Skocz do zawartości

Kominek i piec gazowy razem w salonie


Recommended Posts

Witam!

Potrzebuję pomocy na problem jak w temacie:

Chcę umieścić kominek z zamkniętą komorą spalania oraz piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania w salonie.

Będzie wentylacja mechaniczna zrównoważona więc wg przepisów:

Cytat

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.



żadnej wentylacji grawitacyjnej nie będzie bo nie musi być i bezsensowne jest psucie korzyści płynących z WM.


Komin od komina będzie umieszczony bezpośrednio przy kominie od pieca gazowego. a obok komina gazowego chcę zabudować wiszący piec gazowy.

Czy są jakiekolwiek przepisy zabraniające tego? Czy mogę tak zrobić?

Innego miejsca na piec praktycznie nie ma bo po drugiej stronie ściany jest mała łazienka i brak w niej miejsca na piec nawet tak niewielki.


Bardzo proszę o fachowe porady i punkty przepisów do jakich się odnieść.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli przewody kominowe kotła, będą koncentryczne (spalinowo - powietrzne), to nie ma żadnych przeciwwskazań.



Tak, będzie to komin pionowy z przewodem typu rura w rurze.

Czy są jakieś przypisy, z których wynika, że można umieścić piec gazowy i kominek w 1 pomieszczeniu? Chcę mieć podkładkę przy rozmowie z kierbudem.
Człowiek starej daty- jak usłyszał, że łazienka będzie bez wentylacji grawitacyjnej prawie na zawał zszedł icon_eek.gif

Twierdzi w ogóle że WM jest dla bogatych. Ja bym raczej powiedziała że dla tych których nie stać żeby pieniądze wyrzucać przez okno... Edytowano przez AlicjaBast (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cóż... jak widać ciężko jest uzyskać fachową i rzetelną poradę nawet u "fachoffca".

Powiedział zresztą też że nie może być sama wentylacja mechaniczna jeśli ma być piec gazowy. (mówiłam oczywiście że mam na myśli piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania).

Wiedziałam, że wg przepisów jest to bzdurą i poparłam się nawet nimi a on dalej swoje...



Dlatego też nie uwierzyłam do końca w brak możliwości montażu pieca razem z kominkiem w 1 pomieszczeniu...



Ale skoro tam są tacy "fachoffcy" to czy nie będę miała problemu z gwarancją/ serwisem tego pieca itp?
Link do komentarza
Nie przepisy - choć i tam można znaleźć przy logicznej interpretacji zakaz stosowania takiego rozwiązania (np. art. 164 WT wszak kotła nie spawa sie do instalacji gazowej) - ale zdrowy rozsądek przemawia za niedopuszczalnością takiego rozwiązania. W przypadku rozszczelnienia kotła lub jego podłączenia, awaria WM (brak prądu, zatkane filtry) sprawi, że
ulatniający się gaz będzie zasysany przez palenisko kominka i wielkie bum bum nie ominie użytkowników.
Link do komentarza
icon_eek.gif

Tiiia, a w przypadku braku wentylacji grawitacyjnej (a częściej jej nie ma, niż w ewentualnym przypadku braku WM - brak prądu) wielkiego buuuuum nie będzie?

A cofki - doprowadzą do sypialni i będzie wielkie buuuuuuuuuuum w łożu małżeńskim i wielka szkoda, że teściowa akurat nie nocowała. icon_lol.gif

Cytat

Nie przepisy - choć i tam można znaleźć przy logicznej interpretacji zakaz stosowania takiego rozwiązania (np. art. 164 WT wszak kotła nie spawa sie do instalacji gazowej)



icon_eek.gif Połączenia przewodów nie mogą być gwintowane. Czyli przewód z przewodem.

Połączenie instalacji gazowej (przewodów) z urządzeniem gazowym (kotłem w tym przypadku) reguluje § 169 tegoż. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...