplna nadproży i ościeży,
- izolacja cieplna w prefabrykowanych płytach warstwowych zewnętrznych,
- izolacja cieplna stropów od spodu w zewnętrznych zespolonych systemach ociepleń,
- izolacja cieplna i deskowanie tracone stropów żelbetowych,
- izolacja cieplna pod konstrukcją nośną.


Nie ma tu wzmianki o układaniu go pod posadzki, za wyjątkiem marketingowego chwytu w nazwie.

Cytat

na to dał folię, którą dał prawidłowo, od strony napływu wody czy wilgoci.


Jak słusznie zauważył Bajbaga folia na styropianie to nie hydroizolacja łazienki, ale nawet w przypadku wykonania tu hydroizolacji mogą być problemy związane z miękkim styropianem pod posadzką.

Cytat

Na ile pomocna będzie folia pod styropianem (łazienka na poddaszu)?


Tu zasugerowałem się niedawną realizowanym projektem - poddasze użytkowane okazjonalnie, ocieplenie dachu 15 cm, pomiędzy krokwiami, uzupełnienie to ocieplenie podłogi poddasza styropianem... Niewiele wiemy o projekcie pytającego... ciekawe jakie tam przyjęto rozwiązanie?

Pozdrawiam. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Opracowane przez producenta styropianu zastosowanie tej odmiany:

Nie ma tu wzmianki o układaniu go pod posadzki, za wyjątkiem marketingowego chwytu w nazwie.


A to ciekawe, jak się chce uderzyć to kija się zawsze znajdzie.
Ja znalazłem bez problemu opis zastosowania tego styropianu.
Cytat

wersalna
Promax - styropian EPS 80 Dach/Podłoga Uniwersalna


Płyta styropianowa EPS 80-038 Dach/Podłoga Uniwersalna jest przeznaczona do izolacje cieplnej w budownictwie:
cokołów w zewnętrznych zespolonych systemach ocieplania, ścian poniżej poziomu gruntu z izolacją,
podłóg pod podkładem posadzkowym (normalnie obciążona), podłóg na gruncie z podkładem posadzkowym (normalnie obciążona),
stropodachów pełnych, bez dostępu.


Jak sie chce cos pokazac w złym świetle to zawsze sie wycina niewygodny kawałek tekstu i potem mamy takie zakłamania w przekazie.
W zacytowanym fragmencie pisze jasno i wyraźnie, no chyba e piszą o innym styropianie.
Dla zainteresowanych podaję źródło z jakiego zaczerpnąłem wyżej wymieniony cytat.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Potwierdza to Deklaracja Zgodności dla tegoż.


Przez kogóż ta deklaracja jest składana?
Czyżby przez producenta?!
Dla równowagi podam źródło swojego cytatu - jakoś bardziej mnie przekonuje i czytelnie pokazuje cały przekrój styropianów o różnych właściwościach:
Zastosowanie i właściwości styropianów

Jaki nacisk ma znieść styropian podłogowy według mhtyla i bajbagi???
Link do komentarza
Deklaracje składała :admin_patrzy:

Ale na podstawie raportu z badań laboratoryjnych, potwierdzających właściwości dla tego styropianu, zawarte w raporcie z badań ITB (j.n. 1488) nr. 168/11/456/M-a i nr. 146/12/M-1/HFM 1.
Dostępne w ITB LŁiWB LOK w Katowicach.

Jeśli masz wiedzę, że badania są nierzetelne, albo że styropian nie odpowiada deklarowanym cechom - zaskarż ich.
Link do komentarza
Cytat

Przez kogóż ta deklaracja jest składana?
Czyżby przez producenta?!
Dla równowagi podam źródło swojego cytatu - jakoś bardziej mnie przekonuje i czytelnie pokazuje cały przekrój styropianów o różnych właściwościach:
Zastosowanie i właściwości styropianów

Jaki nacisk ma znieść styropian podłogowy według mhtyla i bajbagi???


Nie rozśmieszaj mnie.
Ja podałem link do opisu przez producenta, oczywiście jest to opis zawarte w sklepie internetowym ale bardziej adekwatny niż źródło jakie Ty podałeś, a pochodzi, że strony składów budowlanych i jest to- RODZAJE / KLASY STYROPIANU bez podania producenta, więc nie pisz, że to że to producent podaje te wartości, a lista tych styropianów to jest w formie informacyjnej i nic ma się do deklaracji podawanych przez danego producenta
Tu jest cytat bezpośrednio ze strony producenta
Cytat

EPS 80-038 DACH/PODŁOGA UNIWERSALNA
PRZEZNACZENIE - izolacje cieplne w budownictwie:
- cokołów w zewnętrznych zespolonych systemach ocieplania, ścian poniżej poziomu gruntu z izolacją,
- podłóg pod podkładem posadzkowym (normalnie obciążona), podłóg na gruncie z podkładem posadzkowym (normalnie obciążona),
- stropodachów pełnych, bez dostępu.

.
Więc to chyba ja bym się musiał zapytać Ciebie , kto te właściwości pisał, które podałeś icon_biggrin.gif

A tu dla ciekawości i oświecenia link z ktorego pochodzi zacytowany przeze mnie fragment http://www.promax.com.pl/EPS-80.php
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Deklaracje składała :admin_patrzy:


Wiemy już, że rozeznanie w konstelacji personalno-seksualnej przyjaciół i pracowników producenta masz niespodziewanie dobre...

Cytat

Jeśli masz wiedzę, że badania są nierzetelne, albo że styropian nie odpowiada deklarowanym cechom - zaskarż ich.


Producent nie odpowiada za zastosowanie swojego wyrobu - za to odpowiada projektant, bądź ewentualnie inwestor - jeśli zastosuje wyrób nie spełniający wymagań dla danego przeznaczenia, a zasugeruje się masowym marketingiem i mętnymi deklaracjami.

Żaden z Was, nie odważył się odpowiedzieć na proste pytanie jakie zadałem wyżej, ale zasłaniać się badaniami czy deklaracjami producenta nie omieszkaliście - jesteście na ich garnuszku czy jak? Bo jakoś dziwnie się zachowujecie...

Może w takim razie jeszcze raz:
Jaki nacisk ma wytrzymać/znieść (bez groźnego zniekształcenia) styropian podłogowy według mhtyla i bajbagi???
Link do komentarza
Świadomy inwestor nie bazuje na zapewnieniach sprzedawcy, tylko na Karcie Technicznej (wyrobu, styropianu).

Akurat ten styropian może być stosowany przy normalnych obciążeniach podłogi, czyli większych niż 20 kPa.

Dla tego rodzaju styropianu (080) , różni producenci wykazują różne maksymalne obciążenia - od 20 do 50 kPa co oznacza, że przy deklarowanym obciążeniu, po 50 latach będą wykazywały 2% lub mniejsze odkształcenie względne pełzania przy ściskaniu

Cytat

Deklaracje składała :admin_patrzy:



icon_redface.gif icon_lol.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Świadomy inwestor nie bazuje na zapewnieniach sprzedawcy, tylko na Karcie Technicznej (wyrobu, styropianu).


Musi jednak wiedzieć czego potrzebuje!

Cytat

Akurat ten styropian może być stosowany przy normalnych obciążeniach podłogi, czyli większych niż 20 kPa.



Nie bzykamy, bajbaga - rozmawiamy o budownictwie... proszę o źródło tego twierdzenia!

Cytat

Dla tego rodzaju styropianu (080) , różni producenci wykazują różne maksymalne obciążenia - od 20 do 50 kPa co oznacza, że przy deklarowanym obciążeniu, po 50 latach będą wykazywały 2% lub mniejsze odkształcenie względne pełzania przy ściskaniu


Mogę mieć prośbę, abyś podał linka do źródła?
Link do komentarza
Cytat

Jaki nacisk ma wytrzymać/znieść (bez groźnego zniekształcenia) styropian podłogowy według mhtyla i bajbagi???


Żebyś był taki bystry jak pyskaty to byś sobie znalazł w necie to o co pytasz.
Z drugiej strony to widzę, że wszystko było by ok gdybyś Ty miał rację ( a niestety tak nie jest) bo widzę że tylko jedna słuszna i prawdziwa jest Twoja wypowiedź z cytatem nie ze strony producenta jak to podawałeś tylko ze strony składów budowlanych i to tylko jako informacja a nie deklaracja. I dalej będziesz brnął w tym?
Proponuje zamknąć dyskusje w tym temacie, bo temat raczej już zamknięty.

Cytat

Styropian był podłogowy o wytrzymałości 80kpa nie fasadowy dobry ? . Folia w płynie będzie nakładana na wylewkę po calkowitym wyschnięciu wylewki tj ok 30dni .


I w zasadzie temat nie dotyczył styropianu tylko wylewki.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Nie jestem "bzykaczem niepospolitym", jednak mówimy o budownictwie, więc ta sprawność nie ma znaczenia icon_cool.gif
Z podanej przez Ciebie deklaracji wynika, że ów styropian (podłoga EPS80) ma dopuszczalne obciążenie w wysokości (plus minus) 0,25 kg na centymetr kwadratowy. Nietrudno sobie wyobrazić przypadek kiedy w łazience obciążenie to będzie znacznie (kilkudziesięciokrotnie!) odbiegało od dopuszczalnego.
Od tego jest projektant / świadomy inwestor aby ocenić czy w tym konkretnym przypadku materiał o takich właściwościach będzie dopuszczalny.
Przeciętny inwestor czyta "styropian podłoga" później dopowiada sobie "80kPa/m2" i mamy nasz przypadek.
Link do komentarza
Cytat

Z podanej przez Ciebie deklaracji wynika, że ów styropian (podłoga EPS80) ma dopuszczalne obciążenie w wysokości (plus minus) 0,25 kg na centymetr kwadratowy. Nietrudno sobie wyobrazić przypadek kiedy w łazience obciążenie to będzie znacznie (kilkudziesięciokrotnie!) odbiegało od dopuszczalnego.


Jak Ty to liczysz że Ci wychodzi kilkudziesięciokrotne przekroczenie obciążenia dopuszczalnego podłogi w łazience icon_question.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Żebyś był taki bystry jak pyskaty


Wiesz co się drze okropnie, puszy niczym pierwszy z najlepszych, a w zasadzie to jest prawie kurą?
Paw - Ty mi takiego Pawia przypominasz.

Cytat

I w zasadzie temat nie dotyczył styropianu tylko wylewki.


Nie - pytanie dotyczyło naszego zdania w kwestii prawidłowości sposobu wykonania posadzki.
Moje zdanie jest jakie jest - w sposób oczywisty irytuje Cię to, ale nie obawiaj się - pawia nie przyćmię, bo nie mam czasu na harce forumowych trolli. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Wiesz co się drze okropnie, puszy niczym pierwszy z najlepszych, a w zasadzie to jest prawie kurą?
Paw - Ty mi takiego Pawia przypominasz.


Nie - pytanie dotyczyło naszego zdania w kwestii prawidłowości sposobu wykonania posadzki.
Moje zdanie jest jakie jest - w sposób oczywisty irytuje Cię to, ale nie obawiaj się - pawia nie przyćmię, bo nie mam czasu na harce forumowych trolli. icon_mrgreen.gif


A Ty kto? błazen forumowy?
Jak Ci się mówi prawdę to odwracasz kota ogonem, widocznie dobre nauki u Irbisa pobierałeś bo robisz tak jak On.
Jak na razie to Ty jesteś przyćmiewany, odpowiedziałeś co do swojego cytatu pochodzącego niby prosto od producenta?
Temat dotyczył prawidłowego wykonania posadzki a nie właściwości styropianu, i postów o styro jest więcej niż postów o posadzce w tym temacie.
Link do komentarza
Cytat

Z podanej przez Ciebie deklaracji wynika, że ów styropian (podłoga EPS80) ma dopuszczalne obciążenie w wysokości (plus minus) 0,25 kg na centymetr kwadratowy. Nietrudno sobie wyobrazić przypadek kiedy w łazience obciążenie to będzie znacznie (kilkudziesięciokrotnie!) odbiegało od dopuszczalnego.



icon_eek.gif


A wiesz jaka jest ta wielkość dla styropianu "parkingowego" ?
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

A wiesz jaka jest ta wielkość dla styropianu "parkingowego" ?


Producent styropianu (którego Ty cytowałeś) zapewnia, że ok. 0,60kg... przy 1%ugięciu w czasie 10lat
Konia z rzędem temu, kto znajdzie potwierdzenie tej właściwości w karcie danych technicznych (adres do sprawdzenia Karta danych technicznych styropianu "Parking"

Wychodzi na to, że nie tylko księgowość mamy w Unii kreatywną, ale i dane techniczne materiałów budowlanych deklarowane przez producentów icon_eek.gif



Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

A'propos kreatywności... odpowiesz jak to policzyłeś że łazienka jest zagrożeniem dla styropianu podłoga EPS80, czy dalej będziesz lawirował?



Myślisz że lawiruję? Więc odpowiem na Twoje pytanie (choć myślałem że to oczywiste), w zamian liczę na odpowiedź na moje closedeyes.gif

Policz obciążenie: wanna podczas kąpieli, taka średnia - 250l pojemności, plus waga samej wanny, podzielone na 4 nogi o powierzchni 4cm (z dużym marginesem) plus obciążenie posadzką te kilka deko/cm2

Proszę po tym wszystkim znajdź mi w deklaracji właściwości użytkowych wartość obciążenia maksymalnego tego styropianu (bo wartość CS nie spełnia wymogów - max 2% odkształcenie!) Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

podzielone na 4 nogi o powierzchni 4cm (z dużym marginesem) plus obciążenie posadzką te kilka deko/cm2


I te 4 nogi stoją oczywiście wprost na warstwie styropianu, a dookoła nóżek jest wylewka i położone płytki icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

Myślisz że lawiruję? Więc odpowiem na Twoje pytanie (choć myślałem że to oczywiste), w zamian liczę na odpowiedź na moje closedeyes.gif

Policz obciążenie: wanna podczas kąpieli, taka średnia - 250l pojemności, plus waga samej wanny, podzielone na 4 nogi o powierzchni 4cm (z dużym marginesem) plus obciążenie posadzką te kilka deko/cm2


zalamka.jpg
Z tego co piszesz wnoszę że nigdy nie widziałeś łazienki, a wyobraźnia przestrzenna jest u Ciebie na poziomie ZERO.
Bo ja jeszcze nie widziałem żeby wanna czterema nogami, a kupiona na wyprzedaży tylko z trzema i podparta starym garnkiem stała bezpośrednio na styropianie.
Co Ty tu chcesz liczyć?
W najgorszym możliwym wyobrażalnym wariancie obciążenie styropianu poprzez płytę wylewki będzie na powierzchni jaką wanna zajmuje w rzucie pionowym (np. 170x70cm)... i to tylko wtedy kiedy wylewka pod wanną będzie z dylatowana (nie wiedzieć po co) od reszty powierzchni łazienki.
Link do komentarza
Cytat

Pytałem najpierw o to gdzie wylewał posadzkę znaczy się czy na parterze czy na poddaszu bo wcześniej nic o tym autor tematu nie wspominał. A folie powinno się dać pod styropianem na stropie po to aby w razie jakiegoś niekontrolowanego przecieku nie zalać pomieszczenia poniżej. Nie wiem czy tak się robi po fachowemu, ale ja z tego co wiem tak robią. Zresztą koszt foli nie jest jakiś kosmiczny aby jej dla pewności nie dać, a łazienka jest pomieszczeniem mokrym.




pomijając następujące po tym akapicie skisy

Mhtylu folia na styropianie jest istotna - jako warstwa ślizgowa żebyś układając beton nie upychał go między styropian , względnie przy płynnym betonie żeby nie wypłynął na wierzch - jako hydroizolacja ma znaczenie żadne

dla foli pod styropianem - nawet nie znajduję takiego uzasadnienia - choć niektórzy dają.
czy jest to błąd ???
tak mały jak mała jest cena foli i bez znaczenia ale pewności nie daje żadnej
natomiast przy niekontrolowanym wycieku jak wcześniej pisałeś wody nie zatrzyma tylko sfałszuje miejsce przecieku
zamiast rozkuć w konkretnym miejscu rozwalasz całą łazienkę

co do pomieszczenia mokrego
wymagana jest izolacja pod-płytkowa powierzchniowa .
w zasadzie należałoby się zastanowić co to znaczy izolacja ????
ostatnio zdarzyło mi się bawić folią w płynie zostało może z 1 cm w wiaderku ustawione na słoneczku wyschło na kamień - po miesiącu napadało do wiaderka i folia wróciła do życia .
hmmm

czy na pewno jest to hydroizolacja ?
bo w/g mnie jest to tylko polepszacz samopoczucia .
Mapelastic czy Sikalastic kosztują ile kosztują , ale jak kosztują tak izolują - pamiętać tylko należy o wyłożeniu na ściany
z zastosowaniem taśm bądź fasetami.


do autora

B20 z worka - przerost formy - zwykły jastrych też by dał radę nie trzeba sięgać od razu po beton konstrukcyjny icon_smile.gif
w zależności od producenta oczywiście - pielęgnacja bywa pracochłonna i tu przydałaby się folia by wolniej schło
Link do komentarza
Cytat

Policz obciążenie: wanna podczas kąpieli, taka średnia - 250l pojemności, plus waga samej wanny, podzielone na 4 nogi o powierzchni 4cm (z dużym marginesem) plus obciążenie posadzką te kilka deko/cm2



Tia, na takiej samej zasadzie, podkuty koń nie może pływać, a metalowy samolot nie może latać.

Apropo kunia:

Cytat

Producent styropianu (którego Ty cytowałeś) zapewnia, że ok. 0,60kg... przy 1%ugięciu w czasie 10lat
Konia z rzędem temu, kto znajdzie potwierdzenie tej właściwości w karcie danych technicznych (adres do sprawdzenia Karta danych technicznych styropianu "Parking"




http://www.styropmin.pl/uploads/karta-tech...G%20PERFEKT.pdf

Kunia dostarczysz pod wskazany (uzgodniony adres), czy mam sam odebrać.

Ps. Co do rzędu mam nadzieję że będzie kompletny do jazdy rekreacyjnej.
Link do komentarza
Cytat

Mhtylu folia na styropianie jest istotna - jako warstwa ślizgowa żebyś układając beton nie upychał go między styropian , względnie przy płynnym betonie żeby nie wypłynął na wierzch - jako hydroizolacja ma znaczenie żadne

dla foli pod styropianem - nawet nie znajduję takiego uzasadnienia - choć niektórzy dają.
czy jest to błąd ???
tak mały jak mała jest cena foli i bez znaczenia ale pewności nie daje żadnej
natomiast przy niekontrolowanym wycieku jak wcześniej pisałeś wody nie zatrzyma tylko sfałszuje miejsce przecieku
zamiast rozkuć w konkretnym miejscu rozwalasz całą łazienkę


Nie sposób się nie zgodzić z tym co napisałem, ale.
Folia na styropianie wie,m, że jest po to o czym piszesz ale jest też hydroizolacją bo zabezpiecza styropian aby nie nasiąkł wodą.
Co do foli pod styro to pisząc o niekontrolowanym wycieku miałem na myśli przelanie si wody z wanny, z umywalki czy z pralki. Ale patrząc na to z drugiej strony pod względem przecieku w wylewce to na parterze musimy dać obowiązkowo hydroizolacje i co wtedy przy przecieku na łączeniu cy rurce?
Ostatnio taki przypadek przerabiałem u siebie w łazience na parterze. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

..... ale jest też hydroizolacją bo zabezpiecza styropian aby nie nasiąkł wodą.
..........




sorki nie umiem i w zasadzie nie mam ochoty umieć popatrzeć na kawałek folii z dziurami na rurki , podejścia ,odpływy i inne erdoły jako na hydroizolację - nic więcej poza warstwą ślizgową.

co do przelania się
po to jest izolacja podpłytkowa

co do izolacji na stropie ?????
potrzebna czy nie potrzebna ????
jeśli potrzebna to powinieneś położyć ją na całym piętrze bo jak nie ścieknie w dół to się rozleje by ostatecznie i tak ścieknąć na dół icon_biggrin.gif
tyle że oprócz pomieszczenia pod łazienką zapewni Ci większy zakres remontu bo zaleje cały poziom pod-posadzkowo a to wrednie schnie zwłaszcza jak beton z pod spodu czytaj strop nie przyjmie ani kropli .
innymi słowy nie kombinowałbym z hydroizolacją na stropie bo nie od razu leje się ciurkiem a jak ledwo się sączy to bez izolacji widać to już piętro niżej .
natomiast izolacja podpłytkowa porządna zdecydowanie

parter jest jakby nieco innym miejscem i podlega jakby nieco innym regułom
w zależności od wysokości zabezpiecza się bądź przeciwwodnie bądź przeciwwilgociowo
Na przelanie podobnie izolacja podpłytkowa , na sączenie " idealny byłby brak izolacji " ale kierunek odwrotny wody czyli z zewnątrz do wewnątrz czy to w postaci bezpośrednio wody czy też wilgoci - wymaga zabezpieczenia i z góry wskazuje że w dół nic nie pójdzie tylko wylezie ścianami
czyli nie wszystko jedną miarą .
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

I te 4 nogi stoją oczywiście wprost na warstwie styropianu, a dookoła nóżek jest wylewka i położone płytki


Hmm - można udać, że się nie rozumie co jest napisane...
Nie - te nóżki stoją na wylewce posadzki o grubości 4 cm, pod którą położony jest styropian o grubości 10cm, którego właściwości w zakresie wykorzystania jako podkład pod posadzkowy mamy potwierdzone deklaracją producenta - nie potwierdzoną badaniami (brak parametru CC w kodzie produktu). Wartość parametru CS, którą podał nam pytający, nie ma tu wielkiego znaczenia bo określa 10% ubytek grubości płyty przy nacisku 80kPa, a wymagany jest wynik nie większy niż 2%, co nie koniecznie musi być proporcjonalne.


Cytat

Tia, na takiej samej zasadzie, podkuty koń nie może pływać, a metalowy samolot nie może latać.


Wyobraźnia, której brak zarzuca mi Jani63, szwankuje chyba u Ciebie... bo powyższe przykłady pasują... nijak się mają do mojego twierdzenia

Cytat

Kunia dostarczysz pod wskazany (uzgodniony adres), czy mam sam odebrać.
Ps. Co do rzędu mam nadzieję że będzie kompletny do jazdy rekreacyjnej.


Cóż, postawa roszczeniowa bardziej przystałaby menelowi spod budki z piwem...
W podlinkowanej karcie danych technicznych nie zwróciłeś uwagi na brak badań w zakresie CC (brak w każdym razie tego parametru w kodzie produktu, który powinien się tam znaleźć, zgodnie z normą PN-EN 13163, jeśli był badany). Zamiast tego jest on deklarowany w sposób dość kuriozalny przez producenta - pozwolisz że zacytuję:

"Zgodnie z normą EN 13163:2012 oczekuje się, że przy równomiernie rozłożonym obciążeniu użytkowym 60
kN/m2 płyty PODŁOGA/PARKING po 50 latach będą wykazywały 2% lub mniejsze odkształcenie względne
pełzania przy ściskaniu."


Przypomnę tylko że ta część wątku to tylko wtręt odpowiadający na Twoje pytanie o styropian "parkingowy" 200kPa.

Cytat

W najgorszym możliwym wyobrażalnym wariancie obciążenie styropianu poprzez płytę wylewki będzie na powierzchni jaką wanna zajmuje w rzucie pionowym (np. 170x70cm)... i to tylko wtedy kiedy wylewka pod wanną będzie z dylatowana (nie wiedzieć po co) od reszty powierzchni łazienki.


Tak mówił pewien fahofiec do inwestora stawiając słup stolca na żelbetowym stropie o grubości 15cm, bez podwaliny!
I popatrz słup nie miał wyobraźni i wyszedł sobie icon_mrgreen.gif

Wiem, wiem - powiesz że przykład nieadekwatny, bo i obciążenia inne...
Czy aby na pewno?!
W ciągu ostatnich kilkunastu lat, na zachodzie, nie spotkałem się z dopuszczeniem do zastosowania w podłodze styropianu poniżej EPS100 - raczej wyższe.

Na tym kończę swój wkład w dyskusję.

Edit - literówka Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tak mówił pewien fahofiec do inwestora stawiając słup stolca na żelbetowym stropie o grubości 15cm, bez podwaliny!
I popatrz słup nie miał wyobraźni i wyszedł sobie icon_mrgreen.gif

Wiem, wiem - powiesz że przykład nieadekwatny, bo i obciążenia inne...


Nic nie powiem,... o kale nie będę prowadził dyskusji... czuję się niekompetentny w tym temacie. :bezradny:
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...