Skocz do zawartości

Kominek i piec gazowy razem w salonie


Recommended Posts

Witam!

Potrzebuję pomocy na problem jak w temacie:

Chcę umieścić kominek z zamkniętą komorą spalania oraz piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania w salonie.

Będzie wentylacja mechaniczna zrównoważona więc wg przepisów:

Cytat

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.



żadnej wentylacji grawitacyjnej nie będzie bo nie musi być i bezsensowne jest psucie korzyści płynących z WM.


Komin od komina będzie umieszczony bezpośrednio przy kominie od pieca gazowego. a obok komina gazowego chcę zabudować wiszący piec gazowy.

Czy są jakiekolwiek przepisy zabraniające tego? Czy mogę tak zrobić?

Innego miejsca na piec praktycznie nie ma bo po drugiej stronie ściany jest mała łazienka i brak w niej miejsca na piec nawet tak niewielki.


Bardzo proszę o fachowe porady i punkty przepisów do jakich się odnieść.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli przewody kominowe kotła, będą koncentryczne (spalinowo - powietrzne), to nie ma żadnych przeciwwskazań.



Tak, będzie to komin pionowy z przewodem typu rura w rurze.

Czy są jakieś przypisy, z których wynika, że można umieścić piec gazowy i kominek w 1 pomieszczeniu? Chcę mieć podkładkę przy rozmowie z kierbudem.
Człowiek starej daty- jak usłyszał, że łazienka będzie bez wentylacji grawitacyjnej prawie na zawał zszedł icon_eek.gif

Twierdzi w ogóle że WM jest dla bogatych. Ja bym raczej powiedziała że dla tych których nie stać żeby pieniądze wyrzucać przez okno... Edytowano przez AlicjaBast (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cóż... jak widać ciężko jest uzyskać fachową i rzetelną poradę nawet u "fachoffca".

Powiedział zresztą też że nie może być sama wentylacja mechaniczna jeśli ma być piec gazowy. (mówiłam oczywiście że mam na myśli piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania).

Wiedziałam, że wg przepisów jest to bzdurą i poparłam się nawet nimi a on dalej swoje...



Dlatego też nie uwierzyłam do końca w brak możliwości montażu pieca razem z kominkiem w 1 pomieszczeniu...



Ale skoro tam są tacy "fachoffcy" to czy nie będę miała problemu z gwarancją/ serwisem tego pieca itp?
Link do komentarza
Nie przepisy - choć i tam można znaleźć przy logicznej interpretacji zakaz stosowania takiego rozwiązania (np. art. 164 WT wszak kotła nie spawa sie do instalacji gazowej) - ale zdrowy rozsądek przemawia za niedopuszczalnością takiego rozwiązania. W przypadku rozszczelnienia kotła lub jego podłączenia, awaria WM (brak prądu, zatkane filtry) sprawi, że
ulatniający się gaz będzie zasysany przez palenisko kominka i wielkie bum bum nie ominie użytkowników.
Link do komentarza
icon_eek.gif

Tiiia, a w przypadku braku wentylacji grawitacyjnej (a częściej jej nie ma, niż w ewentualnym przypadku braku WM - brak prądu) wielkiego buuuuum nie będzie?

A cofki - doprowadzą do sypialni i będzie wielkie buuuuuuuuuuum w łożu małżeńskim i wielka szkoda, że teściowa akurat nie nocowała. icon_lol.gif

Cytat

Nie przepisy - choć i tam można znaleźć przy logicznej interpretacji zakaz stosowania takiego rozwiązania (np. art. 164 WT wszak kotła nie spawa sie do instalacji gazowej)



icon_eek.gif Połączenia przewodów nie mogą być gwintowane. Czyli przewód z przewodem.

Połączenie instalacji gazowej (przewodów) z urządzeniem gazowym (kotłem w tym przypadku) reguluje § 169 tegoż. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...