Skocz do zawartości

Problem z tarasem - olejowana deska ryflowana - modrzew


Recommended Posts

Witam serdecznie.

Mam problem z tarasem ale po kolei.

Taras został ułożony ok 2-3 tygodni temu z ryflowanej deski modrzewiowej, deski zostały zaimpregnowane olejem do tarasów firmy Altax.

Co się stało, wszystko było dobrze padał po deskach deszcz i nic się nie działo.

Po jakimś tygodniu jak przelała się woda z małego pompowanego basenu dziecięcego powstały dziwne czarne zacieki w jednej części tarasu. Co ciekawe woda była rozlana na większej części tarasu a plamy wyszły tylko w jednym miejscu.

Nie mam pojęcia jak to usunąć, jakim preparatem, czy jakim urządzeniem.

Próbowałem dwóch płynów:
Altax - Preparat do usuwania mchów i porostów
Starwax - koncentrat do mycia tarasów drewnianych.

Próbowałem również szczotki do czyszczenia drewna przypinanej do wkrętarki.

I tak płyny niewiele dały tylko lekko zbladły deski ale plamy dalej są. Szlifowanie/czyszczenie mechaniczne co prawda dało jakiś efekt ale deska nie wróciła do normalnego wyglądu na zdjęciach wszystko widać.

Zdjęcie nr 1 - taras bez plam
Zdjęcie nr 2 - taras po czyszczeniu kawałka deski (płyn + mechaniczne czyszczenie)
Zdjęcie nr 3 - zbliżenie

Proszę o poradę jak mogę to wyczyścić, czy jakąś szlifierką czy czym, już nie mam pomysłów. Może ktoś się spotkał z takim problemem

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie.

Mam problem z tarasem ale po kolei.

Taras został ułożony ok 2-3 tygodni temu z ryflowanej deski modrzewiowej, deski zostały zaimpregnowane olejem do tarasów firmy Altax.

Co się stało, wszystko było dobrze padał po deskach deszcz i nic się nie działo.

Po jakimś tygodniu jak przelała się woda z małego pompowanego basenu dziecięcego powstały dziwne czarne zacieki w jednej części tarasu. Co ciekawe woda była rozlana na większej części tarasu a plamy wyszły tylko w jednym miejscu.

Nie mam pojęcia jak to usunąć, jakim preparatem, czy jakim urządzeniem.

Próbowałem dwóch płynów:
Altax - Preparat do usuwania mchów i porostów
Starwax - koncentrat do mycia tarasów drewnianych.

Próbowałem również szczotki do czyszczenia drewna przypinanej do wkrętarki.

I tak płyny niewiele dały tylko lekko zbladły deski ale plamy dalej są. Szlifowanie/czyszczenie mechaniczne co prawda dało jakiś efekt ale deska nie wróciła do normalnego wyglądu na zdjęciach wszystko widać.

Zdjęcie nr 1 - taras bez plam
Zdjęcie nr 2 - taras po czyszczeniu kawałka deski (płyn + mechaniczne czyszczenie)
Zdjęcie nr 3 - zbliżenie

Proszę o poradę jak mogę to wyczyścić, czy jakąś szlifierką czy czym, już nie mam pomysłów. Może ktoś się spotkał z takim problemem

[attachment=19898:zdjecie3_1.jpg]

[attachment=19896:zdjecie1_3.jpg]

[attachment=19897:zdjecie2__1_.jpg]


To nie jest wina drewna.
Nie zadziałała deszczówka bo jest czysta, prawie desytlowana.
Zadziałała woda z kranu ponieważ zawiera różne sole, a być może dzieciaki nasiusiały do basenu.
Stąd plamy, które można usunąć stosując antidotum w postaci kwasów organicznych typu kwas mrówkowy lub szczawiowy, można spróbować perhydrolem.
Po zastosowaniu deski trzeba starannie spłukać. Powodzenia. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie.


I tak płyny niewiele dały tylko lekko zbladły deski ale plamy dalej są. Szlifowanie/czyszczenie mechaniczne co prawda dało jakiś efekt ale deska nie wróciła do normalnego wyglądu na zdjęciach wszystko widać.

Zdjęcie nr 1 - taras bez plam
Zdjęcie nr 2 - taras po czyszczeniu kawałka deski (płyn + mechaniczne czyszczenie)
Zdjęcie nr 3 - zbliżenie

Proszę o poradę jak mogę to wyczyścić, czy jakąś szlifierką czy czym, już nie mam pomysłów. Może ktoś się spotkał z takim problemem

[attachment=19898:zdjecie3_1.jpg]

[attachment=19896:zdjecie1_3.jpg]

[attachment=19897:zdjecie2__1_.jpg]


Po mojemu to deski są do wymiany.
Jeżeli podajesz , że na zdjęciu Nr 1 deski są bez plam to ja mam chyba za dobre okulary bo ja tam widzę plamy. icon_biggrin.gif Coś Ci się pomyliło przy numeracji albo opisie zdjęć.
Wiem, że to już nic nie pomoże ale powiedz czy te deski malowałeś z dwóch stron i czy leżą one na legarach?

Cytat

To nie jest wina drewna.
Nie zadziałała deszczówka bo jest czysta, prawie desytlowana.
Zadziałała woda z kranu ponieważ zawiera różne sole, a być może dzieciaki nasiusiały do basenu.
Stąd plamy, które można usunąć stosując antidotum w postaci kwasów organicznych typu kwas mrówkowy lub szczawiowy, można spróbować perhydrolem.
Po zastosowaniu deski trzeba starannie spłukać. Powodzenia.


Co do deszczówki to moja mama tak mówiła o deszczu ale jak wspominała czasy przed wojną, dzisiaj to nie byłbym taki pewien czystości wody deszczowej.
Specyfiki które podałeś mogą pomóc, ale chyba stosując je na surowe drewno, a deski na tarasie są już pomalowane olejem. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Po mojemu to deski są do wymiany.
Jeżeli podajesz , że na zdjęciu Nr 1 deski są bez plam to ja mam chyba za dobre okulary bo ja tam widzę plamy.
Wiem, że to już nic nie pomoże ale powiedz czy te deski malowałeś z dwóch stron i czy leżą one na legarach?


Jakbyś się przyglądnął zdjęciu Nr 1 to byś zauważył, że te deski już miały przebarwienia wcześniej, czyli po mojemu to wina desek, były felerne od początku.
Co do deszczówki to moja mama tak mówiła o deszczu ale jak wspominała czasy przed wojną, dzisiaj to nie byłbym taki pewien czystości wody deszczowej.
Specyfiki które podałeś mogą pomóc, ale chyba stosując je na surowe drewno, a deski na tarasie są już pomalowane olejem.


Istotnie, ze zdjęciami jest coś nie tak, natomiast po wyczyszczeniu (środkowe zdjęcie) deski są ok. więc po co je wymieniać?
Pozdrawiam.


Cytat

Dzieki za podpowiedz gdzie mozna takie specyfiki nabyc?


Specyfiki można zakupić w hurtowniach chemicznych lub na allegro.
Większość firmowych środków do pielęgnacji bazuje na kwasach organicznych.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Istotnie, ze zdjęciami jest coś nie tak, natomiast po wyczyszczeniu (środkowe zdjęcie) deski są ok. więc po co je wymieniać?
Pozdrawiam.


Wyraźnie widać, że z czarniały (wygląda to tak jakby się zaparzyły) od wilgoci to raz a dwa to czy te kwasy poradzą sobie z powłoka olejową?
Link do komentarza
Cytat

Po mojemu to deski są do wymiany.
Jeżeli podajesz , że na zdjęciu Nr 1 deski są bez plam to ja mam chyba za dobre okulary bo ja tam widzę plamy. icon_biggrin.gif Coś Ci się pomyliło przy numeracji albo opisie zdjęć.
Wiem, że to już nic nie pomoże ale powiedz czy te deski malowałeś z dwóch stron i czy leżą one na legarach?


Co do deszczówki to moja mama tak mówiła o deszczu ale jak wspominała czasy przed wojną, dzisiaj to nie byłbym taki pewien czystości wody deszczowej.
Specyfiki które podałeś mogą pomóc, ale chyba stosując je na surowe drewno, a deski na tarasie są już pomalowane olejem.


Tak tylko że teraz deszcze są raczej kwaśne niż zasadowe.
Sadze, że jest to zanieczyszczenie bardziej osadowe niż strukturalne.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Tak tylko że teraz deszcze są raczej kwaśne niż zasadowe.
Sadze, że jest to zanieczyszczenie bardziej osadowe niż strukturalne.
Pozdrawiam.


Na razie to tylko nasze gdybanie, dopóki autor tematu nie powie coś więcej na temat tarasu swojego.
Deszczu to ja bym na razie w to nie mieszał icon_biggrin.gif bo po analizie zdjęć taras wygląda mi na zadaszony .
Link do komentarza
Cytat

Nie znam się na tym kompletnie, ale czy przypadkiem nie jest to sinica ?

Deski były impregnowane ?


Też to miałem na myśli pisząc, że deski są zaparzyły.
I kolejne pytanie do autora icon_biggrin.gif
Link do komentarza
A wiec tak.

Deski byly bez plam w innej czesci tarasu dalej nie ma plam.

Deski byly olejowane z dwoch stron. Leza na legarach. Taras nie jest na stale zadaszony jest tylko rozkladana markiza.
Teraz probowalem produkt firmy HG - tez nie pomogl.
Pozostaje mi sprobowac tymi kwasami organicznymi. Czyscilem deski szczotka nylonowa cos to pomoglo ale nie usunelo do konca.
Sory za pisownie ale pisze z tel
Link do komentarza
Czy deski przed malowaniem woskiem były pociągnięte jakimś impregnatem?
Coś mi się wydaje, że tylko wymiana na nowe deski wchodzi w rachubę, bo te "zabrudzenia" są wżarte w drewno a nie tylko powierzchniowo.

Patrząc na fotki to z obu stron tego tarasu są ściany, spadek powinien być wzdłuż tych ścian czyli tak jak są ułożone deski a legary są w poprzek i tu może być przyczyna. Bo spływająca woda nie ma nijak spłynąć, legary są swoista tamą (przeszkodą dla wody), no chyba że legary dałeś podwójne na krzyż.
Link do komentarza
Cytat

Czy deski przed malowaniem woskiem były pociągnięte jakimś impregnatem?
Coś mi się wydaje, że tylko wymiana na nowe deski wchodzi w rachubę, bo te "zabrudzenia" są wżarte w drewno a nie tylko powierzchniowo.

Patrząc na fotki to z obu stron tego tarasu są ściany, spadek powinien być wzdłuż tych ścian czyli tak jak są ułożone deski a legary są w poprzek i tu może być przyczyna. Bo spływająca woda nie ma nijak spłynąć, legary są swoista tamą (przeszkodą dla wody), no chyba że legary dałeś podwójne na krzyż.



Autor tego tematu napisał o olejowaniu w pierwszym poście, ponadto na innym forum przyznał że:

"były tam rurki ciete i to mogloby sie się zgadzać bo tylko w tym miejscu jest szare-czarne"

To tak, żeby nie błądzić. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Autor tego tematu napisał o olejowaniu w pierwszym poście, ponadto na innym forum przyznał że:

"były tam rurki ciete i to mogloby sie się zgadzać bo tylko w tym miejscu jest szare-czarne"

To tak, żeby nie błądzić. Pozdrawiam.


A kto zwrócił uwagę na zły opis zdjęć? Więc chyba doczytałem że olejował. icon_rolleyes.gif
Ślepy nie jestem i czytać umiem raz mniej raz bardziej ze zrozumieniem, ale nie wyjeżdżaj mi o rurkach o których autor NA TYM forum nic nie wspominał, i mało mnie obchodzą inne fora na których nie bywam.
Błądzić jest rzeczą ludzką kolego, żeby dojść prawdy trzeba pewne sytuacje domniemywać i dopytywać, ale widocznie dla Ciebie jest wszytko oczywiste i ten temat powinien skończyć się na poście Nr2. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Panowie pisałem na innym forum to fakt bo szukam wszędzie pomocy, bo chyba jak każdy normalny chciałbym mieć coś porządnie zrobione.

Wiele środków sprawdzałem i nic nie pomaga. próbowałem szczotką nylonową, myjką ciśnieniową też nic.

Altax, Starwax, HG nie dały rady teraz próbowałem Rustins Decking Cleaner zobaczymy czy to coś da? Jutro dam znać.

Sprostowanie jeszcze raz od początku deski są modrzewiowe pomalowane z dwóch stron olejem Altax i położone na legarach. Po tygodniu może 10 dniach wylałem wodę z basenu dziecięcego (wieczorem) i na następny dzień zobaczyłem zaczarnienie na deskach które tak jakby się rozniosło. Później padał deszcz i nie rozniosło tego na inne części tarasu.

Już sam nie wiem co z tym zrobić skłaniam się do pomalowania tego na kolor palisander, może to pokryje ? Co o tym myślicie ?
Link do komentarza
Widzę że wywiązała się gorąca dyskusja icon_smile.gif.


Chciałem przemalować taras olejem w kolorze palisander. Bo już zupełnie nie wiem co tutaj może pomóc.


Dobra odchodząc od dyskusji o nick-ach.

Mam co mam i tego raczej już nie usunę.

Pomaluje to olejem w kolorze palisander, może to trochę zniweluje.

Co proponujecie rozumiem że nie od razu sam olej, tylko jakiś inny podkład ?
Link do komentarza
Cytat

Widzę że wywiązała się gorąca dyskusja icon_smile.gif.


Chciałem przemalować taras olejem w kolorze palisander. Bo już zupełnie nie wiem co tutaj może pomóc.


Dobra odchodząc od dyskusji o nick-ach.

Mam co mam i tego raczej już nie usunę.

Pomaluje to olejem w kolorze palisander, może to trochę zniweluje.

Co proponujecie rozumiem że nie od razu sam olej, tylko jakiś inny podkład ?



Olej z barwnikiem to dobry pomysł.

Zachowaj pewną transparentność powłoki, co posłuży trwałości w wyglądzie.

Pełne krycie ładnie wygląda tuż po wykonaniu, póżniej ze względu na warunki zewnętrzne, z wyglądem jest gorzej.

Olej, podkład - tu trzymaj się systemu jaki określa producent.

Powodzenia.
Link do komentarza
Cytat

Widzę że wywiązała się gorąca dyskusja icon_smile.gif.


Chciałem przemalować taras olejem w kolorze palisander. Bo już zupełnie nie wiem co tutaj może pomóc.


Dobra odchodząc od dyskusji o nick-ach.

Mam co mam i tego raczej już nie usunę.

Pomaluje to olejem w kolorze palisander, może to trochę zniweluje.

Co proponujecie rozumiem że nie od razu sam olej, tylko jakiś inny podkład ?


Podkład to Ty już masz, przecież malowałeś już olejem.
Teraz tylko zmatowieć całą powierzchnię i umyć specjalnym środkiem (zapewne będzie to produkt firmy Altax, jeżeli za pierwszym razem używałeś oleju tej firmy) a potem malować.
Palisander jest kolorem dość ciemnym więc powinien zniwelować/zamaskować te plamy.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Hej,

czy przywrócenie tarasu do stanu świetności się udało?

Jaką metodą?

U mnie podobnie ryflowany taras, modrzew, również Altaxem, sczerniał po ok.2-3 miesiącach, w miejscach eksponowanych.

Dla wykonawcy to zagadka i pierwszy taki przypadek.

Teraz mają się za to zabrać ale chyba sami nie wiedzą jak.


pozdrowienia.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Witam.

U mnie pojawiła się podobna sytuacja. Na jednym z trzech wykonywanych tarasów pojawiła się sinizna przypominająca wyglądem deski na wyżej zamieszczonych zdjęciach. Cały dzień siedzę na forach i czytam co to może być i jak to usunąć. Na tą chwilę doszedłem że występowanie tej sinizny jest spowodowane prawdopodobnie przez opiłki metalu (sinizna na deskach występuje tylko w okolicy gdzie były cięte słupki). Moje pytanie brzmi dlaczego tak się dzieje i jak z tego teraz wybrnąć - proszę o podanie tylko sprawdzonych metod. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Link do komentarza
Cytat

Witam.

U mnie pojawiła się podobna sytuacja. Na jednym z trzech wykonywanych tarasów pojawiła się sinizna przypominająca wyglądem deski na wyżej zamieszczonych zdjęciach. Cały dzień siedzę na forach i czytam co to może być i jak to usunąć. Na tą chwilę doszedłem że występowanie tej sinizny jest spowodowane prawdopodobnie przez opiłki metalu (sinizna na deskach występuje tylko w okolicy gdzie były cięte słupki). Moje pytanie brzmi dlaczego tak się dzieje i jak z tego teraz wybrnąć - proszę o podanie tylko sprawdzonych metod. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.



Można przyjąć, że są to plamy wynikłe z reakcji żelaza z drewnem, a dokładnie z taniną w nim zawartą.

Dla wywabienia takich plam zastosuj kilku procentowy roztwór kwasu szczawiowego.

Zaplamione miejsca oczyść szczotką stalową, po czym odkurzaczem zbierz powstałe drobiny drewna, brudu, powłoki olejowej.

Po oczyszczeniu nasyć zaplamione miejsca kilkuprocentowym roztworem kwasu szczawiowego. Czynność powtarzaj do skutku.

Lepiej kilkukrotnie aplikować mniej stężony roztwór ok. 5%.

Po zlikwidowaniu plam spłucz deski ciepłą wodą, a kiedy wyschną nałóż jedną lub dwie warstwy oleju.

Powodzenia
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Deski ryflowane są ładne i wygodnie się po nich chodzi, ale niestety, do czyszczenia najgorsze. W tym roku po zimie głowa mnie bolała już na samą myśl o szorowaniu szczotką... W końcu dałem się namówić na wypożyczenie maszyny w salonie Nobless i rzeczywiście nie było co zwlekać i bawić się w szczotkowanie. Dobra opcja, jak w sklepie można pogadać z dystrybutorem. No ale w każdym razie ogólne zabrudzenia w ten sposób usunąłem idealnie. Ciekawe jak by było z wybielaniem takich plam jak od metalu.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 10 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

niestety u mnie również pojawiły się czarne plamy na modrzewiowym tarasie. Drewno zaimpregnowane i zaolejowane markowymi (niemarketowymi) specyfikami.

Po 2 (!) dniach i pierwszym deszczu wyszły plamy takie jak na zdjęciach. Macie może jakieś pomysły, dlaczego tak się stało i co z tym zrobić?

Uważałem na opiłki przy dokręcaniu śrub, nic na nim nie przycinałem.

Jestem przed 2 warstwa oleju (do zrobienia został mi jeszcze schodek). Zastanawiam się nad zmiana koloru na najciemniejszy.

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

IMG_5218.JPG

IMG_5219.JPG

IMG_5223.JPG

Link do komentarza

Witam

Ja też mam problem z tarasem, tyle że u mnie nie ma plam, a są czarne zacieki w rowkach, które zaczynają się od wkrętów i idą w kierunku spadku tarasu.

Taras z modrzewia został wykonany w marcu 2017. 50 metrów kwadratowych, z czego 1/3 tarasu znajduje się pod zadaszeniem. Został zabezpieczony impregnatem z czterech stron i olejem Altax kolor bezbarwny, z tego względu, że zależało nam na zachowaniu naturalnego koloru, by dopasować taras do koloru podbitki. Wkręty użyte do mocowania to Norskwood, polecone przez sprzedawcę desek (podobno bardzo dobre, bo posiadają powłokę Geomet 321, 10 razy trwalszą od powłoki cynkowej, stosuje się ją do zabezpieczania podwozi samochodów). Drugi raz taras nie został zaolejowany,  bo ciężko jest trafić na dobre okno pogodowe, które pozwoli wykonać olejowanie w odpowiednich warunkach pogodowych. Problem zacieków jest jedynie w miejscu, gdzie na taras pada deszcz. W miejscu, które znajduje się pod zadaszeniem, tego problemu nie ma.

Sprzedawca desek i wkrętów twierdzi, że problem jest w oleju, podobno z Altaxem mogą być problemy i że to on jest winny tym zaciekom, że być może był przeterminowany. I że z Altaxem jest tak, że jak jest przeterminowany, to przelewają go do nowych pojemników lub zmieniają datę ważności na prawidłową. Powodem według niego może być również to, że nadmiar oleju -  a olejowanie było tylko raz - nie został prawidłowo wytarty ściereczką po około 15 minutach od nałożenia. 

Montażysta tarasu, który kupował olej Altax,  twierdzi, że to wina wkrętów, być może jakaś wada produkcyjna i żeby je reklamować. Z wiedzy montażysty olej miał ważny termin przydatności.

 Czy ktoś może doradzić, jaką wybrać drogę naprawy desek?

1. Wyczyścić? Ale czym? Sprzedawca wyśle nam odszarzacz, ale czy to pomoże na zacieki?

2. Później czym olejować? Znowu Altaxem, czy może wybrać innego producenta? Sprzedawca poleca Vidaron, kolor Iroko - jakaś nowość, żeby był jednak ciemniejszy od naturalnego, to nie będzie tak szybko widać zabrudzenia. A nam tak zależało na naturalnej jasnej barwie :-(

IMG_1316.thumb.JPG.fba9a0a139e208970a484cf194b4abe5.JPGIMG_1317.thumb.JPG.c1c6eb4202ed68bcbfd2275766f7a056.JPG

zdjęcia były robione w deszczowy dzień, więc dokładnie nie widać, ale jak taras podeschnie i wyjdzie słońce, to zacieki są wyraźniejsze.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 11.05.2017 o 13:16, Tarara napisał:

Witam

Ja też mam problem z tarasem, tyle że u mnie nie ma plam, a są czarne zacieki w rowkach, które zaczynają się od wkrętów i idą w kierunku spadku tarasu.

Taras z modrzewia został wykonany w marcu 2017. 50 metrów kwadratowych, z czego 1/3 tarasu znajduje się pod zadaszeniem. Został zabezpieczony impregnatem z czterech stron i olejem Altax kolor bezbarwny, z tego względu, że zależało nam na zachowaniu naturalnego koloru, by dopasować taras do koloru podbitki. Wkręty użyte do mocowania to Norskwood, polecone przez sprzedawcę desek (podobno bardzo dobre, bo posiadają powłokę Geomet 321, 10 razy trwalszą od powłoki cynkowej, stosuje się ją do zabezpieczania podwozi samochodów). Drugi raz taras nie został zaolejowany,  bo ciężko jest trafić na dobre okno pogodowe, które pozwoli wykonać olejowanie w odpowiednich warunkach pogodowych. Problem zacieków jest jedynie w miejscu, gdzie na taras pada deszcz. W miejscu, które znajduje się pod zadaszeniem, tego problemu nie ma.

Sprzedawca desek i wkrętów twierdzi, że problem jest w oleju, podobno z Altaxem mogą być problemy i że to on jest winny tym zaciekom, że być może był przeterminowany. I że z Altaxem jest tak, że jak jest przeterminowany, to przelewają go do nowych pojemników lub zmieniają datę ważności na prawidłową. Powodem według niego może być również to, że nadmiar oleju -  a olejowanie było tylko raz - nie został prawidłowo wytarty ściereczką po około 15 minutach od nałożenia. 

Montażysta tarasu, który kupował olej Altax,  twierdzi, że to wina wkrętów, być może jakaś wada produkcyjna i żeby je reklamować. Z wiedzy montażysty olej miał ważny termin przydatności.

 Czy ktoś może doradzić, jaką wybrać drogę naprawy desek?

1. Wyczyścić? Ale czym? Sprzedawca wyśle nam odszarzacz, ale czy to pomoże na zacieki?

2. Później czym olejować? Znowu Altaxem, czy może wybrać innego producenta? Sprzedawca poleca Vidaron, kolor Iroko - jakaś nowość, żeby był jednak ciemniejszy od naturalnego, to nie będzie tak szybko widać zabrudzenia. A nam tak zależało na naturalnej jasnej barwie :-(

IMG_1316.thumb.JPG.fba9a0a139e208970a484cf194b4abe5.JPGIMG_1317.thumb.JPG.c1c6eb4202ed68bcbfd2275766f7a056.JPG

zdjęcia były robione w deszczowy dzień, więc dokładnie nie widać, ale jak taras podeschnie i wyjdzie słońce, to zacieki są wyraźniejsze.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Problem może być złożony, przereklamowana powłoka ochronna wkrętów,  podczas montażu została uszkodzona powłoka ochronna na łbach wkrętów. Deszczówka o odczynie lekko kwasowym powoduje reakcję ze stalą z efektem jak na załączonych zdjęciach. Trudno z tym walczyć lepiej przymaskować niekorzystne efekty stosując olej barwiący.

Dnia 5.05.2017 o 19:43, tatufym napisał:

Witam,

niestety u mnie również pojawiły się czarne plamy na modrzewiowym tarasie. Drewno zaimpregnowane i zaolejowane markowymi (niemarketowymi) specyfikami.

Po 2 (!) dniach i pierwszym deszczu wyszły plamy takie jak na zdjęciach. Macie może jakieś pomysły, dlaczego tak się stało i co z tym zrobić?

Uważałem na opiłki przy dokręcaniu śrub, nic na nim nie przycinałem.

Jestem przed 2 warstwa oleju (do zrobienia został mi jeszcze schodek). Zastanawiam się nad zmiana koloru na najciemniejszy.

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

IMG_5218.JPG

IMG_5219.JPG

IMG_5223.JPG

Wygląda mi to na zanieczyszczenie przed zastosowaniem oleju. Oczyść te miejsca szczotką mosiężną i potraktuj specyfikiem do odszarzania drewna a następnie potraktuj olejem. Jeśli nie będzie poprawy w grę może wchodzić miejscowe zagrzybienie drewna.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam

Mam ten sam problem,  też użyłem olej ALTAX (termin 2019). Ale u  mnie tempo czarnienia jest szalone.

Deski olejowane w sobotę, montowane w środę, czyli 4 dni miały na wyschniecie.

Wieczorem na części tarasu siedziała przez 30 minut córka i czytała książkę

W czwartek  rano w miejscu gdzie córka siedziała pojawiły się czarne plamy zdjęcie 1 i 2.

Po południu zaprosiłem stolarzy (30 lat w zawodzie) i właściciela tartaku który dechy robił, na spotkanie.

Wszyscy stwierdzili że pierwszy raz coś takiego widzą i nie mają odpowiedzi dlaczego.

 

Następny dzień - piątek, szły burze - syn zabezpieczył taras folią przed deszczem, tak na wszelki wypadek.

ja wróciełem do domu około 18.00 - 6 godzin po deszczu i przerażenie zdjecie 3 - widać czystą część która była pod folią i część która nie była przykryta- szok   czarna - 6 godzin po deszczu.

Niestety woda dostała sie też częściowo pod folię i oto widok który zobaczyłem w sobotę rano - 3 dni - 72 godziny  od montażu,  a 7 dni od olejowania desek ktore miały 4 dni na wyschnięcie pod dachem - zdj 4 - można się popłakać.

 

PORADZCIE co robić, czy to są tylko czarne plany - reakcja tego oleju na kontakt z wodą, ale drewno nie ucierpi na tym, i można to zostawić - ewentualnie pomalować na ciemno.

Czy to może być turbo grzyb który rozwija się z prędkością tajfunu. i trzeba dechy zeszlifować do czysta  i pomalować czymś innym .

na tą chwilę mam dwa pomysły, ale brak mi wiedzy, stolarze też nie chcą podjąć decyzji.

Jeśli ta "czarność"  nie jest problem dla struktury drewna (lecz tylko kolor) , to obrócić deski i  na wszelki wypadek zdjąć 2 mm warstwy w ktorą wszedł ALTAX i zaimpregnować czymkolwiek innym. (plaski dół, będzie górą i jest nadal  jasny - ale i tak się boję że zciemnieje).

Ale jeżeli to może mieć wpływ na trwałość drzewa, zciąć po 2 mm i z góry i dołu i bok, deska ma teraz 3 cm, czyli pozostanie 2,5 czyli ok.

ALTAXA kupiłem bo polecił mi go sprzedawca w Castoramie. Napisałęm i wysłem zdjęcia też do producenta, może sie zainteresuje, bo na ich miejscu by mnie to zdziwiło że na jednym forum jest kilka podobnych przypadków i wszyscy piszą że używali ich  produktu, a ja w wyszukiwałem problem "modrzew ciemnieje" nic nie wspominając o producencie chemii

W między czasie dowiedziałem się takiej ciekawostki - czy ktoś to potwierdzi ? . Kupując deski w supermarketach/dobrych sklepach - powinny być zaimpregnowane od grzybów i innych świństw.

Kupując deski w tartaku dostałem deskę totalnie surową nie impregnowaną niczym, i powinienem ją  zaimpregnować przeciwgrzybicznie (jest takie info na puszcze oleju) - to może być mój problem. W poniedziałek dopiero potwierdzę czy deska była jakoś zabezpieczona przed grzybem.

Ale czy to możliwe żeby grzyb tak się rozwijał w ciągu 6 godzin?

 

20170706_zd1.jpg

20170706_zd2.jpg

20170707_zd3.jpg

20170708_zd4.jpg

Link do komentarza
Gość mhtyl

Z tego co doczytałem to tylko te deski olejowałeś, a jakimś impregnatem je wcześniej malowałeś?

I pytanie zasadnicze, czy deski były suche gdy je malowałeś? bo wygląda to jakbyś wilgoć zamknął w środku po tym olejowaniu.

Ok, doczytałem, że nie impregnowałeś.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dzieki za blyskawiczną odpowiedź.

Też mi to przychodziło do głowy,

Deski kupowali i malowali stare stolarze, więc wydawało mi się że wiedzą co robią, ja je zobaczyłem podczas montażu.

Podejrzewam że deski były bardzo niedawno cięte w tartaku, (wydaje mi sie że slyszalem ze nową partie robi co dwa tygodnie - co może świadczyć że są bardzo świeże - ale nie wiem co to znaczy. W stolarni zostały jeszcze dwie nieruszone - nie malowane deski- dać je do zbadania wilogci ? są jakieś normy które powinna spelniać deska do sprzedaży.

Stolarze kazali mi kupić tylko olej do olejowania, nie wiem czy oni impregnowali, możliwe że nie.

Edytowano przez Delekt (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Jak mówią, chcesz aby było dobrze zrobione, zrób to sam:icon_biggrin: Być może na 90% że deski nie były na tyle suche aby je impregnować (a wcale ich nie impregnowano) i malować olejem. Co do norm jakie drewno suche powinno być znajdziesz w necie bez problemu. Drewno mogło być jeszcze suszone w suszarni, o ile taka owy tartak posiada.

Rozwiązaniem najmniej pracochłonnym i dającym zadowalający efekt będzie rozmontowanie tarasu i ponowne przeszlifowanie/frezowanie desek, odczekać po tym zabiegu aż deski wyschną i dopiero zaimpregnować z obu stron i olejować. Gdyby po frezowaniu nie zeszły czarne plamy to można potraktować to chemią(znajdziesz nazwę odpowiednich środków w necie bez problemu) aby "wybielić" drewno.

Link do komentarza

Dziekuje bardzo.

 

w międzyczasie znalezłem taką ciekawostkę: z filmu reklamowego "olejowanie drewna Vida...." na YT 

 

padło pytanie

"Czy mogę zaolejować deski tarasowe, które zostały pokryte jedną cienką warstwą  impregnatem?"

 

odpowiedz od Vida... 

Nie zalecamy takiego rozwiązania ponieważ nałożony impregnat ograniczył chłonność drewna, co spowoduje, że nałożony olej będzie miał niską przyczepność.          HAHA

 

poczym poprawka po tygodniu

Vida... 

Panie M. tekst na który się Pan powołuje dotyczył starego Oleju Vida..., który został zastąpiony nowym, zmodyfikowanym Olejem do Tarasów. Dziękujemy za czujność artykuł został właśnie przez nas zmodyfikowany i uaktualniony. Receptura nowego Oleju do tarasów nie wymaga wcześniejszego aplikowania Impregnatu gruntującego

 

Co sugeruje że to w zależności od oleju, trzeba impregnować drzewo  wcześniej lub nie. Na filmie nie ma nic o impregnowaniu

potwierdzam na mojej puszcze oleju jest napisane -  przed olejowaniem zaimpregnować przeciw grzybicznie

 

Chyba że słowo impregnacja mozna rozumieć dwojako  

  • przeciw grzybicznie i to powinno być robione zawsze.
  • przeciw wodnie - to załatwia olej 

Ale ja se tak tylko gadam, bo jestem totalnym amatorem w tym temacie.

Bardzo dziekuje za pomoc, jutro zciagam deski, 

 

Edytowano przez Delekt (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Co do impregnatu to tylko impregnat bezbarwny i nie na bazie wody tylko na bazie rozpuszczalników. Dlatego bezbarwny bo głębiej wnika w drewno. I jak już wspomniałem impregnuj z dwóch stron. Olej to warstwa zewnętrzna ochronna. I żeby wszystko się udało to stosuj środki tego samego producenta żeby potem nie było że użyłeś różnych środków różnego producenta.

Link do komentarza
14 godzin temu, Delekt napisał:

Receptura nowego Oleju do tarasów nie wymaga wcześniejszego aplikowania Impregnatu gruntującego

Co sugeruje że to w zależności od oleju, trzeba impregnować drzewo  wcześniej lub nie. Na filmie nie ma nic o impregnowaniu

potwierdzam na mojej puszcze oleju jest napisane -  przed olejowaniem zaimpregnować przeciw grzybicznie

Chyba że słowo impregnacja mozna rozumieć dwojako  

  • przeciw grzybicznie i to powinno być robione zawsze.
  • przeciw wodnie - to załatwia olej 

Słowo impregnacja trzeba rozumieć jako :

"Impregnacja - nasycanie materiałów (drewna, płótna, papieru, betonu, tynku, skóry itp.) roztworami żywic, rozpuszczonego wosku i innymi substancjami chemicznymi. "

Dalej powinno być napisane, do czego służy ta impregnacja i od tego będzie zależeć skład preparatu impregnacyjnego. Impregnacja może być przeciw grzybiczna, przeciw szkodnikom, przeciwzapalna - i pewnie więcej się tych celów znajdzie. Tak więc powinno być napisane na opakowaniu - o jaką impregnację chodzi - na opakowaniu oleju i na oakowaniu impregnatu. 

Link do komentarza
Dnia 5/5/2017 o 19:43, tatufym napisał:

Witam,

niestety u mnie również pojawiły się czarne plamy na modrzewiowym tarasie. Drewno zaimpregnowane i zaolejowane markowymi (niemarketowymi) specyfikami.

Po 2 (!) dniach i pierwszym deszczu wyszły plamy takie jak na zdjęciach. Macie może jakieś pomysły, dlaczego tak się stało i co z tym zrobić?

Uważałem na opiłki przy dokręcaniu śrub, nic na nim nie przycinałem.

Jestem przed 2 warstwa oleju (do zrobienia został mi jeszcze schodek). Zastanawiam się nad zmiana koloru na najciemniejszy.

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

IMG_5218.JPG

IMG_5219.JPG

IMG_5223.JPG

 

Z zaczarnieniami nic nie zrobiłem,   proces się zatrzymał. Wyodkurzalem taras pomalowałem druga warstwa oleju i przebarwień nie widać. 

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, tatufym napisał:

 

Z zaczarnieniami nic nie zrobiłem,   proces się zatrzymał. Wyodkurzalem taras pomalowałem druga warstwa oleju i przebarwień nie widać. 

Oby się sytuacja nie pojawiła przy następnych opadach lub gdy zacznie słońce zacznie te deski "ogrzewać".

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Ewidentnie sinizna na świeżym drewnie. Struktura faktycznie nie ucierpi, wygląd niestety tak. Sinizna potrafi najczęściej rozwija się świeżo po przetarciu drewna (pocięciu na deski), rzadziej jako tzw. sinizna zewnętrzna pojawia się już w drewnie świeżo ściętym.

Na przyszłość dla innych, drewno powinno się potraktować środkiem grzybobójczym (np. przez krótkotrwałe zanurzenie) w ciągu pierwszej doby po przetarciu. Potem składowanie w przewiewnych sztaplach, koniecznie na czystych podkładkach.

PS. Ryzyko pojawienia się grzybów na świeżym drewnie, w tym sinizny, jest mniejsze w sezonie zimowym. W dawnym przekonaniu, że lepsze jest drewno pozyskiwane zimą jest wiec nieco racji.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...